Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítők tápegységei
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 24, 2005
Lapozás: OK   8 / 13
(#) granpa válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
A trafód határoz: 12V, tizenX Amper. Ebből megcsinálod a tápot, a képek példái szerint. 'Kadarist' példájánál maradva: hidalva az erősítőt, mert elbírja a trafód. Ennek megfelelő diódahíd (~10A), kondenzátor (Amperenként 2000uF). Kb. 15V-ot fog adni.
(#) Ge Lee válasza granpa hozzászólására (») Máj 19, 2015 /
 
Vagy feszkétszerező egyenirányítást használ és akkor a dupláját.
(#) granpa válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 19, 2015 /
 
Gondoltam rá, mert erő van a trafóban. De kezdőnek plusz nehézség.
(#) bajuszrichard válasza granpa hozzászólására (») Máj 19, 2015 /
 
TDA7386 ot fogok használni a toroidhoz. tudnál segíteni a 12V váltakozó feszültség egyenárammá alakításában kicsit "szájbarágósabban". Jelenleg egy diódahíd-on át egyenirányítva van de kellenek kondik milyen és hova pontosan?
(#) bajuszrichard válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 19, 2015 /
 
Kifejtenéd bővebben ,hogyan lehet fesz kétszerező egyenirányítást csinálni?
(#) steelbird válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 20, 2015 /
 
Ez most komoly? Rögtön az első találat.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2015
(#) Ge Lee válasza bajuszrichard hozzászólására (») Máj 20, 2015 / 1
 
Hogy ki is legyen fejtve. A trafó szekunderének egyik vége a két sorba kapcsolt pufferkondi közös pontjára van kötve. Ehhez képest amikor pozitív a periódus az feltölti a D1-en keresztül a C1 kondit, amikor pedig negatív akkor a D2-n keresztül a C2 kondit.
Ennek az lesz az eredménye hogy a kimeneti +/- kapcsokon kétszer akkora feszültség lesz a sorba kapcsolt kondenzátorokon. Viszont mivel a kapacitásuk a sorba kapcsolás miatt feleződik, ezért kétszer akkora kapacitású kondenzátort kell alkalmazni.

Csatoltam egy tina szimulációt is, amin össze van hasonlítva a graetz-es és ez a megoldás. Mindkét esetben ugyanakkora a bemenő váltakozófeszültség, és kb. ugyanakkora a terhelő áram is, ennek megfelelően a kondenzátorokon mérhető búgófeszültség is.
(#) Helios hozzászólása Máj 22, 2015 /
 
Sziasztok.

Egy kis segítségre lenne szükségem... Az erősítőm tápját egy KBPC3510-es dióda kocka egyenirányítja. Milyen diódákkal helyettesíthetném? Új tápegységet építenék, jobb elosztással az alkatrészek szempontját illetően.
(#) Kiskoo hozzászólása Jún 20, 2015 /
 
Sziasztok! Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy szeretnék venni egy erősítőt ki is néztem, hogy melyik legyen. A kérdés csak az, hogy mi kell e még a házon kívül hozzá, hogy működjön?http://www.aliexpress.com/item/hifi-TPA3116-2-1-2-X-50W-bass-100W-s...8.html]TPA3116 2.1 erősítő
(#) pompidu válasza Kiskoo hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Tápegység sem ártana hozzá de van egy topik ami kifejezetten erősítőkkel foglalkozik (ajánltam is)
de, hogy a kérdésedre válaszoljak kell hozzá még egy DC táp is az adatlapján 18-24V ig írják ebben a tartományban kell lennie a feszültségnek Az áramot is írják ami 4A szóval innen egyszerű már kiszámolni, hogy mekkora táp kell neked.
(#) Kiskoo válasza pompidu hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Ha jól értelmezem a válaszod akkor csak egy kébel kell hozzá amit bedugok a 230-ba meg az erősítőbe ami pl: 24v 4a.?
(#) pompidu válasza Kiskoo hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
A kábel kicsit kevés lesz. Neked egy 230V ból 24V ot előállító tápegység kell 100W-os
(#) Alkotó válasza pompidu hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Ha jól számolok, akkor 2x50 + 100 = 200 W hangteljesítményt várunk. Nem tudom a hatásfokot, de azért egy 50% tartalék nem árt, így kb. 300 W-os tápra lesz szükség.
(#) Kiskoo hozzászólása Jún 20, 2015 /
 
Számitógép táp is jo hozzá.? Mert van egy 450w-s tapom
(#) Gafly válasza Kiskoo hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Csak olyan, amelyik 18...24V-os, legalább 4A-es terhelhetőségű kimenettel is rendelkezik
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) Ge Lee válasza Kiskoo hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Némi átalakítás után igen, de azt úgysem tudod megcsinálni.
(#) dani9228 hozzászólása Jún 24, 2015 /
 
Üdv! Olyan kérdésem lenne, hogy van egy aszimmetrikus trafóm és nekem szimmetrikus táp kellene. Melyik variáció lenne a jobb.
1, A meglévőt megkétszerezem és szimmetrizálom áramkörökkel.
2, Invertálom és úgy alakítom ki a negatív ágat.
Köszi
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2015
(#) reloop hozzászólása Szept 14, 2015 / 2
 
Sziasztok! A Fórumtársak megkértek szimulátor segítségével szemléltessem a pufferkondenzátor szűrőhatását.
A tápegységet és az erősítőt egyszerűsítve ábrázoltam. VG1 és VG2 a középen megcsapolt szekunder, a végtranzisztort 71Hz-es 30V amplitúdójú szinusz vezérli, csak a pozitív tápoldalt rajzoltam meg. A tápegység belső ellenállása a példában 0,1 ohm.
(#) V1rusH válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2015 / 1
 
20000µF szinte kiegyenesíti az egyen fesz hullámot! Más dolog, hogy ekkora kapacitást már tényleg érdemes több drabból összerakini, vagy lágyindítót használni.
Nekem van 4db 68000µF 25V ROE kondim. Ha sorosan kötöm akkor a kapacitás feleződik, de a fesz tűrés duplázódik?
Így a 34000uf már igen szép közel tényleg egyenes tápfeszt biztosítana. Bár egy lágyindtót össze kell dobnom, vag előtölteni a kondikat.
Az mennyire ésszerű megoldás lehet, ha a terhelést lekapcsolom a kondikról, a tápvezeték bontásával, és a kondi így töltve marad. A diódákon elvileg visszafele nem tud kisülni, mert záró irányban van a kondi feszültségére. Így nem kellene előtöltés, vagy lágyindítás.
Vagy terhelés rákapcsolásakor, (TDA7294) szintén hirtelen terhelés lehet, és kinyrhatja. Kínai digitális erősítőt öltem meg így, hogy csak rádugtam tápra. egy ideig ment is ez így néni kis szikrázás kiséretében, (30V szimpla) de egy idő után megunta...
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
Köszönjük!
(#) reloop válasza V1rusH hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
Szia! Inkább az jön le ebből a szimulációból, hogy egy 8 ohm 50W AB-osztályú erősítőhöz 2200µF és 4700µF közötti puffert szükséges/gazdaságos választani. Egy korrektül megtervezett erősítőnek azért nagyon jó a táphullámosság-elnyomása. Mivel kimondottan az erősítők tápegysége a téma, meg kell említsem, bizonyos hatások pedig pont azáltal érhetők el, hogy a táphullámosság modulálja a kimenő jelet.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
A Te 2.1-es erősitődnek mekkora puffermezőt adtál? És hány VA-es trafót?
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
Tápoldalanként kb. 15000µF és 160VA, de ennek az a magyarázata, hogy ez volt itthon Amúgy teljes korrektül működik.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
Hmmm... Tehát akkor neked túl van méretezve a puffermeződ, nemde?
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
A 2.1-es a gyakorlatban 4 db 40W/4 ohm erősítőt jelent, az amperenkénti 1000µF ökölszabály szerint 13000µF is elég lett volna - megszámoltam gazdagon
(#) reloop válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 14, 2015 / 1
 
Háromféle pufferhez megszerkesztettem a töltőáramok szimulációját. Engem is meglepett milyen csekély eltérések vannak. A marker y-ja az áramerősség.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
A 71Hz-et azért választottam a terheléshez, mert nagyjából ezen frekvencia környékén jelennek meg a legnagyobb amplitúdójú zenei jelek és kerülendő az összecsengést a 100Hz-cel lett prímszám.
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2015 /
 
Köszönöm, számomra ezek nagyon tanulságosak.
(#) voodoo válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Idézet:
„Alkotó válasza voodoo hozzászólására (») Válasz • Szept 12, 2015
...mi a különbség az 1 kontra 2 diódahíd között.
De pl. gyári erősítőkben nem látok ilyet soha.”


Érdekes, eddig én sem láttam, de most lettem figyelmes valamire. Íme:

biztik.jpg
    
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Szia! Elkeszitettem Tinaban beindult rendesen, viszont a mellekelt kepen nem ertem azt a jeltorzulast. Mi okozhatja azt a torzulast? Elnezest a kis offolasert.
Következő: »»   8 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem