Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » A Quad 405 működése mindenki számára érthetően
A Quad 405 működése mindenki számára érthetően
Szerző: highand, idő: Márc 16, 2011, Olvasva: 37722, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   5 / 6

 A megértéshez elkanyarodunk a Quad-tól és egy alap B osztályú kapcsolást hívünk segítségül. Lássuk a 7-es ábrát!

7. ábra

  A rajz baloldalán egy hagyományos visszacsatolt B osztályú erősítő látható. A jobboldalon ugyanez, azonban ki van egészítve a Quad-ban található nagy ötlettel. Vizsgáljuk meg a működéseket. Az erősítők a Quad 2. fokozatában-ban alkalmazott szoros visszacsatolást használják, erősítésük 2,8-szoros. A 8-as és 9-es ábrán, a Tina-ban elvégzett szimulációk eredménye látható. Szembeötlő, hogy a megoldás eredményeképpen a visszacsatolással eléggé lecsökkentett keresztezési torzítás teljes mértékben eltűnik, dacára a tökéletesen egyforma alkatrészeknek és vezérlésnek! 

 8. ábra                                     9. ábra  

Mi történt itt?   A C1-es kapaitással mesterségesen korlátozzuk az OPA sávszélességét, ám a visszacsatolással mégis csak kikényszerítjük a lehető legszélesebb átvitelt. Mivel a visszacsatolás szempontjából a terheléshez a tekercs induktivitása hozzáadódik, ezért jó a helyzet, mert 8 ohm-nál jóval nagyobb impedanciára kell dolgozni a végtranzisztoroknak nagyfrekvenciásan. Ez csakis úgy lehetséges, hogy az OPA differenciál erősítője már eleve a C1-el ( ami a valóságban, az OPA-ba eleve beépített kapacitások által meghatározott koncentrált paraméterű kapacitással párhuzamosan kapcsolt, amit a szimuláció beszámol ) meghatározott töréspont után kiemeli ( differenciálja) a magas frekvenciás összetevőket, amiket azután C1 és a vele virtuálisan párhuzamosan kapcsolódó koncentrált paraméterű kapacitás levág (integrál). Tehát ennek eredményeképpen a végtranzisztorok bázisán a magas frekvenciás hibajelek ki vannak emelve (fázisuk siet az alap frekvenciához képest). A terhelésre ugyanakkor az L3 induktivitáson keresztül jut el a jel, melyre a végtranzisztorokból érkező magas frekvenciás hibajelek vágva érkeznek ( fázisuk késik). Nincsen más tennivaló mint az OPA kimenetéről egy ellenálláson keresztül a hangszóróra juttatni  - az ott még keresztezési torzitás nélküli, de a keresztezés torzítás által termelt hibák kijavítására már hozzáadott tartalmú, fázisban siető , amplitúdóban kiemelt magas frekvenciás - jeleket. A hibajel ellentetje csak akkor lesz hatásos, ha megfelelő fázisban érkezik, amit a 9-es ábrán látható képlettel tudunk ideális esetben beállítani. ( A szimulációban használt OPA akként működik, mintha C1-el eleve párhuzamosan lenne kötve 117 pF értékű kapacitás, mert nem ideális műveleti erősítő)


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem