Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CB rádió
 
Témaindító: csikosgabi, idő: Máj 16, 2006
Lapozás: OK   44 / 66
(#) mraulajos válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 1, 2015 / 1
 
Itt is találsz egy csomót!
(#) antikzsolt válasza pucuka hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Csak egy kisebb erdőt kell átlőni nem egy egész hegyet. Hála isten itt a Somogy déli részén lapos minden.
(#) pucuka válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 1, 2015 / 1
 
A 27 MHz -nek egy erdő nem nagy akadály, megaztán olyan nagyon irányítgatni se lehet, hogy lőni lehessen vele. Ez a magasabb frekvenciák sajátja.
(#) antikzsolt válasza pucuka hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Köszi. Akkor keresek egy megfelelő rádiót.
(#) gernerakos válasza Flyfish hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Senkit sem sértettél, de a szabályzatot igen: Bővebben: Link
(#) Gafly válasza Flyfish hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Ez van. Puffogni is lehet. Ha még másnap is jogosnak érzed, akkor van külön gomb erre...
(#) pucuka válasza Flyfish hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Semmilyen hatóságnak nem kell nekimenni. Már az antennára nincs is előírás, olyat teszel, amilyet, akarsz, vagy amire van pénzed, és helyed a háztetőn.
Szerinted hány fokos az az irányított antenna amiről beszélsz, és mekkora az előre hátra viszonya? Legjobb esetben sincs 60 foknál szűkebb. az meg azért nem annyira mondható irányítottnak. És csak annyit bátorkodtam megjegyezni, hogy olyan nagyon irányítani sem lehet, vagy tudsz jobbat? Nézz már meg egy 28 MHz -es amatőr irányított antennát mekkora, milyen komoly árbóc dukál hozzá, és vedd figyelembe, hogy pár km áthidalásához mire van szükség mind a két végén.
Természetesen a rádiók éppenséggel nemcsak a partnerrel való kapcsolatra jók, lehet rádiózni is vele, bárkivel, akit elér. Ehhez a hiperszuper nagy irányítottságú antennádat forgatgatni kéne, ami azért jelentős plusz költség.
(#) kendre256 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Hasonlót írtam neki én is, de mire megírtam, addigra kitörölték a hozzászólását, ezért én is kitöröltem az enyémet...
Kb. 40 éves rádiós pályafutásom alatt nem láttam CB-re irányított antennát (hacsak nem néztem 28 megásnak), de értelme nincs is...
(#) antikzsolt hozzászólása Jan 3, 2015 /
 
Látom egy kisebb veszekedés alakult ki. Sajnálom hogy így alakult. Nézelődtem a piacokon de akárhogy is erőltetem magamat nem tudok egyről a kettőre jutni.
Mi kell egy tényleg hobbi rádióhoz?
Annyit tudok kell a készülék antenna táp(?) SWR ellenőrző.

Ezeket hogy tudnám olcsón megvenni? Mit és hogyan érdemes? Szeretnék egy kicsit belefolyni a rádiózásba kipróbálni. Tudnátok nekem segíteni ebben?
(#) Kera_Will válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Mit szeretnél ? Milyen szabad frekvencián ismerkedni a rádiótechnikával?
Lehetőségek jelenleg : CB , PMR
Röviden:
CB:
1. CEPT normás CB Rádió (csak a középső 40 CB csatornán üzemképes 27 MHz)
2. Antenna (körsugárzó, irányított sokkal több mechanikával jár , forgató ,vissza jelzés ...stb.)
3. Tápegység (a rádió minden üzem állapotban felvett teljesítményét zavarmentesen előállító eszköz)
4. SWR mérő (Antenna , tápvonal , rádió közötti nagyfrekvenciás energia átvitelét ellenőrző eszköz)

PMR:
1. Rádió (446 MHz-en 8 csatorna)
2. akkumulátor vagy elem esetleg külső táp
A szabvány nem engedd semmiféle külső antenna csatlakoztatási lehetőséget be kell érni a gyári állapot adottságaival.

A lényegesen eltérő frekvenciák és fizikai megvalósítás miatt óriási különbségek vannak a rádió hullámok terjedési viszonyai között és a lehetőségekben.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) antikzsolt válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Maradok a CB rádiónál. Gondolom a PMR a kézi "cb" rádió amit bárhol meg lehet venni és párban árulják.
(#) gernerakos válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Walkie-talkie néven is hívják, de úgy hallottam, hogy eléggé telítettek a sávok.
(#) 20sz Jófiú válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Sok aukciós oldalon hirdetnek CB rádiót. Van amelyik hirdetés párban árulja táppal együtt. Ehhez már csak egy kis koax kábel és két antenna kell. Antennaként használhatsz autós CB antennát is egy magasabb pontra szerelve. Egyébként rengeteg CB antenna árválkodik kihasználatlanul a tetőkön a régi időkből. Régi TSZ irodákon stb. Nézz szét antennaügyben a környezettedben hátha látsz egyet. Ha találsz megkérdezed, hogy leszerelheted-e. Leszerelésnél vigyázz a beázásra!
CB rádióból csak olyat vegyél ami FM-et is tud.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
A Walkie-Talkie kifejezést kifejezetten a kézi CB -re használják, fordítás szerint sétáló-beszélő.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Tudom, de találkoztam már olyan Walkie-talike-val, ami PMR-es volt. Azokat is párban, "ócsóé" árulják, de általában olyanok is...
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Amikor ezt a kifejezést kitalálták, (amerikában) még nem volt PMR. A lényegét tekintve alkalmazható a PMR -re is, bár nem szokás. Az olcsó, és a drágább PMR -ek között csak szolgáltatásban van különbség, rádiós szempontból nem sok.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Persze, vannak CB-re is. Én kétszer futottam bele a olcsóság árába: mind a kétszer az akksi halálozott el bennük, a sere meg drágább lett volna, mint maga a rádió. Ezek mind PMR-esek voltak. A következő rádióm rendes CB lesz.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
A CB -s kézirádiók sem különbek az akkumlátorok tekintetében, Vegyél PMR -t a motorola T -s sorozatából, és nem lesz gondod.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2015 / 1
 
Ha egyszer meg lesz rá a pénzem, akkor majd eldöntöm, mit veszek, de köszönöm a javaslatod. Egyre jobban kezdem úgy érezni, hogy hosszútávra jobban megéri venni egy CB-t, mint két évnente új telefont
(#) Kera_Will válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
No ennek azért fussál neki még egyszer!
Mindegyik kommunikációs formának meg vannak az előnyei és hátrányai
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Hát igen. Egy kézi rádiónak a CB sávban (27 MHz) kb. 14 - 16 dB sugárzási vesztesége van egy 446 MHz -en működőhöz képest. A 400 MHZ -es kézi rádiónak is a sugárzási vesztesége egy nem nyereséges antennájú állandóhelyű rádióhoz képest 8 -10 dB körül van, ez az érték 27 MHz -en eléri a 24 - 26 dB -t.
Úgyhogy a 27 MHz -es kézi CB, Walkie talkie, gyakorlatilag csak játszani jó párszáz méteren belül.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Ezen kívül még az is hogy valamit mint szolgáltatás alapon veszek igénybe avagy csak úgy saját erőből, eszköz parkból.
(#) gernerakos hozzászólása Márc 5, 2015 /
 
Sziasztok!
Hosszú idő után úgy döntöttem, hogy beruházok egy CB rádióra. A rádiózás nálam eddig kimerült a különböző kereskedelmi rádiók hallgatásában, így nem sokat tudok a CB-kel kapcsolatban.
Tegyük fel már megvan a rádió, de se antennám, se tápom nincs. Ezekkel kapcsolatban az a kérdésem, hogy egy CEPT-es nem hordozható rádió kb hány A-t fogyaszt?( ha jól tudom a max. kimenő teljesítmény 4W)
Azt is tudom, hogy antenna nélkül nem szabad sugározni, mert a legtöbb rádió belehal, venni meg nem lehet. De egy pár méteres kábel megteszi antennának? Ezt a kábelt, vagy antennát ha lesz hova tegyem? (padlástér a 3. emelet magasságában megfelel?) Azt tudom hogy elvileg a háztetőkön van a legjobb helyen, de itt például a villámok mennyire fenyegetik?
Egyenlőre ennyi lenne, de ha valaki úgy gondolja, hogy kezelésbe vesz tehát minden hülye kérdésemre választ ad és megkeres privátban, azt nagyon megköszönném!
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2015
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Pont van az apróban egy, nem is drágán, tápegység is van hozzá.
Az adóra csak illesztett antennát lehet tenni, különben tönkremegy. A "hosszú drót" antenna antenna illesztő nélkül adásra alkalmatlan. Az antennát minél magasabbra, szabad térben kell elhelyezni, úgy hogy néhány hullámhossz távolságban ne legyen semmi. Mivel a hullámhossz 11 m, a padlás szóba se jöhet.
A villámvédelmet természetesen meg kell oldani, ha van a tetőn villámhárító, akkor abba bele kell kötni, ha nincs, és az antenna csúcsa a tető felett 6 m -nél nem magasabb, akkor elvileg nem szükséges, de jobb, ha kiépíted.
Mindenesetre a fix antennát be kell szerezned, hasznos dolog, ha SWR mérőt is beszerzel, minimum kölcsön a telepítés idejére.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Köszönöm a válaszaidat.
Antennának megteszi autóhoz való is, vagy ahhoz rendes direkt ilyen célu antenna kell?
Ha egy hosszú drótot szeretnék használni, akkor azt hogyan illesszem, hogy működjön vele a rádió?
Az SWR mérőről már hallottam, de az mit mér, s minek az? A villámvédelmet hogyan oldjam meg?
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Lehet mobil antennából is "fusizni" fix antennát, csak alá kell tenni egy autót, legalábbis annak a tetejét. Erre a célra megfelel egy 2 × 2 m -es lemez, vagy viszonylag könnyen lehet készíteni egy tripleg antennát.
Hosszú drót (longwire) antennát antenna illesztővel lehet lehangolni a működési frekvenciára. Ez egy jól záró fém dobozban egy soros induktivitásból, és két változtatható kapacitásból álló reaktív csillapító tag. Ilyet nem fogsz tudni készíteni, de utánna nézhetsz amatőr oldalakon. Viszont jelentős vesztesége van.
SWR az állóhullám arány mérő. Ha illesztetlenség van a tápvonalon, akkor azon visszavert hullámok keletkeznek, amelyek nem sugárzódnak ki, viszont a végfokozatot tönkreteszi. Ha az antenna talpponti impedanciája nem egyezik a generátoréval, és a tápvonaléval, (esetünkben 50 ohm) akkor az antenna fogja visszaverni a hullámot, ahelyett, hogy lesugározná. Ezt lehet mérni a műszerrel, hogy 1 egységnyi teljesítményből mennyi verődik vissza.
A villámvédelmet szakszerűen, szabványosan megoldani elég babrás, kérdezz egy villanyszerelőt.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Tripleg antennát hogyan lehetne készíteni?
Meg aztán találtam szélvédőre ragasztható kivitelt is, ez miben más? Ha tetőablakra ragasztom, akkor menni fog? Ez azért lenne jó, mert ha esik az eső, akkor csak egyszerűen leszedem, és a villámvédelem, és a rendes antenna is meg lenne oldva, a lehető legegyszerűbben.
Az ilyen longwire antennákhoz az illesztő doboz mennyire rossz hatásfokú? (Béka is írta, hogy ilyet használt.)
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Keress utánna, van egy K. Rothalmer jegyezte antennakönyv, abban találsz leírást.
Ablakra ragasztható CB antennát én még nem láttam, a méretek miatt szerintem nem is lehet ilyet készíteni. Beszerezhető viszont mágnestalpas antenna is, persze ennek hatásfoka jócskán elmarad egy rendes mobil antennáétól. Egyébként a gépkocsi antennák (csonkjai) időjárás álló kivitelűek, az eső, hó, jég miatt nem kell aggódni. A villámok miatt sem, semmivel nem lesz villámérzékenyebb, mint maga a jármű.
Az antenna illesztő, hangoló egységnek jelentős veszteségei vannak, hiszen az illesztés során létrjövő teljesítmény veszteség nem sugárzódik ki. (ezért vannak a katonai felhasználású szerkezeteknek kW nagyságrendű teljesítményeik, van miből pazarolni az egyszerű, gyors telepíthetőség érdekében)
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Az ablakra ragasztható antennát én is csak online boltokban láttam, plBővebben: Link, bár nem tudom, hogy azzal a 65cm-mel mennyire mennyire maradnék el mintha illesztős antennát használnék. Számomra ez azért lenne nagy előny, mert nincs kiépítve villámvédelem a házunkon, és egy ekkora antennába szerintem esze ágában sem lenne belecsapnia a villámnak, és ha kirakom a padlás tetőablakjára, szerintem az már majdnem olyan, mintha a tetején lenne, így nem kéne villámvédelmet vagy egy nagy antennát a kertünkbe elhelyezni.
Meg elég olcsó is, csak ugye ki tudja milyen....
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Nézd. Egy λ/4 antenna hossza ~2,6 m. Mindnféle trükkökkel a fizikai hosszt le lehet rövidíteni, nagyjából 1 m -re. Ennek azonban ára van. Egyrészt növekszik a sugárzási veszteség, azaz romlik a hatásfok, megváltozik az iránykaraktarisztika, (mondjuk ez nem akkora gond) de az antenna vastagsága nő, ami egyben a szélellenállás növekedését jelenti. Így akár a hossza, akár a vastagsága, az ablakra ragasztás ellen szól. Ráadásul az ablakra ragasztható antennának van egy külső, és egy belső egysége, ami a csatolás miatt további veszteségek forrása. Létezik egy ún Dagger típusú elég népszerű antenna, aminek a talpában van egy hosszabbító tekercs, és a viszonylag hosszú, de vékony antenna ami elég kis veszteségű, de próbálj meg DV27 típusú antennát szerezni, ez egy tekercs antenna, még a legkisebb sugárzási veszteséggel. Ebból, meg egy hasonló hosszúságú fémpálcából lehet egy balkon antennát fabrikálni, nem túl jó hatásfokú, meg irányítottsága is jelentős, csak akkor javallt, ha már más megoldás nem jöhet szóba.
Következő: »»   44 / 66
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem