Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   89 / 141
(#) Kovidivi hozzászólása Szept 10, 2015 /
 
Sziasztok!
10W-os LED-nek tudja valaki a konkrét (kicsit pontosabb, mint az adatlapi 9-12V) nyitófeszültségét, ha fél teljesítményen (max. 5W) hajtom? Bővebben: Link <- ilyen LED-et vásároltam. Szeretnék kicsit számolgatni, hogy a 18.5V-os, vagy a 20V-os laptoptápom elég lesz-e két sorbakapcsolt LED-hez, és hogy mekkora előtét ellenállást rakjak elé. Köszönöm.
(#) kadarist válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Szia!
Mekkora a környezeti (csip) hőmérséklet? Nem számolgatnod kell, hanem gyakorlatban, megfelelő áramkorlát mellett kipróbálni az adott LED-et.
(#) Kovidivi válasza kadarist hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
A hűtés 5cm széles alu csík lenne. Próbálnék egy olyan egyensúlyi állapotot elérni, hogy elég legyen a fényerő, és ne melegedjenek a csipek se. Konyhapult világítás lesz, 16db 10W-os LED 3m-en egyenletesen elosztva. Direkt ilyen sok, hogy minél kisebb árammal kelljen őket hajtani. Remélem, pár Watt elég lesz, és így elég lesz a felület a hűtéshez. 24V-os laptop táp elég lenne biztosan, de van a fiókban 18.5V és 20V-os, jó lenne azokat felhasználni. Akkor megvárom, amíg megérkezik Ebay-ről. Attól mondjuk elkezdhetem tervezni a meghajtást, legrosszabb esetben szerzek hozzá 24V-ot, vagy megtuningolom kicsit a laptoptápot.
(#) kadarist válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Én is használok 10W-os LED-et, de nem konyhában, hanem autónál belsőtér világításra. Annak idején ilyen kis drájvert illesztettem hozzájuk, amivel több legyet is ütöttem egy csapásra. Kérdéses, hogy neked megérné-e ezeknek a használata.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2015
(#) Kovidivi válasza kadarist hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Fényerőt is akarok szabályozni, úgyhogy máshogy oldom meg. Lesz egy soros ellenállás, ami a maximális áramra korlátoz, 1A-re, és FET-tel PWM-mel hajtom max. 50% fényerővel, ha ez elég fényt ad. Így a hatásfokom is tűrhető lesz. Vagy feljebb engedem a max. áramot, a laptoptáp egyébként is korlátoz kb. 100W-nál, 16LED meg 160W-ot venne fel, így tovább növekedne a hatásfokom is.
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Csak abban nem vagyok biztos, hogy rá merjem-e bízni mikrokontrollerre az áram szabályzását. Pl. 3A-re korlátozom soros ellenállással a max. áramot, és a kitöltési tényezőt nem engedem egy szint fölé. Használhatok watchdog-ot is, beállíthatom a comparatort is, és/vagy mérhetek áramot is max. sebességgel, 8biten. A PWM hardverből menne, elvileg nem állhat le, ha a szoftver megakad. Érdekes lenne megoldani, utána nézek bővebben.
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Úgy alakítsd ki az áramkört, hogy a mikrokontroller leállása esetén se lépd túl a maximális áramot, akkor nem lehet baj.
Mindig javasoltam, hogy a LED ne legyen teljesen kihajtva, de ez még szerintem is túlzás.
Ennyi LED padlógázon akkora fényözönt ad, hogy napszemüveg kellene még egy szívműtéthez is. 16*800 Lumen az 6400 Lm. Ennyit hagyományos 60W Tungsram Superbalux izzólámpából majdnem egy tucat állít elő
.
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 10, 2015 /
 
Szia.
Remélem, hogy igazad lesz, csökkenteni a fényerőt még mindig lehet. A rengeteg LED oka az, hogy nem sok hűtőfelületet tudok/akarok felhasználni, úgy sejtem, hogy max. áramon a LED-ek nem lennének hosszú életűek.
A konyhapult felett levő kapcsoló direkt nem váltó, hanem csak addig zár, amíg nyomva van.
Rövid kapcsolásnál be- és kikapcsolnak a LED-ek. Ha viszont hosszan lesz nyomva, akkor elkezd erősödni a fényerő a maximumig szép lassan, majd onnan csökken a minimumra, és kezdi elölről a kört. Amint el lesz engedve a kapcsoló, az aktuális fényerő mentésre kerül, és legközelebb a rövid gombnyomásra ekkora fényárt kap a konyhapult.
(#) gammabuta hozzászólása Szept 19, 2015 /
 
Sziasztok,
újra elővettem a 12Voltos LED-jeim, mert szeretném őket távvezérelni.

A vevő egység PWM jelet ad le, így nekiálltam egy ilyen összeépítésének, hogy vezérelhessem a ki-be kapcsolást és fényerőt:
Áramkör.
Teljes cikk
Annyi különbséggel, hogy 1KOhm helyett 1.2kOhm ellenállásom volt kéznél és 9volt helyett 12V-oltról megy a vezérelt kör.
Illetve nem DC motor, hanem 12Voltos LED van rajta.
Most még nem kötöttem rá az Arduino-ra se az RX egységre (szintén PWM jelet adnak ki), hanem egy Servo tester jel kimenetét kötöttem a tranzisztor bázisára (5V pwm jel), így tudom kézzel egy potméterrel vezérelni.

Működni működik, ahogy azt vártam is már szemem sarkából is látom a vibrálást, így LED-re nem a legjobb a PWM... viszont a bajon az vele, hogy a nagyon világít és a kicsit kevésbé világít között tudom csak vezérelni, azaz nemtudom teljesen kikapcsolni.

Ez miért lehet?
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2015
(#) nedudgi válasza gammabuta hozzászólására (») Szept 19, 2015 /
 
Mi korlátozza a LED áramát? Milyen az a 12V LED?
(#) erik001 hozzászólása Szept 19, 2015 /
 
Sziasztok
A képen csatolt induktivitás megfelelő a pt4115 led meghajtó ic-hez ?
Ez jelenleg 56uH 1.5A, De ugyan ilyen fajtába van nekem nagyobb értékű is az megfelelő hozzá ?
(#) gammabuta válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 19, 2015 /
 
Ezek még azok amelyekkel korábban is játszadoztam, 3x3db kis LED-ből álló chip-ek és 13 volt alatt nem kellett nekik áramkorlát, azért tettem velük sorba mindig egy-egy 0.75Amperes regenerálódó biztosítékot(biztos ami biztos).
Már féléve használom őket, de sosem vették fel még a névleges 1ampert sem 12volton csak 500-600-700mA-körül vesznek fel.
13-13.5 volt felett már kellett nekik led driver akkor elérik a névleges 10wattot, amúgy melegedéssel sem.
Amikor anno PC táp 12 voltjára kötöttem, sorba vele ampermérő módban multiméter, 700mA-t mértem:
Bővebben: Video
sokáig ígyhagyva sem emelkedett nagyon az áram.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2015
(#) Bakman válasza gammabuta hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Oszcilloszkóppal kell ellenőrizni a szervó tesztelő kimeneti jelét, valószínűleg az a ludas. A kapcsolás annyira egyszerű, hogy szinte el sem lehet rontani. Igaz, a tervezője nem jó helyre rakta a diódát (a motorra kellett volna), de LED-et hajtva akár el is hagyható.
(#) wbt válasza gammabuta hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
A SERVO jel igen ritkán (40-60Hz) adott 1-2msec-es impulzus. Nem 0-100%-os PWM jel, csak annak nagyon kicsi tartományát használja ki (én spec agyoncsapnám, aki ezt így kitalálta anno). Az alacsony frekvencia miatt vibrálhat, a kicsi impulzusszélesség változás miatt meg alig valamit szabályoz. Használj normál PWM csatornát, a frekvencia minimum 100Hz legyen.
(#) gammabuta válasza wbt hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Köszönöm, én még kezdő vagyok ebben, ez volt az első próbám, hogy tranzisztorra kötöttem a PWM SERVO jelet és az lehet a dologban, hogy nem 0-100%.
A RADIO kalibrációs programokban is 1000-2000 tartományokkal szokták jeleni a tartományt amit egy vezérlő kar betud járni, azaz 1000 alatt és 2000 felett nem is kap jelet. Utána olvasgatok hogy lehetne ezt átalakítani szélesebb PWM jelre, de az már nem ennek a forumnak a tárgya.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2015
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 21, 2015 1 /
 
Sikerült lemérnem a 10W-os LED nyitófeszültségét: 8V@100mA, 10V@500mA, 12V@1A. Hátha valakinek szüksége lesz ezekre az infókra.
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Pontosítok:
Idézet:
„Sikerült lemérnem EGY 10W-os LED nyitófeszültségét: 8V@100mA, 10V@500mA, 12V@1A. Hátha valakinek szüksége lesz ezekre az infókra.”

Mekkora réteghőmérsékletnél, mekkora hűtőbordán, mekkora környezeti hőmérsékletnél, mennyi idő után ?
Ezt így nem jó leírni, félrevezető lehet.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Hűtőborda nélkül, 22fokos környezetnél, labortáppal beállított 100mA-t kapcsoltam rá, és gyorsan leolvastam a feszültséget. Vártam, amíg visszahűl a LED, és mentem tovább az áramokkal. Mivel a nyitófeszültség csökken a melegedéssel, ezért ezzel számolni kell! A feszültség értékek sem 8.43V formában vannak, hanem csak 8V, közelítő érték. A mérés azért érdekes, mert az adatlapban szereplő 9-12V infót így már lehet értelmezni, és mivel 500mA-en akarom hajtani a LED-et, ezért már látom, hogy a két sorbakötött LED-hez a 21V-os táp nagyon határon van, és nem is fogom tudni soha 1A-rel hajtani, sőt, még a 24V-os táp is kevés a maximális fényerőhöz.
A LED: Bővebben: Link Warm White.
(#) clipart hozzászólása Szept 25, 2015 /
 
Jó reggelt mindenkinek!
A kérdésem:hogyan tudom megmérni egy LED meghajtóját hogy valóban csak annyi áramerősséget ad le amennyi kell,anélkül,hogy a LED-et tönkretenném
A LEd 3,4 V 300mA? rövidzárban a kimeneten esetleg?
Másik kérdésem: ha ebből a LED-ből sorbakapcsolok 4 db-ot, 12-13 V-on is üzemelhet?
(#) hotib válasza clipart hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Ha nem is rövidzárral, de pl. egy 27-33 ohm / 5W ellenállással. 12VDC táplálás esetén az ellenállással sorba kötött árammérővel meg tudod mérni, az áramgenerátor mekkora áramot fog áthajtani a LEDen.
Másik kérdésedre a válasz: nem.
(#) clipart válasza hotib hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Egy picit bővebben ha kifejtenéd a második kérdést.
Köszi
(#) Csupasz válasza clipart hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Led nyitófeszültsége 3,4V. 4x3,4V az 13,6V.
(#) pgeri1988 hozzászólása Szept 25, 2015 /
 
Sziasztok, erre ráköthető egy 10w-os power led?
egy 10w-os power ledes hidegfehér reflektorban van de nem igazán értem a 4-5x 1 w-ot rajta vagy a 310ma az érdekes ez ügyben?
gyárilag 700lumen volt a dobozán még ennyit tudok a refiről.
mennyezeti lámpa lenne belőle csak meleg fehérre szeretném cserélni a ledet benne.
ezek lennének a gyári adatai a leendő meleg fehérnek

Feszültség: DC9-12V
áramerősség: 900mA
Fogyasztás: 10 W
fényteljesítmény: 800 - 1000 LM
KVT: 3000-3200k színhőmérséklet
Szín: meleg Fehér
Világítási szög: 120 fok
Méret: 20 x 20 mm
Tömeg: 6g

segítséget előre is megköszönöm!
(#) sirály12 válasza pgeri1988 hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Elvileg a lededet 900mA-el kellene hajtani, ez a táp viszont csak 310mA-t tud. Egyértelmű, hogy nem fogja kihajtani, talán harmmad fényerővel fog világítani, tehát egy 3-4W-os led fényerejét fogja produkálni. Viszont van ennek jó oldala is, a led örök életű lesz.
(#) Kovidivi válasza pgeri1988 hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Az áram mindig 310mA lesz. Ráköthetsz 1db 1W-os LED-et, de ha akarod, sorba kötsz 5db-ot, azt is meghajtja. Tehát teljesítményben 5W-nyi LED-et képes meghajtani, 12V nyitófeszültségig. Jó lesz a 10W-os LED-edhez, 310mA-t fog kapni, örök élet, kevesebb melegedés, mint már mások is mondták! A fényerő is príma lesz, ahogy néztem, dupla áramnál nem dupla a fényerősség növekedés (szemem volt a műszer).
(#) pgeri1988 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
köszönöm!
hát sejtettem úgy szerezték őket nekem nem sokat konyítok még ezekhez talán sokat nem is fogok
leendő kis kuckomba ezek kerültek a plafonra de akkor a válaszod után érthető mért érződik kevéskének
ha kérhetem a véleményedet, ez lenne még egy kérdésem.
2 db 20w és 5 db 10 w szintén power ledről lenne szó. azt már megértettem olvasgatások után h 900ma több nem futhat át rajtuk. 20w nál 1400 ma a megadott adat
ha eleve egy nagyobb 150w-os trafot szerelnénk eleve a kapcsolokhoz lámpákhoz menő hálózati feszülség közbe, ott az lesz a gond igaz h a trafó 1-1 lámpa ha ég megölné?
miylen módon vagy minek a közbeiktatásával lehetne ezt lehetőség szerint költséghatékonyan orvosolni?
20w-os lednél elméletielg ez a trafó akár teljesen működőképes is lehetne minden nélkül?
érdemesebb lenne 20w-os ledekre cserélni mindet? és erről üzemeltethető lenne az egész ?
tápegység adatai
Bemeneti feszültség 230V~
Kimeneti feszültség 12V DC (egyenáram)
Stabilizált Igen (12V DC)
Áram 12.5 Amper
Teljesítmény 150 Watt
Méret 198 mm x 97 mm x 41 mm
Kivitel Ipari, fém házas
Csatlakozó sorkapocs
üdv!

Jó lenne, ha odafigyelnél a helyesírásodra! Írásjelek, mondatkezdés...
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) Kovidivi válasza pgeri1988 hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Ez a trafó halogénhez van készítve. Neked áramkorlátos LED meghajtó kell.
Én így csinálnám: x W-os LED-hez x/2 W-os driver (nyitófeszültségre figyelni kell!), és megfelelő hűtés. Plafonon ez nehezen megoldható, be fognak a LED-ek sülni.
Azt írod kevés a fénye. 1db nem is fogja bevilágítani a szobádat! Én pl. 16db 10W-os LED-et rakok a konyhapulthoz, fényerőszabályzással. Mindent a helyén kell kezelni, 5W-talm meghajtott LED-et nem szabad 20W-os halogénnel, vagy 20W-os energiatakarékossal összehasonlítani!
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2015
(#) kitartás válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Idézet:
„(szemem volt a műszer).”
Ha magadnak építesz világítást hidd el az a leg pontosabb
(#) didyman válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 26, 2015 / 1
 
Azért 160 W-nyi LED úgy egy-másfél kW hagyományos izzónak felel meg, nagy lehet az a konyha.
5 W-nyi LED fényere nagy általánosságban pedig pont 4-5 x annyi halogén és 8-10 x annyi hagyományos izzó fényerejét produkálja, ha az adatlapnak és a teljesítménynek lehet hinni. Sajnos nem lennék meglepve, ha ez nem teljesülne, amennyi szemetet árulnak.
(#) didyman válasza kitartás hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
És a legkönnyebben megtéveszthető is, mert sokmindenhez, fényerőcsökkenéshez, vibráláshoz látensen hozzászokik, miközben elég komoly munkát végez, így elfárad, és az ember sosem jön rá, hogy miért.
Következő: »»   89 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem