Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   1 / 6
(#) fejesjoco hozzászólása Máj 2, 2007 /
 
Van két különböző, ismert feszültségű pontom, a kettő között bizonyos mennyiségű áramot (50-500mA) akarok folyatni úgy, hogy nem mechanikusan, hanem digitálisan lehessen állítani.

Első gondolatom egy DS1267 vagy hasonló digitális potméter, ebben ugyebár van egy ellenállás-sor, annak ki van vezetve két vége (H mint high és L mint low) és egy wiper (W). Rákötöm a H-t az egyik pontomra, a W-t a másik pontomra, és ez nem tudom mennyire szokás, de az L-t nem kötöm be semmibe. Így H-tól W-ig lesz egy jól vezérelt ellenállásom, és készen is volnék. Első kérdés: az elv jó?

De ez nem működik, mert ennél, meg az összes hasonló típusnál a wiper current maximum 1 mA, amit nagyon nem értek, valószínűleg nagyon nem arra akarom használni, amire ők gondoltak. Az én fentebb vázolt elrendezésemben a wiper current pont az az 50-500mA lenne, amit szeretnék, szóval halálfej. Második kérdés: meg lehet ezt oldani valahogy?

És a legfontosabb kérdés, ha az előző kettő közül valamelyikre nem a válasz: hogyan kellene ezt igazából?
(#) Moderátor hozzászólása fejesjoco hozzászólására (») Máj 2, 2007
 
akkutöltő lenne igaz?? miért nem olyan témába kérdeztél?
(#) Slope válasza fejesjoco hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
LM317-es IC-vel építesz egy áramgenerátort (biztos van itt ezen az oldalon is kapcsolás hozzá). Az áramkorlát beállító poti helyére pedig bekötöd a digitális potmétert.
1,5A-t bír...

Üdv!
(#) fejesjoco válasza (») Máj 2, 2007 /
 
Nem töltőt akartam, de egyébként a töltős témákat is nézegettem, ott eddig csak kézzel beállítható cuccokat láttam, de akkor átnézem megint.
(#) fejesjoco válasza Slope hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Ilyenre gondoltál?

Személy szerint először látok ilyen fajta regulátort, erről az ábráról meg tudod mondani nekem, hogy az OUT meg az ADJ lábakon hány V van? Már nézegettem a datasheetet, de ott csak egy bizonyos elrendezéshez van képlet, és ha te ismered, gondolom rögtön rávágod a megoldást.
(#) Sebi válasza fejesjoco hozzászólására (») Máj 2, 2007 / 4
 
Első kérdés: milyen két pont között kell állíthatóvá tenni az áramot?
Mert gondolom van egy terhelés (fogyasztó), amit állítható árammal szeretnél táplálni. Itt a kérdés, hogy ez a fogyasztó egyik végével a talajra, vagy a tápfeszre van-e (kell?) kötve. Ettől függ az áramgenerátor kialakítása. Mindenképpen kell valami műveleti erősítő - ami meghajt egy izmosabb tranyót - és ennek lehet a BEÁLLÍTÓ eszköze a digipot. A digipot kimenetén sem lehet nagyobb fesz, mint a saját tápja, és nem is terhelhető az ellenállásosztója! NEM arra való - egyébként ügyes darab.
Még egy kérdés van, éspedig az átfogási tartomány, azaz mekkora a legnagyobb fesz, amin ezt az áramot át kell hajtani a fogyasztón - ez persze a fogyasztó ellenállásától függ.
(#) fejesjoco válasza Sebi hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Egy fogyasztóba kell tolni az áramot, a másik végén föld van. 5V-os táp van, és ehhez minél közelebbi érték kell az eszköz lábán. Slope-tól azért kérdeztem a feszültségeket kicsit fentebb, mert az LM317-nél olvastam, hogy 3V eshet rajta, és az nagyon rosszul esne, de ebben még nem vagyok teljesen biztos. Tényleg ügyes eszköz ez, és miközben ezt leírtam, eszembe jutott, hogy a mikroamperek szabályozása is megfelel, ha jól hozzáillesztek egy tranzisztort, mert akkor az a lineáris tartományában tök jól fog majd 50-500mA-t kiadni, nem? Belegondolva talán mégse, mert 5000-szeres erősítés kéne, de talán Darlingtonnal ez is megoldható, csak ahogy egyre több eszközt építek bele, attól félek, hogy egyre pontatlanabb lesz.
(#) pbalazs válasza fejesjoco hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Én egy nagyáramú FET-et használnék szabályzónak, mert annak kicsi a csatorna ellenállása. A csatornán eső feszültség lehet a szabályzó visszacsatoló jele, az alapjelet meg adhatja a digipot.
A nehézség az egészben, hogy ilyen kis áramnál igen kicsik lesznek a feszültségek, így nehéz lesz szabályozni. Lehet, hogy érdemes a csatornán eső feszültséget egy műveleti erősítővel felerősíteni.
Könnyebb lenne, ha a fogyasztó föld felőli oldalán lehetne a szabályzó.
(#) fejesjoco válasza pbalazs hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Ez egyre bonyolultabban hangzik, úgyhogy oké, a föld felöli oldalon is lehet.
(#) fejesjoco hozzászólása Máj 2, 2007 /
 
ennek az utolsó oldalán van egy tök jó megoldás, próbálkozok vele
(#) fejesjoco válasza fejesjoco hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
ezt leszimuláltam, nagyon szépen szabályoz, viszont az LM317 commonjából szinte semmi áram nem jön ki, az összes terhelés áram a beállító ellenálláson esik, és a digipot-tal pont ezt kellene elkerülni
(#) fejesjoco válasza fejesjoco hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Ezt is leszimuláltam, csodásan működik, Sebié a pont.
(#) fejesjoco válasza pbalazs hozzászólására (») Máj 2, 2007 /
 
Úgy nézem, ez kb ugyanaz, amit Sebi mondott előtted, neked is köszi.
(#) Hujikolp hozzászólása Aug 2, 2007 /
 
Sziasztok


3.6 Voltról, kéne nekem kb 2.5 -2.8 volt. Milyen ellenálással tudom ezt elérni?



Elöre is kösz!
(#) fongab válasza Hujikolp hozzászólására (») Aug 2, 2007 /
 
a képlet Ube-Uki= elfűtendő feszültség következő elfűtendő feszültség/áram = ellenállás
3,6V- 2,5=1,1V ellenállás = 1,1/a 2,5V készüléknek az áram felvétele
igy nehezen számolható
ellenállás teljesítménye = I*I*R
tehát a 2,5V készüléknek az áram felvétele* 2,5V készüléknek az áram felvétele* a kiszámolt elleállásal.
üdv
(#) kozmaj hozzászólása Dec 5, 2007 /
 
Sziasztok!

Kellene egy működő megoldás! 12 voltról szeretnék (akku) egy áram szabályozót szerkeszteni, amivel 0-10 A-t lehet fokozatmentesen beállítani. Olvastam már az áramgenerátorokról, de általában 1.5 A-nél nem tudtak többet szabályozni az általam ismert kapcsolások. Valamilyen cél áramkör létezik ilyen megoldáshoz? A feszültség nem kell, hogy pont 12V maradjon, ennél lehet kisebb szabályozás közben Mivel nem vagyok elektronikai végzettségű (gépész), ezért a tervezésének nem merek nekiállni (hátha "égés" a végeredmény... Ha tudtok segítsetek!
(#) zolli hozzászólása Dec 5, 2007 /
 
Én egy ilyen regulatooral akarok építeni egy autós töltőt mert sajnos az előző tönkrement csak még gondolkodom valami konkrét kapcsoláson hozzá. Bővebben: Link
(#) cassis hozzászólása Dec 12, 2007 /
 
Sziasztok!

Tudna valaki javasolni egy preciziós (állítható) áramgenerátor megoldást kb 3V ra és kb 100 mA re?
Jó lenne, ha hőkonpenzált lenne!
Az LM 334 megfelelő lenne, de sajna csak 10 mA ig működőképes!

Köszi
(#) mex válasza cassis hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
TL431 adatlapja.
(#) pb hozzászólása Dec 12, 2007 /
 
helló
egy lm350-es labortápban aminek csak a fesz szabályozható meg lehetne oldani egy két tranzisztorral vagy valamivel az áramkorlát szabályzását???
köszi
(#) Medve válasza pb hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
Hello, egy másik, áramgenerátorként bekötött LM350-nel pl.
(#) pb válasza Medve hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
az milyen az a áramgenerátor kapcsrajzot tudnál adni?
(#) pb válasza pb hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
jah és itt az eredeti kapcs rajz
(#) Medve válasza pb hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
Az IC adatlapján láthatod, a 19. ábrán, ill alatta. Link
A -10V ot meg lehet úszni, csak akkor a szabályozhatóság tartománya kisebb lesz.
(#) pb válasza Medve hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
tehát akkor csak 20voltig lenne szabályozható?
felbírnád tölteni ide mert nekem nem adja be az oldalt
(#) Medve válasza pb hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
-Az nem lenne jó dolog, keresd meg valahol máshol inkább az adatlapját
-A testnél negatívabb feszültség azt teszi lehetővé hogy a kimeneti feszültséget nulláig le lehessen vinni. Ezt nem mértem, de valószínűleg a felső határfeszültségből is levon 1,25V-ot.
(#) pb válasza Medve hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
és a rajzon az 1kohm -ossal vagy az 5Kohm-ossal lehet beálítani az áramlimitet??
(#) Medve válasza pb hozzászólására (») Dec 12, 2007 /
 
Az 1k-val. Figyeljük meg, hogy a kapcsolás első felében az IC áramgenerátoros üzemben van, majd jön a jobb oldal ahol már a szokásos feszültségstabilizátorként működik.
(#) konam hozzászólása Dec 25, 2007 /
 
Sziasztok.Segítség ill. ötlet kellene akku töltő áram szabályozásra fesz:14.4V Áram szab. 0-30 Amper
Bonyolult rajzom van, de profi, stabil egyszerű rajz kellene. De izzós nem érdekel Esetleg aki aki építene elektronikát az is klassz lenne.A segítséget előre is köszönöm.
konam@freemail.hu
(#) Pafi válasza konam hozzászólására (») Dec 25, 2007 /
 
Hello!

Már van egy töltőd (vagy trafód), csak szabályzó kell hozzá, vagy komplett töltőt kellene építeni?

A profi rajzok nem feltétlenül egyszerűk. Ami profi és egyszerű, az drága.
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem