Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   1 / 959
(#) huhuu hozzászólása Nov 11, 2006 /
 
Üdv!

Szükségem lenne valamilyen "villanyszerelési alapismeretek" szakkönyvre, hogy ismereteimet bővíthessem ezirányba.
Valakinek nincs valamilyen szakkönyve letölthető formátumban szkennelve, vagy bárhogy?
vagy honnan tölthetek le ílyen könyvet?

köszönöm
(#) Frankye válasza huhuu hozzászólására (») Nov 11, 2006 /
 
Nézz körül ezen az oldalon!

(Egyébként nem csak a könyvek között érdemes nézelődni, ha jó poénokat akarsz olasni! Én betegre röhögtem magam egyik-másik íráson!)
(#) _JANI_ válasza huhuu hozzászólására (») Nov 11, 2006 /
 
Tudom, h. nem egészen ezt a válasz várod ! De had ajánljam figelmedbe a következő oldalt, körülnézhetsz a Elektronika vagy a Villamosságtan, vagy valamelyik Alkategóriák:-ban is, Pp:
Idézet:
„Automatika”
...
(#) huhuu hozzászólása Nov 11, 2006 /
 
Köszönöm a segítségeteket!!!!
már bele is mélyedtem a dolgokba....
(#) huhuu hozzászólása Nov 15, 2006 /
 
Lenne egy fontos sűrgős kérdésem.
Adott egy 380-voltos csatlakozó (benne 3x16 amper fázis, föld, nulla)
van két nagyteljesítményű hősugárzó amit erre szteretnék kötni(3,3 kilowatt/darab, mindkettő normál 220 as dogóval van szerelve) arra gondoltam, hogy a 380-as csatiból két háromeres 16 amperes kábelt vezetek ki. Mindkét kábelbe bekötöm a foldet és a nullát aztán egyikbe az egyik fázist, másikba a másikat. Ez szabályos és szabad e????? Mert az jutott az eszembe, hogy a nulla ugyanolyan átmérőlyű kábel mint a fázisok és az egyik fázison ha megy 16 amper + a másik fázison is 16 amper akkor az a nulla vezetőn már 32 amper....vagy lehet , hogy nem...nem tudom....
segítségeteket kérném ezzel kapcsolatban!
(#) gulyi88 válasza huhuu hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
csá
őőő majdnem
a fázisok között 120°vanvagyis ha 2 fázison ugyanakkora árammal terheled akor a vektorábrát megszerkesztve , az eredőt vehúzva azt kapod hogy a nullán pont akkora áram folyik mint az egyik fázison (egyenlőoldalú háromszöget kapsz)
tehát 16A (ha 16A el terheled az egyik és máik fázist is)
sztem..
(#) mex válasza huhuu hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Hali! Szabályosnak nem nevezném,de működőképes,mert a két külön fázisban 120 fokkal eltolt áramok folynak, igy nem terhelődik túl a nullavezető. Most látom az előttem szólónak is ez az álláspontja!
(#) huhuu válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
vajon ez tuti így van? mert nem lenne jó, ha kifüstőlne a kábel
(#) gulyi88 válasza huhuu hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
de ha kisebb hősugárzókat(3*2,2KW) rax mindhárom fázisra, csillagba, akkor a nullán nem folyik áram...
és a kivezetésekkel se kell bajlódni .. kell egy 3+1+1 es dugasz (azaz 5 pólusú...)
csá
(#) patexati válasza huhuu hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Valójában azon múlik a dolog,hogy a háromfázisú dugaljban lévő nulla vezető ér hogyan volt méretezve az építéskor.Vastagabbnak kell lenni mint a fázisoké mert több áram folyik rajt.Ha jól méretezték akkor nincs semmi god ha nem meg fog olvadni Nézd meg a dugaljban legalább kétszer vastagabb kell,hogy legyen a nulla vezeték.
(#) gulyi88 válasza huhuu hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
ha nem hiszed kapj elő egy körzőt..
szerkessz egy 120°os szöget..
csinálj rá 2 egyforma szakaszt és palalelogramma módszerrel szerkeszd meg az eredőt...
és egy egyenlőoldalú 3szöget kapsz :yes:
(#) patexati válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Ebben teljesen igazad van de ha két fázist terhel akkor más a helyzet
(#) gulyi88 válasza patexati hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
an akkor tisztázzunk valamit
mit hova merre
szal egyik fázis nulla meg a másik fázis nulla?? nem?
pl T1 nulla & T2 nulla
mostmár engem is érdekel akkor, hogy mi is lesz ténylegesen belőle
(#) kisrobert hozzászólása Nov 15, 2006 /
 
A kérdés inkább az, hogy mekkora keresztmetszetű és milyen anyagú (réz/alu) vezeték van a nullán.
Ha az elbírja a 32 A-t akkor nincs gond.
(#) huhuu válasza patexati hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
valószínüleg nem vastagabb a nulla vezető, de nem tudom megnézni. amúgy egy fehér mutatóújnyi vastagságú kábel van a csatiba bekötve....
(#) gulyi88 válasza patexati hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
sztem ez a 2*16A ez egy speckós eset..
de ha nem szimmetrikusan terheli a fázisokat, akkor a nullán folyó áram tuti, hogy nagyobb lesz, mint a (leg)kisebb fázisáram...
(#) patexati válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Ha 160 fokban tehát szemben lenne két fázis akkor lenne az eredő 16A szerintem.
(#) gulyi88 válasza patexati hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
160???
180° esetleg de akkor az eredő az 0A nem??
mert ugyanannyi megy be, mint ki, és csomóponti tv...
(#) patexati válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Lehet már ré tanultam
(#) patexati válasza huhuu hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Kösd rá nyugotan igaza van gulyi88 -nak utánnanéztem nem lessz nagyobb 16A-nál az áram!
(#) gulyi88 válasza patexati hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
de csak szimmetrikus terhelés esetén...
THX a megerősítést
(#) kisrobert hozzászólása Nov 15, 2006 /
 
Ha már úgyis osztjuk a háromfázisú csatlakozót, akkor akár átmenetileg egy ampermérőt is köthetsz a nullához.
Így meglátod, hogy hány amper folyik a nullán.

A kábelre is rá szokták írni, hogy milyen vastagságú erekből áll - ha látod a kábelt.
(#) patexati válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Igen ha mindkét fázison egyforma áram folyik.
(#) huhuu hozzászólása Nov 15, 2006 /
 
már néztem a kábelt, sajna semmi sem volt ráírva.
köszi mindenkinek a segítséget!!!!
(#) _JANI_ hozzászólása Nov 16, 2006 /
 
Ami bemegy, az el is megy ...
Kirchhoff csomópont- vagy áramelágazási törvénye :nezze: !

Ha nem! Akkor földzárlatvan!
(#) frrrrr válasza huhuu hozzászólására (») Nov 16, 2006 /
 
Sajnos nincs időm hosszan írni 3fázisról, terhelésről és ÉRINTÉSVÉDELEMről.

Nagyon zavaros elképzelések láttak itt napvilágot, ezért azt tanácsolom, hogy egy villanyszerelővel (akinek kellő szakértelme van) köttesd be, vagy legalább kérj tőle tanácsot. 380 V nem játék. Itt az érintésvédelemnek is legalább olyan súlya van, mint a vezeték méretezésének.
(#) Dudus válasza frrrrr hozzászólására (») Nov 16, 2006 /
 
frrrrr-nek igaza van ne játsz vele!! Ha igazatok lenne, akkor az utcai oszlopra felnézve gigászi nullavezetőket kellene látnotok .

Azok a válaszok jártak a legközelebb a megoldáshoz, akik a vektorábrán történő kiszerkesztését ajánlották. Végy körzőt vonalzót és szerkessz , mindenre választ kapsz.

Csak érdekességként, bizonyos esetekben a nullavezető keresztmetszete kisebb lehet mint a fázisvezető, nem pedig nagyob.

Ha nagyon érdekel valakit szerezzen egy 3 fázisú trafót, aminek a szekunder oldala pl 3x12V és izzókkal próbálja ki az elméleteit. Ha van szkópja, akkor a fázishelyzeteket is látja. Érdekes.

Ami a legfontosabb, mindíg a vonatkozó szabványok betartásával kell szerelni !!!!!!
(#) Tom Lord hozzászólása Nov 16, 2006 /
 
Ne izgasd magad a nullavezető keresztmetszete miatt, egyforma a fázisvezetőkével biztosan.
Ha 2 fázist azonosan terhelsz (pl.: 16-16A-el) csillagban, akkor a nullavezetőn folyó áram éppen 16A nagyságú lesz, iránya pedig a hiányzó harmadik fázis iránya, csak azzal ellentétes (negatív).

Ahogy már előttem írták, ha nem hiszed, szerkezd ki! Egy pici vektoralgebrai ismeret nem árt az elektronikához.
:yes:
(#) huhuu hozzászólása Nov 19, 2006 /
 
készítettem egy átalakított ami egy 380-as csatiból áll, ebből pedíg kijön három kábel (a három fázis) dugaljjal a végén.
Még egy kérdésem felmerült. Tehát adott a két hősugárzó ami 3,3 kwattos és ha mindkettő megy(egyik az egyik, másik a másik fázison) akkor egyenkét 16 ampert vesz fel a hálózatból, de a nulla vezetőn ekkor is csak 16 amper folyik. De mi van akkor, ha az egyik 16 ampert vesz fel és a másik csak fele anyit 8 ampert. Ekkor mekkora áram folyik a nullavezetőn? Valaki kiszerkesztené nekem?
Azért mert van a hősugárzókon 2 állású fokozatkapcsoló. Gondolom ha mindkettő 8 amperrel megy(1-es fokozaton) akkor a nullán is 8 amper folyik.
(#) gulyi88 válasza huhuu hozzászólására (») Nov 19, 2006 / 4
 
csá
na szal..
cos tételt alkalmazva erre, akármilyen meglapő is, de a nullán kevesebb fog folyni, mint a nagyobb fázisáram
pontosan 13,8A fog a nullán folyni, 16 és 8 A-s
csillagpontos terhelés eseteén...

és arra amegállapításra jutottam, hogy ha csillagba terhelsz 2 fázist akkor a nullán soha sem fog nagyobb áram folyni, mint a nagyobbik fázisáram...
és a legnagyobb áram a nullán akkor lesz mikor a IR = IS (azaz ugyanannyi árammal terheled a 2 fázist )
na, akkor I nulla = IR = IS
csá
Következő: »»   1 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem