Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   269 / 269
(#) mateatek válasza maszatomyhu hozzászólására (») Szept 24, 2023 /
 
Igen. Ez a csatorna fordítva diszkel, mint a normál csatorna. All-metal üzemben ugye mindenre jelez. Ahogyan elkezded növelni a szűrést, először a jól vezető színesfémeket szűri ki, majd a rosszabbul vezető színesfémeket, majd a kis vasakat és végül a nagyobb vasakat. Úgy legyen beállítva, hogy a színesfémeket ne jelezze, de a kis vasakat igen.
(#) maszatomyhu válasza mateatek hozzászólására (») Szept 25, 2023 /
 
Valami biztos nem frankó vagy a tekercsem gány. Ha leviszem annyira a fázistolást, hogy már a vas csatornát be tudjam állítani, akkor disc csatorna lesz érzéketlen. Meg veszettül csipog, tesztelhetetlen. A vevőerősítő neminvertáló bemenetet össze kell kötni a földelessel? Mert most össze van, de ha nincs összekötve, akkor a maradék fesz nem megy 50mV alá, egyebkent szkóppal minimumra állítható. (Olvasóknak: IGSL-ről van szó)
(#) mateatek válasza maszatomyhu hozzászólására (») Szept 25, 2023 /
 
Az, hogy van a vevőerősítő kimenetén 50 mV, az nem számít, mert van utána egy egyenáramú leválasztás. Én nem kötném össze a földdel.
A csipogáshoz annyit hozzátennék, hogy a detektor közelében lévő elektromos berendezések azért bezavarnak, tehát ha kiviszed a szabadba, akkor jobb lesz. Másodszor pedig a kiöntetlen tekercsek mechanikailag instabilak, minden apró rezdülést átvisznek és attól is csipog.
(#) erdgab válasza erbe hozzászólására (») Szept 25, 2023 /
 
Ha van időd és nem több teherautónyi fáról van szó,akkor építs egy pinpointert fillérekből.Az általam építettet megtalálod a 258. oldalon vagy megnézed a 33. oldalon lévőt,ami ugyan az,még kiler9 mutatta.Semmi bonyolultság,elég egy 10mm átmérőjű 6-7cm hosszú ferritrúd is.Két trimmer van bent,az 1k trimmert érdemes kivezeti mert kell állítani,a 100k trimmerrel az IC billenési küszöböt kell beállítani,nem kell kivezetni.Most néztem,egy 15mm hosszú bognárfejű szeget simán látja 8-10 mm távolról (tehát a pici fejet látja,ráadásul a tekercs oldalával). Ha megépíted,segítek beállítani,elmondom hogyan kell,már,ha igényt tartasz rá!
(#) maszatomyhu válasza mateatek hozzászólására (») Okt 2, 2023 /
 
No, hát tanulmányoztam egy kicsit az idevonatkozó szakirodalmakat, mértem, elemeztem. Aztán arra jöttem rá, hogy a legfontosabb a pontos rezonanciafrekvenciát eltalálni a vevőoldalon. Egyelőre próbálgatással a 8,7nF vált be - eddig 10 alá nem mentem, a tekercsem mérve 6,5 mH. Így mind két csatornát be tudtam állítani és nyugalomban kussol 0% SENS állásban, 50%-ban meg időnként becsipppan.
(#) mateatek válasza maszatomyhu hozzászólására (») Okt 2, 2023 /
 
Igen, fontos a pontos rezonancia freki. Annyi hátránya van, hogy ha az alkatrészek hőfok függősége miatt elmászik a freki, akkor, ha pontos rezonancián van, akkor több korrigálást igényel, mint ha kissé mellette van.
De még nálad az is bent van a lutriban, hogy az adó együtt mászik a vevővel és igazából nem is kell korrigálni.
Korrigálás alatt azt értem, hogy csavargatnod kell a talajkiegyenlítést, mert máshol lesz jó hidegben és máshol melegben.
(#) maszatomyhu válasza mateatek hozzászólására (») Okt 2, 2023 /
 
Ne értsd félre, nem az adó rezonancia frekijére hangolom a vevőt, azt tudom, hogy nem lehet szoros csatolásban. Remélem nem vezetek félre senkit, de álljon itt két szkóp ábra, hogy mit mérek a ferritre az áramkörön. A DISC blokk ellenfázisban működik, míg a Fe blokk azonosban. Így nem adnak választ a következő fokozat (SENS) kimenetén. A jelszint nem fontos, de jó ha azonos.

4.jpg

5.jpg
   
(#) nagym6 válasza maszatomyhu hozzászólására (») Okt 3, 2023 /
 
Idézet:
„nem az adó rezonancia frekijére hangolom a vevőt”
Ha nem, akkor milyen rezonanciára hangolod?
(#) csinga válasza maszatomyhu hozzászólására (») Okt 3, 2023 /
 
Üdv! Én 1.5-2kHz-el alá rakom a vevő rezonanciáját az adóhoz képest így stabilabb és használható, igaz valamennyit veszitek a mélységből.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2023
(#) maszatomyhu válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 3, 2023 /
 
Föléje. Már felmenten 11,5 nF-ig. Ez frekiben a tekercsem induktivitásával 18500Hz, ami jócskán az adó freki felett van. De próbálom majd még meddig mehet le. 14,7 nF-al már nem jól működött az tuti, az pedig 16400Hz. Az adóm 13800-on rezeg.
A frekvencia anomáliák lehet betudhatók annak, hogy a DD "fejem" nem kör, hanem inkább ellipszis alakú (ha a fejet egyben nézzük).
(#) mateatek válasza maszatomyhu hozzászólására (») Okt 4, 2023 / 1
 
Egy kicsit más téma, de mivel van hozzá eszközöd, tudsz majd vele foglalkozni.
A legutóbb becsatolt képen (5.jpg) nagyon jól látszik az, amint a fej alatt áthalad a céltárgyad. Kicsit növekszik az alapvonal, majd csökken, majd megint növekszik. Gyakorlatilag másfél periódusnyi szinusz. Ha elkészült a gép, ki van öntve a fej, száron van, akkor meglengetheted normális tempóval néhány céltárgy fölött. Közben méred szkóppal. A szkóp méréséből ki tudod számolni a sávszűrő erősítőn mérhető jelek frekvenciáját. Majd a mérések alapján be tudod pontosítani a sávszűrő erősítők törésponti frekvenciáját. Azért, hogy azzal a fejjel, amit készítettél és azon a lengetési sebességen, ahogy használod, úgy legyenek optimálisak.
De ez már csak kis finomítás a végére.
(#) Kojak7778 hozzászólása Nov 12, 2023 /
 
Sziasztok!
Pinteresten és valahol itt, a Fórumon is láttam ezt a pinpointer kapcsolási rajzot. Kerestem volna hozzá NYÁK rajzot is, de még az eredeti forrást se találom sehol. Tudnátok ebben segíteni? Előre is köszönöm.
(#) mateatek hozzászólása Nov 26, 2023 / 2
 
Üdv!

Építgetek, mint általában. A négyszögjeles-multifrekvenciás gépemet építem éppen. Még nincsen készen, talán nem is lesz, de ameddig jutottam, odáig működik. Lefotóztam, hogy eddig mire jutottam. Tudom, nem szép az építés, de én nem tudok ezzel a szutyok ólom-mentes ónnal szépen forrasztani. Bármilyen folyasztót használok, ez nem szép. Szerencsére, van benne jóformán ezüst, ezért nem csak szutyok, de drága is volt. Többet ilyent sosem.
Az adó tekercs H híd közé van kötve. A híd egyik fele 5, a másik fele 20 kHz-es négyszögjellel van hajtva. A vevőoldalon látható jel az xxx37-es képen van. Szép kotyvasz, nehéz is így bármit kihámozni belőle, kissé össze kell multiplexálni. Az xxx38-as képen meg van multiplexálva, de ez nem látszik a kotyvaszságán, de így már tudok belőle diszkriminálni. A lényeg, hogy a "jel-szeletkéket" úgy forgatom egymás után össze, hogy ott az 5 kHz-es jel sajátosságait lássam, ha fémet közelítek hozzá. Alacsony freki, jó szelekció.
Az xxx39-es képen pedig úgy van összeforgatva a jel, hogy abból 20 kHz-es összetevőt tudjam kihámozni a fémérzékelés és talajegyensúly működtetéséhez. Magas freki, jó érzékenység az apróságra is.
Ha kissé pihentem, akkor jöhet a mintavételezés és annak földolgozása, a kijelző, kezelőszervek, hangfreki és a rádiós adat-továbbítás.
Következő: »»   269 / 269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem