Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   84 / 141
(#) kadarist válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 12, 2015 /
 
Tévedsz, a feszültség is számít, mert a LED nyitófeszültségét mindenképpen el kell érnie a tápegység kimeneti feszültségének.
(#) hüblerattila hozzászólása Máj 14, 2015 /
 
Sziasztok! Szeretnék építeni egy ledes blinder-t, (olyasmi mint egy stroboszkóp). A kérdésem az volna hogy 30 darab 3w-os ledet hogy tudnék meghajtani? Párhuzamba kötve, sorba kötve, milyen áramgenerátor kellene hozzájuk? Ti hogy csinálnátok? És ugyebár villognának a ledek, tehát úgy kellene megcsinálnom hogy ez se okozzon nekik problémát. Valakinek ötlete erre?
(#) Fülöp Ferenc 49 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Tanácsotokra szeretnék támaszkodni , letesztelhetem-e úgy a LED drivert (24_42V 350 mA 10X1w),hogy ráteszek egy 12V 5w-os égőt remélve azt hogy az áramot lekorlátozza ha jó 350 mA-ra. vagy tudtok-e jobb megoldást, nem szeretném az új 10w-os LED blokkot teszt nélkűl rátenni , nehogy egyből elfüstőljön. Így terhelés nélkűl 32 volt látszik a kimeneten. Ha működik a teszt , mennyi feszkót kell mérnem terhelés alatt ? Köszönöm előre is
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2015
(#) bbalazs_ válasza Fülöp Ferenc 49 hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Ha mukodik, akkor 350mA-t kell merned (meglepo modon) egy sorba kotott multimeterrel 10A-s allasban.
Vagy ha nem hiszel neki, akkor sorba kotsz egy tized vagy szazadohmos ellenallast es mered a rajta eso feszt.
A LEDeken mert feszko irrelevans, sokmindentol fugg. De szerintem terheles nelkul a maximalis kiadhato feszt kellene rajta merned.
(#) uniman válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
A tápegység csak 300 mA-es.
(#) Fülöp Ferenc 49 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Megcsináltam a mérést ahogy ajánltad , kb másodpercenként ugrál 350 és 100 mA között , próbáltam egy kis ellenállással , ugyanezt csinálja , a feszültség is ekképp ugrál , valószinű meghalt ez a driver , ez nyiffanthatta ki a ledet is , most várok egy kicsit hátha lábra jön egy ujabb lámpa . Így nem teszem bele a ledet. Köszi a jó tanácsot .
(#) CHrissDock hozzászólása Máj 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogy mekkora teljesítményű LED felel meg 300W-os halogén izzónak?
Ti jobban értetek hozzá mert nekem már mondtak mindent, még 10W-os ledet is.
(#) nedudgi válasza CHrissDock hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
300W halogénizzónak 300W LED felel meg.
Ott a gond, hogy a Watt nem világítás, hanem teljesítmény mértékegysége.
Először ki kellene nyomozni, mekkora fényt produkál az a halogénizzó. Ha ezt tudjuk, akkor már lehet valamit kezdeni azzal az ökölszabállyal, hogy egy hatásfokú LED az 1000 Lumen feletti tartományban 60-100 Lument produkál 1W teljesítmény segítségével. 1000 Lumen alatt a hozzáférhető, elérhető árú LED 100-150 Lumen fényt állít elő wattonként.
A LED 1W teljesítmény körül a legjobb hatásfokú. A teljesítményt növelve a hatásfok folyamatosan romlik a több tíz W körüli fogyasztásnál. Ex has az a halogén 2500-4000Lm lehet, ennyi fényt egy 50W körüli LED produkál. 1W LEDből 25-40 darab is elég lehet.
(#) CHrissDock hozzászólása Máj 17, 2015 /
 
Nos, énkérek elnézést hogy rosszul írtam mert az lett volna a helyes kérdés hogy hány W-os LED fényereje felel meg egy 300W-os izzónak.

Szóval vissza térve a tárgyra az izzóról annyit tudni amit a képen látni lehet és hogy Osram halogen display/optic izzó.
(#) nedudgi válasza CHrissDock hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Kikerestem az izzód adatait.
Ekkora fényt egy 100-150W körüli LED produkálhat.
(#) CHrissDock válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Rendben!
Nagyon szépen köszönöm segítséged
(#) uniman válasza Fülöp Ferenc 49 hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Hello!
Izzólámpával így nem lehet egy áramgenerátoros LED. tápegységet letesztelni...de ezt csak az tudja, aki a valóságban is kipróbálta.
A 12V-os izzó és a LED táp által leadtott max. 42 V kimenőfesz sehogysincs összhangban...
Szerintem semmi baja nincs a tápegységedenek...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2015
(#) tibi683 hozzászólása Máj 22, 2015 /
 
Sziasztok.
Egy kis segítségre lenne szükségem, több LED-et szeretnék meghajtani egy áramgenerátorra.
Olyan 4-6 db diódáról lenne szó és ezek különböző színűek, zöldtől a uv- át az infráig.
Tudnátok esetleg adni valamilyen áramgenerátoros kapcsolási rajzott amivel kellőképpen kitudnám ezeket az max 350mA órás LED-eket hajtani ?
Előre is köszönöm.
(#) qvasz2 válasza tibi683 hozzászólására (») Máj 23, 2015 /
 
Bármelyik 350 mA-es (inkább kisebb) áramgenerátor jó, amelyik képes elegendő feszültséget kiadni. Az elegendő pedig a ledek nyitófeszültségének összege plusz a drop feszültség (2-3V). Akár a sima két tranyós kapcsolás is jó ide!
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2015
(#) kitartás válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 23, 2015 /
 
Én azért különböző színű, nyitófeszültségű ledeket nem kötnék sorba egy áramgenerátorra.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2015
(#) qvasz2 válasza kitartás hozzászólására (») Máj 23, 2015 /
 
Miért is??
(#) kitartás válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 23, 2015 /
 
Valahol olvastam. Lehet, hogy fals input ?
(#) qvasz2 válasza kitartás hozzászólására (») Máj 23, 2015 / 1
 
Az áramgenerátor lényege, hogy nem érdekli mi van rákötve, ő igyekszik az áramot tartani. A ledeket pedig árammal vezéreljük (és nem a feszültséggel, mint sokan képzelik). Innentől kezdve tökmindegy, hogy milyen színű, ha ugyan úgy 350 mA-es a led.
(#) nedudgi válasza tibi683 hozzászólására (») Máj 23, 2015 /
 
Ha folyamatosan használod, tovább tart a LED, ha 350mA helyett 280-300mA áramot küldesz rájuk. A megfelelő hűtésre nagyon figyelj.
(#) tibi683 hozzászólása Máj 28, 2015 /
 
A LED-eket nem kellene 0-24 be üzemeltetnem de olyan 300-320mA-ra gondoltam én is, mert a hűtésük megoldása még mindig kérdéses.
Az linkelt áramgenerátorok többsége 12V os tápfeszültségre van tervezve viszont, az 5-6 sorbakötött LED kimerítené ezt a tápfeszültség keretet maximálisan szóval olyan kapcsolásra lenne szükségem leginkább ami vagy hálózati feszültségről(ez lenne a legjobb) vagy 24V-ról üzemeltethető.
(#) 187BodyGuard hozzászólása Máj 28, 2015 /
 
Én ma teszteltem le a Schréder Z1 LED kivitelemet, avagy abból is a 2.0-ás változatot.... A LED-et meg a drivert Csupasztól vettem itt a HE-n. Ez a teszt lámpa, ha beválik akkor a házkörül ilyenek fognak világítani!


Adatai:
Input Power: 30W 85-265V~
Luminous Intensity: 2850-3000lm
Lamp efficacy: 95-100lm/W
Color Temperature: 7000K (Tiszta fehér)
Color Renderering Index (CRI): 78-80%

Fényereje tekintélyes, a melegedése 3 óra folyamatos üzem után sem volt számottevő (A környezeti hőmérséklethez képest +6, +8 fok eltérés)

Íme az összehasonlító táblázat:
(Aki nem tudna viszonyítani, 1800lm a 100W normál izzó fényereje)

50W Higany -> 1500-1800lm -> 30-36lm/W
50W Nátrium -> 3000-3500lm -> 60-70lm/W
30W LED -> 3000lm -> 100lm/W

A fénypontmagasság 3 méter volt. A LED kapott maga elé egy prizmát amit polifommal borítottam hogy homogén fénye legyen, mert különben cirmos fényt világít a búra miatt.
Már csak egy dolog van hátra, az 1 hónapos teszt, aminek folyamán a lámpa az alkonykapcsolt itthoni hálózatról fog működni minden nap.
(#) 187BodyGuard válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Máj 28, 2015 /
 
Itt van még pár kép róla hogyan is történt a moddolása.
A lámpatest szerintem ismerős lehet nektek, nagyon elterjedt darab volt a 2000-2005-ös években. Az ország szinte minden pontján lehetett vele találkozni a közvil hálózatokon és esetleg magán kertekben is!
(#) uniman válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Máj 28, 2015 / 2
 
Csupán egy apró megjegyzés:
Idézet:
„7000K (Tiszta fehér)”

Ez már inkább az egyik leghidegebb "LED" színhőmérséklet...
(#) nedudgi válasza tibi683 hozzászólására (») Máj 29, 2015 /
 
Kérdésedre egy kapcsolást kaptál Itt. Ennek az áramgenerátornak tökmindegy, mekkora a tápfeszültség, mindössze annyit vár el, hogy A tápfeszültség és a LED(ek) tápfeszültségének különbsége több legyen, mint 1,2V. Azt természetesen be kell tartani, hogy a tranzisztorokat megfelelő hűtéssel kell ellátni, és bírják a legnagyobb fellépő feszültséget.
(#) Hobbielektronika2k10 válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Jún 5, 2015 /
 
Szia!
Nagyon jó a lámpa amit építettél.
Nálam is otthon szinte csak ledek világítanak, 30-50W-os kivitelben.
A hűtőbordát miben lehetett fellelni?

Viszont a polifómot nem biztos, hogy olyan közel tenném a ledhez 2 szempontból is. Az egyik, hogy a led a környezetében eléggé melegít, ha pl. egy szigetelőszalagot ragasztasz rá, kb. 1 percen belül megolvad.
A másik szempont, hogy így a led chipeket elzárod az esetleges elölről történő hüléstől, sőt mivel be van zárva a polifommal, így még jobban fűtenek a chipek.
Én a helyedben a búrát vonnám be a polifommal belülról, vagy a ledtől min 5cm-re tennék polifomot.

Majd azért nézz rá a bordára, hogy huzamosabb működés után 40-45°C-nál ne legyen melegebb, mert akkor a led chipek közel járnak a 100°C-hoz, amik rövidítik az életüket.
Én egy 50cmx15cm-es hűtőbordára raktam 30W-os ledet, szobahőmérsékleten kb. fél óra alatt elérte a 45-50°C-ot, és kb. azon is maradt a borda hőmérséklete. Ha egy nagyon kis fordulatú ventit rászereltem a bordára, akkor teljesen lehűtötte szobahőmérsékletűre, hangja nem is volt a ventinek annyira picit forgott.
Ha esetleg túl meleg lenne a borda, akkor javaslom, hogy egy ventit tegyél bele kis fordulaton, úgy szinte örökös lesz, és hangja se lesz.
Volt egy 30W-os ledem, 1,5 évig ment venti nélkül, a borda 60-65°C körül volt, aztán egymás után meghaltak a sorok, elengedte a ragasztó a led chipeket. Így amikor hideg volt a led, akkor világított, amikor bemelegedett, hőtágulás végbement, akkor nem érintkezett, és elaludt.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2015
(#) 187BodyGuard válasza Hobbielektronika2k10 hozzászólására (») Jún 5, 2015 /
 
Szia!

Köszi!
A Polifom nem fűtődik nagyon fel, egész éjszakás üzem után sem. A hűtőbordát is néztem, az olyan 32-33 fokos 2 óra üzemidőt követően. Az előtét 34 fok. A polifom sem túl meleg rajta, langyos gyakorlatilag. A LED előtt úgy van felrakva, hogy egy műanyagon, és van némi hely a LED meg a között így tud járni a levegő.
A hűtőbordát nem tudom miben lehet fellelni, HE-ről van, az apróban vettem, de mivel még kell 7 ilyen lámpát készítenem így kell szereznem még hasonlót. Az egyik közeli elektroboltban találtam hasonlót, az 200X110mm 32mm magas és az alapja 7mm vastag. Majd számolgatok, remélem jó lesz ehhez a típushoz. Ezt a fajta lámpatestet a 30W COB LED-el lehet max szerelni hogy a passzív hűtéssel el lehessen hűteni a LED-et. Amivel még próbálkozni fogok, az az 5630 és az 5730 LED szalag bele, mert azokat könnyebben tudom hűteni és kicsit jobb a fényhasznosításuk is, bár drágább mint egy COB + az előtétje.


A teszt lámpa egyébként már 30.-a óta megy stabilan (lassan egy hete)

Annyit variáltam csak rajta hogy az előtét átkerült a lámpa hátuljába, így bőven a megengedett hőmérséklet határokon belül mozog a LED 32.4 fok (működési tartomány: -20 és +80 fok) és az előtét 34.6 fok (működési tartomány: -20 és +50 fok) is!
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2015
(#) nedudgi válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Jún 5, 2015 /
 
A LED szalag architektúra zsigerből bukja az elektromos teljesítmény negyedét az előtétellenállásokon.
(#) 187BodyGuard válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 5, 2015 /
 
Igen, ha azok ott maradnak, de általában le szoktam szedni, helyette 1 ohm megy fel ( áram mérésre) és rendes áramgenerátort kapnak.
(#) Hobbielektronika2k10 válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Jún 5, 2015 /
 
Szia!

Azt a hűtőbordát, mintha gyárilag oda tervezték volna, annyira jól eltaláltad
A lámpatest nem alu, mert akkor ahhoz is hozzá lehetne csavarozni a hűtőbordát úgy, hogy átadjon a melegedéséből, így még hatékonyabban tudja hűteni?
Csináltam 10W-os ledes zuhanyvilágítást, ott alu volt a gyári ház, úgyhogy a hűtőtömböt úgy esztergáltattam ki, hogy egy kis csiszolás után, hővezető pasztával megkenve beleszoruljon.
Így nagyon jól átadja a hőt a háznak, és a környezete jobban tudja hűteni.
Sajnos ezeknél a ledeknél mindig a megfelelő hűtés emészti fel a tervezés nagy részét, nem az, hogy beledobjunk egy házba egy ledet, és a drivert

Ledszalaggal nem próbálkoznék, elvérezne, a teljesítményledek jók ezekre a megvalósításokra.
(#) 187BodyGuard válasza Hobbielektronika2k10 hozzászólására (») Jún 6, 2015 /
 
Szia!

Köszi szépen!

De Aluöntvény a lámpatest, de próbáltam egy másiknál (ami ugyan ilyen volt de amúgy is lukas volt, szóval nem sajnáltam szétfúrni ) hogy ráfúrtam a tetejére, de nem lett jó. Nem tudja jól hűteni a LED-et. A Festéket lehetetlen lecsiszolni róla sajnos, ez hőálló ipari festék 1mm vastagon ráégetve!


Jó lett a Zuhanyvilled! Én egy LEDDiszkontos 4.5W-os GU10 LED kaszniba raktam ilyet mert elpárolgott a gyári bele, és egész jó a fényereje!

Én néztem összehasonlító méréseket, és egy dolog szól csak a COB LED mellett, méghozzá az hogy pontszerű fényforrás. A LED szalagok esetében pláne az 5730-nál 120lm/W a fényhaszonsítás és még a színvisszaadása is 78-80%-os, míg a COB LED-ek esetében ezek az értékek 90-100lm/W és 65-70% CRI. Jövő héten jön még ebből a lámpatípusból (Tungsram-Schréder Z1) ilyen célra, ezt követően a BAY-ről rendelek hozzá még LED-eket meg Driver-eket.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2015
Következő: »»   84 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem