Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Méréstechnika probléma
Lapozás: OK   1 / 1
(#) vrbst hozzászólása Jún 12, 2008 /
 
Sziasztok!

Holnap vizsgázom méréstechnikából, és volna egy kis gondom az egyik feladattípussal.

Mellékeltem a feladatokat és hogy szerintem hogyan kell megcsinálni, de nem vagyok benne biztos, hogy jó, mert mindenki mást mond.

Valaki átnézné és ha valami rossz akkor kijavítaná?

Előre is köszönöm, "életet" mentene!
(#) J-Haasz válasza vrbst hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Szia,


Mit értesz a "mért" és "mutatott" eredményeken?
(#) vrbst válasza J-Haasz hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Szia!

Elvileg a műszer mást mér és mást mutat, mivel a mérés után korrekciót végez. Pl. effektív értéket mutat (1,41-gyel oszt), pedig csúcsértéket mér.
(#) J-Haasz válasza vrbst hozzászólására (») Jún 12, 2008 / 4
 
Rég volt mérésgyakom, homályos a téma, úgyhogy elővettem néhány könyvemet, de az alak- és csúcstényezőkről nem írnak.

Nézd meg az alábbi linkeken:
http://vili.pmmf.hu/jegyzet/meres/13.html
http://vili.pmmf.hu/jegyzet/meres/alt_utmutato.html
(#) rolika99 hozzászólása Jún 12, 2008 /
 
***********

A témának megfelelő topikba kéne írkálni, nem gondolod?!?

Moderátor
(#) vrbst válasza (») Jún 12, 2008 /
 
J-Haasz!

Köszönöm a válaszod! Te legalább foglalkoztál a problémámmal, bár még mindig nem oldódott meg.

Gyanítom, hogy a piros moderátori szöveg nem neked szólt, hanem Rolika99-nek (aki gondolom valami nem ideillő dolgot írt... Csak nem tudom azt minek...)!
(#) J-Haasz válasza vrbst hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
(Hát könnyebb lenne érteni ki-kinek üzen, ha nem lenne fele "realtime"-ban törölgetve. De lehet csak az én kezdő agyam nem érti ezt. Mindegy!)


Mindenesetre sok sikert a vizsgához!
(#) vrbst válasza J-Haasz hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Köszönöm!

Reggel még azért visszanézek hátha lesz még válasz
(#) dobo válasza vrbst hozzászólására (») Jún 14, 2008 /
 
Húúúú remélem sikerült a vizsgád de Tényi V. G. nél nem hiszem hogy -e nélkül sikerülhet nálla láttam a Kandón ezt a feladatsort!!!!!
Ha nem sikerült irj!!!
(#) vrbst válasza dobo hozzászólására (») Jún 14, 2008 /
 
Köszi! Szerencsére sikerült!
(#) xNorbi hozzászólása Okt 8, 2015 /
 
Helló, próbállom kicsit felrázni a topikot


Adott egy Kethley 196 System DMM professzionális multiméter, egy 680 ohm értékű ellenállás és egy átlagos integrált hangkvezérlő line outja. Ezt a 680 ohmos ellenállást szeretném úgy megmérni, hogy 1 Khz jelet színusz jelet generállok a hangkártyával majd mérném a rajta átfolyó áramot és a feszültséget (pofon egyszerű feladat). Ezt csinállom:

1. 1 Khz szinusz generállása
2. az ellenálláson eső feszültséget mérem a multiméter ACV állásában és AUTO RANGE is be van kapcsolva
3. Beállítok kb. 30mV feszültséget a hangkárty hangerőszabályzójával
4. A multimétert feszültségmérésről árammérésbe kapcsolom (ACA ütemmód), majd bekőtőm az ellenálás elé sorosan. AUTO RANGE marad.
5. kiszámolom ezekből az értékekből az ellenálást

Ezt kapom:
0,03107 V / 0,00001821 A = 170 ohm

Tudom furcsa módja ezaz ellenálásmérésnek, de később kondenzátorok ESR értékét szeretném mérni de az majd egy más történet lesz. Ha ellenálás állásban mérem meg ezt az ellenálást akkor hozza az értékét ami rá van írva azaz 680 ohm körül van. Füllhalgatóval hallgatva szép szinusz jelet hallok a műszer pedig elméletileg TRMS. Valakinek valami ötlete? esetleg valamit nem vettem figyelembe?
(#) sunside válasza xNorbi hozzászólására (») Okt 8, 2015 / 1
 
Gondolom, árammérésnél a műszer belső ellenállása is játszik. (ilyen kis áram mérésnél már nem tized Ω-ról van szó)
(#) Ge Lee válasza xNorbi hozzászólására (») Okt 8, 2015 / 1
 
Meg kell nézni a műszer adatlapját, a legtöbb csak 400Hz-ig mér pontosan. De ha megismétled mondjuk 50Hz-en a mérést, akkor ez egyből kiderül.
Az ESR érték méréséhez pedig elég egy 70Ft-os IC, egy alapműszer meg néhány passzív alkatrész.
(#) abcdabcd válasza xNorbi hozzászólására (») Okt 8, 2015 / 1
 
Valamiért nagyobb az áram, mint amekkorának kéne lennie:
680Ohm-nál 30mV-on, 4,41*10^-5A-nek kéne lennie és ehelyett mutat a műszer 1,76*10^-4A-t... lehet, hogy a műszer belső ellenállása valamiért feszültségméréskor kicsi lenne? Vagy valami ott volt, ami leterhelte a kimenetet, aztán amikor átkötötted árammérésre, akkor viszont ez a plusz terhelés nem volt ott, így a feszültség nagyobb lett, mint amit beállítottál korábban? Mert, ha az ellenállás nem hibás stb, akkor annak 680Ohm-nak kéne lennie, főleg, ha amúgy külön megmérve is akkora szóval az valószínűleg akkora...

Lehet leginkább úgy lehetne kideríteni, hogy mi is a helyzet, ha valamivel a feszültséget végig figyeled a mérés során... akár szkóppal... vagy egy másik multiméterrel...
(#) pucuka válasza xNorbi hozzászólására (») Okt 8, 2015 / 1
 
Először minden esetre megmérném a műszer ellenállás mérőjével a 680 ohmot.
Megmérném üresjárásban a feszültséget a hangkártya kimenetén, majd 680 ohmmal terhelve.
A hangkártya generátor belső ellenállásának ellenőrzése, 680 ohmnál már ezt is figyelembe kell venni.
Az árammérést pedig egy 680 ohmos ellenállással sorba kötött ellenálláson feszültség méréssel végezném, így nem bontod meg a mérendő áramkört, (lehetne két műszerrel is egyszerre, de gondolom nincs a műszerből kettő)
(#) xNorbi válasza sunside hozzászólására (») Okt 10, 2015 /
 
Igen ez volt a probléma.

Megismételtem a mérést úgy hogy egyszerre mértem két multiméterrel (Keythley 196 és Keythley 197) az egyikkel az ellenáláson eső feszültséget a másikkal pedig az átfolyó áramot. Az átfolyó áram maradt 18,303 uA viszont a feszültség megosztódott az ellenálás és a árammérő multiméter közt 12,62 mV és 19,675 mV mértékben. Így már megkaptam az ellenállás 689,5 ohm értéket.

Az árammérő multiméter (Keythley 196) belső ellenálására 1074 ohm adódott, ami az előző hibás mérést okozta ugyanis nem feltételeztem, hogy árammérő ellenálása több száz de akár több kilohm nagyságú is lehet, de úgylátszik ilyen kis áramok mérésénél ez ennyire sok.
Köszi a választ midenkinek!
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2015
(#) abcdabcd válasza xNorbi hozzászólására (») Okt 10, 2015 /
 
Viszont akkor nem jól írtad le az eredményt az eredeti hozzászólásba, mert ott azt írtad, hogy 170Ohm-ra adódott az ellenállás, vagyis NEM hozzáadott soros ellenállásra lehetett ebből az értékből következtetni ha azt írod, hogy a 680Ohm helyett 1700Ohm lett, akkor az már mindjárt más és úgy tűnik, hogy akkor ez volt a helyzet... egy 0-t lehagytál... nem mindegy
(#) xNorbi válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 10, 2015 /
 
Tényleg... bocsi 1706 Ohm-ra jönne ki az osztás
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem