Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-ek fényerőszabályzása
 
Témaindító: Mau, idő: Júl 11, 2007
Lapozás: OK   4 / 4
(#) Pgeorge80 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Köszi a választ, és esetleg kapcsolási rajzban tudnál segíteni? Mert amatőr vagyok!
(#) kokozo válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Én úgy tudom, hogy a Nodemcu pwm kimenete csak 3,3V, amihez nem jó közvetlenül az IRFZ44, kell elé egy tranzisztor is.

BH7il[1].png
    
(#) Hp41C válasza kokozo hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
IRFZ44 helyett IRLZ44 -et használva nem kell a tranzisztoros fokozat.
(#) Pgeorge80 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Köszi a segítséget! Igen jól tudod 3.3v!
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Megjöttek az alkatrészek, és tökéletesen szabályozza a fényerőt! Viszont a tápegység zúg tőle, ha nincs teljes fényen! Ez mitől lehet?
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
És ez még annyira nem is lenne probléma, mert a nappaliban nem is lenne fontos a fényerőt szabályozni, de a fiamnak meg rgb ledszalag van, azt pedig kell!
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Kipróbáltam egy kissebb tápegységgel, meg egy darab rgb ledszalaggal, és így is zúg! A kapcsoló üzemű táp miatt lehet?
(#) tomi5893 hozzászólása Jan 26, 2020 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek.
Van nekem egy kb 5m hosszú ledes gömbsorom(azt hiszem pepcos).
3db 2AA 1.5v os elemről üzemel.
Múltkor rá tettem egy 3.7v os adapter hogy azzal üzemeljen. Működött is a dolog de igazából az érdekelne hogy potméterrel lehet e szabályzni a fényerejét és ha igen hogy? Ha valaki kapcsolási rajzot is tudna hozzá készíteni hogy hogyan kell össze kötni hálás lennék érte. Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza tomi5893 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Hello! Meg kellene mérni a felvett áramot elemről és egyen hogy mennyire esik le az elem feszültsége. Továbbá, hogy a Led-eken kívül van-e benne valami elektronika, esetleg csak előtét ellenállások.
De szabályozni potival közvetlenül nem célszerű (kivétel, ha vagy kimondottan erre a célra készült, vagy huzalpotiról van szó, de az meg méregdrága). Vagy is legalább egy tranyóval kell kiegészíteni a potit. Cserébe nem oly kritikus a poti értéke.
(#) riddler17 hozzászólása Szept 4, 2021 /
 
Sziasztok!
A mai modern autók mintájára szeretnék DLR helyzetjelzőt.
Maradék alkatrészekből kísérleteztem ki ezt a kapcsolást. Hosszútávon életképes fog maradni?
Illetve hogyan lehetne megoldani, hogyha bekapcsolom az indexet, akkor ez a 10 LED kialudjon egészen addig, amíg ki nem kapcsolom az indexet?
Köszönöm!
(#) proli007 válasza riddler17 hozzászólására (») Szept 4, 2021 /
 
Hello! Nem lesz életképes..
- Egy fehér Led árama 150 Ohm előtéttel, kb. 60mA. 10 darabé pedig 600mA.
A BC182 maximális árama 100mA. Tehát még két Led-et sem tud meghajtani.
- Nem tudom milyen DLR lámpát használsz (meg én nem ismerem ezeket), de miért van minden Led-nek külön előtét ellenállása? Ha hármasával sorbakötöd (igaz az nem 10 csak 9), akkor az össz áramfelvétel a harmada lesz.
- A 38k ellenállással a tranyó bázisárama kb. 0,3mA. 600mA kollektoráramhoz 2000-es béta tartozna, a BC182 áramerősítése ennek tizede lenne.
-Ha kondival késlelteted a bázisáramot, akkor "lassan" fog ki-be kapcsolódni a Led, Így a tranyó egy Led esetén is a teljesítménytűrésének határán mozogna.

Nos, tehát egy BC182 nagyon kevés a meghajtáshoz, a 600mA áramhoz még legalább még egy BD140-es teljesítmény tranyóra van szükség, pld darlington kapcsolásban. Ez biztosítja már a szükséges erősítést és teljesítménytűrést.
Valamint ha a kondinak a szerepe az irányjelző villogásának megszűntetése lenne, azt nem így kellene megoldani és a kapcsolásod fordítva is működne. Hiszen akkor világítana a DLR, mikor világít az irányjelző.
Tehát tisztázni kellene a Led-ek kötését, áramfelvételét és hogy mit is szeretnél elérni, hogyan is működjön.
De egy hasonló megoldást találsz itt.
(#) riddler17 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Üdv újra!
Szántam némi időt az általad jelzett problémák tanulmányozására. Elvetettem az eredeti kapcsolást és szimulátorban, majd a valóságban is összeállítottam a másikat. Eszközöltem némi módosítást, amik pirossal vannak bekarikázva. IRL540-es FET-em volt itthon elfekvőben, azért választottam, illetve 10kOhm helyett 12kOhm-ot használtam szintén hasonló okból, valamint 220kOhm helyett 47kOhm-ot a töltési idő miatt. Ebben a formában már nem lesz hosszútávon gond vele?
Illetve még az lenne a kérdésem, hogy mindenképpen FET használata szükséges vagy kiváltható olyan tranzisztorral is, ami bírni fogja az adott terhelést? Mondjuk BD140?
(#) proli007 válasza riddler17 hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Hello! tranzisztor nem szerencsés a kapcsolásba. Mert annak működtetéséhez áramra van szükség, tehát jelentősen csökkenteni kell a 220k-t. így a kondi kapacitását is növelni kell. Valamint egy tranyó 600mV-nál már nyit, a Fet küszöbfeszültsége pedig 3..4V. (ebben a kapcsolásban pont nem szerencsés az IRL Fet, mert annak küszöbfeszültsége 1..2V, tekintve hogy "logikai Fet".
A 220k és 10µF időállandója 2,2sec. Az általad használt 47k és 220µF időállandója 10,3 sec. Tekintve hogy az időállandó a táp 63%-ára vonatkozik, nálad pedig csak a táp 10%-áig töltődik mikor "bekapcsol a Fet", így ez idő is rövidebb. De időzítésnek csak annyinak kell lenni, ami áthidalja az index két felvillanása közti időt. Ha több, ugyan úgy működik, csak a villogás végén későn kapcsol vissza a DRL. De nem lesz gond vele, bár ekkora kondi kisütögetéséhez illene a kollektorral sorba kötni egy 220Ohm-ot, hogy az áram csúcsértéke kb. 50mA-ra korlátozódjon..
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
De ha ragaszkodsz a BD140-hez, akkor itt egy megoldás rá. (A Led igazából szinteltolásnak van használva, de jelzésnek is jó.)
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2021

DRL-PNP.png
    
(#) petrosz hozzászólása Júl 8, 2023 /
 
Az ilyen, 230V-os flood LED fényereje szabályozható? Ha igen, szeretnék kérni egy kapcsolást max. 200W-os reflektorhoz.

led.jpg
    
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem