Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kék lézer
 
Témaindító: Djatis, idő: Dec 31, 2007
Lapozás: OK   3 / 12
(#) Collector válasza Collector hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Ja, és persze a 473nm-es BBO kristályos megoldásra is vonatkozik az, mint az argonra, ebből többet használnak.
(#) telectro válasza Collector hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
*****************

Vvan róla rajzod ? (ja és fel is tennéd ide ?)

Szerk . köb..
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Link van:
Bővebben: Link
Lehet használni bármilyen áramgenerátort, csak megfelelően kell bánni a tranziensekkel, mert a diódák nincsenek jó viszonyban velük.
(#) telectro válasza Collector hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
ok, de Te is tudod, hogy ez így alapban nem annyira alkalmas, mert pl. 100k-s poti kb. az 1/3-nál egy törésponton nagyon gyorsan emeli az áramot, az ellenállás állatira fűt és a fet is hamar felforrósodik.
(vagy ezen meglehetősen erős melegedés teljesen természetes ?)

Igazából nem értem, hogy egy 20A-es fet miért forrósodik alig 1A-en ?

Most én átfabrikáltam a kapcsolást, de gondoltam van ettől jobb az 1W-hoz, mert a párszáz mA-es lézerekhez tökéletes a cucc, de az 1A-es használathoz, már nem vagyok erről annyira meggyőződve.

Továbbá a 2 poti egymást teljesen elállítja, ha leveszem a moduláció küszöböt akkor az áram is csökken vele.

Szóval létezik valami olyan ami nagyobb teljesítményt is bír és nincs moduláció küszöb, hanem ha kap vezérlést akkor világít nem kap akkor pedig semmi fényt nem ad ?
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Idézet:
„ok, de Te is tudod, hogy ez így alapban nem annyira alkalmas, mert pl. 100k-s poti kb. az 1/3-nál egy törésponton nagyon gyorsan emeli az áramot,”

Már hogyne lenne alkalmas. Az áram állító poti egy darabig, ha tekerve van, nem ad áramot, egy bizonyos ponttól kezdve kezdi állítani 0- felfelé lineárisan. Ezzel semmi probléma nincs.
Idézet:
„az ellenállás állatira fűt és a fet is hamar felforrósodik.”

Az ellenállásnak az a dolga, hogy fűtsön. Nem tudom, mekkora ellenállást használsz, de semmiből nem tart ennek utánaszámolni. Nézzük mondjuk 3,6ohmmal, és 1A-el: 1^2 x 3,6, ez bizony 3,6W. Tehát ide legalább 5W-os figyelőellenállás kell, de 3,6ohm mellett nem fog kijönni az áramgenerátorból 1A. 1ohmos figyelőellenállást kell bekötni, akkor már kijön.
A feten sem tart semmiből kiszámolni a disszipációt,
(Ut-Ufigyelő-Udióda) * Id . Most itt nem tudom helyetted ezt kiszámolni, mert függ a tápfeszültségtől, a hajtóáramtól, és a figyelőellenállástól is. Most saccra ez pár watt. Ha jó nagy tápfeszültséget kötöttél rá, akkor ez lineárisan emelkedik a feszültséggel.
Ezért erre borda kell, önmagában felforr, sőt még a hűtőzászló is kevés hozzá!
Idézet:
„Igazából nem értem, hogy egy 20A-es fet miért forrósodik alig 1A-en ?”

Mivel nem csak az áram határozza meg a disszipációt.
Ha lenne nagyon nagy feszültségtűrésű tranzisztor, akkor 1mA-el is fel lehetne fűteni, miközben 100A is lehet a tranzisztor maximális árama.
Idézet:
„Most én átfabrikáltam a kapcsolást, de gondoltam van ettől jobb az 1W-hoz, mert a párszáz mA-es lézerekhez tökéletes a cucc, de az 1A-es használathoz, már nem vagyok erről annyira meggyőződve.”

Hát ha nem vagy meggyőződve, ne használd. Mondtam, hogy bármilyen áramgenerátor jó hozzá, csak nem mindegy, hogy van módosítva lézerdióda meghajtáshoz.
Idézet:
„Továbbá a 2 poti egymást teljesen elállítja, ha leveszem a moduláció küszöböt akkor az áram is csökken vele.”

Én egyáltalán nem használok modulációt, be sem kötöttem azt a részt.
(#) telectro válasza Collector hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Ellenállásnak 2W 2,2ohm-ot raktam bele, 12V-ról hajtom és egy IRF640 (most néztem meg nem 20 csak 18A-es...) fet csücsül benne.

>Én egyáltalán nem használok modulációt, be sem kötöttem azt a részt.

Akkor a vezérlését simán a táp ki-be kapcsolgatásával oldod meg ? mert nekem arra lenne szükségem, hogy nagy sebességgel (pár kHz-es) tudjam ki-be kapcsolgatni.
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Nem véletlenül van IRL540 a kapcsolásban. A te IRF640-ed nem logikai vezérlésű. Tegyél oda logikai fetet, az való oda.
Modulációhoz a moduláció bemenetet kell használni.
Én az áramgenerátor előtti tápot kapcsolom be vagy ki.
(#) Collector hozzászólása Aug 12, 2010 /
 
Bővebben: Link
Ez egyre olcsóbb lesz. 60$-ért szállítással együtt már tényleg vicc. Persze az hozzátartozik, hogy a diódával önmagában sok mindent nem lehet kezdeni, mivel igencsak csíkban sugároz, csak speciális optikákkal lehet rendes nyalábot elérni. Kipróbáltam a diódákhoz való, a projektorban lévő üveglencséket, hááát azzal mindent lehet csinálni, csak nyalábot nem, rendkívül közeli a fókuszpontja, maximum égetésre jó, másra nem.
(#) telectro válasza Collector hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Már 50-ért is van... csak rendelni, utalni, várni, stb.

Nekem meg itt van magyarországon... és ha valaki megvesz 12 db-ot olyan áron adom, hogy annyiért nem rendeli meg sehonnan sem.

Sőt megreszeltem azt az áramgenerátort, tettem rá ventilátort is, szóval nagyon príma lett, olyan lett mint egy modul.

Egyébként szerintem teljesen jó sugarat lehet a gyári lencséjével csinálni.
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Idézet:
„Már 50-ért is van... csak rendelni, utalni, várni, stb. Nekem meg itt van magyarországon...”

Hát ha valakinek csak fél W-os dióda kell, akkor tőled tud venni.
Egyébként viszont csak a 2500lumenes projektorokat szerelik 1W-os diódával (pl. XJ-A240, XJ-A140), ezért nem merik ebayon sem kiírni, hogy melyik projektorból való a dióda, mert hirtelen fény derül a turpisságra.. persze aki már megvette a 2000lumenes projektorát, annak lett hirtelen 24 darab fél W-os diódája, és nem meri feltüntetni, hogy A130-ból való a dióda.
Aki 12 darabot venne, az már inkább vesz egy A140-es projektort, és lesz +12 diódája, amit el tud adni akár beszerzési áron (ami eléggé irreális gondolat)
Idézet:
„olyan áron adom, hogy annyiért nem rendeli meg sehonnan sem.”

Hacsak nem veszek én is egy projektort Most már van egyébként raktáron.
Idézet:
„Egyébként szerintem teljesen jó sugarat lehet a gyári lencséjével csinálni.”

Azt nem tudom mondani, hogy fotózd le a nyalábot, de ha a diódák emittere ugyanaz (márpedig elvileg az), mint az én diódámnál, akkor eleve butaság ilyet kijelenteni, mikor a lencse az ég világon nem rendelkezik semmiféle fast axis szöggel.
(#) telectro válasza Collector hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
De ez hülyeség, mert ugyanaz a fejegység van mind a kettőben (. a130 és a140)

aAki projektort vesz az nyúljon zsebébe mert itthon 280 áfásan kintről meg mire behozza vámmal szállítással, addigra majd ugyanott lesz.

és én nem azt mondtam, hogy egy ember vegyen 12-t... hanem össze is lehet állni többeknek.
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Vitatkozni eszem ágában sincs, mikor belőled az üzleti érdek beszél.
Természetesen a saját vevőivel úgy bánik az ember, ahogy akar, azt hitet el velük, amit akar.
Ha több ember összeáll, akkor meg pláne jobban megéri a projektor.
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Idézet:
„Egyébként szerintem teljesen jó sugarat lehet a gyári lencséjével csinálni.”

Na, azért még erre kíváncsi vagyok, hogyan is csinálsz egy rendkívül kis fókusztávolságú normál kör alapú lencsével, egy teljesen jó sugarat egy olyan fényforrásból, aminek az egyik irányban kb. 45 fok a nyílásszöge (fast axis irányban) míg függőlegesen (slow axis) ez talán ha 4-6fok...
Mellékeltem képet, hogy néz ki, ha csak a dióda sugároz önmagában, lencsék nélkül. Jól látni a víz effektet a füstben, ráadásul a ház is beárnyékol még kicsit a fénynek, így biztos, hogy 45 foknál is nagyobb a fast axis nyílásszög.
Esetleg nálad nem ekkora szögekben ad fényt a dióda? Nem hinném.

45fok.jpg
    
(#) pz87 válasza telectro hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Idézet:
„De ez hülyeség, mert ugyanaz a fejegység van mind a kettőben (. a130 és a140)”

Már egyszer mondtam neked a hirdetésemnél, hogy a teljesen más dióda van az A130 és A140-es projektorban.
A130 -as dióda mérése és az A140-es mérése.
Grafikonon ábrázolva még szembetűnőbb a különbség.
Ahoz, hogy az A130-as dióda 1W optikai teljesítményt sugározzon ~1,1A al kell hajtani ~4,8V-on szemben az A140 0,96A-es és ~4,3V- jával.

Egyébként a hatásfokot kell figyelni, ahol az áram növelése már nem jár számottevő hatásfok javulással és ellaposodik a grafikon, tovább növelve az áramot csökken a hatásfok az a dióda már túl van hajtva.
Ebből következik, hogy az A130-as dióda hosszútávú működéséhez kb. 600-700mA adható, az A140-es diódánál ez 900ma körül van.
De külföldi fórumokon előszeretettel túlhajtják a diódákat 1A felett is, elég jól bírják, de kérdés meddig, még nincs sok tapasztalat.
(#) telectro válasza Collector hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
A dióda úgy sugároz, de lencsével nálam 1 cm-es pont van a falon 1 méterről, de kint a kertben kb. 50 méterre is 10-15 cm-es lehet és csak úgy odaragasztottam a lencsét elé...

>Vitatkozni eszem ágában sincs,
kb, nekem sincs és szerintem uncsi is.

Úgyhogy akkor egyezzünk meg abban, hogy nekem ócska vacak lézerdiódáim vannak, nem tudnak semmi teljesítményt és csak az A240-esben és A140-esben van profi dióda, míg az én A130-asaim talán lézerpointerbe valók, és csak az a jó dióda és lencse ami neked van.

Meg egyébként az a gondolatmenetből, hogy az A130 az csak 500mW szóval ebből adódik a kérdés:

Ha 500mW*24=2000 ANSI, akkor 1W*24 az miért csak 2500 ANSI ?

És egyébként szép estét, kimegyek nézni a perseidákat, azoknak is nagyobb fényük van mint az én diódáimnak .
(#) pz87 válasza telectro hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Itt nem arról van szó, hogy kinek milyen diódája van, hanem arról, hogy te 1W-osként hirdeted ami nem az.

Mi az a 2000 ANSI ? Milyen mértékegység az?
Lumen a mértékegysége az ANSI csak "American National Standards Institute" rövidítése

Idézet:
„Ha 500mW*24=2000 ANSI, akkor 1W*24 az miért csak 2500 ANSI ?”


Ez így hülyeség nem lehet ilyen kapcsolatot állítani a teljesítmény és a fényáram között.
Mint ahogy egy 1W-os lézer se lesz kétszer olyan fényes mint egy 500mW-os.
(#) Collector válasza telectro hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Idézet:
„Ha 500mW*24=2000 ANSI, akkor 1W*24 az miért csak 2500 ANSI ?”

Mondjuk mert nem csak kék fényből áll a projektor kisugárzott fénye, tehát a fényerő nem csak a lézerdiódák teljesítményének függvénye.
Az A140 projektorban kb. 0,88W-on járnak az 1W-os diódák, átlagolva.
Az, hogy ugyan az a fej van mindegyik projektorba, nem mond túl sokat, a diódák maguk adják a fényt, márpedig ahogy pz87 által linkelt diagramon is látszik, egyáltalán nem ugyan az a dióda van bennük!
Egyik ismerősöm vett 1W-os diódákat, amit A140ből szedtek ki, tőle vettem én is az enyémet, egy másik ember pedig valami olcsóbb diódát vett ebayról, és panaszkodott, hogy miért kap majdnem fele áramot ugyan arról a feszültségről, mint a másik dióda.
Idézet:
„Úgyhogy akkor egyezzünk meg abban, hogy nekem ócska vacak lézerdiódáim vannak, nem tudnak semmi teljesítményt és csak az A240-esben és A140-esben van profi dióda, míg az én A130-asaim talán lézerpointerbe valók, és csak az a jó dióda és lencse ami neked van”

Igazából csak te gondolod, hogy a Casio a nagy semmiért árulja (itthon) 50 ezer forinttal drágábban az A140-es projektkort, mint az A130-ast, és a két projektor adatlapjában látható, hogy semmi más különbség nincs a 2 projektor közt, csak a fényerő.
Az A240-esnél már más a felbontás is, meg még talán valami adat, az pedig még valamivel drágább.
Itt egy 'lifetime' teszt egy A140-es projektorból való diódával (megkérdeztem tőle, hogy milyen diódával készítette a tesztet):
Bővebben: Link
2A mellett is képes a működésre.
(#) Collector hozzászólása Aug 13, 2010 /
 
Most olvastam 2 érdekes dolgot is, állítólag lesz 3000lm-es projektor is, bár ezt most befagyasztotta a Casio. A másik, hogy a nichia 510nm-es diódákat is akar gyártani. Az már inkább zöld felé hajaz.
Ez combos: Bővebben: Link
(#) slogan válasza Collector hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Halihó !

Jó ezeket nézegetni .....
Majd egy távoli jövőben lesz ilyen projectem

Jó éjt !
(#) trawe válasza Collector hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Szia látom tapasztalt vagy a laser témában.
vágásra milyen lasert tudtok ajánlani.
amit vágni kellene az szövet nagyon vékony mint a papir valaki márt tesztelte nagy ipari vágón de azt mondta ott szétégett a szövet jólenne ha mondjuk 5-8 réteget vágna át egyszerre.
Ha van valakinek tipje erre,mit kellene használni. szívesen fogadom.
(#) Collector válasza trawe hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Égés elkerülhetetlen, mivel ez a lézer lényege.
De milyen szövet? Üveg, műanyag, textil, fém?
Egyébként van olyan topik, hogy "Lézervágó" majd oda írd a válaszodat.
(#) Collector hozzászólása Aug 21, 2010 /
 
Bővebben: Link
Csináltam egy kis videót is, igaz csak 450mA-el, még nincs hűtésem a modulhoz. +2 kép.
(#) Collector válasza Collector hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Kintről 2 kép, összehasonlítva 50mW zölddel. Sajnos a nyalábátmérő totál más, így nem lehet pontosan összehasonlítani a kettőt, de az biztos, hogy fényerőt tekintve megvan annyi, mint a zöld.
(#) zenetom válasza Collector hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Hali!
Irigyellek
A kék dióda az miből van kiszedve?
(#) Collector válasza zenetom hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Casio XJ-A140.
(#) zenetom válasza Collector hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Ja, így már érthető, miért olyan erős a fénye.
(#) Collector hozzászólása Aug 24, 2010 /
 
Készítettem egy kis bordát a modulhoz. Rendeltem is, de nem volt kedvem megvárni
Lehet majd gyártok többet, ha másnak is kell, 12mm-es modullal kompatibilis.
(#) Szebence válasza Collector hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Szia!

A kérdésem az lenne, hogy ha oda kerülne a sor, akkor mennyiért csinálsz ilyet?
A másik kérdésem, hogy miért nem szögletesre csinálod, meg egy picit nagyobbra, hogy lehessen legalább 1 de inkább 2 furatot belerakni az aljára, hogy fixen lehessen valahova rögzíteni.

Üdv!
(#) Collector válasza Szebence hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Idézet:
„A másik kérdésem, hogy miért nem szögletesre csinálod”

Hát.. alurúdból pl. hatszöget, vagy négyzetet elég nehéz esztergával csinálni, de a fene tudja, lehet csak én vagyok béna
Idézet:
„meg egy picit nagyobbra, hogy lehessen legalább 1 de inkább 2 furatot belerakni az aljára, hogy fixen lehessen valahova rögzíteni.”

Furatot minden további nélkül tehetek bele, de nekem most erre volt csak szükségem. Ha kitalálod, mihez akarod felfogatni, azt is meg tudom csinálni valószínű. De erre még kell egy kis venti is, mert ez a retek kék dióda olyan, mint egy kazán.

Gondolkoztam azon is, hogy szögletes alpú alutömbből csinálok bordát (magukat a bordákat külön csavarozással, vagy ragasztással), de mivel csak 3 pofás a tokmány az esztergán, egyelőre ezt elvetettem. Egyébként pedig a rúd hátulja sima, oda lehet rakni peltiert vagy akármit, ha az a cél.
(#) Szebence válasza Collector hozzászólására (») Aug 24, 2010 /
 
Oké, meg sem fordult a fejembe, hogy esztergával csináltad.... Régebben volt rá lehetőségem ismerős által, hogy cnc-vel csináltassak aluból modult, de ez a lehetőség már nem él Bővebben: Link

Egyelőre csak érdeklődöm, jelenleg még csak a gondolat vetődött fel bennem, hogy venni kellene egy kék lézer diódát, csak "drága" relativan drága, mert ahogy fentebbi is írtad egyátalán nem drága önmagához képest, csak jelen körülmények között nagyon sajnálok kiadni rá ennyi pénzt, kicsit még puhítani kell magam

További szép estét!
Következő: »»   3 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem