Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítők tápegységei
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 24, 2005
Lapozás: OK   7 / 13
(#) gernerakos hozzászólása Dec 12, 2014 /
 
Sziasztok!
Adott egy TDA2005-ös erősítő, alapkapcsolással megépítve. Eddig labortápról járattam, megy is tökéletesen, de szeretném beépíteni. Ekkor ugye kell neki egy saját táp. Van is egy elfekvőben, de egy kis gond van vele: azt még 220 voltra tervezték, ekkor adott 2*12 voltot, most viszont 2*18-19V jön ki belőle, ami viszont sok az erősítőnek, mert egyrészt maga az IC is 18 voltot bírna, meg az elkók is csak 16 voltosak. A táp kapcsolási rajzát mellékeltem.( mint az látható, kapcs. rajz rajzolásában sem gyakorlatom, se ügyességem nincs) Lehetne ezt valahogy úgy módosítani, hogy csökkenjen a kimeneti feszültség?
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Ha nálad a 230V, nem ~240V, mint sok helyen, akkor tegyél terhelést a kimenetre, mindjárt nem lesz csak ~16.5V-od. (Nem kell nagy 'előterhelés', akár primer körbe is teheted.)
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Az a gond, hogy terhelve ad ekkora feszt, terheletlenül ez 20-22V.
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Akkor vagy a 230V-od nem annyi (sokkal több), vagy trafód nem 12V-os. Primer ellenállást bepróbáltad (kicsit számolni kell).
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Jelenleg kerek 233 volt van a primeren. A kimenetet írtam. Hogyan lehetne kiszámolni hogy mekkora ellenállás kéne oda?
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Hova "oda"? Bemenet (pr), vagy kimenet (sec). Valami G. S. Ohm bácsit szoktak emlegetni ez ügyben.
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
A primerre! Kezdő létemre még sosem számoltam ilyen helyre ellenállást, ebben szeretném a segítségedet kérni. Aut tudom, hogy Ohm az ellenállás mértékegysége.
(#) kadarist válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Nem lesz jó a soros ellenállás, mert így csak a generátor belső ellenállása nő meg, ami azt eredményezi, hogy nagyon ingadozni fog a tápfeszültség a terhelt-terheletlen állapotok között. Egy A-osztályú erősítőnél még jó is lehet az előtét, de egy változó áramfelvételű AB-osztályúnál a stabilitásra kellene törekedni.
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
"Kadarist" kollégának igaza van; egy egyszerű feszültségstabilizátort kell csinálni, ha olyan trafód van (zárt, kiöntött, panel), amire(ről) nem tudsz rá(le) tekerni. Ez veszteséggel jár. Mekkora teljesítményű (milyen) trafód van?
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
30VA, 2*12volt, nyáktrafó. Az erősítő 2.5A-t fog felvenni, ezért az L7812-t már el is felejthetjük, mert az csak 1.5A-t képes stabilizálni. Aktív hűtés amúgy is van a dobozba tervezve, tehát ezzel nem lesz gond.
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Azért, ha 'megfejeled' (ld. adatlap) egy izmos tranyóval tud az sokkal többet is! Elég érdekes lesz a 30VA-es trafóból kihúzni 2×12×2.5A-t (~60VA), de még szimplán 30VA-t is! Bár nálam a 2×11W=22W+ némi veszteség (+8W?) Na jó; az 1.25A/oldal is elég közel van az L7812 végéhez(/oldal), tehát 2 db. kell belőle.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2014
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Elég egyszer 2,5A, mert a másik ágon csak a ventillátor lesz. Ha ez sehogy sem jön össze, akkor csinálok én magam egy új tápot, megfeleő trafóval, csak ez olcsóbb lenne. Bár lehet megéri.
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Ezt nem úgy gondoltad úgy-e, hogy 1×12V×2.5A, egyik tekercse a trafónak, a másik meg a venti 12V-ja?
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Igen, így gondoltam.
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
A trafód összteljesítménye 30VA, ez két szekunder tekercsre oszlik el, azaz 24V, 30VA; mondjam tovább?
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
...az szekunderenként 15VA, ami meg édeskevés. Akkor marad a tápegység építés, az már menni fog. Köszönöm a segítségedet.
(#) granpa válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Azé' végiggondolnám még egyszer; mennyi az annyi, és hogyan a miképp? Ez a trafó elég hozzá.
(#) gernerakos válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Hát, mit ne mondjak, ha építek egyet akkor az olyan 7-8ezer forintból fog kijönni. Ha veszek egy kapcs. üz. tápot, az olyan 6-7 ezer. Ha ezt használom, stabilizálom, akkor max 2 ezer, de inkább kevesebb. Biztosan elég lesz? Meg akár egy PC tápot is használhatok, és a hűtés, teljesítmény, stabilizáltság egyből letudva. PC táp van is itthon feleslegbe. Szerintem ezt fogom választani, ez a legegyszerűbb.
(#) gernerakos válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 18, 2014 /
 
Már egy jó ideje egy PC tápról megy az erősítő. A PC tápoknak van egy mellékhatásuk, ami akkor jön elő, ha nem terheljük őket eléggé. Ez ugye a ciripelés. Ha halkabban megy az erősítő, akkor ciripel a tápom, ami elég idegesítő. Meg lehet azt valahogy akadályozni, azon kívül hogy jobban terhelem? (Már minden rá van kötve, és így is ciripel. )
(#) bajuszrichard hozzászólása Máj 17, 2015 /
 
Sziasztok!
Van pár darab trafóm amikről már nem is tudom ,hogy honnan vannak. Talán régi videókból vagy egyéb helyekről és segítséget szeretnék hogy melyik/ek-et lehetne leginkább felhasználni egy erősítő megépítésére?!
(A "641-717B" típusúról még azt is tudom ,hogy egy 19W-os videólejátszóbol van mert még bennevan!)
(#) kadarist válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Szia!
Mindegyik alkalmas erősítő megépítésére, csak az a kérdés, hogy mekkora teljesítményt szeretnél.
(#) bajuszrichard válasza kadarist hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Mondjuk a lehető legnagyobbat.
(#) kadarist válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
A legnagyobb tömegű trafóra koncentrálj!
(#) granpa válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Ránézésre a toroid a legnagyobb teljesítményű, bár csak 12V-os. Ha írtál volna méreteket a trafókról, jobban saccolnánk.
(#) bajuszrichard válasza granpa hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Milyen méreteket adjak meg?
(#) bajuszrichard válasza granpa hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Így talán reálísabb képet festenek.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2015
(#) kadarist válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Foglalkozz a toroiddal! A 12V-os trafóval jó minőségű hidalt erősítőt építhetsz, ami már elég nagy teljesítményt nyújt. Egy példatípus.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2015
(#) bajuszrichard válasza kadarist hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
köszönöm a tanácsot!

Ha az elindulásban is tudna valaki segíteni az jólenne. Még nem építettem egy erősítőt sem. :/
(#) granpa válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Először döntsd el, milyet szeretnél: IC-s (legegyszerűbb), tranzisztoros, csöves. Elolvasod, végignézed az erősítős témák képeit. A táperődnek megfelelő erősítőt kiválasztod (U, I, P), és kérdezel, ha elakadsz. Az IC-k adatlapján szerepeknek a kapcsolások is.
(#) bajuszrichard válasza granpa hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
IC-s megfelelne.
De nem tudom megállapítani melyik felelne meg a tápomnak és azt sem hogy milyen táp kapcsolást kell hozzá építenem.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2015
Következő: »»   7 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem