Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Körlámpa makró fotózáshoz
Lapozás: OK   1 / 1
(#) kaposznyak hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
Sziasztok.

Sajnos eléggé járatlan vagyok elektronikai téren, előre is elnézést kérek.

Próbálkoztam már LED lámpa átalakításával, hogy az objektívre ráhúzva, kb. 5-20 cm-re előtte világosítsa be a teret.

Egy ilyennek Lámpa kivágtam a közepét, hogy rámenjen az obira, tettem rá egy elemtartót és kész.

A baj az, hogy gyenge a fénye. Nekem olyan fényforrás kell, ami a verőfényes napsütésre is ráver.
Vaku csak félmegoldás, záridő miatt.

Legjobb egy folyton "égő" vaku lenne

Érdemes-e nagy fényerejű LED-ekkel kísérletezni? Vagy sose lesz olyan a fényereje, amire én vágyok?

És ha csak hagyományos izzókkal érhetném el a kívánt fényerőt, azt meg lehetne hordozható, akkus kivitelben valósítani?

Illetve a költséghatékonyság még fontos, nem akarnék 20 db 4000 Ft-s xenon izzó beépítésével célt érni.
(#) fongab válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Szia
Nagyok az igények. A lencséhez közel ízzot nem tennék. Azt meg kellene nézni hogy a LED fénykibocsájtási szöge milyen volt ha 15fokos akkor lehet azért nem világított jól.
A üvegszálon nem gondolkoztál?
Bővebben: Link
Ha a oldal tetejére mész ott van a ITT találja az a főoldalra visz.
üdv.
(#) kaposznyak válasza fongab hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
A szög valóban nem ideális, domború a lámpa, homorú lenne az ideális. Átszerelhetném a ledeket a külső oldalra, hogy úgymond befelé világítsanak.

Jelentős lenne akkor a fényerő javulás szerinted?

Üvegszál még nem volt képben eddig.
(#) kaposznyak válasza fongab hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Az üvegszálas megoldás nagyobb fényerőt biztosítana?
(#) kaposznyak válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Bár a nagyobb teljesítményű fényvetőket nem tudnám mobillá tenni...
(#) kaposznyak válasza fongab hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Még egy buta kérdés: a lámpa 3db AA elemmel üzemel.
Ha pl. 6 db elemmel üzemeltetném, nagyobb lenne a fényerő?
(#) bbb válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Én ilyet (melléklet) készítettem annakidején Az obira lehet rakni, a napellenző helyére megy. 12V-tal meghajtva elég jó fénye van, de ha tükröződő felületet fotózok vele, akkor bizony külön látszódnak a ledek.

Erre az 5-20cm-re teljesen ideális egy ilyen gyűrű elkészítése, mindössze annyira kell odafigyelni, hogy a LED milyen szögben küldi ki a fényt magából és aszerint kell egymáshoz közel-távol lerakni.

_1212991.JPG
    
(#) bbb válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Azt a lámpát nagy valószínűség szerint kivégeznéd, mert nem arra lett tervezve, hogy akármit ráköthess.
(#) kaposznyak válasza bbb hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Jónak tűnik. Milyen szögben álljanak a ledek?
(#) kaposznyak válasza bbb hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Értem, akkor marad a 3 elemes meghajtás.
(#) kaposznyak válasza bbb hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
És honnan szerezted be a ledeket? Megrendeltél valami nagy fényerejűt vagy te is lámpában találtad?
(#) bbb válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Én a Lomexben vettem őket, a nyák pedig egyedi készítésű hozzá. Amúgy meg a kérdésed elférne valamelyik LEDes topikban a már meglévő ezer közül, szerintem a moderátorok át fogják rakni egy neki megfelelő helyre...

A szög kérdése pedig csak azt mondja meg, hogy milyen messze kell lerakni egymástól őket ahhoz, hogy a fényük összeérjen egy adott távolságban. Rajzold le magadnak és megérted a lényeget.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2013
(#) kaposznyak válasza bbb hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Köszönöm az információkat.
(#) kaposznyak hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
Egyébként az eredeti kérdésben az is benne volt, hogy izzók használatával megvalósítható lenne-e egy mobil verzió.
(#) szega90 hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
ez kell neked

Itt nézz körül a vaterán, szerintem ha ügyes vagy, akkor egy kis hordozható elemes "vakut" hozhatsz létre magadnak amit bármerre tudnál forgatni az objektíved alatt fölött mellett stb..., olyan módon ahogy a vaku igazából működik, mivel ez elemes lenne, így egy ki / be kapcsolót rátudsz rakni, és én szerintem még egy valamiféle tükrös megoldás is jó lenne hogy a fény ne össze vissza szórja, hanem egyszerre egy helyre próbálja... én így próbálnám meg...
(#) kocsgab002 válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Bari kolléga csinált ilyen fajta lámpát, itt van az albuma:
Bővebben: Link
Vagy itt van egy jó cikk:
Bővebben: Link
(#) kaposznyak hozzászólása Nov 20, 2013 /
 
Kösz a linkeket.
(#) uA709 hozzászólása Nov 20, 2013 /
 
Üdv
Én régebben 22W kőrfénycsövet használtam erre a célra. Hibás kompaktból volt az előtét, jól lehetett használni. kb 1000lm Félreraktam kb 12cm átmérőjü alu gyűrűt, ledes megoldáshoz, de végül nem kellett.
(#) fongab válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 20, 2013 /
 
Szia
A üvegszáll csak vezeti a fényt. A fényerő az a fényforrástól függ.
Elviekben használnak endoszkópot pl.: emésztő rendszer tükrözéses, vízsgálatnál. De mérésre is. Vállalatnál a mérőperemeket vízsgálták (mennyire kopott ) átmérő 5 mm lyukba bevezették a üvegszállakat egyiken a fény ment a csőbe másikon a kép jött ki. A fényforrás, egy 50W halogén ízzó volt.

De lett márt vízsgálva szivatyú álló és mozgó rész közötti hézag is. ( ninnél kissebb annál jöbb de ha nagyon kicsi akkor súrlódik )

Nem a tárcsa dőlésére gondoltam hanem a LED fénykibocsájtásí szögére. De lehet igazad van abba hogy a tárcsa is szöget zárbe.
Tegyél a tárcsátol kb. olyan messze egy lapot és kapcsold be látni fogod a lap alján hogy mit világít meg.

Azért azt megjegyezném, hogy egy ceruza ellemről, 1hétig nem fogsz világítani. Föleg akkor, ha a napfénynél fényessebb kell.
üdv.
(#) suszitibi hozzászólása Nov 20, 2013 /
 
Sziasztok
Én most állok fotomasina vásárlás előtt. Ha meg lesz, én is tervezek hasonlót. Szerintem az smd5060 típusú ledek, tökéletesen megfelelnek erre a célra. Egy 4-5mm-es plexiből, ki lehet vágni szépen a kört, ami mögé mehetne a nyák, a ledekkel. Ezek 120 fokos szögben, 5000mcd fényáramot tudnak. Van természetes fehér színű, ami lényeges. Én 12v-ról használnám, hármasával sorosan, nem ellenállással, hanem áramgenerátorral.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2013
(#) kaposznyak válasza fongab hozzászólására (») Nov 20, 2013 /
 
Természetesen nem egy ceruzaelemről menne, hanem valami hasonló akkuról

Ha ilyen Ledet vennék 8db-ot, ez a tervező megmutatja hogyan és mekkora ellenállásokkal kell bekötnöm.

Szerinte lenne 4 párhuzamos ág, 2-2 sorba kötött leddel, 4 db 270 ohm-os ellenállással.
(#) kaposznyak hozzászólása Nov 20, 2013 /
 
Lemaradt az akku linkje
(#) fongab válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Szia
A LEDnél a nyitofeszültséget összeadod annál nagyobbnak kell lennie a feszültség forrásnak. Ha viszont elkezd vílágítani akkor kisssebb feszültség is elég, ezért egyre nagyobb áramot hajt át a LEDen hogy ez ne égesse ki korlátozni kell az áramot. Elviekbe a LED amit linkeltél az 3.4V a nyitófeszültsége. 3darabot tehesz sorba, mert annak is csak10,2V a nyitófeszültsége. De az jó kérdés hogy az akkumulátort hogy számolod. Ha közvetlem, a töltöröl veszed le, akár 15V is lehet ha áll egy napot akkor márt csak 12V....13V között lesz. Ha használod, akkor 11V....12V között lesz valahol. (11V alá pontossaban 10V alá meríted akkor az akkumulátort cserélheted. Így azt mondom 11V alá ne merítsd.) Ha számolok 11V és 13V között 2V van az 20mA 100ohm. És ez a 100ohm csak a akkumulátor feszültség ingadozásából adodik, amit korrigálni kellene. Én a ellenállás helyett, áramgenerátort tennék. Az ellenállás is jó.
De te tudod.

Más gondolat Nem tudom (nem értem ) miért kell folyamatos fény? Az csak a videónál kell (szeríntem )
Esetleg egy kisseb fényerő a beállításhoz és egy pillanatnyi nagy fényerő (vakuhoz hasonló, ) a fotózáshoz.
üdv.
(#) kaposznyak válasza fongab hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
A folyamatos fényt úgy értem, hogy pl. meglátom a célpontot egy virágon, falon stb és amíg csinálok 15-20 képet, addig folyamatosan világít.

Nagyon kezdő vagyok, azért az ellenállást olcsóbbnak és egyszerűbbnek gondolom a kísérletezéshez.
(#) kaposznyak hozzászólása Nov 21, 2013 /
 
"Én a ellenállás helyett, áramgenerátort tennék. Az ellenállás is jó.
De te tudod.""

Az a baj, hogy nem tudom, ezért kérdezősködök itt.
(#) fongab válasza kaposznyak hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Szia
Esetleg nézz körbe itt:
Bővebben: Link
Pl.: a harmadik képre gondoltam (2tranzisztor 2ellenállás ) ebből 1 neked is van Emiter ellenállás.

Meg probának jó az ellenállás. Ha ugy érzed bevállík, akkor lépj tovább, az áramgenerátor felé. (szrintem )

Vakunál van olyan vaku ami nem süti ki a kondenzátort. a fényerőnek megfelelő fényt ad.
Volt vakum félhomályba 8...10 villantot Az más kérdés koromsötétbe csak 1 villantot. Ha fehér ajtonak villantottam ( a ellemeket kiszedtem ugy villantottam ) 12.....15 sikerült ez a környezeti fénytől is függött. 3fényképezőgépet szolgát ki. Még a Cenrum áruházba vettem.

üdv.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2013
(#) kaposznyak válasza fongab hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Kösz.
(#) suszitibi válasza fongab hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Igen, én is az áramgenerátort javasoltam. Mivel a tápfeszültség itt nem állandó, az ellenállás nem jó. 2500-ért lehet kapni, 2A-es áramgenerátoros feszültségkonvertert. Egy 12v-os akkuról táplálja, a kimenetét beállítja 3db led nyitófeszültségének összegére, majd az áramot a kívánt értékre. A fényerőt is lehet szabályozni, ha a potit kivezeti, vagy fix kapcsolóval, ellenállásokkal, előre beállítja az értékeket. Ezzel a megoldással, az aksi lemehet 11v-ig, fényerő változás nélkül. Makro fotózáshoz, mindenképp 120 fokos vetítési szögű ledeket használnék. Erre az smd 5060 típusnál nem tudok jobbat. Ezek 3 chipes ledek, 90mA-ig mehet ledenként (chipenként 30mA). Én 80mA-ről használom, úgy biztos a hosszú élettartam.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem