Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motorgyújtás
 
Témaindító: Peti.Janka, idő: Nov 2, 2006
Lapozás: OK   165 / 206
(#) attika hozzászólása Jan 31, 2015 /
 
Még az lenne a kérdésem,hogy a gyári hall jeladós gyújtásmodult lehet-e vezérelni csak megszakítóval?
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Így meg tudod oldani a kérésed szerint... ha zár a megszakító, nyit a tranyó és a zener feszültségét kapod addig. A relatív kis ellenállások az öntisztulás miatt kellenek.
Ha egyről beszélünk, akkor a megszakító nem ad ki 12 voltot, hanem a gyújtótrafót kapcsolja testre és nyitáskor lesz nagyfesz, szikra a szekunderen.
Amit pedig nyitáskor kapsz a megszakítón, az többszáz voltos tüskével kezd, utána lesz csak "12 volt".
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015

test.+5V.JPG
    
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Igen egyről beszélünk,úgy értettem én is,hogy a trafót testeli és nyitáskor lesz nagyfesz.
Most már csak abban vagyok kicsit bizonytalan,hogy a hall jeladóra megy ugye a +5v,Test,és a harmadik a kimenete,csak,hogy a kimeneten test vagy áram jelenik meg?
Köszönöm szépen a rajzot,és a gyors segítségedet.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Ehhez hogyan jön a hall-jeladó? Gondolom, mágnes forog a hall-elem előtt és az utána jövő elektronika ad ki megformált jelet... a megszakító tengelyével forgatnád vagy hogyan?
A jeladód jelét le tudnád ellenőrizni, melyik fázisban ad ki feszültséget, pl. 5 voltot vagy éppen 0 voltot. Ezt már nem lehetne gond megfordítani, ha éppen úgy lenne jó ( 1 db npn tranyó és 3 db ellenállás.).
A lényeg az, hogy akkor adjon gyújtást, amikor az eredeti megszakító nyitna.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Úgy kapcsolódik a hall jeladó,hogy most van bent egy programozható előgyújtás vezérlőm és ahhoz hal jeladóval van megoldva a gyújtásom,de mivel ez a programozható vezérlő nem igazán vált be nekem így visszateszem az eredeti megszakítós gyújtást ami röpsúllyos és ehhez van egy vákuum dob ami terhelésen szabályozza a gyújtást.Na most én az elektronikus részét azt meg szeretném hagyni és a mostani hall jeladó szerepét a megszakító venné át.Így megmaradna az eredeti mechanikus gyújtás állítás,de az elektronikus gyújtással.És azért tettem fel a legelső kérdésemet mert emlékeim szerint a hall jeladó az +5V-ot kapcsol ki.Ha megépítem azt a kapcsolást amit küldtél akkor pont fordítva fog működni,hogy amikor zárt a megszakító akkor fog szikrát adni?
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Ha fordítva működik, akkor tedd ezt utána. Term. ez csak feszültségszintet ad, nagyobb "áramigénynél" módosítanod kell..
Persze kapásból is lehet ellentétes fázist csinálni..
Ismerned kéne annyira a cuccost, hogy tudd, mikor mi legyen.
Megcsinálod egy csíkra mindkettőt és max. levágod a másodikat, ha csak az első jó.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Áramnak nem kell nagynak lennie,kb 10-20mA elég nekem.
Idézet:
„Persze kapásból is lehet ellentétes fázist csinálni..”
és azt hogy lehet megoldani,hogy ne kelljen oda-vissza fordítgatni? Szóval,hogy ugyan úgy működjön,hogy ha nyit a megszakító akkor kapjak a kimeneten 5voltot.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Kétféleképpen.. vagy ahogy az előbb írtam, a kéttranyóst megcsinálod és választasz, vagy úgy, ha tuti az utolsó mondatod, hogy egy npn tranyó bázisát felkötöd a 12 voltra 1 kohm-mal, kollektora a 12 volton szintén és az emittere megy egy osztóra, aminek a max kiadott fesze 5 volt és 10-20 mA át is tud menni.
Ha zár a megszakító, bázist lerántja, tranyó lezár és nincs kiadott fesz. Ha kinyit, akkor a tranyó is... . Itt már csak az a kérdés, így is 5 volt max a kiadott fesz pl. 20 mA mellett.
Ebben az esetben egy sima áteresztő stabilként képzeld el a tranyót +1 db 5v6 zenerrel a bázis és a GND között.. ha nem világos, lerajzolom...
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Íme... ez nyitáskor ad ki 5 voltot.
Ha nagyobb áram kell, akkor BD 137...139............
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015

nyit.5V.JPG
    
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Akkor marad a két rajz összetolása.A 2. rajzon lévő 2k2-es ellenállás meg a zenner katódjára,és akkor a 4k7-nél lesz nekem az 5V,igaz? Jól értelmeztem? Pont küldted amikor még írtam,akkor ez lesz nekem a jó és így nyitáskor lesz 5volt a kimeneten.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Igen, az menne a ZENER katódjára... ha pedig csak az első kell mégis, levágod a 2k2-nál.
De most már 3 verziód van, válaszd ki az igazit.. .. aztán lehet kavarni esetleg az árammal is ( ha mégis az 1. verzió .. .)
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Igen most már kezd összeállni a kép De akkor most végül is az első kettő összetolása ugyan azt csinálja mint amit harmadjára küldtél,nem?? Ha az elsőt építem meg akkor ha a megszakító zár akkor ad szikrát,ha a kettőt összetolom akkor amikor nyit akkor ad,és ha a harmadikat építem meg akkor nyitásnál ad szikrát. Remélem jól írtam le mert már kezdek belegabajodni .
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Ja, hát kérdezni is tudni kell...
Lecsupaszított megszakító, 12 voltos táp, megszakításkor adjon a cucc max 5 volton pl. 20 mA-t...
Valahogy így kellene.
A 3. verzió nyitáskor ad ki max 5 voltot és annyi mA-t, amennyit kér a követő akármi. ( tranyócsere esetleg..).. az már tudja a nagy mA-t is, amit először szépen elhallgattál.
Ha fordítva kell mégis ( ..), akkor az elsőben lecseréled az 1 k-t 100-200 ohm-ra a kollektorban és ZX 4v7 a zener.
Gondolkozz, ne gabalyodjál.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2015
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Igazad van,bocs. Így helyes ahogy írtad.Max 20mA bőven elég nekem mert az csak a gyújtás modul vezérlő szálára megy.És ami most van benne programozható gyújtásmodul annak a kimenete is Max 20mA-t bír el és eddig még nem ment tönkre.Köszönöm az eddigi segítségedet.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Jan 31, 2015 / 1
 
Oké, szívesen...
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2015 /
 
Szia,még egy olyan kérdésem lenne,hogy ha egy sima 7905-ös stabilizátort kötök a megszakítóra és a kimenetét a gyújtás modulra az úgy megoldható lenne?Ha meg pozitív kell nekem a kimenetre akkor meg 7805-öt.
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Az utolsó rajzodon a tranzisztornak nem pnp-nek kell lennie?? összeraktam de sajnos nem működik.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Ha így kérdezel valamit, skicceld is... sok értelme nem lenne, az biztos... se így, se úgy.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Az utolsó rajz az áteresztő tranzisztoros stabilizátor, vagy másképpen egy emitterkövető.
Itt nem nagyon lehet hibázni. Az kérted a végén, ha nyit a megszakító, adjon ki 5 voltot és tudjon pl. 20 mA-t.
Nos, az npn tranyó kollektora megkapja a +12 voltot.
Bázisa a 12 voltról 1 kohm-on keresztül kap nyitóáramot, a bázis feszültsége viszont meg van fogva az 5v6-os zenerrel. Ebből adódik, hogy az emittere kb. fél volttal fogja "követni", tehát az és a GND közé kötött 1 kohm-on 4.9..5V feszültség lesz nyugalmi állapotban. Ha oda terhelést teszel, bétától és kivett áramtól függően eshet picit a fesz, de az, hogy nem működik és pnp kéne oda, azt nem értem. A tranyó kaphat legalább 3..4 mA bázisáramot, egy (csak) 60-as bétával is 180-240 mA kimenő áramot tudna produkálni, de ettől hol van a max. 20 mA, amit írtál?
A "sajnos nem működik" kifejezés pontosabban mit takar? Enélkül nem tudok javasolni semmit sem, mert vagy nem jól csináltál vmit, vagy egész más a követő elektronika tulajdonsága, mint amit írtál.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Még annyit, hogy rajzold le a követő cuccal együtt, mit csináltál .
Nézd meg 5 voltos tápról, ténylegesen mit kér az a valami, aztán írd meg.

Ha túl sokat esne ezért a BC emittere, akkor a következő megoldás van: emelni kell a zener feszültségét 6,2 voltra és BD137,...9 kell bele ( mert nagyon sokat fogyaszt ).
Ha nincs 6v2, sorbakötsz az 5v6-tal egy nyitóirányú 1N4148-at vagy bármi hasonlót.
Lehet, hogy túl késő volt már....( 0:33...)
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Csináltam egy elég gagyi rajzot de megpróbálom elmagyarázni,hogy pontosan nekem mire is lenne szükségem.A megszakító talpa az ugye le van csavarozva az alaplaphoz ami állandó testen van,ettől el van szigetelve a kalapács része ami testeli a trafót zárt állapotban.Na most ha én a multiméterrel vagy akár egy próbalámpával nézem zárt állapotban ott test van(12V).
Tehát a multiméter egyik vége akkumulátor pozitív,a másik a megszakító, és akkufeszültséget mérek. Nekem úgy kéne megoldanom mintha nem egy 12voltos aksim lenne a kocsiba hanem 5 voltos,tehát a pluszhoz képest a megszakítón 5voltot tudjak mérni.És minden maradna az eredeti felállásban,tehát ha zár a megszakító akkor tölti a trafót,ha nyit akkor ad szikrát.

rajz.JPG
    
(#) mex válasza attika hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Szerintem Neked a testhez képest kellene plusz 5V-ot mérned, vagyis az akkufeszültséget kellene leosztani ilyen értékűre.
(#) attika válasza mex hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Hall jeladónál nincs is semmi gond mert ott nincs kapcsolatba a testtel és ott le tudom osztani a bemenő feszültséget 5 voltra akár egy stabilizátorral is,de itt megszakítónál akkor el kéne szigetelnem az egész elosztót meg a megszakító talpát is ami egyenlő a lehetetlennel.
(#) mex válasza attika hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Egy optocsatoló nem jelenthet megoldást? (nem olvastam végig a gondodat, csak a megszakítós rész ütötte meg a szememet).
(#) attika válasza mex hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
De megoldható az is de a kimenetén,hogy lesz nekem a pluszhoz képest 5 voltom testen?
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Itt már bukta van...ha nem a testhez mérsz, mindent át kell értelmezni.. de leginkább neked.
Teljes a kavar... " pluszhoz (12 volthoz) képest 5 volt"...a követő elektronikát rakd már fel, akkor lesz egyértelmű, hogyan és mi kell.

Ezt pedig hogyan értelmezzem: "minden maradna az eredeti felállásban,tehát ha zár a megszakító akkor tölti a trafót,ha nyit akkor ad szikrát. " ? marad a trafós gyújtás is, meg kell vmi másra a jel?
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2015
(#) attika válasza ferci hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Köszönöm a segítségeket,úgy néz ki,hogy sikerült összehoznom és működik is.
(#) ferabmx15 hozzászólása Feb 11, 2015 /
 
Sziasztok. ez minek lehet a gyújtása és hogy működik? megvan a lendkerekem is hozzá! de se jelölése semmi sincsen.
(#) gulyi88 válasza ferabmx15 hozzászólására (») Feb 11, 2015 /
 
Szerintem öreg láncfűrész gyújtása volt (láthatóan orosz).
Tirisztoros CDI típusú.
(#) ferabmx15 válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 11, 2015 /
 
és ezt vajon hogy lehet beállítani? vagy mennyi fordulatot bírhat el ez a gyújtás?
Következő: »»   165 / 206
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem