Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Menetszámolós tekercselőgép házilag
Lapozás: OK   1 / 35
(#) lajcsi18 hozzászólása Márc 26, 2008 /
 
Hello mindenkinek!!
Mint ahogy a cím is mutatja,szeretnék egy tekercselőgépet csinálni házilag ha lehetséges!!
Ehhez kérnék egy kis segítséget és esetleg rajzot hogy hogyan is kellene nekifogni!!
Köszönöm előre is a segítséget
(#) titi válasza lajcsi18 hozzászólására (») Márc 26, 2008 /
 
Hali!

Ez inkább mechanikai, mint elektronikai feladat!
Én régen, amikor nagyon kellet, és gyorsan, egy magnó mechanikáját alakítottam át.
A számlálást is régi magnóról bontott számlálóval oldottam meg.
De szerintem megfelelő anyagokból nem olyan nehéz összerakni egyet, hogy rajz kelljen hozzá.
Ide inkább egy kis kreativitás szükségeltetik!
Üdv!
(#) dobo válasza lajcsi18 hozzászólására (») Márc 26, 2008 /
 
Használd a keresőt mert már építettek az oldalon ilyen dolgot ott mindent megtalálsz. :yes:
(#) válasza lajcsi18 hozzászólására (») Márc 26, 2008 /
 
Szia!

Találtam neked pár rajzot Googléval. Nem tudom, hogy ennyire komoly szerkezetre gondoltál-e, de szerintem ha van benned némi kreativitás + hozzá kis kézügyesség, akkor meg tudod építeni. Persze a képeken látható gép tényleg komoly darab, de irányelvnek szerintem jó lesz.

Összvissz amúgy annyi a lényeg, hogy legyen egy tartókereted, ebben 2 tengely. az egyik tengelyen a spulni a tekercselendő huzallal, a másikon a tekercstest (amire tekercselsz). Egy 'lassító' áttételen keresztül kellene forgatnod a tekercstestet tartalmazó tengelyt (vagy hajthatod esetleg villanymotorral is, de csak nagyon lassú menetben, mert különben szakadás lesz a vége!). Esetleg nem lenne rossz ötlet a két tengelyt még egy 1:1-es áttételen keresztül összekötni, hogy biztos ne szakítsd el a huzalt. Egyelőre ennyi ötletem van, ez alapján + a képek alapján már össze kell hogy tudj rakni vmit szerintem.

És akkor az ígért képek:
1
2
3
4

szerk.: dobonak igaza lehet, keresőt érdemes használnod. Bár én nem találtam semmit erről itt a HE-n (lehet én vagyok ügyetlen). Én is mostanában kezdtem ugyanis hozzá egy ilyen tekercselőgéphez, azért is vannak már így fejben összegyűjtve az ötleteim
(#) gg630504 válasza lajcsi18 hozzászólására (») Márc 26, 2008 / 1
 
Régi számláló trükk:
Tengelyre kapcsoló ( pl. mágnes + reed kapcsoló ) szerel.
Zsebszámológép szétszed, '=' gomb kivezet ( aljzat? ), kapcsoló párhuzamosan ráköt.
Begépel:
* 'C' '1' '+', teker vagy
* 'C' n '-' '1', teker.
(#) válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 26, 2008 /
 
Wow, ez hatalmas ötlet, nagyon tetszik!!!
(#) llaci56 válasza lajcsi18 hozzászólására (») Márc 26, 2008 /
 
Tekercselőgépnek jó "alap" egy varrógép. (Szerencsés helyzetben vagyok, mert anyósomnak van (VOLT!) egy lengyel varrógépe, de varrásra nem alkalmas. (A mama se!)) Így megkértem, hogy ajándékozza nekem. (...ha már a lányát nekem adta...)
Ezzel megoldott a motor hajtás, és a fordulat szabályozás. Esztergáltattam a hajtott kerék hajtásszorítójába (amivel az orsózáshoz ki lehet kapcsolni a gép hajtását) egy közbetétet, amivel egy fúrógép tokmányt tudtam ráilleszteni. (Ez már majdnem esztergapad! :yes: )
(Itt tartok most...)
Kell szembe vele egy forgótámasz, és kész a gép. (valamennyire)
A számlálást egy mágnes, két Hall IC, egy PIC és egy kijelző fogja megvalósítani. Azért PIC, mert valamilyen szálvezető előtolást is kellene rá varázsolni, és akkor azt is tudja kezelni. Ez utóbbit egy HP500 fejmotorjával kívánom megvalósítani.
(#) zoz11 hozzászólása Márc 26, 2008 /
 
Holnap teszek fel az enyéméről képeket full házi a cucc
(#) szabi83 válasza zoz11 hozzászólására (») Márc 26, 2008 1 /
 
EZ nem jó ?
(#) llaci56 válasza hozzászólására (») Márc 26, 2008 /
 
Köszönet a képekért és leírásért, ha sikerül megértenem a szálvezetőt, lehet, hogy nem bajlódok az elektronikussal.
Na, elolvasom még1szer...
(#) gg630504 hozzászólása Márc 26, 2008 /
 
(#) zoz11 válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
Kösz a linket én már nem találtam volna meg :yes:
(#) llaci56 válasza hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
Eddig nem tartottam magam annyira hülyének, de most nagyot csalódtam. (magamban)
El tudná magyarázni valaki, hogy hogyan műxik ez az automata szálvezető?
Előre is köszönöm!
(#) oldman válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
A lényeg a gif 3 2. ábra! Tulajdonképpen egy kilincsmű ami átállítható forgásirányú 22-23-24 sz alkatrész. Ez forgatja a huzalvezető csavarorsót 5 sz alk jobb-bal irányba a bekapcsolt kilncsnek megfelelően. Az ehhez csatlakozó anya tologatja a huzalvezetőt.
A kilincset 23 sz (párja kikapcsolva látható a 22.sz alkatrész jobb felén!) a csévéló tengellyel együtt forgó 20.-as excenter a 21. vonóruddal periódikusan oda-vissza mozgatja előtolás csak az egyik periódusban van. Az előtolás mértékét az excenterben állítható kulissza határozza meg a 21 rúd löketnagyságán keresztül. ezzel állítható a huzalvastagság.
Röviden ennyi!
(#) llaci56 válasza oldman hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
Köszönöm a magyarázatot, és azt, hogy egyáltalán foglalkoztál a kérdésemmel.
Én alapvető félreértésben voltam. "Automata szálvezető" alatt azt értettem, hogy (auto = magától működő) magától, - azaz a szál vastagságától - áll be, és nem "beállítani" kell. Erre akartam rájönni mindenáron.
(Remélem, értehetően írtam le értelmtlenségemet...)
Mégegyszer ezer köszönet! :kalap:
(#) mex válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 27, 2008 / 4
 
Szevasz. Itt egy mégegyszerűbb kivitel,az elv ugyanaz.
(#) oldman válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
Ha belevágsz, a szálelőtolást léptetőmotorral forgatott csavarorsóval tudod egyszerüen megoldani. A léptetőmotor vezérlését össze kell hangolni a csévélő orso forgásával, figyelembe véve a huzalvastagságot PICit igényes dolog. Mégegy ici-PICi probléma, a huzalfeszítést is szabályozni kell pl. egy szervómotoros fékkel . Ez után csak a rétegszigeteléseket befűző robot hiányzik, és kész a tekercselő gép.
(#) llaci56 válasza oldman hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
Ez az eredeti elképzelésem. (Csavarorsó, léptető motor, PICi egyebekkel)
A szál helyzetét lézerrel akartam figyelni, - tehát az előző menethez igazítani a felfutó szálat minden pillanatban, - de még nem sikerült ezt kidolgozni.
A rétegszigetelő robot magam leszek.
(#) llaci56 válasza mex hozzászólására (») Márc 27, 2008 /
 
Köszönet ezért is! (Meg amúgy is imádom a régi műszaki irodalmat.)
(#) djusee hozzászólása Ápr 1, 2008 /
 
Hello. Olyasmit meg e lehetne oldani hogy magnes+reed es LPT n keresztul vmi szoftver szamlalna? Bocs ha hujeseget kerdezek. udv
(#) llaci56 válasza djusee hozzászólására (») Ápr 1, 2008 /
 
Mindent meg lehet oldani, ha programozod az illető portot. De minek bonyolítani?
Reed mindenképpen 2 kell, ha a forgási irányt is figyelembe akarod venni.
(#) Frankye válasza llaci56 hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Nem akarok semmiesetre sem rosszat, ezt előre bocsátom.
Nekem ez egy kicsit "verébre ágyúval" megoldásnak tűnik. Két kérdés vetődött fel bennem, azzal együtt, hogy értem én, hogy ebben maga a kihívás a megvalósításra, valamint a maximális automatizálás a lényeg:
1. Miért nem jó a "hagyományos", kézzel vezetett szál? Igaz, ez esetben a tekercselési sebesség kisebb, de megbízható.
2. Mivel az életem párja varrónő, és mivel a varrógépét rendre én bütykölgetem (bár nem vagyok gépészmérnök), úgy vettem észre, hogy az orsózónál nincs külön szálvezető, hanem azon az elven működik, hogy amikor az egyik oldalon "magasra" gyűlik a cérna, akkor onnan "lecsúszik" a csévélés közben a szál, és így gyakorlatilag önmagának biztosítja a (többé-kevésbé) egyenletes csévélést. Ez nem lenne megfelelő a szálvezetésre?
(Mondom, e téren laikus vagyok...)
(#) oldman válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
A "verébre ágyúval" részben igaz,
Tekercseltem mechanikus tekercselőgéppel és kíválóan működött, igaz nekem kellett beállítani az előtolást, tekercselési hosszat, feszítőerőt és a szükséges menetszámot. Ezután csak nézni kellett amig a gép dolgozik.
Másik véglet a motor forgórész tekercselő automata. -Na az szerintem egy gépészeti csoda!

A kézi vezetés elég nehéz ha a huzalátmérő kisebb 0,15~0,2 vagy nagyobb mint 0,9~1,2mm A vékonyat nem látod, és hajlamos szakadni, a vastag már jelentős feszítőerőt igényel. A közbenső tartományokban némi odafigyeléssel jó eredmény érhető el. (Próbálj 0,05 mm-es huzalból pl 1200~14 000 menetet úgy feltekerni hogy menet-menet mellett legyen és ne csússzon le az alsóbb rétegbe.)

Ha megnézed a feltekert cérnát a gyári orsón, az is igen alaposan egymásmellé van tekerve, ráadásul kereszt tekercseléssel. (Egyébként szétesne.)
A varrógép alsó szálnál nem nagy gond ha néhány menet egy-két réteggel lejjebb kerül, közben esetleg meg is sérül kicsit, de egy trafónál a rétegek közt, akár több száz (Néha több ezer volt pl. sorkimenő) is lehet amit a huzalszigetelés nem tűr el. Másik probléma hogy a vadul tekercselt tekercs nem biztos hogy elfér a vas ablakában.

Ha több egyforma tekercset/trafót kell késziteni elég monoton és unalmas munka, nagy a tévedés lehetősége és igen időigényes is.

Egyébként a precíz mechanikát nem lehet uP-vel helyettesíteni bizonyos határon túl, noha a uP még a programozóval együtt is olcsób mint egy korrekt mechanika.
(#) llaci56 válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Szerintem senki sem gondolta, hogy TE rosszat akarsz.
A varrógép számomra sem ismeretlen, mert Apám szabó volt. Dolgoztam is varrógépen, és szereltem is. (Még kosárból is raktam össze egyet.)
Az orsózó CuZ huzalhoz nem jó. (Kipróbáltam!) Amilyen szépen vezeti a cérnát, annyira nem boldogul a fémszállal. A jó szálvezető titka tekercselőgépnél az, hogy a vezető biztosítja a szálfeszességet, halad a tekercselés irányában a szálvastagságnak megfelelően, de 2-3% -al lemaradva a totál derékszögtől. Így a vezető távolsága nem befolyásolja a különböző vastagságú huzalok vezetését. Ettől minden irányú eltérés a menetek lazaságát, esetleg egymásra ugrását eredményezi.
Persze, megszóltak már engem azért is, hogy a detektoros rádiómhoz előbb egy PIC-es LC mérőt építettem. :yes:
Természetesen én is hajlok az egyszerűségre, ezért érdekel minden ötlet, főleg azok, amiket nagyapáink találtak ki, de már feledésbe merültek.
A tekercseimet eddig is elkészítettem kézzel, vagy "félgépesített" módszerrel, (pl orsózó!) és remélem, hogy majd a kész géppel is készítek 1-2 tekercset.
(#) Frankye válasza llaci56 hozzászólására (») Ápr 6, 2008 /
 
OK, így már világos a két leírásból. Az meg, hogy ki is próbáltad, külön dicséretes.
Eszembe jutott még valami:
Egyszer régen egy pici nyomtatót (hőpapíros) szedtem szét, amiben a fejet egy motor mozgatta, mégpedig igen furmányos módon!
Ugyanis a tengelyen volt két spirális vájat, amiben egy vezetőtüske sétált, ami vezette a fejet. A motor csak a tengelyt forgatta, és a fej mozgott ide-oda. Lényegében a vájatok egymást keresztezték, így valósult meg az ide-oda mozgás.
Azt gondoltam, hogy ezen az elven lehetne készíteni a tekercselőhöz is szálvezetőt.
Megpróbálom megkeresni a tengelykét, ha megvan még, és lefotózni, hátha úgy szemléletesebb, mint a leírásom.
Nem biztos persze, hogy jó így, de hátha...
(#) llaci56 válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 6, 2008 /
 
Ehhez (mármint, hogy jó-e hozzá,) felelevenítem, hogy mit kell tudjon (mozgásban) a szálvezető. (Vagy inkább összefoglalom.)
1. A tekercselés (csévetest) hossza
2. A végponton irányváltás (kapcsolódva az előző ponthoz.)
3. Szálvastagságnak megfelelő előtolás. (Természetesen min2 irányban.)
4. Extra előtolás (a szálvastagság többszörösével!) a kereszttekercseléshez.
(#) szepi003 hozzászólása Jún 17, 2008 /
 
üdvözlök mindenkit lassan elkészült a tekercselőgép mechanikája menet számlálohoz kéne segitség pic re gondoltam föl le számláljon,sajnos programot irni még nem tudok,csak beégetni.ha valaki tud segiteni megköszönném üdv szepi
(#) Medve válasza szepi003 hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
Hello, a számológépes megoldást már elvetetted?
(#) llaci56 válasza szepi003 hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
BASIC-ben sem?
Ha nem akarsz vezérelni is a PIC-kel, akkor felesleges processzort használnod.

A számlálás eleve a következő:

Hardver:

1 db mágnes a forgórészben, 2 db Hall IC az állórészben, egymás mellett. Kell kijelző, (ezek akkor is kellenek, ha PIC-et használsz!) és a kijelzőhöz meghajtó.

Szoftver: (bármilyen oda-vissza számláló - pl. 74xx - 2 x 8 bit)

Az 1. Hall a számláló. Ha 2. Hall '0' akkor a számlálás előre megy. Ha 2. Hall '1' akkor a számlálás visszafelé megy.
(#) Laslie74 válasza llaci56 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Valami elektronikus magnó számláló kéne. Én is szívtam már mikor a mechanikus fordulatszámláló ugrott a visszaforduláskor is előre és nem lett egyforma a két kimenőtrafó.
Következő: »»   1 / 35
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem