Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   101 / 141
(#) Kovidivi válasza BI-AMP hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
1000V-ról is hajthatod, ha raksz elé megfelelő előtétellenállást...
(#) omeli hozzászólása Feb 13, 2016 /
 
Sziasztok már visszaolvastam de konkrét kérdéseim lennének 5 db 10w-os ledet(2p+2k+1f) szeretnék megtáplálni még nincs mivel(tanácsotokat kérném)60 w-os led tápra gondoltam,3 ohmos előtét ellenállással ledenként.
120x120x60 alu hütöbordám van szerintetek ventillátor nélkül elképzelhető lenne vagy csökkentsem a ledek számát nem szeretem a zajt
ezek a ledek:
a ledek
válaszokat elöre is köszi
(#) RoliNyh válasza omeli hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Hol van a táp? Arról nincs linked? Az ellenállást felejtsd el, nagyon rontod a hatásfokot, és felesleges teljesítményt veszítessz.

Annyiszor leírtuk már, LED -et áramgenerátorról illik táplálni, főként a nagyobb teljesítményűeket...
(#) Bakman válasza omeli hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Első lépésként azt kellene lemérni, mekkora áramnál jön ki a 10 W fogyasztás. Ez LED típusonként változó. Ha ez megvan, alaposan olvasgatni ezt a témát, kb. minden benne van, amire kíváncsi vagy.

Egyébként ha 0,5 W-tal hajtod a LED-eket, hűtőborda sem kell. Milyen LED tápegységre gondoltál? Van kb. kismillió fajta, neked inkább áramgenerátoros kell.
(#) omeli válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
tápom még nincs és a ledek is uton vannak,a led táp az megegyezik az áramgenerátorral?
(#) omeli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Ha azt lemérném már füst is lenne hozzá szerintem én 700 ma-rel szeretném hajtani
(#) RoliNyh válasza omeli hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Megegyezik, pl ilyen kell minden ledhez külön külön:

10W 900mA LED driver
(#) Bakman válasza omeli hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Nem. Van feszültséggenerátoros és áramgenerátoros tápegység is. Neked az utóbbi kell. Az, hogy LED tápegység, még nem jelent semmit. Ha egy labortápra LED szalagot kötök, akkor LED tápegység, ha egy ellenállást, akkor ellenállás tápegység stb.

Shot_326.jpg
    
(#) omeli válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
a ledek olcsóbbak voltak én egy egyszerübb és költségkimélöbb megoldást szeretnék van ilyen?
(#) omeli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Köszönöm most már ezt is tudom és pl. ez milyen?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2016
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
A feszültséggenerátorosnak mi értelme?
Ott akkor mekkora lesz az áramerősség?
Ezt nem vágom...

Linkelj már egy feszültséggenerátorosat pls, kösz...
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2016
(#) Bakman válasza omeli hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Igen, egy LED, egy áramgenerátor. Ha a tápegység bírja, akkor kettőt sorba is köthetsz, akkor két LED, egy áramgenerátor.
(#) omeli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Akkor ez költséges dolog lenne marad a fütés ellenállással ezek szerint köszi
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Éppen emiatt fényképeztem le az egyik áruház kínálatát. Nevezhetnek bármit LED tápegységnek, még ha nem is kimondottan annak szánták. Azt legfőképpen neked kell tudnod, hogy mire akarsz milyen tápegységet használni. A feszültséggenerátoros tápegységnek is megvan a maga helye, pl. a 12 V-os LED szalaghoz éppen jó, vagy előtétellenállással normál LED-hez is jó. Az áramgenerátoros tápegységet pedig nem csak LED meghajtására lehet használni stb. A lényeg: Azért, mert valamire azt írják rá, hogy LED tápegység, még nem jelent semmit.
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
A led szalagnál minden lednek külön előtét ellenállása van...
Nem lehet, hogy te arra a tápegységre gondolsz, ami sima AC-DC (vagy akár lehet DC-DC is) konverter?

Pl valami ilesmi:

AC-DC konverter

Ez persze hogy jó a led szalaghoz, de a sima led csipekhez az áramgenerátoros dukál...
Persze rá lehet tenni erre is ellenállással, de akkor adtunk a sz@rnak egy pofont szerintem...
(És ha már itt tartunk akkor használhatjuk egy sima ATX táp 12V -ját is ellenállással.
A lényeg ugyanaz, teljesítményt vesztünk a "fölösleges" ellenálláson...)
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2016
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Nem, nem arra gonolok, hanem omeli kérdésére:
Idézet:
„a led táp az megegyezik az áramgenerátorral?”
Erre egyértelműen NEM a válasz, mert attól, hogy azt mondják rá, még nem biztos, hogy érdemes/lehet használni LED táplálására. Van kb. kismillió féle LED, azokat pedig lehet sorosan, párhuzamosan stb. kötni.
(#) nedudgi válasza omeli hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Nagyon szűk szempontból nézed a dolgokat. A beruházás költsége egy LED világításnál másodrendű. Számold ki a fogyasztást többféle meghajtással, figyelembe véve az üzemidőt, és akkor tudsz dönteni. A spájzban nem érdemes lecserélni a világítást, olyan ritkán használod, míg a nappali pár év alatt megtérülhet.
(#) omeli válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
én más szempontokat veszek figyelembe mint te én segitséget kértem a megoldásba nem ismerheted a lehetöségeket én sem a tiédet a megoldás a lényeg és mellé beszélünk
(#) Ge Lee válasza omeli hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
A LED meghajtásnál az első dolog amit el kell dönteni mindig az, hogy le akarod-e választani a hálózatról vagy sem. Ha igen, akkor csak a transzformátoros driverek jöhetnek szóba. Ha nem, akkor vehetsz (vagy építhetsz) step down kapcsolóüzemű áramgenerátort, vagy használhatsz előtétkondis megoldást.
Nálam most készül egy egyedi fajta LED világítás, 4db 5W-os COB van egy lemez piramisra (csonka gúla) csavarozva. A hűtés éppen határeset, mert 1-2 óra után a ledek 65 fokosak, és a fény is határeset, mert nem biztos hogy felszerelve a mennyezetre a csillár helyére elég lesz, de majd kiderül.
A meghajtás egy 4,7µF-os kondi mint előtét, az áram ezzel 250mA. Úgy lesz megcsinálva mivel osztott kapcsoló van, hogy a másik ágból is kap táplálást egy 220nF-on keresztül ami olyan 12mA körül van. Tehát lesz 3 üzemmód, 262mA a csúcs, aztán a 250mA, és a 12mA ha csak háttér vagy éjszakai botorkáló fényre van szükség.

4COB.jpg
    
(#) zenebolond válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Na erre kíváncsi lennék!
(#) nedudgi válasza omeli hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Igazad van, a "palántavilágítás" esetén az üzemeltetési költség elenyésző.
Azt azért nem árt, ha tudod, hogy különböző színek esetén eltérő a nyitóirányú feszültség, tehát más értékű előtétellenállás kell.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2016
(#) qvasz2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Érdekes design
A csillárkapcsolós táplálás klassz ötlet, hogy 3 féle fényerő beállítható.
A hűtésen, ha kevés lenne, könnyen segíthetsz: a ledek alá, a másik oldalról egy kisebb chipset bordát kell tenni. A fény már más tészta, ha az kevés, akkor nincs mese, nagyobb ledek kellenek.
(#) pjg válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Nekem úgy van. 3x5W és 3x9W. Ha mind felkapcsolom nappali világosság van a szobában. A mennyezeten van a lámpatest és egy homokszórt üveg szórja a fényt.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2016
(#) omeli válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Köszi az elsö értékelhetö hozzászolás,
Látom teljesen képbe vagy,a leg költségkimélőbb megoldásra lenne szükségem,melyiket ajánlanád,épiteni is tudok nem lenne gond és a hálozatról sem kéne leválasztanom,erröl az elötét kondenzátoros megoldásról még nem is hallottam.
(#) Ge Lee válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Már az is elég lenne ha 5 centivel nagyobb lenne az egész. Csak ekkora méret volt éppen hulladék a lemezből, nem akartam belevágni a táblába csak a próba kedvéért. A fény meg ha nem lesz elég, akkor teszek be mellé a szekrény tetejére spot-ot. Ha tennék bele hideg fehéret akkor elég lenne, de nem akarok mert ezeknek a meleg fehéreknek így nagyon szép fényük van.
(#) Pali79 hozzászólása Feb 14, 2016 /
 
Sziasztok!
Nem nagyon vagyok otthon sem ledes, sem általában elektronika témában. Szeretnék csinálni egy lámpát 1 vagy 3 wattos power ledekből, többféle színűből, színenként szabályozható fényerővel. Ennek kapcsolására találtam ezt az oldalt: Bővebben: Link
Véleményetekre lennék kíváncsi! Ez jó így vagy van ennél jobb megoldás?
(#) RoliNyh válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 15, 2016 /
 
Valami hasonlót már én is megálmodtam, igaz én úgy terveztem, hogy 8 szögletű a lámpatest.
Négy-négy hideg és melegfehér leddel, mindenképp keverni akarom a színhőmérsékletet, mert vagy az egyik vagy a másik csak magában nekem nem jön be
(magyarul csak a hideg szín az nagyon fehér, és csak a meleg szín az meg nagyon sárga)...

Először PWM szabályozósra gondoltam, de lehet kipróbálom a kondisat is...
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2016
(#) Ge Lee válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 15, 2016 /
 
A régi melegfehérek valóban nem voltak jók, de ezeknek a mostanában kaphatóaknak a sárgája nekem tetszik. A pwm-el megint csak a növekvő zavar, elektroszmog a baj. Meg ez egyelőre egy próbaváltozat, a véglegeset úgy akarom megcsinálni, hogy ahhoz többet az életben ne kelljen hozzányúlni. Remélem az elkó sem fog gyorsan kiszáradni benne.
(#) Pali79 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 15, 2016 /
 
Nem pont a FEt típusára gondoltam, hanem maga a kapcsolás amit kiollóztam ide is, megfelel-e 3W-os power ledek fényerőszabályzására?

pwm2700.png
    
(#) nedudgi válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 15, 2016 /
 
A linkeden levő kapcsolás LED szalagra épült, ami eleve tartalmaz áramkorlátozó ellenállásokat.
Egy LED telhetetlen, a végtelenségig növelná a rajta átfolyó áramot. A megadott feszültségek a hőmérsékletfűggőek, csak saccolásra lehet használni az áramkorláthoz/áramgenerátorhoz...
Következő: »»   101 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem