Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   64 / 141
(#) Koree válasza illesoszkar hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Szia.
Igen akkor az az.GU10-nek hívják azt a csatlakozót
(#) nedudgi válasza illesoszkar hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Valószínűleg közelebb járunk az igazsághoz, de még mindig csak sejtem, hogy milyen izzó lehet a régi. Így nehéz a legjobb javaslatot tenni.
(#) illesoszkar válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Kanlux a tipus JDR+/ 220-240v halogen bulb with a protective glass panel . az is rajta van ,hogy amit világitok minimum 50 cm a hő miatt.
(#) nedudgi válasza illesoszkar hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Ezek az izzók körülbelül 6-700 Lument adnak darabonként 50Wh villamos energiáért cserébe. Ezt LED körtével 7-10 W teljesítményfelvétellel lehet előállítani.
Lehet számolni:
Egy évben, ha napi 10 órát működik a két darab, az elfogyasztott energia 365*10*100 Wh azaz 365 kWh/év. A hab a tortán az évi 4-6 darab izzó ára.
Ugyanezt a fénymennyiséget LED alapú világítás ötödannyi energiával produkálja (80kWh/év), és egyszeri bekerülési árral 8-10 évre.
Azonban oda kell figyelni a részletekre, ami nem nagyon szerepel az adatlapokon. Hiába adják meg, hogy egy adott LED maximális árama 350 mA, optimális hűtésnél, a gyakorlatban a hűtés nagyon ritkán megfelelő. Magasabb hőmérsékleten a LED, illetve a benne levő fénypor ezer üzemóránként 3-5 százalékot öregedik. Ezt azzal lehet csökkenteni, hogy nem hajtjuk ki a csip lelkét, 80% áramnál már nem nagyon lehet észrevenni a különbséget, de az élettartam jelentősen megnő.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2014
(#) killbill válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Idézet:
„Ezek az izzók körülbelül 6-700 Lument adnak darabonként 50Wh villamos energiáért cserébe.”
Ez igy nem helyes. 6-700 lumen 50W teljesitmenyert cserebe.
A mertekegysegek meg: 365 * 10h * 100W = 365.000 Wh = 365 kWh.

A novenyeknek mindegy a szinspektrum? Mert a halogen izzo szeles spektrumban vilagit, azaz igazi fehet fenyt ad, mig a feher LED csak kek es sarga fenyt bocsat ki, amit a szemunk fehernek lat, de az nem igazi feher. Kerdes, hogy a novenynek jo-e.
(#) kitartás válasza killbill hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
A növényes részhez. Kb 3 éve saját palánta nevelőhöz összeraktam 5 db meleg fehér 3W os luxeont és 3 db 1W uv ledet. A paprika, padlizsán, paradicsom növénykék nem reklamáltak. Szépen egyenletesen nödögéltek. Nem nyúltak meg idétlen módon, nem dőltek az ablak felé, bár a déli oldali ablak elött igyekeztek. Sőt, tán az uvnek köszönhetően (nem vagyok növényguru, gépész vagyok) még a gombás nyavaják (palántadőlés) sem taroltak!
(#) nzozz válasza kitartás hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Igazából növénytermesztéshez kék és piros (esetleg uv) ledeket szoktak alkalmazni, főleg ezekben a tartományokban hasznosítják a fényt a növények. Sajnos elég ellentmondásos grafikonokat sikerült találnom a különböző klorofilok, a karotin és egyebek fényabszorpciós hullámhosszairól, ezért azt inkább nem linkelek.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2014
(#) nedudgi válasza killbill hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Köszönöm a kiigazítást, nem fogalmaztam elég precízen. Azt viszont nem értem, miért nem jó a 100 wattórát megszorozni a napok és órák számával?
A növények által igényelt megvilágításról ebben a topikban találsz bővebb információt. Elkerülte a figyelmedet, hogy az indító kérdésben meleg fehér LED szerepel, ami a kék mellett általában jelentős mennyiségű vörös színt is ad.
(#) illesoszkar válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Akkor én nagy tévedésben vagyok,mert azt hittem a néha néha hegesztés meg a kútból való napi 1-2 óra locsolás egy kis orosz búvúrszivattyúval ami 700 wattos,azt gondoltam azért fizetek hatalmas villanyszámlát mert nekem októbertől áprilisig a nap 24 órájában ég a két halogén izzó.Mert egy öreg Parasztházunk van ami műemlék jellegű és nem tudok ablakot cserélni ,Egymás után vannak a szobák 4x5 meg 4x6 m szobák de két olyan kis ablak van rajta hogy csak ki lesni lehet rajta nem kinézni.a hatalmas konyhában az ablak előtt a tűzhely a mosogató ezért csak hátul marad hely a virágoknak.de ott sötét van mert a nap is keveset éri az ablakot. Akkor ez a magyarázat a nagy villanyszámlámra már négy éve. Mert októbertől áprilisig hát nem diétázik az áramfogyasztással
(#) illesoszkar válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Nem tudom miért de a Led szisztéma jobban tetszik nekem,de köszi
(#) nedudgi válasza illesoszkar hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Ez már a palántavilágítás topikba tartozik, így csak megemlítem, hogy a növényeknek is szükségük van némi pihenésre, az állandó fény nem javíthat a "közérzetükön".
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2014
(#) illesoszkar válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Nem palántákat világitok meg hanem a kinti virágokat amelyek nem birják a fagyokat meg egy kis citromfát
(#) illesoszkar hozzászólása Okt 20, 2014 /
 
Üdv mindenkinek ! Találtam egy tipusu Led lámpút véleményt kérnék róla ha lehet : 3 W GU10 ,SMD ROWERLED,Mit scutzgas /védőgázas/ 3w-25 watt 180/200 Lumen.melegfehér, ez közvetlen 230 voltos ,ha ebből 3-4 db megfelel ? 2 db 40-es halogén helyett ?
(#) nedudgi válasza illesoszkar hozzászólására (») Okt 21, 2014 /
 
Megfelelhet, de sokkal közelebb (1-1,5m) kell elhelyezni a világítótesteket, hogy megközelítőleg azonos fénymennyiséget kapjanak a növényeid. Mint említettem volt, ez már nem ennek a topiknak a témája, ott kellene tovább ragozni a dolgot.
(#) killbill válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 21, 2014 /
 
Idézet:
„miért nem jó a 100 wattórát megszorozni a napok és órák számával?”
Jo, csak kicsit nyakatekert. En a teljesitmenyt szoroznam az idovel (100W * 365 * 10h), nem pedig az egy orara alatt elfogyasztott energiat (100Wh/h) az idovel (365 * 10h). Mert egyebkent igy lenne helyes, ugyanis az egy ora alatt elfogyasztott energia, az 100 Wh/h, es nem 100 Wh. Ha az idorol leveszed a mertekegyseget, akkor jo ugy, ahogy irtad. Igen, 100Wh szorozva az orak szamaval. Csak miert valasztanank kulon a mertekegyseget az ertektol?
100 * W * 10 * h, az ugyanaz, mint 100 * W * h * 10, csak igy mast jelent. (10 db 100Wh)
Matematikailag az eredmeny ugyanaz.
Idézet:
„Elkerülte a figyelmedet, hogy az indító kérdésben meleg fehér LED szerepel, ami a kék mellett általában jelentős mennyiségű vörös színt is ad.”
Nem kerulte el, mert a meleg feher is csak kek es sarga, legfeljebb kicsit tobb piros van abban a sargaban. Tehat a lenyegen nem valtoztat, hogy nem olyan szeles spektrumu feny, mint a napfeny vagy a halogen. De igazabol csak erdeklodtem, nem kotekedesbol kerdeztem.
(#) peter1995 hozzászólása Okt 23, 2014 /
 
Sziasztok. Van egy 1W-os power ledem. Egy izzós fejlámpa fényforrását akarom erre cserélni. A lámpában 2db AA elem van. A kérdésem hogy ezt a ledet közvetlen ráköthetem az elemekre vagy kell neki ellenállás?
Szín: Hideg fehér
Nyitófeszültség: 3,2 V
Áramerősség: 300 mA
Fényerő: 100 lm
(#) Gafly válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 23, 2014 /
 
Mindenképpen kellene közé egy kapcsolóüzemű áramgenerátor. Különösen ha az az AA méretű elem az nem elem, hanem akkumulátor...
(#) peter1995 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 23, 2014 /
 
Az AA méretű elem az elem nem akkumulátor mivel a lednek a leírás szerint 3,2V a nyitó feszültség. Jó esetben elemmel megvan a 3V akkuval mag 2,4V. Ez okból elem a feszültség forrás.
(#) nedudgi válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 23, 2014 /
 
Tévedsz. A LED nem feszültséget, hanem áramot igényel. Az adatok között megadnak nyitófeszültséget, de az egy körülbelüli érték, amit a hőmérséklettől a csillagok állásáig minden befolyásolhat. Ezért a LED áramát korlátozni, szabályozni kell. Egyszerűbb esetben elég egy ellenállás, változó telepfeszültség esetén egy áramgenerátor is kellhet.
A LED paraméterei között megadott áram rendszerint egy maximális áram, amit érdemesebb 80% körüli értékre visszavenni, hosszabb lesz az élete, később kezd öregedni. A réteghőmérséklet ne érje el a 70o-ot
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2014
(#) Gafly válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 23, 2014 /
 
Ha szerinted 3.2 V a LED nyitófeszültsége és a két AA elem jó esetben 3 V-ot ad le, akkor ebből mi következik?
Jó, nagyon "frissen" talán 1.6V. De világítani sokáig nem fog mert pillanatok alatt nyitófeszültség alé esik az elemek feszültsége. És akkor ott fogsz állni a sötétben kettő, gyakorlatilag teljesen feltöltött elemmel...
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2014
(#) nedudgi válasza Gafly hozzászólására (») Okt 23, 2014 /
 
Feltöltött akkuval, vagy teli elemmel?
(#) Kovidivi válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 23, 2014 /
 
Szia. Egy elemnek nagy a belső ellenállása, és kisebb a kapacitása, mint egy átlagos 2400mAh-s töltős elemnek. Javaslom az akkumulátor használatát. Kapcsoló üzemű áramgenerátor mindenféleképpen kell, bármiről is használod a LED-et, mert az elem feszültsége túl nagy mértékben változik. Azt azért te sem akarod, hogy hidegben alig világítson, teljesen feltöltött akksival meg tönkremenjen a LED. Érdemesebb lenne Lithium ion cellát használni, annak feszültsége 3.5-4.2V között változik, ehhez egy low-drop-os áramgenerátort, beállítani 200mA-re, és így használni. A lithium ion cellát meg töltheted USB-ről, nem kell neki semmi extra felszerelés, csak egy kis nyák, TP4056-tal.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2014
(#) ttindian hozzászólása Okt 24, 2014 /
 
Bővebben: Link
Sikerült találnom egy labor tápot , amivel ki próbáltam azokat a panelokat a ledekel.
250mA-ral es 26 volttal erős fénye volt de alig melegedett a 2mm alu lemezen . Van egy hatalmas hűtő bordája is . Véleményetek szerint akkor nagyobb lenne mind 1w a led?
(#) nedudgi válasza ttindian hozzászólására (») Okt 24, 2014 /
 
Csak az egyszerűség kedvéért nevezik a LED-eket 1, 3, sok wattosnak. A 350 milliamperos 1W, a 700mA 3W, a többit nem tudom. Körülbelül annyi, és kész. Értelmes ember úgysem hajtja padlógázzal a LEDjét.
(#) Kovidivi válasza ttindian hozzászólására (») Okt 24, 2014 /
 
26x0.250 az 6.5w teljesítmény felvéve. A LED hatàsfoka min. 70%. Lehet még nem is a maxon hajtottad... Vagy már régen tùlhajtottad...
(#) ttindian válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 24, 2014 /
 
Nem volt túlhajtva soha. De ha megnézed a képeket hatalmas hűtőborda van. 250mA-ron 2mm alu lemezel az ujjamat nem melegítette. Gyárilag miért szántak neki akkora hűtő felületet??
Ha 350mA hajtanám menyivel nőne a hő ?
(#) ttindian válasza ttindian hozzászólására (») Okt 24, 2014 /
 
Szűkítsük a kort. Ha 3w-os ledek lenének 250mA-nal világítanának-e? Az mar biztos hogy ha 3w-os is 1db led nem soros tokozású , nem let volna elég 26volt nyitó feszültség .
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 25, 2014 /
 
Egy XP-E nem hajtható túl 250mA-el, ha akkora hűtőbordára van szerelve...
(#) nedudgi válasza ttindian hozzászólására (») Okt 25, 2014 /
 
XR-E XR-E Cree LED típusok.
Akárhány wattos az a LED, már párszáz mikroamperes áramnál már fényt bocsájt ki. Ezzel világítani ugyan nem lehet, de azt már lehet látni, hány elemi LED van az adott csipen belül.
Ha egy LED így néz ki, akkor a 350mA a legnagyobb megengedhető áram, ennek nyolcvan százaléka ajánlott a hosszú élettartam érdekében. Fontos megkülönböztető tulajdonság a fémkarika a lencse körül.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2014
(#) ttindian válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 25, 2014 /
 
Igen így néz ki, de kutatásaim alapján lehet 3w-os is. Mivel csak annyit ír rajta hogy Cree XP így dilemmában vagyok, ahogy írtad szeretnem 80%-ba kihasználni őket , mi-van ha 80% az 600mA ?
Honnan tudom hogy mar túlhajtottam őket amikor próbálom ?
Következő: »»   64 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem