Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DVD-olvasóból lézer?
 
Témaindító: tillitomi, idő: Júl 31, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   124 / 143
(#) epyn válasza pz87 hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
Most rendeltem 10mm PBS-t vörös AR bevonattal.
5 vagy 6 diódát akarok egybe hozni.
Nem olcsó,de csak tükrözéssel az eredmény gyalázatos.
Igy is kell majd,de a kockával a merőleges polarizáció miatt a sugarak teljesen fedni fogják egymást,vagyis ebben reménykedek.
Valahogy igy:
Az egyetlen dióda valóban kevés,de a dupla már használható a 100mW zöld mellé.
Veszteségekkel nagyjából 400-450mW lehet.
a 300mW diódákkal és üveg AR lencsével meg simán class4 vörös is lehet.
(#) pz87 válasza epyn hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
Az elég bika lesz!
Milyen diódákat használsz?
Én eddig LPC-815-ös fejből valót használtam ez elég strapabíró, 350-400mA-el hajtom, de van újféle LPC-826-os dióda ezt még nem próbáltam, de ezeket küldik 500-600mA-el is.
Nem próbáltad már véletlen?
(#) Szebence válasza pz87 hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
Hali!

Ezeket honnan szerzitek be?
(#) pz87 válasza Szebence hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
Üdv!
Ebay, írd be a keresőbe, hogy LPC-815, meg LPC-826 és kidobja.

Pl.: ez egy 826-os mérése: Bővebben: Link
Elég kellemes, csak az élettartamot nem tudni nagy áramokon.
(#) Szebence válasza pz87 hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
Értem, köszi a választ! Majd fél éve félbehagytam a lasershow építését, most költözködünk, de utána szeretném befejezni. (Végre valahára...)
(#) Collector hozzászólása Szept 17, 2011 /
 
Hozzájutottam egy rakás lencséhez. A legtöbb bevonatos, illetve MOM cikkszámozású, de nem tudok róluk sok adatot. Van sokféle méret, mondjuk nem kifejezetten dvd író lézerhez, hanem minden másféléhez is hasznos lehet. Apróba majd felrakom, de addig is, akinek esetleg kell ilyesmi az küldjön PÜ-t. Nincs valakinek véletlen MOM cikkszámokhoz lencseparaméterei?

lencsék.jpg
    
(#) epyn válasza pz87 hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
LPC-826-ost vettem 4db-ot,meg van pluszban 250mW-os is(LPC-815 , LG 22X iróból)
Lesz mellé 660nm AR üveglencse is.A lehető legnagyobb hatásfokot akarom elérni.
Ahogy a grafika mutatja,valóban 300mW feletti teljesitményt lehet vele elérni és szinte mindenki megerősiti,hogy 650mA környékén pukkadnak ki.
Valahol olvastam(PL fórum) már a 2000. üzemórán túl van 550mA CW hajtással a dióda 15C°-on stabilan tartva.

A 815-ös diódáim 400mA-on mentek,erőteljes hűtéssel.
Sajna a kánikula miatt az egyik elhalt,igy a 4-ből csak 3 él már.Hiába a TEC,ha a környezet 30fokos....
(#) epyn válasza Szebence hozzászólására (») Szept 17, 2011 /
 
O-Like
vagy
E-bay
(#) Szebence válasza epyn hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Befizetek pay-pal-ra és veszek is 3db ilyet. Köszi a linket!
(#) epyn válasza Szebence hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Ajánlom mellé az AR üveglencsét,csak ezzel lehet optimálisan kihasználni(>300mW)
Sokan a 405-445nm-es lencsét használják,az Aixis Glass lens is megteszi(ez broadband AR bevonatú)
Sajna a valódi 650nm-es lencse 5x drágább,mint maga a dióda,bár az a műanyaghoz képest 20%-kal több fényt ereszt át a bevonat miatt.
(#) epyn válasza epyn hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Aki ért angolul,itt egy jó kis beszámoló a lencsékről,miért is jó ha nem akrylt használ az ember.
Bár ez már nem a DVD lézer kategória
(#) pz87 válasza epyn hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Bizony, jók is az üveg lencsék.
Sugárátmérő is kisebb lesz, régebben meg is mértem, akril lencsével 4-4,5mm-es üveg lencsével pedig 3-3,5mm.

Amúgy neked is ha a kollimált sugarat a falra vetíted látszik a ponttól fel és lefelé rövid, vékony halvány lézercsík?
Mind a kétféle lencsével ilyen, nem zavaró, mert mozgatásnál nem látszik, csak ha áll egy ponton.
Mondjuk még jól is jön PBS- es egyesítésnél mert fokra pontosan be lehet lőni a 90°-ot így.
(#) epyn válasza pz87 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Igen látszik.
Amelyik a kockán tükrözve van,az pedig vizszintes,ahogy mondod is.De csak ha megfelelően szűkre van állitva a sugár.
Szemre állitom be a szögeket.
Kitekerem a lencsét,és amikor 3 méteren jó kivehető az ellipszis folt,akkor forgatom be a megfelelő helyzetbe a kis modulokat.Pár fok eltérés nem számit,annyira pontosan nem is hiszem hogy be lehet állitani.
Más:
Tapasztalataim szerint,a szűkre(lehető legkisebbre nagy távolságon is) beállitott-kollimált- sugár erőteljes hűtéssel(peltier) úgy is marad,szűken ill.tűvékonyan.
Mig ha paszivan hagyom a hűtést,a folt szétterül,a sugár nyitása megnő.
(#) epyn hozzászólása Szept 19, 2011 /
 
Megjött a PBS kocka,alig egy hét alatt idetalált.
Tökéletesen használható 45°-ban.
(#) Collector válasza epyn hozzászólására (») Szept 19, 2011 /
 
Mekkora a kocka vesztesége?
(#) epyn válasza Collector hozzászólására (») Szept 19, 2011 /
 
Fogalmam nincs,kicsi lehet,mert a foltokat alig látni.
AR bevonatos 650nm-re.
(#) igor4122 válasza yello hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
Üdv.

Vagy úgy, az állítással nem hinném hogy különösebb gondok adódnának mivel a fejben található tükröket gyárilag úgy állították be hogy az két sugarat egyesítsen így csak a modulokkal kell babrálni.
A megkettőzés alatt azt értem hogy a tükör nem csak a belépő hanem a kilépő sugarat is megtöri, ez pedig a lencse után kettő egymás melletti foltot eredményez.
Lehet hogy a lencsét eltávolítom a további kísérletekhez.
Jó kis gép, gratula.
(#) epyn válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
A kétszer visszaverődött sugár a rossz dichro miatt van.
A fele teljesitményt átengedi,ami az üveg fénytörése miatt szögben a másik oldalán levő határfelületre gőzölt AR rétegről visszaverődik

igy.jpg
    
(#) epyn hozzászólása Szept 21, 2011 /
 
Nem ide tartozik,de ezt a topicot olvasom rendszeresen:
tudja valaki miért jó a "rail-to rail" OPA,mint a normál kis sávszélességű?(ezen okon kivül)
Rendeltem pár sample-t a Lineartól,az analóg dióda meghajtóba
(#) igor4122 válasza epyn hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Üdv.

Tehát a tükörnek nem így kéne viselkednie?
A lencsét eltávolítottam, az első tükrön törés nélkül keresztülhaladó sugár szép egyenes, nincs torzulás, azonban a 90 fokos nyaláb kissé torz, szétkent, viszont duplumnak nyomát nem látom.
(#) epyn válasza igor4122 hozzászólására (») Szept 21, 2011 /
 
Lehetséges,hogy félreértettem(vagy egyáltalán nem is értem) amit irtál,lencsé nem is vettem figyelembe,kizárólag a tükör kétoldali reflekcióját.
(#) Dave89 hozzászólása Szept 21, 2011 /
 
Üdv.

Na most fogok jönni az amatőr kérdésekkel.... mivel amatőr vagyok

Szóval olvasgattam a fórumot és össze zavarodtam....
eddig az LM317-es regulátoros kapcsolás egész megépíthetőnek tűnt, olcsón ráadásul, aztán olvasok egy bejegyzést, hogy valaki megépítette, és 6V volt a kimeneten terhelés nélkül, és ha valaki erre rákapcsolja a diódát, akkor az meg fog halni... tehát akkor most tud valaki ajánlani végül is egy olyan áramgen. kapcsolást, amivel nyugodtan lehet hajtani egy dvd-ből kioperált lézerdiódát?? olyan kapcsolás is kéne amivel meg lehet hajtani a nagyon régi(10éves) csak cd olvasók infadiódáit, amik gondolom nyilvánvalóan messze alulmaradnak áramfelvételben a cd-dvd írók diódáihoz képest....

Eddig én ezeket az áramgenerátorokat találtam ezen a fórumon, amiket egyszerűnek ítéltem meg: http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/1f/1f42df728f4e3d79810ba...cc.jpg

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/9c/9c5ecda441d8539e97775...74.jpg

voltak még ezen kívül, de ezek tűntek a legegyszerűbbnek..
Szóval ezekről kellene több infó, melyik hány mA-t tud, meg mitől függ, hogyan lehet trükközni, melyiket ajánljátok,stb...

Szóval tudtok ebben nekem segíteni?
Üdv.
(#) Dave89 hozzászólása Szept 21, 2011 /
 
Ja, elfelejtettem még azt kérdezni, hogy mi a helyzet a feszültség stabilizáló áramkörökkel? Azt is külön kell még alkotnom az áramgenerátor mellé?

Üdv.
(#) alfa007 válasza Dave89 hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
Helló.
Én már megépítettem ezt a kapcsolást. Működik, de ha nem hűtöd a diódát, akkor biztos kinyiffan.
A kapcsolás van az a kettő 10ohm-s ellenállás, ahelyett betehetsz egy 20ohm-s/2W-at, és 100-200ohm/1W trimmer potit.

Mielőtt rákötnéd a diódát, először egy 0.25W-s ledet, és a pozitív kimeneten mérd meg az áramot. 100-150mA körül kell lennie, persze függ a dióda teljesítményéhez kell beállítani.
(#) Collector válasza Dave89 hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
Ha menet közben ráteszed a diódát (vagy kapcsolóval kapcsolod a diódát az áramgenerátorra) akkor dióda->kuka.
Mindegy, hogy milyen áramgenerátort használsz, csak a körítését kell megválasztani megfelelően.
Tehát, sorrendben:
Hálózat - ki/be kapcsoló - feszültséggenerátor - lágyindítás - áramgenerátor - szűrés- dióda.
Moduláció esetén a szűrés problémásabb. Ha rossz helyre teszed a kapcsolót, akkor szintén meghalhat a dióda.
(#) Dave89 hozzászólása Szept 22, 2011 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat, de kihangsúlyozom, AMATŐR vagyok sajnos....

Tehát akkor egyszerűen, hogy halandó ember is értse:
Megépítem a 2 belinkelt áramgen. közül valamelyiket, csak alle natúr ahogy oda le van rajzolva, és megválasztok valamilyen ellenállást amit beépítek attól függően, hogy mekkora a dióda teljesítménye....
Aztán ráteszem a diódát is, és csak utána adom rá a tápot igaz?? Mert olvastam olyat is, hogy aki a járó generátorra teszi rá a diódát az utána megint csak kukázhat...

Tehát, megépítem az áramgenerátort, rákötöm a diódát, és utána ha úgy szottyan kedvem, akkor akár egy 9 voltos elemet is rátehetek a generátor bemeneteire lelkiismeret furdalás nélkül, bár a 7V körüli lenne az ideális.... ugye jól értelmezem??

Amit Collector írt, hogy feszültséggenerátor - lágyindítás - áramgen(azt értem) - szűrés és moduláció.... ezt nem értem....

Bocsánatot kérek a tudatlanságomért, de eddig nem volt szó feszültséggenerátorról, se szűrésről , se modulációról... ezek feltétlenül szükséges dolgok, vagy éppen kihagyhatók?

Üdv.
(#) Dave89 hozzászólása Szept 26, 2011 /
 
Na most csak mert valaki amatőr kérdéseket vet fel, az még nem jelenti azt, hogy nem lehet rá válaszolni
Tudom idegesítő, mert mérnem olvassa végig a fórumot, 2X meg 3X..... ha végig nem is olvassa, de ezért kutat benne, de azért lássuk be, 120 oldal sok, hogy bogarásszon az ember a lényeg között.... ráadásul könnyű belezavarodni....
Szóval légyszíves) hogy is van ez akkor?
Üdv.
(#) Collector válasza Dave89 hozzászólására (») Szept 26, 2011 /
 
Ha nem tudod mi az, hogy áram vagy feszültséggenerátor, vagy moduláció, akkor először azokkal kéne kezdeni, hogy utána megértsd a válaszokat. Fordítva ez nem fog működni. Egyetértünk, így aztán pláne értelmetlen végigolvasni a sok oldalt, hogy nem is tudod, mit olvasol. Szóval a sorrendet cseréld fel, akkor menni fog, először a fogalmaknak nézz utána, és aztán jöhetnek a konkrét megvalósítások.
(#) Dave89 hozzászólása Szept 26, 2011 /
 
Üdv.

Köszönöm a válaszokat, talán kezdem kapisgálni...

Kedves Collector, éppen tudom mi az, hogy áram és feszültséggenerátor, olvasni azért tudok.... fix feszkót és fix áramot adnak, nem engedik ingadozni vagy indításkor a túláramot vagy a túlfeszültséget... legalábbis nekem eddig ez jött le, hogy ennyit tudnak.... ha nem így van szóljatok.... (nyilván az áramgenerátor és feszültséggenerátor alatt nem valami dízelgenerátort értek)
Az viszont nem volt teljesen érthető nekem, hogyan jön ide a moduláció.... de ha jól értem, a moduláció alatt gyakorlatilag te a feszültségenerátor szerepét érted, mint fix és stabil jelet zavar meg ingadozások nélkül.... gondolom nem információkat kell küldözgetni.... ez nem wifi meg egyéb...

időközben viszont rá kellett jönnöm, hogy én is hülye vagyok, hiszen amiket olvastam eddig, azoknál valamilyen táp már adott volt, ami már alapból stabil feszültséget ad elvileg.... vagy nem?
én viszont ceruzaaksiról gondoltam a meghajtást, így aztán feltételezem, hogy a jó működéshez kevés lenne, ha csak egy áramgenerátort építenék feszültséggen. nélkül...

és az a bizonyos szűrés.... erre is van egy kapcsolásotok?

ahol tévedtem, ott javítsatok ki, nehogy az legyen, hogy valaki nálam is amatőrebb elolvassa és ahhoz tartja magát.

Üdv.
(#) Collector válasza Dave89 hozzászólására (») Szept 26, 2011 /
 
Idézet:
„éppen tudom mi az, hogy áram és feszültséggenerátor, olvasni azért tudok.... fix feszkót és fix áramot adnak, nem engedik ingadozni vagy indításkor a túláramot vagy a túlfeszültséget... legalábbis nekem eddig ez jött le, hogy ennyit tudnak.... ha nem így van szóljatok.... (nyilván az áramgenerátor és feszültséggenerátor alatt nem valami dízelgenerátort értek)”

De hisz szóltam, hogy nézz utána, mert ez nem ilyen egyszerű, hogy fix feszkó, meg fix áram, aztán jól is van.
Idézet:
„Az viszont nem volt teljesen érthető nekem, hogyan jön ide a moduláció....”

Hát, mivel én nem tudhatom, hogy ki mire akarja használni a lézerét, nem korlátozhatom csak CW-re a meghajtást.
Idézet:
„de ha jól értem, a moduláció alatt gyakorlatilag te a feszültségenerátor szerepét érted, mint fix és stabil jelet zavar meg ingadozások nélkül.... gondolom nem információkat kell küldözgetni.... ez nem wifi meg egyéb...”

Rosszul érted, vagyis nem érted a fogalmat.
Idézet:
„időközben viszont rá kellett jönnöm, hogy én is hülye vagyok, hiszen amiket olvastam eddig, azoknál valamilyen táp már adott volt, ami már alapból stabil feszültséget ad elvileg.... vagy nem?”

Ez most költői kérdés?
Idézet:
„és az a bizonyos szűrés.... erre is van egy kapcsolásotok?”

Bővebben: Link

Javaslom, amit már korábban említettem, még egyszer:
Idézet:
„Szóval a sorrendet cseréld fel, akkor menni fog, először a fogalmaknak nézz utána, és aztán jöhetnek a konkrét megvalósítások.”
Következő: »»   124 / 143
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem