Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   1 / 1
(#) warlock hozzászólása Aug 16, 2016 /
 
Sziasztok,

Elnezesetek kerem, hogy nincs ekezet, jelenleg ilyen a billentyuzet.

Egy problemaban szeretnem kerni a segitsegek:
Egy LM338T szeretnek vezerelni 15V-30V ig digitalisan 4biten.
A kapcsolas szimulacioja a kepen lathato eloszor a 1 es kapcsolo nyit aztan csak a 2 es aztan az 1-2 aztan a 3 as utana a 3-1 utana a 3-2 utana a 3-2-1 utana a 4 utana a 4-1 utana a 4-2 utana a 4-2-1 utana a 4-3 utana a 4-3-1 utana a 4-3-2.
Alap esetben minden kapcsolo zar. A problemam az hogy a megvalasztott ellenallas ertekek nem teljesen megfeleloek, mert az utolso par lepesbe mar nem valtozik a feszultseg szinte semmit. Szerintem nem linearis a gorbe, de nincs otletem hogy kell kiszamolni igy kerem a segitsegeteket.
A szimulacioba fix ellenallasok vannak csak azert van poti a kepen mert azt konnyebb valtoztatni egyebkent az ertekek fixek lesznek. 16 lepcson lenne szabalyozva 15V 0.93v kellene lepesenkent persze 1V valtozas eleg lenne.

Elore is koszonom a segitsegetek!
(#) almaf1231 válasza warlock hozzászólására (») Aug 16, 2016 /
 
Digitális potenciométeren nem gondolkodtál még?
(#) rascal válasza warlock hozzászólására (») Aug 16, 2016 /
 
Az IC adatlapjának a 7. oldalán ott a képlet. (A saját hsz-edben kattints az IC nevére, és ott megtalálod az adatlapot). Tényleg nem teljesen lineáris, számold ki minden egyes feszültséghez a megfelelő értékeket, és próbáld kihozni ezeket minél kevesebb variációból. A szimuláció nem mindig ad pontos értéket és egy minimális terhelést érdemes rákötni, hogy jól működjön.
(#) Szabolcs95 hozzászólása Aug 16, 2016 /
 
Ezzel a megoldással sajnos nem lesz lineáris. A párhuzamos ellenállások miatt nem ugyanakkora az ellenállások között a lépték. Nézd végig az állapotokat: 20k -> 10k -> 6,77k -> 5k -> 4k -> 3,33k és így tovább, a végén már csak ~90 ohm különbség van két lépcső között.

A másik, hogy 120Ohm mellé több kOhm nem szerencsés, a képlet szerint vicces eredmények jönnek ki, szerintem a szimulátor megtréfál.
Itt van hozzá egy kalkulátor vagy az adatlap.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2016
(#) warlock válasza almaf1231 hozzászólására (») Aug 17, 2016 /
 
Probaltam ket tipust is de sajnos elszallt, vagy instabil volt.
x9c103 es a AD5171 et.
(#) nyuszis2 válasza warlock hozzászólására (») Aug 17, 2016 /
 
Szia!
Engem is érdekelt a téma, végül én egy másik utat választottam, ahol PWM-el vezérlem a kimenetet egy low pass filter-en keresztül.
A te megoldásodra LM317-el találtam kapcsolásokat, de úgy látom az adjust ugyanúgy működik itt is, tehát az értékek jók lehetnek. Ellenben nem mindegy a sorba fűzés módja 1,2 kép.
Érdemes úgy is rákeresned, hogy R-2R ladder, lehet az lesz a megoldás 3.kép.
Amit én használtam végül, az a 4. képen van. Teljesen jól működik, tized pontosan állítható a kimeneti feszültség, power ledekkel terheltem tesztből, azt elbírta.
(#) warlock hozzászólása Aug 18, 2016 /
 
Koszonom szepen a valaszokat, tanacsokat, feldolgozom es posztolom ha elkeszult, hatha meg valakinek hasznara valik.
(#) warlock hozzászólása Aug 20, 2016 /
 
Meg egyszer koszonom mindenkinek a segitseget csatoltam a ket szamomra legmegfelelobb kapcsolast, hatha masnak is hasznos lesz, az egyszeruseg kedveert a jobb oldalit valasztottam, de izles dolga.

IMG_1177.JPG
    
(#) proli007 válasza warlock hozzászólására (») Aug 20, 2016 /
 
Hello! Ezek közül sajnos egyik sem működhet. Oka, hogy a Fet vezérlőfeszültségét a forrásához képest kell előállítani.
Tehát pld. az analóg kapcsoló be és kimeneti feszültségének a CD tápfeszültségei között kell maradnia.
A másodiknál, pld. ha a 4K Fet-jét kikapcsoljuk, akkor a két alatt lévő bekapcsolva marad, mert forrásuk a GND-n marad, de a felette lévő forrása már 4V-on lesz. És így az ARDU 5V kimenti feszültsége már nem elég a felső nyitásához.
A másiknál, az analóg kapcsoló be és kimeneti feszültségének a CD tápfeszültségei között kell maradnia..
(#) Szabolcs95 hozzászólása Aug 20, 2016 /
 
cd4066-tal nem lehet megoldani?
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2016
(#) proli007 válasza Szabolcs95 hozzászólására (») Aug 20, 2016 /
 
A CD4066 sem relé, vagy is ott is érvényes, hogy a kapcsolt feszültség nem lépheti át a tápfeszültség pontokat.
(#) warlock hozzászólása Aug 20, 2016 /
 
Elnezest kimaradtak a csatolo tranzisztorok a fetekhez. Mivel a vezerles fele eddig is kesz volt az arduinorol tranzisztorokig ellenallasokkal, igy azt nem rajzoltam ra, feltoltom ha lesz idom rendesen a tobbiek erdekeben. Ezen kivul a megallapitas helyes ezzel a fel rajzal nem mukodne.

Ezen felul talaltam itthon IRF3205-ot, de van meg IRFP260N is ZVS epitesekbol visszamaradva azok jobbak is ehez mert alacsony a belso ellenallasuk igy a masodik megdolasnal semennyire nem zavar be es hasznalhatoak ohm ertekek Kohm helyett.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2016
(#) pucuka válasza warlock hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Nem kellene elmélyedned a DAC -ok lelkivilágában? Egy 4 bites DAC nem túl nagy probléma.
Bővebben: Link
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem