Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 7812 és 7912 együtt
 
Témaindító: kanhangya, idő: Ápr 3, 2007
Lapozás: OK   2 / 4
(#) SylverAti válasza SylverAti hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Szerencsére találtam 7812-es IC-t és annak is megtaláltam a bekötését úgyhogy már nem bajlódom vele , már csak a gyakorlatban való megvalúsítás kapcs. összeállítása marad hátra.

A további fejleményekről valúszínűleg beszámolok :yes:

(#) pako hozzászólása Dec 30, 2009 /
 
Sziasztok!

A kérdésem ehhez a témához illik leginkább, bár kicsit off.

Tehát: 78xx-es stabokat meg lehet fejelni külső tranyóval, hogy nagyobb teljesítményt tudjon. Ezt meg lehet oldani 7905-el is?
24V-os rendszerbe kellene, a 24V-tól számítva kellene a -5V 2 db PNP tranyó bázisáramának szolgáltatásához, ami olyan 6A.
A 78-as sorozatnál PNP tranyót kell használni, akkor gondolom a 79xx-eknél is jó az a kapcsolás, csak épp NPN tranzisztorral?
(#) potyo válasza pako hozzászólására (») Dec 30, 2009 / 1
 
Igen, ha tükrözöl mindent, akkor jó lesz ugyanaz a kapcsolás.
(#) pako válasza potyo hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Köszi, ez gyors volt!
(#) Lacika válasza pako hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Ha jól értem, akkor van egy földhöz képest stabil +24V és -24V. A -24V-os részről kellene egy -5V/6A terhelhetőségű kimenet? Ez így lineáris stabilizátorral nem biztos hogy járható út. A tranzisztoron majdnem 120W lesz a hőtermelés, ha netán a feszültség megnő akkor még több.
Ha pontosan leírnád, hogy az a 24V-os rendszer pontosan micsoda, és mit akarsz szabályozni, akkor lehet hogy van egy sokkal jobb megoldás is.
(#) pako válasza Lacika hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Nem, a földhöz képest csak +24V-om van, ami nem stabilizált. Ehhez a +24V-hoz viszonyítva kell nekem a stabil -5V, tehát 24V esetén stabil 19V, 22V esetén 17V, 20V esetén 15V, stb.
Kérésedre leírom mihez kell: egy H-híd felső 2 PNP tranyójának bázis-áramához, ami közel 6A-t kíván -5V-on.
A 7905+NPN párost majd csak este lesz időm kipróbálni, remélem működni fog. Most 2 db 7905 van párhuzamosan kötve, de ~5 perc után több, mint 100 fokos, pedig nagy hűtőbordára van fogatva.
(#) potyo válasza pako hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
A termelt hőmennyiséged nem fog változni tranzisztorral sem. Nem lenne jobb a hidat mosfetekből felépíteni? Azoknak nem kell állandó áram a bekapcsolva tartáshoz, csak néhányszáz ns ideig kell néhány amper, utána több us ideig semmi. Azt egyszerűbb lenne megoldani, akár egy 150mA-es szabályzó is elég lehet a táp előállításához, de egy 7912 szinte biztosan elviszi hűtőborda nélkül is.
(#) pako válasza potyo hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Az ez előtti H-hídban 4 db IRFZ48n volt, MIC5011BM FET-meghajtókkal (ezek tudják a High-side módot N csat. FET-ekhez), külső supressor diódákat is használtam, irányváltásoknál tartottam 2ms szünetet, de így is ~10 irányváltás után elpukkantak. Ezekkel a tranyókkal már megy 2 napja a dolog rendesen, nem is fűtenek annyira, csak ez a két darab 7905.

Ha a tranyó+7905 is ugyanannyira fűtene, akkor tudnál javasolni más megoldást? Gondoltam DC-DC konverterre is, de negatív-stabilizálású megoldással még nem találkoztam. (esetleg ha egy dc-dc konverter feedback bementére érkező visszacsatolást invertálnám, elvileg az is működne, nem?)
(#) Lacika válasza pako hozzászólására (») Dec 30, 2009 / 1
 
Akkor próbáld meg kapcsolóüzeműre.
Mellékelek egyet, igaz ez pozitív. C1, C2, D1-et fordítsd meg, T1 NPN, stab. 7905. T1, D1, L1-nek pedig válassz olyat, amelyik tudja legalább a 6A-t. A kimenetet terheld le 10mA-rel, pld köss rá egy LED-et. A 78xx, 79xx-et soha nem szabad terheletlenül hagyni, mert mindenféle feszültséget képes ilyenkor kiadni. R2, R3 most nem kell, ezzel lehet beállítani, ha más kimenőfeszültséget akarsz mint a stab kocka kimenete. A bemenetre tegyél biztosítékot. Nem rövidzárvédett. Az R1 fémrétegű, legalább 0,6W-os. A stab kockát nem kell hűteni, nem melegszik.
Sok sikert.
(#) pako válasza Lacika hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Jó lett így, nem fűt annyira, mint simán. Induktivitást egy monitorból termeltem ki, kb akkora mint egy góliátelem.

Boldog Új Évet Mindenkinek!
(#) robotech hozzászólása Márc 25, 2010 /
 
Üdv Mindenkinek!
Ezt a kérdést nem tudom hova írjam, ezért írom ide, mert feszültség stabilizálásról van szó.

Kaptam egy olyan kicsi panelt, amellyel 24V AC hálózatú izzót lehet kiváltani 4db LED el. (Mármint ez a panel bemegy az izzó helyére, és 4db led van rajta).

Kiváncsi voltam, hogy hogyan is csinálja meg a 4LED-nek a feszültséget, és legnagyobb meglepetésemre a panelon a sorba kötött 4db LED mellett csak 2db SOT223 tokozású alkatrész van, ami úgy van összekötve, hogy azon az oldalon ahol két lába van az alkatrésznek, ott az ugyanazon számú lábak párhuzamosan össze vannak kötve, az egyik lesz a 0, a másik a 12V, és azon az oldalon, ahol csak egy lába van az alkatrésznek, ott azok a lábak AC24 voltra vannak kötve.
Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de lehetséges, hogy 7812, és 7912 van valahogy összekötve, és így csinál 24VAC-ból 12VDC-t?

Vagy ha nem stab. ic-k, akkor mik lehetnek ezek az alkatrészek?
Köszi előre is!
(#) potyo válasza robotech hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Olvasd el a feliratot rajtuk, és inkább rajzold le, hogy mi hová van kötve.
(#) robotech válasza potyo hozzászólására (») Márc 26, 2010 /
 
Rajzoltam egy szépet Paintben
Mindenesetre a lényeg rajta van. Az alkatrészeket valami ipari jelölés van, annyi mindössze,hogy 4A. Szerintem ebből nem lehet kihámozni semmit.

A Kapcs. alapján úgy néz ki, mintha egy olyan graetz híd lenne, ami rögtön stabilizálja is a feszültséget ... Érdekes.

Valami ötlet?
(#) robotech válasza robotech hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Bocs, kicsit figyelmetlen voltam...
A graetz Hid után még volt 2db 220Ohmos ellenállás felgőzölve a NYÁK lapra...
Igazából azért nem tudtam vele mit kezdeni, mert nehéz volt mérni mivel a panel mindkét oldala valami szitázással teljesen fehérre volt festve... Szóval így már teljesen érthető a dolog.
(#) cseffo hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
Hello!
Hogyan lehet megoldani azt ,hogy a 7812 esnek a bemenetére csak 19 volt lehet a maximum bemenöfesz és ezt hogyan lehetne megcsinálni esetleg , hogy 25 volt legyen és érdekelnee ugyan így negatívágban is.
Elöre is köszi!
(#) kadarist válasza cseffo hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Szia!
A 7812-re maximum 30V-ot adhatsz, tehát a 25V még bőven megengedhető.
(#) cseffo válasza kadarist hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Köszi csak amit én olvastam adatlapot azon az volt h max input 19V .
(#) kadarist válasza cseffo hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Mutasd meg azt az adatlapot. Erre kíváncsi vagyok!
(#) cseffo válasza kadarist hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/150/44435_DS.pdf
De valószinű , hogy az angol tudás hiánya okozta a problémát nálam!
De azért köszi!
(#) kadarist válasza cseffo hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
A 19V egy ajánlott bemenőfeszültség érték 12V-os stabilizátorhoz. A karakterisztikákat ilyen feszültség mellett vették fel (kivéve, ha nem jelzik külön).
(#) sportsboypaper hozzászólása Aug 1, 2011 /
 
Sziasztok, ugy hallottam, hogy 2 db 7812-öt összekötve 2A-t is elbírnak, ezt pontosan hogyan kellene összekötni?

köszi szépen!
(#) kokozo válasza sportsboypaper hozzászólására (») Aug 1, 2011 /
 
Szia Talán ez segít:Bővebben: Link
(#) DuMatyi válasza sportsboypaper hozzászólására (») Aug 1, 2011 /
 
A 2 IC így párhuzamosítható. A kisebbik áramfelvételű IC testpontját a szükséges mértékben megemeled. A szabályozás a következő: Leterheled műterheléssel a szükséges mértékben, majd üzemállapotban (Üzemi maximális terhelést értek alatta) kiegyenlíted az áramokat. A mérés idejére egy 470-680R, esetleg 1K értékű potit teszel be. Ha a megemelés mértéke meghaladja a 0,7 voltot, célszerű diódát tenni az áramkörbe, és a maradékot ellenállással kipótolni. NE szereld közös hűtőfelületre, még csillámmal sem. Forrás: RT ÉK. 1998.
(#) hibbantpasi válasza sportsboypaper hozzászólására (») Aug 1, 2011 /
 
Sziasztok!

A 7812 -ből létezik 2 ill. 3 A-es változat is pl: 78s12cv =2A; Lm 323t-12, KA 78T12 = 3A.
Árban sincs sok különbség, kb 200 Ft-os tételek.

Üdv: hp
(#) szarpank hozzászólása Dec 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Kérlek segítsetek, a probléma a következő:
Megépítettem a csatolt kapcsolási rajzot (elnézést a kókányságáért, siettem) Beültetési rajzot is csatoltam.
Problémám: a - és föld között - 23 ~ 25 volt egyen mérhető, a + és - között 35 ~ 37 volt egyen. Hol ronthattam el?
Ha van javaslatotok, szívesen fogadom. Köszönöm, üdv!
(#) zolika60 válasza szarpank hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Valószínűleg nem jól kötötted be a 7912-t. A két áramkör lábkiosztása más.7912 7812
(#) szarpank válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Köszönöm!

Megnéztem ,a lábkiosztás helyes. Az ic-k hűtőfelülete (helytelenül) mind egy irányba "néz". Kontakt hibát sem találtam. Esetleg okozhatja a 7912 "meghibásodása"? Bár a - 23 voltot fixen kiadja.
(#) zolika60 válasza szarpank hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Ha már csak egy tokozott rövidzár, akkor minden további nélkül.
(#) Moka hozzászólása Jan 30, 2012 /
 
Sziasztok!

van egy trafóm, utánna egy greatz és egy 1000 mikro 25 V os kondi. Szeretnék még tenni egy 7812 es stab ic- t a kérdésem az lenne, hogy az Ic be illetve kimenetére mekkora kondit kell még rakni?

előre is köszi a segítséget.
(#) reloop válasza Moka hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem