Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vegyianyagok
 
Témaindító: Melphi, idő: Ápr 30, 2014
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Melphi hozzászólása Ápr 30, 2014 /
 
Sziasztok!
Itt szeretném kitárgyalni az elektronikához kellő vegyi agyagok kezelését, felhasználását.
Szeretnék a festékboltokban kapható ecetszagú sziloplasztot valami módon hígítani, hogy egy kis dobozban lévő elektronikát ki tudjam önteni vele, a direkt erre való anyag nagyon drága, nehezen beszerezhető a sziloplasztbol meg dögivel van idehaza, és erre szeretnék segítséget kérni.
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2014
(#) Collector válasza Melphi hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
Én poliésztergyantát használok ilyen célra, 1 kiló 900 forint, és átlátszó alapból. Novia kft-nél lehet venni kiöntőgyanta néven.
(#) Bassmester válasza Melphi hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
Tőlük szoktam vilepoxot rendelni.
Az adatlapokból kiválasztható a célnak megfelelő. Sziloplasztot nem ajánlom, nem folyik úgy mint a gyanta, nem tölt ki minden kis zugot és a szilárdsága sem jó.
(#) Sebi válasza Bassmester hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
Idézet:
„Sziloplasztot nem ajánlom, nem folyik úgy mint a gyanta, nem tölt ki minden kis zugot és a szilárdsága sem jó.”

Egyetértek ezzel is, de a fő ellenjavallat pont az ecetszagból következik: erősen korrodálja az elektronikai alkatrészeket, különösen a rezet. Ha rugalmas anyag kell én a T-silox-ot használnám.
(#) Melphi hozzászólása Ápr 30, 2014 /
 
Értem, akkor meglesem amiket ajánlottatok.
(#) Hp41C válasza Melphi hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Idézet:
„... egy kis dobozban lévő elektronikát ki tudjam önteni vele ...”

Két tapasztalat:
- Precíziós analóg mérőkört próbáltunk megvédeni a külső hatásoktól. A kiöntéshez alkalmazott gyanta megmarta az ellenállások festékrétegét, megváltoztatta az értéküket. Az egész sorozatot tönkretette...
- Egy digitális áramkörben levő RTC (MC146818) áramkör áramfelvétele a kiöntés után kb. 50 .. 100 szorosára növekedett. A kiváltó ok a műgyanta kötés közbeni hőtermelésére volt visszavezethető.
A megoldás mindkét esetben a "kéregöntés" volt: Az áramkör alkatrész és forrasztási oldalára egy-egy alkalmas műanyag "dobozt" borítva végeztük a kiöntést, így a gyanta közvetlenül nem érintkezett az alkatrészekkel. Ráadásul sokkal kevesebb anyag is kellett, ami kisebb mennyiségű hőfelszabadulással járt.
Mintapéldányokon ki kell kísérletezni a kiöntést. Teljes szilárdulás után az áramkört ismételten be kell mérni, a paranétereket össze kell vetni a kiöntés nélküli paraméterekkel.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2014
(#) Melphi hozzászólása Máj 2, 2014 /
 
Köszönöm az észrevételt, észben tartom.
(#) rolie hozzászólása Máj 14, 2014 /
 
Sziasztok!
Ma volt szerencsém kipróbálni az RO-55-öt a forrasztósav helyett Gee Lee fórumtársunk nyomán (1, 2). A feketére oxidált rézsodratot kicsit megkaparva második körben szépen befutotta az ón. Tiszta és enyhén oxidos vezetékeknél használva jobban magába szívta az anyagot, mint az ónharisnya. Szépen egyenletesen befutott mindent. Mindenkinek csak ajánlani tudom, és hosszú távon se eszi meg az anyagot az esetleges maradék, a hagyományos sósavas forrasztóvízzel ellenben.
(#) Bakman válasza rolie hozzászólására (») Máj 31, 2014 /
 
Idézet:
„Ma volt szerencsém kipróbálni az RO-55-öt... ...hosszú távon se eszi meg az anyagot az esetleges maradék”

Pedig megeszi, nem is kicsit. Tapasztalat. Kivéve akkor, ha rendesen letakarítod forrasztás után, de ezt ugye egy sodrott vezetéken belül kicsit nehézkes.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2014
(#) lucky hozzászólása Aug 21, 2014 /
 
Létezik RTV-2-es osztályú szilikongumi ( F-TG jelöléssel) Önthető, 24 óra alatt köt meg, és átlátszó. Kémhatása semleges. Nagyon lágy, simán le lehet dörzsölni javításkor.
(#) szamóca hozzászólása Jan 9, 2016 /
 
Van olyan eljárás, amivel vegyi úton le lehet tisztítani a vörösrézhűtőbordáról az oxidréteget?
(#) kadarist válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Igen van és úgy hívják, hogy sósavas fürdő.
(#) szamóca válasza kadarist hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Az mitől nem marja szét az egész rezet?
(#) kadarist válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Attól, hogy nem kell hetekig benne tartani a rezet. Egyébként a réz eléggé ellenálló a sósavval szemben és ha tényleg csak a vékony oxidréteg eltávolítása a cél, akkor egy pár perces kezelés elég. A kezelés előtt zsírtalanítsd le a felületeket.
(#) Gery78 válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
A szeszfőzők a paradicsomlevet szokták használni a réz üstjeik kitisztítására. Nem tudom, hogy ez csak a Grünspan-t szedi e le, vagy másfajta oxidot is. Jó lehet még a Sidol is.
(#) szamóca válasza Gery78 hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Annyira sűrű a bordázat, hogy mechanikus tisztítás kizárt. (sidol)
(#) szamóca válasza kadarist hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Nem tudom, de ez elég durván hangzik. Közben találtam egy enyhébb módszert, bár nem tudom mennyire hatásos. Sós, ecetes forróvízbe kell mártani.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2016
(#) Ge Lee válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Én az utóbbi időben a nyáklapot sem csiszolom hanem RO-55-el dörzsölöm át. Az leszedi róla az oxidot, viszont utána alkohollal le kell mosni róla.
(#) Collector válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Én is sósavaztam, mivel a sósav nem támadja meg a vörösrezet.
De kapható kifejezetten hűtőrendszeri forrasztások után maradó oxidréteghez tisztító folyadék, nem tudom mi a neve, mert én is csak egy kólásüvegben kaptam egyik ismerősömtől.
(#) kadarist válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
A sósav jó, nem kell félni tőle, használd bátran.
(#) szamóca válasza kadarist hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Rendben, köszi srácok, de ha szétzabálja a réz Zalman hűtőt, jövök reklamálni.
(#) kaqkk válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
De a sósav használata után érdemes a rezet lemosni mosószóda- vagy szódabikarbóna oldattal, majd tiszta vízzel és ha van rá lehetőség érdemes színtelen lakkal lefújni
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2016
(#) erbe válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Ha hűtőborda, miért akarod letisztítani róla az oxidot?
Letisztítani onnan kell, ahol forrasztani akarod. A fekete (sötét) felület hőleadása jobb, mint a fényesé. Idővel úgyis visszasötétedik.
A színtelen vagy bármilyen lakk jobban rontja a hőleadást, mint az oxidréteg.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2016
(#) szamóca válasza erbe hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Mert dizájnelemként is funkcionál, ezért kell "szépnek" lennie. A disszipálandó teljesítmény elenyésző ahhoz, amit ez a borda tud.
(#) szamóca válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Én pontosan ennek az eljárásnak az ellentettjét akarom.
(#) szamóca válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
De nekem személy szerint csúnya, és nem ez szerepel(t) a terveimben. Én pont hogy el szeretném ezt a patinát tüntetni róla.
(#) Temela válasza szamóca hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
"Egy lapátot már sikerült eltüntetni..."
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem