Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   117 / 141
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Igen azt értem én, hogy fix áramgenerátoros LED meghajtó, ahogy gondoltam.

Ezzel viszont az a baj, (ahogy én gondolom) hogyha a kimenetet szaggatod, akkor ezt a meghajtó úgy érzékeli, hogy amikor a FET-ed bontja az áramkört, az áramgenerátor próbál utánaszabályozni, mert azt érzékeli, hogy kevés áram fogyik a LED -en (konkrétan semmi), így felnyomja a kimeneti feszültséget.

Mikor a FET -ed bekapcsol, akkor meg gyakorlatilag a LED -re rányomatod az áramgenerátor maximális feszültségét, amit úgy érzékel a LED driver, hogy galád sok áram folyik épp, és gyorsan leszabályoz.
Aztán az egész kezdődik előlről, és csak a frekvenciák egymásra hatása befojásolja, hogy épp mit szenved el a LED.

Ugyebár bizonyos frekvencián impulzus üzemben a LED árama meghaladhatja a névleges értéket, de ezt azért adatlap szerint szabályozni kellene, ami itt nem történik meg. Így csak a szerencsén múlik, meddig bírja ezzel a kapcsolással a LED -ed.

Legjobb valóban az lenne, ha belenéznél a fix feszültségű LED meghajtódba, miként szabályoz, és abba beavatkozni.

Vagy ha ez végképp nem megy, akkor ahogy nedudgi barátunk is ajánlotta, kivezetni a potmétert az olcsó áramgenerátorból, és azzal próbálkozni...
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 11, 2016 /
 
Erről a kapcsolásról mi a véleményetek?
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Nekem ebből az tűnik fel egyből, hogy nem értem az első LM338 -as feszültségszabályozó fokozat mi a fenének van benne?
Ha így van bekötve úgy érzem semmi értelme. Az áramszabályozást a második LM338 -as végzi.
A másik dolog ami rögtön feltűnt, hogy a műveleti erősítő, az áramszabályozó kimenetről kapja a tápfeszültséget, aminek szintén nem látom értelmét. Akkor már inkább kötötte volna a tervező a műveleti erősítő tápágát az első feszültségszabályozó után, így legalább az fix feszültséget kap.
De szerintem a két LM338 -as fokotazot akkor is párhuzamosan kellett volna bekötni...
De a koponyák majd elmondják a véleményüket, a műveleti erősítős részhez nem nagyon tudok hozzászólni...

De ha a két műveleti erősítő szintén valami PWM szabályozó, akkor attól tartok, ugyan az lesz a probléma, mint amit az előzőekben már leírtam.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) ktamas66 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Inkább Skori oldaláról nézz ki egy kapcsolóüzeműt.
(#) Zoli_bácsi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Van egy elképzelésem. Kis teljesítményű LED-el,12V-al kipróbáltam. (1W) Ez talán járható út lenne. A LED tápegység egy kapcsolóüzemű táp, aminek a kimenete a LED nyitó feszültségére vagy a fölé van picivel állítva. A Táp max 3A-es, így a fölött gondolom leszabályoz. Emellett egy soros ellenállás is van, ami "áramkorlátként" viselkedik. Mivel elég kicsi a feszültség különbség, ezért elég kis értékű ellenállás kell és teljesítményben sem kell 5W-nál több. A FET gyakorlatilag kapcsolgatja a táp kimenetét. A PWM vezérlő egy autonóm áramkör, saját táppal. Íme a kapcsolás:
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) Bakman válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Idézet:
„A Táp max 3A-es, így a fölött gondolom leszabályoz.”
Gondolod, vagy biztos vagy benne? Nem lenne egyszerűbb egy eleve szabályozható áramgenerátort beszerezni, mint ahogy mások is javasolták? Nem teljesen értem, miért akarod feleslegesen bonyolítani az életed.
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Én meg azt nem értem miért nem szedi szét a fix áramú szabályozót, és nézünk bele.
Ha szerencséd van látszik a vezérlő IC típusa, és esetleg egy sima ellenállásosztó potméteresre cserélése talán megoldja a gondodat.

Amin csavar van, szedjük szét gyorsan. Nekem ez jött volna be elsőre.

Bár csak minden ilyen egyszerű lenne...
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) ktamas66 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Akkor ez feszültséggenerátoros táplálás áramkorláttal, nem áramgenerátor.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 13, 2016 /
 
Kérem tisztelettel:

Szerintetek mi a különbség a két LED között? (Az árat kivéve. )

CREE XTE-100W = 10,400Ft
CREE XTE-100W = 3.500Ft
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Én igazából nem látok különbséget...

Talán az egyik a gyártótól van, a másik meg kereskedő, vagy nem tudom...

Az előzőt töröltem, mert rosz linket néztem, és el is néztem...
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2016
(#) nedudgi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Semmi jelentősége az áram megadásának ilyen formában. Figyelmen kívül hagyható1
Más az eladó, más forrásból, más árukészlettel, más haszonkulccsal dolgozik.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Végül is a max áramot kellene megadni. (2,8A)

Akkora az ár különbség, hogy hihetetlen. Elképzelhetetlen, hogy ne legyen valami különbség. Csak én nem látom, nincs tapasztalat efféle LED-ekkel. (Cree LED-el igen, nagyon elégedett vagyok velük.) Viszont a gyanúsan olcsó LED aggodalomra adhat okot. És fordítva, az olcsó LED-et is el lehet adni drágán. (Mindkét linken gyakorlatilag ugyan az a fotó van.)
(#) RoliNyh hozzászólása Dec 13, 2016 /
 
Én csak azzal nem tudok megbarátkozni ezekben a nagyteljesítményű LED -ekben, hogy irreálisan nagy hűtőborda kell a hűtésükhöz, mert különben melegszik mindegyik mint a vaddisznó...


Persze tudom, nem kell csúcsáramon járatni. (Akkor is melegszik.)

Sőt, ha elég sok van, még fűteni is lehet velük...
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2016
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 13, 2016 /
 
Stadionvilágításnál nincs választásra lehetőséged.
Azért nagy teljesítményű, hogy melegedjen.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2016
(#) Ge Lee válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Az mitől nagy? Ez nagy. Nyilván melegszik, mert a hőt le kell neki adnia valahogy.

500W.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Van különbség, az olcsó nem fogja sokáig húzni. Úgy járnak mint az előző hsz-em képén lévő, egyszerűen elolvadnak a kivezető szálak mert nem bírják az áramot. Két út van, vagy veszel neves gyártótól jó drágán, vagy veszel olcsót, de nem járatod csak fél gőzzel, vagy még annyival se, akkor elvileg az is bírja sokáig.
(#) uniman válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Ha jól látom akkor a fotódon egy 400W-os LED van... Bővebben: Link
45mm x 45mm-es felületen ezt hogyan lehet "normálisan" hűteni ! Talán így...
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2016
(#) Ge Lee válasza uniman hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Nem jól látod mert arra 64-72V-ot írnak, ez meg 80V körül kezdett el pislákolni. Itt ha lejjebb görgetsz írja is az 500W-osnak a 78V-ot. De nem ez a lényeg, hanem hogy alul vannak méretezve, azért olcsó.
(#) Zoli_bácsi válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Én a CREE LED-et választottam, abból a hamisított is jobb minőség, mint az egyéb 100W-os LED.
(#) jeges válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Creenek a kifutot szériás ledek 5,4,3 éves technologia olcsok amiket kinai szivesen hasznosit.....
(#) cupika97 hozzászólása Dec 14, 2016 /
 
Sziasztok. Szeretnék itthoni használatra összerakni egy hordozható 50w-os LED lámpát. Hűtést szépen megtudom oldani. Ha rendelek egy 50W led-et, Step-up convertert amin lehet állítani a feszültséget, és az áramot, akkor ugye működni fog? Az akku zselés 12V 12A. Plusz rendelek egy töltő egységet is hozzá, amivel szépen fogom tudni tölteni.
(#) Kovidivi válasza cupika97 hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Gondolom 12Ah-s akksid van. Azzal 50W-on a LED-ed jó, ha 10 percet kibír. A folyamatos áramfelvételed olyan 5A körül lesz (hozzáadtam a konverter veszteségeit is). Fél gőzön (25W) se fog fél óránál tovább világítani.
(#) cupika97 hozzászólása Dec 14, 2016 /
 
Akkor nincsen sok értelme ennek. 10W os LED-del esetleg?
(#) Kovidivi válasza cupika97 hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Na várj. Butaságot írtam. 12Ah-s akksid van, azt jelenti, hogy 12A-t egy órán keresztül tud. Neked 50W kell, ez 12V-on minimum 4A, legyen 5A, és akkor a konverter veszteségei is benne vannak. tehát kicsit több, mint 2 órát fog világítani a LED-ed. Bocsi a félrevezetésért.
(#) cupika97 válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Most számolom, és ténleg. Így munka után már én sem vagyok egy lángész, pláne nem este. Na akkor megpróbálkozok egy 50 wattossal.
(#) szsrobert válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Tenyleg.
12Ah savas akku 20 ora alatt tud 12Aht.5A-t tud egy ora alatt.
Az 50Whoz 12V40-50Ah savas es 14,8V 10-20Ah Li akkut erdemes hasznalni, ha nem csak otszor akarod hasznalni az akkut tonkremenetelig.
(#) RoliNyh válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 14, 2016 /
 
Na igen, ez már az a kategória, ahol legalább peltier, vagy vízhűtés dukál.
De egy hűtőgépkompreszorral se fog negyon mellé az ember...
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 17, 2016 /
 
A hozzáértők véleményét kérem szépen. Találtam egy kapcsolást, ami egy tranzisztoros áramgenerátor.

Ezen a linken elérhető: Tranzisztoros áramgenerátor

36V lesz a bemeneti feszültség, ás 2.5-2.8A árammal szeretném járatni a LED-et. Ugye az alkalmazott tranzisztor, pontosabban annak áramerősítési tényezője (hfe) fogja meghatározni az R1 értékét. Milyen tranzisztort lenne célszerű használni véleményetek szerint? (A T2 esetében BD139-re gondoltam)

Még valami: Ott van az oldalon a formula, mellyel számítható az ellenállások értéke. A képletben 0,7 az mi pontosan? Az a tranzisztor nyitófeszültsége?

Köszönöm.
(#) Kovidivi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
A T2 szinte bármilyen NPN tranzisztor lehet, nem az áramerősítési tényezője fogja megszabni az átfolyó áramot. R2 viszont meleg lesz, 0.6V esik rajta, 2.8A mellett, vagyis 1,7W, a T1 is melegedni fog rendesen. Ha 2V-tal nagyobb a tápfeszültség, mint a LED nyitófeszültsége, akkor kapásból 5,6W-ot fűt el, ha 6V-tal nagyobb, akkor 17W-ot.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ez pedig egy másik elképzelésem:
Következő: »»   117 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem