Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CB rádió
 
Témaindító: csikosgabi, idő: Máj 16, 2006
Lapozás: OK   54 / 66
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Attól is sok függ, hogy Te hol laksz. Ha pl. csókakő tetején, akkor egy jó fix antennával több esélyed lenne. Mobil állomásokat elég nehéz becserkészni, esetleg nagyforgalmú utak közelében, vagy nagyvárosokban.
Egyébként is nagyon lecsökkent a sávhasználat, már nem olyan különlegesség, mint 30 évvel ezelőtt.
(#) papus51 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Szia! Besnyőn lakom, kb. 1.5 Km-re az M6 pályától, sík terepen
Mi az igazság azzal az infóval kapcsolatban, hogy ismét engedélyezték az AM üzemmódot és 2 készülék típusnál az SSB-t?
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2016
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Nem tudok róla, hogy általánosan engedélyezték volna a CB sávban. Lehet viszont egyedi engedély alapján, ezesetben az van, amit az engedély okirat tartalmaz. De akkor már nem CB -ről van szó, még akkor sem, ha a használt frekvencia a CB sáv valamelyik frekvenciája.
Az EU -s harmonizált CB sáv külön engedély nélküli használata, csak CE minősítésű 40 csatornás FM modulációjú (PR27) készülékekre érvényes. Egyedi engedély alapján bármi lehetséges de csak Magyarországon.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2016
(#) papus51 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
43 Km-re vagyok a Clark Ádám tértől délre, egy home made city star antennával próbálkozok, 4W teljesítménnyel. Illetve eddig csak hallgatóztam, mert nem nagyon volt kivel felvenni a kapcsolatot.
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Ahhoz, hogy milyen messze lát az antennád, pontos helyismeretre lenne szükség. Koordináta, tengerszint feletti magasság, antenna talaj feletti magassága, környező terepszint átlagos magassága, az elektromos paramétereken túl.
A 43 km sík, vagy viszonylag sík terepen soknak tűnik fix - mobil kapcsolatra, Olyan 10 - 20 km között reális. Arrafelé azért vannak kisebb nagyobb dombocskák, ha épp egy gödörfélében laksz, nem sok jóra számíthatsz, esetleg egy magas árboccal (24 - 30 m) javíthatsz az esélyeiden.
Az M6 oson bár nem sűrűn járok, nem emlékszem túl nagy kamion forgalomra. Ezért ne is számíts nagyobb forgalomra a sávban. De nem árt hosszabb távon hallgatni a sistergést.
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Idézet:
„egy magas árboccal (24 - 30 m) javíthatsz az esélyeiden.”

Hát nálunk a templom tornya sincs 30m.
Van viszont néhány kertben olyan 10-15 méter körüli pózna tetején parabola, Bp. felé tájolva. Gondolom még az AM MICRO-s időkből.
Ez viszont arra utal, hogy a Bp.-i irányban lehetnek takarások, pl. az Érdi tető.
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Ha van időd, és szándékod, játszhatsz kicsit. A Googla Föld programban az alsó információs sávban megjelenik a kurzor helyzetének tengerszint feletti magassága. Készíthetsz az általad nagyforgalmúnak vélt irány(ok)ba "terepmetszetet". abból kiderülhet, hogy min. mekkora antenna magasságra lenne szükséged. Aztán eldöntheted, hogy megér-e annyit.
(#) ronin75 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Szerintem esélytelen manapság hallani valamit a CB sávban. Talán Beloianniszból hallhatnál fix állomást, ha van ott valaki. Az AM mikro a Széchenyi hegyről ment, arra biztos volt valamelyest rálátás töletek. Se hatótávban, se domborzatilag nem jó neked Budapest hallhatósága. Az M6-on elcsíphetsz egy kamiont, de nagyon kicsi rá az esély, általában mobiltelefont látok a sofőrök kezében és a vontatókon sincs már CB antenna.
(#) papus51 válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Pucuka és ronin75!
Ma sikerült közel 30 Km-t áthidalni.
Az adó 4W AM a City star antennával, a vevő egy BRG kézi CB rádió. Az utóbbinak mindössze 60-80 mW a kimenő teljesítménye ezért csak vevőként működött, a visszairány mobil telefon volt.
Ez annyiból jó eredmény, hogy ezek szerint az adó és az antenna szinkronban vannak.
(#) gkari válasza papus51 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Ez egész jó teljesítmény. Eszembe jutnak a régi szép 80-as évek, amikor SSB-n még indonéz partnerrel is (illegálisan) beszélgettünk, alig 5-6 W kimenővel, penetrator antennával.
(#) Lucifer válasza pucuka hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Hint: Ubiquitynek van toolja ami egyszerűvé teszi a terepmetszet készítését:
https://airlink.ubnt.com/#/
(#) papus51 válasza gkari hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Ma olaszokat hallottam a 21-es csatornán. Gondolom nem 4 W-al nyomták.
Emlékszem még a 80-as években sokan panaszkodtak, hogy az olaszok több 100W-os teljesítménnyel lenyomják a hazai kapcsolatokat.
(#) Joe_001 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Üdv!
Meg Isabel Spanyolból keretantennával....
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Azért a 27 MHz -nek még rövidhullámú tulajdonságai is vannak. Kétszer, háromszor is képes visszaverődni, valamelyik E rétegről. Így lehetett az olaszokkal ~1000 km, spanyolokkal, franciákkal ~2000 km, jó terjedés esetén, az engedélyezett teljesítményekkel beszélgetni.
De síkterepen 10 - 20 km is alig.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2016
(#) pucuka válasza Lucifer hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Nagyon jó, csak nem lehet beleírni a 27 MHz-et.
Mikor én még ebben a témában sportoltam, ('70, '80 -as évek) még számítógép a Commodore volt, a térkép meg a szupertitkos 1:100 ezres szintvonalas kat térkép. Jópárszor végigszántottam az orrommal az országot a térképen vonalzóval ceruzával, mire elkészült egy tervezésre használható digitális modell. Ma már nem nagy ügy, de azért jó ha valaki papírral ceruzával is elboldogul, pláne ha nem tellett othonra játszani egy többmillás tervező progira.
(#) gkari válasza Joe_001 hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Elisabeth Portugáliából (Estoril), neki sem volt nagy telj.-e, ámde irányított antennája hatalmas.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2016
(#) thomato hozzászólása Máj 23, 2016 /
 
Úgy tapasztaltam Pesten hétköznap USB 40 -en forgalmaznak kamionosok, illetve talán fuvaros telephelyek. FM -ben csak pár embert hallottam esténként beszélgetni. Elég kihaltnak tűnik nekem is. Igaz nincs rendes antennám, de az olaszok vasárnap így is eléggé jelen voltak.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Vonalzó , szintvonalazás, stb... nélkül egyből megkapod a rádióállomásod "lefedettségi amőbáját " :
Ezen leírás alapján
Több kevesebb hibával ...
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2016
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Mostanában nemigen van ilyesmire szükségem. Nagyjából szemre is meg tudom állapítani, hogy mi a helyzet. Akkor mikor még használtam, ilyen segítség nem volt, még internet se. Grafikonokból dolgoztunk, majd készítettünk programokat (főleg nem én) a számolások segítésére.
Akkoriban igen nagy segítség volt, mikor a (szépemlékű) PKI -ban összeállt egy digitális térkép, de az nagygépes környezetben működött.
(#) FLaci81 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Sajnos ez csak 12 csatornát tud (4-15), ezt akarnám kibővíteni 40-re vagy 80-ra majd idővel, de kérdés megéri e a modulonkénti 45 eurós árat. Szállítási költséggel együtt kb. 100 euro, annyit meg szerintem nem ér a két rádió.
(#) pucuka válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Az átalakítás amúgy sem egyszerű, még kész modulokkal se. Az utánhangolás elkerülhetetlen.
Inkább szerezz egy kész rádiót, az sem sokkal drágább, csak vadászni kell egy kicsit.
(#) FLaci81 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Értem én és lassan be kell, hogy lássam ez tényleg így van.
Igazából külsőre tök szép mind a kettő, nekem tetszenek, meg ráadásul asztali cb-k, ezért gondoltam hátha megérné foglalkozni vele...
(#) pucuka válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Még eszembe jutott egy érv, ami az átalakítás ellen szól.
A csatornaváltó kódkapcsolónak annyi állása van, ahány csatornára képes a rádió. Ezt is ki kellene váltani valami rotary enkoder/mikrovezérlő dologgal.
(abban az időben, mikor ezek készültek, még nem nagyon volt mikrovezérlő általános használatban, a PLL osztóját a kódkapcsoló közvetlenül (esetleh valamilye kóderen keresztül hajtotta.
(#) papus51 válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Bruttó nem egészen húszért lehet kapni vadonat új 4W-os, CE-s 40AM+FM készüléket áfás számlával együtt. Ennyiből nem lehet otthon megúszni.
Mondom én, aki éppen most kezdtem bele egy 32 csatornás PLL-es CB rádió építésébe. Persze nem anyagi megfontolásból, csak szeretem a műszaki kihívásokat.
(#) Gafly válasza papus51 hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Idézet:
„Ennyiből nem lehet otthon megúszni.”

Az előző évi találkozóra vittem tombolára egy CB-t.
Aki megnyerte, attól 3-ért azonnal megvették tőle
(#) papus51 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Nem így értettem.
Elkészíteni nem lehet ennyiből.
Puskás börzén én is vettem már BRG CB rádiót, darabját 2 ezerért.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) horizont hozzászólása Máj 31, 2016 /
 
Sziasztok!

Nagyon nem értek a CB rádiókhoz. Vásároltam 1 db AM es rádiót a hozzá való antennával, (valami mágnestalpas gyári: CB PNI 18-244 rádió állomás antenna, 65cm ) kérdezni szeretném ha rá kötök egy President Mckinley rádiót erre az antennára tudok e vele adni ill venni?? Tönkre teheti -e a rádiót???


Köszi! Szép napot mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2016
(#) pucuka válasza horizont hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Önmagában nem antenna. Ha ráteszed egy autó tetejére, vagy egy azt helyettesítő vaslemezre (kb. 1 m*1 m), akkor használhatod. Jó lenne ha szereznél hozzá egy állóhullámarány mérőt, azzal láthatnád az antennád minőségét is.
(#) horizont válasza pucuka hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Köszi!! De nem romlik el a rádió, ha összekötöm vele??
(#) pucuka válasza horizont hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Ha teszel alá lemezt, akkor nem.
Következő: »»   54 / 66
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem