Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   78 / 141
(#) razor1995 hozzászólása Jan 26, 2015 /
 
Üdv mindenkinek!
Van egy 10W-os kínai powerledem (ez a 9 "pöttyös" verzió), 9-12v és 900mA amit megadtak róla. Ehhez akarok pwm meghajtást építeni 555 IC-vel. Van valami ajánlott frekvencia amin a "leggazdaságosabb" fűtés szempontjából? Valamint ezzel a pwm meghajtással megvalósul az áramkorlátozás is vagy arra további áramkör kell (vagy ellenállás)? Van egy vagon ne555-öm és IRF640 FET úgyhogy ezekből szeretnék gazdálkodni.
Csináltam egy kapcsolást kb 120hz és 60% kitöltéssel, de az áramerősség 0.6A-ról indult 0.7A-ig hagytam felmenni, de addigra már 80fok körül volt a borda (alulméreteztem).
(#) gabilow válasza razor1995 hozzászólására (») Jan 27, 2015 / 1
 
Üdv!
Próbáld meg ezt:Bővebben: Link
(#) Gyozo92 hozzászólása Feb 6, 2015 /
 
Sziasztok!

Valaki otthon van a lencsék használatában? A project egy ledes égi pásztázó építése. A fényforrás legalább 5 db 100 wattos power led lenne, az is elképzelhető, hogy RGB, de az nagyban megdobná a költségeket. 5 db sugarat kéne forgatnia, és ezt mozgatni az égen. Az ötlet a következő: Az égen való mozgatást az egész fej mozgatásával érném el, mint a gyári készülékeken, vagy robotlápákon. Az 5 sugár forgatásához pedig vagy az 5 kilépőlencsét forgatnám, vagy pedig azok mögött a fényforrást, jobbra, majd vissza balra.

Amit nem tudok, hogy milyen lencsére lenne szükségem, ami összegyűjtené a fényt, majd egy sugárba gyűjtve engedi tovább. Láttam már ilyesmi lencsét, a sugár fókuszáltsága a ledektől való távolságtól függött, de nem tudom milyen lencse volt.

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) lanti válasza Hobbielektronika2k10 hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Szia! írnál pár sort erről a szerkezetről ? Ventivel hűtöd ? Mi a az a 3 elektronika ?
(#) Thomm hozzászólása Feb 10, 2015 /
 
Sziasztok!
Pici segítséget szeretnék kérni.
2db xm.l t6 ledet szeretnék egy ebayről vásárolt 5 amperes led kijelzős cc cv led driver és töltő modullal meghajtani.
A két led sorba van kötve, max fényerőre van szükségem, így a driver 6,6 volt 3 amperre lett beállítva.
A modult egy 12 volt 3 amperes noti táp látja el árammal.
Valamiért egy ledem már meg is halt (eredetileg 3 led, 9,9 volt, 3 amper volt) majd átkötöttem két ledre az említett értékekkel. Egy darabig működik, aztán a driver modul átvált charged üzemmódba és lekapcsolja az áramot 0,1-0,2 amperre és a ledek csak pislákolnak.
További hiba hogy terhelésre az áramerősség leesik 2,5-2,6 amperre.
A hűtéssel nincs gond, a led talpán 38 fokot mértem.
Mi lehet a hiba vagy mit bénázok el?
A későbbiekben 6 ledet szeretnék meghajtani két ilyen modullal egy combos aksi pakkról, így sos meg kéne oldjam a hibát.
Előre is köszönöm a segítséget.
cc cv driver
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2015
(#) Thomm válasza Gyozo92 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Egy kollimátorra és egy fresnel lencsére lesz szükséged de az 5 led fényét nem fogod tudni tisztességesen egy fénycsóvába gyűjteni.
Ebayen mindkettőből találsz, a koncepció meg egy fél diy led projektoré.
Lehet még próbálkozni egy komolyabb reflektorral és 500 700mm-es öreg m42 objektívekkel.
A 100w szerintem kevés lesz.
(#) qvasz2 válasza Thomm hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Nem kéne hűteni a meghajtót? Mert a 3A az nem kevés, még akkor is ha kapcsi üzem.
De az is lehet, hogy beteg ez a driver, mert nem kéne leesnie az áramnak a terheléstől.

Amúgy szerintem nem tanácsos 3A-ről kergetni a LEDeket, mert az az abszolút maximuma, amit jelentős élettartam csökkenéssel honorál.
(#) nedudgi válasza Thomm hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Ha jól értelmezem, amit írtál, akkor egy akkutöltőre kötötted a LEDet, és beállítottad az áramkorlátot 3A áramra. Ezt mivel mérted? A tápegységbe épített kijelzőt kalibráltad?
Az, hogy az akkutöltőd lekapcsol, és párszáz milliampert enged csak át, az azt jelzi, hogy a kimenő feszültség elérte a beállított maximumot. Ez teljesen normális működés.
Idézet:
„További hiba hogy terhelésre az áramerősség leesik 2,5-2,6 amperre.”

Ezt nem tudom értelmezni.
Szerintem félreérted az adatlapot. Az adatlap tipikus nyitófeszültséget emleget, ami a réteghőmérséklettől is függ. Ezt az akkutöltőt lehet LED meghajtására használni, de a feszültségkorlát nem kerülhet képbe. Csak az áramot korlátozd, ha hosszú életet akarsz, akkor a hőmérsékletet monitorozva 2800mA körül állj meg az árammal. A réteghőmérséklet ne lépje túl a 70 fokot.
(#) sector99 válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Feb 11, 2015 /
 
Szia !
Nos ilyen -20W-os - ledeket rendeltem. Akkor kb. 200 mA-rel elég lesz őket meghajtani ? Ja, és van valamilyen - bevált - rajzod állítható áramgenertátorra ? (esetleg step-up még jobb lenne, mert 12V os tápom sok van, 30 V-os meg nincs... )
(#) Thomm válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 11, 2015 /
 
Egy alap multiméterrel kalibráltam aminek a pontossága megkérdőjelezhető, az említett értékeket meg a panel saját kijelzőjével mértem.
Van javaslatod hogy hogyan tudnám megkerülni a feszültségkorlátot?
Esetleg ha "túlhajtom" mondjuk 0,2volttal akkor nem éri el a maximumot és nem kacsol le?
Max. fényerőre van szükségem, így ha mondjuk 2-3 ezer órára esik az üzemidő azzal még kiegyezek.
A meghajtót a későbbiekben mindenképp hűteni fogom mert alkalmanként 8-10 órát kell egyhuzamban fusson.
Az áramot egyébként valamilyen okból kifolyólag nem tudom felvinni 2800mAig mert hiába állítok be rövidzár mellett magasabb értéket, ahogy valódi terhelés kerül rá, csak 2500-2600mAig megy fel.
(#) nedudgi válasza Thomm hozzászólására (») Feb 11, 2015 / 1
 
Feszültségkorlátot beállítani értelmetlen. Legfeljebb a tápegyég kimeneti szűrőjének a feszültségtűrését érdemes figyelembe venni. Az áram az, amit korlátozni kell, a LED feszültsége annyi lesz, amennyi jól esik neki. Az adatlapokban szereplő nyitóirányú feszültséget úgy kell tekinteni, hogy egy mankót a meghajtóáramkör tervezéséhez. Nem garantált érték.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2015
(#) CRU3L hozzászólása Feb 11, 2015 /
 
Sziasztok!
Használta már valaki ezt a ledet irányjelzőben?
Milyen relé kell hozzá?
(#) sector99 válasza sector99 hozzászólására (») Feb 12, 2015 /
 
No akkor most már nem csak a címzettnek szól a kérdés, hanem mindenkihez: mennyi legyen a 20W-os power LED meghajtó árama ? Itt az egyik - 400 mA - emitt meg a másik - 600mA
(#) Digitalpimp válasza Thomm hozzászólására (») Feb 12, 2015 /
 
Azt írod, hogy 12V 3A-es noti tápról hajtod az egészet. Lehet, hogy a noti táp nem bírja a gyűrődést, mivel csúcson hajt.
(#) Thomm válasza Digitalpimp hozzászólására (») Feb 12, 2015 /
 
Ha jól gondolom 6,6 volton azért bírnia kéne a 3 ampert.
(#) nedudgi válasza Thomm hozzászólására (») Feb 12, 2015 /
 
A tápegység hatásfoka is kérdéses, az adott üzemi körülmények között megfontolandó Digitalpimp felvetése. Ugyanakkor jó lenne tudni, milyen IC van a tápban. A legtöbb ilyen kapcsolóüzemű tápegység tartalmaz belső termikus védelmet, a kimenő teljesítményt a réteghőmérséklet is szabályozza (pontosabban csökkenti).
Amikor leszabályoz a tápegység, a bemenő feszültséget kellene megnézni. Ha leesett, akkor a notitáp a hunyó, erősebb kellene. Ha a bemenő feszültség stabil, akkor a tápegység vezérlő IC hőmérsékletét jó lenne szemrevételezni, hátha a hűtés növelése megoldhatja a problémát.
(#) Thomm válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
A bemenő feszültség stabil 14,5 volt és a kimenő feszültség is stabil.
Egyik se változik a terhelés hatására.
Szerzek ma egy mérőfejet hogy hozzáférjek az ic-hez de a borda tapintásra hideg.
Az érdekes az hogy 4-5 órát már jól működött, aztán lekorlátozta az áramerősséget.
Most egy pillanatra felvillannak a ledek aztán jön a lekorlátozás.
Ha teljesítmény ellenállást teszek a ledek helyére akkor minden ok, stabilan tartja az áramot.
Valamiért aksinak hiszi a modul a ledeket.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) Thomm válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
A bemenő feszültséget stabilan tartja 14,5 volton. Rövidzár mellett beállítva a 2,8 amper.
Csatlakoztatom a ledet és csak pislákol.
Az ic hőmérséklete 23 fok amit így tart is hisz nem dolgozik.
(#) nedudgi válasza Thomm hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Mennyi a kimenet feszültsége?
(#) Hobbielektronika2k10 válasza CRU3L hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Vagy veszel egy elektronikus relét, vagy átalakítod a gyárit. Én a gyárit alakítottam át, mert zavart volna, hogy nincs a kattogó hang, és ha visszacserélem izzóra, akkor pillanatok alatt visszaállítható a villogási sebesség
Viszont a ledezéssel vigyázz, mert gyengébb ne legyen fényerőben, mint a gyári izzóval. Mert az balesetveszélyes... Erősebb is csak nagyon picit lehet. Én előre kicsi erősebbre csináltam, mert a tompított mellett nehezen volt észrevehető. És nagyon sok autónál látni ilyet, nem egy életbiztosítás
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) CRU3L válasza Hobbielektronika2k10 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Szia!
Biciklire építeném, ahol ez "csak" plusz...
Bár ha elkészítem, akkor már tényleg legyen nappal is látható..
Ez a relé megfelel?
(#) Thomm válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
6,6 volton és 7 volton is próbáltam.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) nedudgi válasza Thomm hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
A kimeneti feszültségkorlátot legjobb a legmagasabbra állítani, azaz ne legyen korlát, mert nincs szükség rá. Ha áramkorlátozás van, az bőven elegendő, majd beáll annak, amit a LED meghatároz.
Ha a feszültségkorlát is működésbe lép, akkor az áramkör reakciója elég hisztis lehet.
A feszültség korlátozására már csak azért sem érdemes bazírozni, mert az LED példányonként, hőmérséklettől függően mindig más és más lesz..
Még mindig javaslom, hogy a maximális áramot ne próbáld elérni, elégedj meg a 90%-al.
(#) Thomm válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Mielőtt elégetem azért még egyszer rákérdezek
Akkor 2 sorba kötött xm-l t6 ledre mehet max feszültség, ami jelen esetben 14,5 volt és 3000mA -10% vagyis 14,5 volt 2700mA?
(#) nedudgi válasza Thomm hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Igen. A feszültségnek nincs jelentősége, mert az "beáll", amint a LED az áramkörbe kerül. Tulajdonképpen üresjárási feszültség. Az áram korlátozása viszont lényeges, és elegendő feltétel.
(#) szsrobert hozzászólása Feb 15, 2015 /
 
Mik a tapasztalataitok a 230V-os 10W led reflektorokkal? Jó/nem jó, előnye/hátránya?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) kitartás válasza szsrobert hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Tulajdonképpen semmi nem derül ki a link alapján. Akár jó is lehet. Valószínű hogy kínai. Ha nem akkor biztosan hamisítvány .
(#) Kovidivi válasza szsrobert hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
10W nem sok. 50, vagy 100W már jó, annak már van akkora fénye, hogy reflektornak nevezzük. Ha elég egy 40-60W-os izzó fénye, akkor a 10W-os LED is elég lesz.
(#) philips100 hozzászólása Feb 18, 2015 /
 
Sziasztok,

Érdeklődnék,hogy Bővebben: Link a led meghajtót használta-e már valaki?Van-e tapasztalat?
Válaszokat köszönöm.
(#) nedudgi válasza philips100 hozzászólására (») Feb 18, 2015 / 1
 
Milyen tapasztalatot vársz? Ez egy áramgenerátor, analóg megoldás. Csodák nincsenek, feszültség esik rajta, ami hőt termel. Ennyi erővel két tranzisztorból és két ellenállásból össze lehet állítani egy kapcsolást, ami ugyanolyan hatásfokú. Olyan helyen érdemes használni, ahol a LED(ek) nyitófeszültsége és a tápfeszültség eltérése legalább 1,8V, és legfeljebb pillanatnyi feszültségtüskék léphetnek fel, vagy rövid ideig kell működtetni a LEDet.
A 350mA áram ráadásul a LED szempontjából nem optimális hosszú távú, folyamatos működésre.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2015
Következő: »»   78 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem