Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség alatti szerelés
 
Témaindító: KTobi, idő: Júl 9, 2007
Lapozás: OK   1 / 1
(#) KTobi hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
A feszültség alatti szerelés előírásai érdekelnének, és az erről való tapasztalatok

Kezdők semmikép se próbálkozzanak ilyesmivel! :csodalk:
(#) lgyk válasza KTobi hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Én úgy tudom, hogy feszültség alatt nem illik szerelni. Ennek nincsenek különösebb szabályai.

Egyrészt azért, mert balesetveszélyes, másrészt a szereléskor jelentkező sztatikus, induktív (pl. pákától) feszültségek úgyis zavarják az áramkört. Nem éri meg az egy ki/bekapcsolás idejét a kockázat - szerintem.

Ja, és ha feszültség alatt vagy, ne szerelj, hanem próbálj meg kiszabadulni!
(#) KTobi válasza lgyk hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Igen, feszültség alatt nem jó szerelni.

De ha olyan helyen kell szerelned, ahol nem lehet lekapcsolni a feszültséget (áramot), akkor az is elvégezhető, megfelelő szabályok betartásával.
Nem cinezgetésre gondoltam, hanem hálózati szerelésre.

Senki sem szeret feszültség alatt lenni!, mert megsül. :alien:
(#) Braf hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
(#) Balázs hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Hát, villanyszerelési jegyzetekre keress rá...
Pár hasznos dolog:
1. Legyen nálad egy fázisceruza! Szerintem ne azokat a digitális, világítós, sípolós cuccokat válaszd, mert azok mindentől beindulnak, hanem a régi, egyszerű glimmlámpásat! Ha valami bizonytalan (pislákol a glimmlámpa, de nem erősen világít, ugrál a feszmérő, stb), akkor megbízhatóbb eredményt ad egy 30-40W-os ízzó.

2. Egyszerre két kézzel ne fogj meg olyan pontokat, amelyek közt potenciálkülönbség van, még szigetelt csavarhúzókkal, fogókkal, csipeszekkel sem! Elméletileg nem érhet baj, de elég egy kis sérülés valamelyik szigetelésen, és kampó! Éppen ezért én úgy szoktam magasabb feszültségű hálózatokban mérni, hogy bal kéz zsebre, és jobb kézzel mérek. Ugyanis ha rámarkolnék a fázisra, akkor így kevesebb áram folyik a szívemen keresztül.

3. Ha lehet, jól szigeteld el magad a földtől, pl. villanyszerelés közben nem feltétlen a radiátort kell taperolni...

Most így ennyi jutott eszembe...
(#) Balázs válasza Balázs hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Ja, és ha olyan a helyzet, hogy van rá lehetőség, akkor egy leválasztótrafó is életet tud menteni!
(#) hezso hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
meg amúgyis, a bal kéz zsebre az kötelező, mert az ember hajlamos ösztönösen utánakapni akárminek, amit leejt, és áram alatti dobozban mikor szerelsz ez sokszor nem előnyös. ha zsebben a kéz, az sok plusz gondolkodási időt ad.

gumitalpu cipő? száraz talaj?
amugymeg egy kézzel szerelve nehezebb halálos áramütést szerezni, inkább megégni lehet.

bár ezek nem hivatalos szabályok mint amiket TE vársz.... inkább csak jótanács.
(#) potyo hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Semmi hirtelen mozdulat, és amit csinálsz, azt is kétszer gondold végig.
(#) Frankye hozzászólása Júl 10, 2007 /
 
A Tízparancsolat:
1. Ha csak lehet, ne szerelj áram alatt!
2. Ha nem lehet, akkor is erre törekedj!
3. A villanyszerelő nem lustaíságból, nemtörődömségből tartja a bal kezét a zsebében.
4. Kétszer mérni, egyszer cselekedni!
5. Csak szigetelt nyelű, bevizsgált minőségű szerszámokat használunk! (Nem kínai gagyit...)
6. Egyedül nem szerelünk villanyt!
7. Mindig, minden alkatrész, vezeték áram alatt van! (Legalábbis így állunk hozzájuk...)
8. Soha, semmit nem fogunk meg két kézzel, egyszerre! Akkor se, ha "biztos nincs áram alatt".
9. Nedves helyen kötelező a szigetelő lábrács!
10. Legyen a cipőd vastag, gumitalpú! Lógó, lifegő ruházat, hosszú, kibontott haj, ékszer tilos!
+1. Mindig, mindent megfontoltan, kétszer (háromszor, négyszer, ...) átgondolva végezz! A kapkodás soha nem vezet jóra.
(#) KTobi válasza Frankye hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Ilyen szabályokra gondoltam.

Ha az ember hálózaton (230/400V) kell, hogy dolgozzon, milyen szigetelés jó a láb alá? (keramikalapok, fa raklapok)
Tudom a legjobb a gumiszönyeg.

Elméletileg, ha az ember elszigeteli magát a földtől, akkor egy kézzel bármilyen szerszámmal is lehet dolgozni.
(#) Dudus válasza KTobi hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Hagy az elméletileg kezdetű mondatokat és vegyél normális agyig szigetelt szerszámokat, mert a szétfröccsenő csavarhúzód olvadt fémdarabjai is ki tudják a szemedet sütni...!!!!
(#) Dudus válasza Dudus hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Hagy az elméletileg = hagyd az elméletileg.....


bocs az elírásért.
(#) lgyk válasza KTobi hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Elméletileg semmi különbség nincsen elmélet és gyakorlat között, gyakorlatban viszont...

Nem mindegy. Egyrészt nincs tökéletes szigetelés (párás levegő), emiatt kis áramok folyhatnak a testen főleg nagyobb feszültségeknél. Másrészt ha elég jók a reflexeid, akkor a zsebredugott kezeddel is elkaphatsz bármit, ilyenkor nagyon nem mindegy, hogy a jobb kezedben milyen szerszámmal böködöd a fázist (vagy a nullát, ha a fáziskábel esik). Harmadrészt ahhoz, hogy az emberi test ekvipotenciális legyen a kábellel, kis áramnak folynia kell. Ez akkor is folyik, ha tökéletes lenne a többi szigetelés.

Negyedrészt az a szerszám, amiről lespórolták a szigetelést, abból az anyagot és a megmunkálást is kispórolták. Az ilyen "szerszámokkal" bénázni lehet, dolgozni nem.
(#) László zs hozzászólása Júl 10, 2007 /
 
Keressetek rá a FAM munkavégzésre. A FAM-nál meg kell különböztetni: KIF-FAM, KÖF-FAM, NAF-FAM -gondolom, hogy szinte mindenki itt a fórumon az első után érdeklődik (kisfeszültségű feszültség alatti munkavégzés). Érdekesség képen megemlítem, hogy a FAM munkavégzésnél jóval kisebb a balesetek száma (ezt mutatja a gyakorlat és nem az elmélet). Természetesen ehhez megfelelő oktatás, munkafegyelem és szerszámok szükségesek.

KIF-FAM szerszámok és védőfelszerelések
(#) László zs válasza László zs hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Főbb pontok a KIF-FAM-hoz:
1; Amit nem szerelsz és fém azt leszigeteled illetve elburkolod, bármilyen potenciálon is van (föld, nulla, fázis).
2; Megfelelően szigetelt szerszámok (előző hozzászólásomban látszik a linken).
3; Megfelelő végzettség minimum villanyszerelő és FAM tanfolyam –ez utóbbit időnként elhagyják egyesek.
4; A kezedre villamos védőkesztyűt húzol, lábadon villanyszerelő bakancs, magadalá szigetelő műanyag, NOMEX védőruha nem árt (ha láng ér nem égsz meg) (természetesen hosszú ujjú nadrág és kabát), villanyszerelő munkavédelmi sisak (Tortulit álarcal) legjobb ha be van építve (ha zárlat van a fém nem az arcodba és a szemedbe olvad), az alsóneműd pedig pamut műszál nélkül (így ha égsz nem olvad bele a bőrödbe a műanyag a ruhádból).
5; Villanyszereléshez két ember kell (egyik dolgozik, másik általában figyel).
6; Villanyszerelőknél nem dívlik a karkötő és társai (karórát is beleértve) – akár műanyag akár más (beakadsz ill. jól vezet).

Ha valakit a KÖF-FAM vagy a NAF-FAM érdekel írjon.
(#) pockó válasza László zs hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Szia! Engem érdekelne a NAF-FAM. Védőszigeteléseket szerelnénk fel védett madarak védelme érdekében magasfeszültségű oszlopokra. Tanács kellene pl.: szabályok, végzettség okosságok, stb. Előre is köszi!
(#) Ferkógyerek válasza pockó hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Ugye most csak viccelsz?
Először is a NAF-FAM "NAF" része az NAgy Feszültség.
35KV fölött. Ide nem szoktak semilyen madárvédelmet tenni mivel a távolságok miatt még az albatroszoknak is akrobata mutatványt kellene bemutatni ahhoz hogy áramütést szenvedjenek.
Szerintem te középfeszültségű oszlopokra gondolsz.
A középfeszültségű FAMnak kétféle módszere létezik.
A "rudas" és az "érintéses". Az első esetben egy villamosan szigetelt rúddal, megfelelő távolságból végzik a munkát a feszültség alatt álló részeken. A második esetben pedig a szerelő van elszigetelve a földtől (FAM kosaras gépjármű), és így egy védőkesztyűben megérintheti a feszültség alatt álló részeket.
De te, a kérdésfelvetésedből következtetve egyiket sem végezheted!
Először is gondolom nincsen érvényes FAM képesítésed.
Másodszor a szolgáltató hálózatán nem végezhetsz még feszültség mentesen sem munkát, ha nincsen rá megbízásod.
KÖF FAM munkát pedig csak a szolgáltató saját szerelői végeznek.
Tehát ha csak egy lelkes madárvédő vagy akkor keresd fel az áramszolgáltatót, és kérvényezd tőlük ezeknek a felszerelését.
(#) pockó válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Köszi a felvilágosítást, ha tudnál ajánlani valakit, aki rendelkezik ilyen képesítéssel és meg is tudná nekünk szerelni,, úgy, hogy mi mindent biztosítanánk, azt megköszönném.
(#) Mírr-Múrr hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Kedves Kollégák!
Sok hasznos tanácsot írtatok, de a lényeget kifelejtettétek: CSAK NAGY GYAKORLATTAL RENDELKEZŐ SZAKEMBER PRÓBÁLKOZZON, VÉDŐ ELŐÍRÁSOK IDE VAGY ODA!!! A "rövidzárlat- hosszúszikra" jelenségéhez szokni kell,(ugyi ez előszoksz fordulni óhatatlan fesz. alatt.) mert megijedni itt nem szabad, kapkodni nem szabad!!! (Tudom mert sokat szereltem, újítottam fel a belvárosban vendéglátóipari helységek erősáramú betápszekrényeit miközben a kollégák a többi részen dolgoztak.) Üdv
(#) erbe válasza pockó hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Az MME - Magyar Madártani Egyesület-nek már gyakorlata van az ilyenben, fordulj hozzájuk, ők segítenek az ügy elindításában. Ez a védelem amúgy is hozzájuk tartozik.
(#) pockó válasza Mírr-Múrr hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
A technológia és minden biztosított, ha érdekel a munka részt vehetsz benne
(#) berkinet hozzászólása Márc 17, 2010 /
 
Sziasztok!

Olvasgatva a KIF-FAM előírásokat egy kicsit elbizonytalanodtam. Mi van , ha EPA, vagyis ESD védelemmel ellátott munkaterületen dolgozunk? Itt pont az a lényeg, hogy 1MOhm alá csökkentsük a talpponti ellenállást. És mi van a csuklópántos melóssal?

A másik kérdés az lenne, hogy most a területet most ÉV relével védem. E-mellé van értelme vészgombot telepíteni?
(#) Dan72 válasza KTobi hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Feszültség alatti munkavégzést /Hálózati/ a Fam szabályzat utasításai alapján lehet végezni. És a megfelelő feszültségszintre FAm tanfolyamot kell végezni, és feljogosítással kell rendelkezni. 2 évente felújító vizsgát kell tenni és a feljogosítást évente meghosszabítani. A képzés feltételei min szakmunkás bizonyítvány, min.2 év gyakorlat, önálló villanyszerelő képesítés. Tudom mert én ezt csinálom.
(#) Dan72 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Nagyfeszűltségre un. madárriasztót helyeznek el, KÖF-ön pedig madárvédőpapucsot vagy a vezetéket burkolják el. Köf -Fam -nál nem érintéses tecnológia hanem kombinált módszernek nevezik. amúgy a többi igaz a ferkógyerek válaszából. Mert én már régóta ezt csinálom az áramszolgáltatónál.
(#) Dan72 válasza pockó hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Csak az áramszolgáltatóval tudod megcsináltatni a munkát, mert nekik van erre kiképzet személyzete és FAM eszközei.
(#) zolika60 válasza Dan72 hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Azt látom lelkes vagy. Azért a hozzászólások dátumát is nézd meg, mielőtt válaszolsz. :yes:
(#) csavarkulcs hozzászólása Jún 27, 2016 /
 
Én úgy tanultam hogy feszültség alatti munka, és nem feszültség alatti szerelés, csak a rövidítések miatt mondom.

Amire ráálsz: Kapni már 1000voltig szigetelt bakancsot, de én azt javaslom hogy készíts támszigetelőkől egy sámlit:Tracon támszigetelő
Csak azzal a mondattal kell vigyázni hogy "józsi add má' ide a csavarhúzót". vasútnál a szerelőkocsik tetején van ilyen szigetelt talpazat, olyankor a felsőveteték potenciálját veszi fel az illető amikor dolgozik.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem