Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   355 / 959
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Vadaszkát se. Viszont hogy a keveredés teljes legyen a vadaszka még egy étel neve is, aztán már ki is vagyok a vízből. Viszont amúgy nagyon jól használható készülék, a bal oldali nyílás mögött egy hagyományos gllimmes fáziskémlelő lapul, a jobb oldali nyílás pedig körül-belül megmutatja hogy hány volt van a konnektorban. Ráadásul ÉV-relét is lehet vele tesztelni, mert ha a jobb oldali részével mérek a fázis-földelés között azonnal leold ha jó az ÉV-relé.
(#) cupika97 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Nekem a szlovák googlebe "vadaska" néven megtalálta, de mondjuk nálunk suliban "skúšačka fázy"-nak hívjuk
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Én is skúšačka na fázu néven találtam meg.
(#) cupika97 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
A magyar elnevezésre kiváncsi lennék. Mondjuk fázis teszter?
(#) elektroncso válasza cupika97 hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Én is. A világítós részére rá lehet mondani hogy fáziskémlelő, de ezzel mérni is lehet. Bár a technika könyvünkben SN1-es fáziskémlelőként utaltak rá. Viszont ha itt leírom hogy fáziskémlelő mindenki a fázisceruzára fog gondolni. Ezért volnék kíváncsi hogy is nevezik Magyarországon.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2014
(#) kameleon2 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Kétpólusú fáziskereső lenne talán a jó fordítás. De kétpólusú AC/DC feszültségkereső jobban illik rá, mivel DC-t is tud a leírás szerint.
(#) elektrocad válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Több neve is ismeretes:
Fáziskereső, lásd itt.
Feszültség kereső, lásd itt.
vagy feszültségteszter, lásd itt.
A típusát írd be a googleba és állítsd be a magyar nyelvet a speciális keresésben.
(#) elektroncso válasza kameleon2 hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Igen tud egyenfeszültséget is mérni. Valójában egy elektromágnes van benne, csak nem tövig rántja be a vasmagot, hanem a feszültséggel arányosan.
(#) elektroncso válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Köszönöm mindenkinek. Ezek után akkor itt kombinált feszültségkémlelőként fogok rá utalni.
(#) elektrocad válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Mondjuk a "kombinált feszültségkémlelőt" nem találtam, esetleg feltehetnéd a linket. Kicsit furcsán hangzik.
(#) elektroncso válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Tessék. Eszembe jutott hogy nekem megvan szkennelve a tavalyi technikakönyvem egy része, abban pedig van róla szó.

TN 108.jpg
    
(#) elektrocad válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Köszi. A feszültségkémlelőt én is megtaláltam, de kombináltat nem. Arra lettem volna kiváncsi. És a megnevezésre utaltam, olyat, hogy "kombinált feszültségkémlelő" nem találtam.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2014
(#) elektrocad válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Egyébként ami az ábrádon szerepel (SN-1) is "kombinált", ill. több funkciós. Kár, hogy ott nem írták le, hogyan kell fázis sorrendet vizsgálni vele. Keress rá a googleban.
(#) mikrokapcsolo válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Én most fellapoztam egy platform katalógust, mert láttam hasonlót benne, és ott Feszültségvizsgálónak van nevezve, de hallottam már kétvezetékes fázisceruzának is.
(#) ötfelezős válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Hivatalos neve kétpólusú feszültségkémlelő, ma ennyit tudunk, mert az okirat angol nyelvű, csak a címe magyar. A fáziskereső és a fázissorend meghatározó (az is van, ugye benne), azok a kiegészítő szolgáltatások.
Az mondjuk érdekelne, terhelőáramra mit ír a használati utasítás, mert bizony a legújabb előírás nem enged meg állandó áramot, pontosabban az idő függvényében csökkennie kell, az emberre veszélyes görbe alatt.
(#) mikrokapcsolo válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Még a viszonylag újabbakkal is sikerült már 30mA-es Fi-relét kioldanom.
(#) elektroncso válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Valahol megvan az eredeti papírja, de most esélyem sincs megtalálni. Az biztos hogy a mérős része a 30mA-es ÉV-relét leveri ha fázis-földelés között mérek. Szoktam is így tesztelni vele az ÉV-reléket. Ezek a példányok (SN1) még a 80-as,90-es években készültek. Az SN3-asban már van elektronikus mérőkészülék, az nem veri le az ÉV-relét. Viszont abból ki tud merülni az elem. Ebben nem. A másik fekete hosszúkás a képen amit belinkeltem az meg még a 60-as években használták, még mindig működik.
(#) elektroton válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Ezeket a "műszereket" feszültség tesztereknek hívják. testerek
(#) Atis41 válasza elektroton hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Van weidmüller-es ami már nem veri le a 30 milliamperes ÉV relét
(#) elektroton válasza Atis41 hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Linkelhettem volna más márkákat is, sok féle kapható. Praktikus ha van lehetőség 30mA alatti terhelő árammal is mérni. Az enyém sajnos csak olyan árammal mér ami leoldja a FI-relélt, de viszont fázissorrend indikátor is van benne.
(#) elektrocad válasza elektroton hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Én is inkább feszültség teszternek nevezném, a kémlelő szó egy kicsit furcsa ebben az esetben. A kémlelő szót inkább pl. a kémlelő nyílásoknál használják.
(#) elektrocad válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Ha a fázis-földelés között mérsz, az SN-1-ben lévő elektromágnesen nagyobb áram folyik, mint 30 mA, ezért veri le az ÉV-relét. A modernebb típusoknál más az elv, nem elektromágnes, és kisebb az árama.
A parázslámpás oldalán nem lenne szabad, u.i. ott a biztonságos áramnál kevesebbnek kell folynia.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2014
(#) ötfelezős válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Vannak azok a dokumentumok, amiknek nevét nem szabad e topicban kiejteni, azok kémlelőnek hívják... Már, ami kémlelő. Én ugyan csak 1971 óta kapok ilyenből oktatást vagy olvasom magam, de már akkor is annak hívták.
(#) ötfelezős válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Mivel nincs !mindenkinek! opció válaszban, hát akkor neked írom, hogy de az nem baj, ha leveri a FI relét. Amikor még a magyar nemzeti előírások voltak, akkor meg is volt határozva, hogy eme készülékeknek minimum 20 mA-t kell terhelniük, és max 60-at. A minimum áram azért, amiért e topic 358 oldalán kb negyvenezerszer írta valaki, hogy gyermekek, de fura, nincs a drót sehová kötve, és világít rajta a fáziscerka...A maximum meg azért, hogyha a védővezetőhöz képest nézik, és a védővezető szakadt, akkor inkább ne haljon meg a másik végén az, aki épp a készüléket markolássza.
A modern előírás annyiban jobb, hogy rövid időre (no de az tényleg igen rövid) megenged 100 mA-t is, de tartósan csak kettőt vagy mennyit. Ugyan nem tudom, ezt hogyan valósítják meg, de ez az én bajom.
Azzal együtt is, azért nem mindegy, hogy milyen hibaáramú FI relét ver le jogosan. Mert ugye, ha tényleg nyom 100 mA-t, akkor a harmincas, ami lever, az vagy jó, vagy nem jó, elvégre lehet, hogy csak 70-nél kapcsolt...
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2014
(#) elektrocad válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Ezen ne vesszünk össze, hívja mindenki annak, aminek akarja. Sok minden másnak van több tíz megnevezése, ki, milyen szakember és hogyan, milyen szótárral fordította valamikor régen idegen nyelvből, aztán hasonló a vége, mint itt a mai párbeszéd.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2014
(#) ötfelezős válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Össze semmiképp.
(#) elektrocad válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Melyik teszterről írsz? Mert a hagyományos, elektromágneses esetében ez az áram dolog kicsit kacifántos, ahogy írtad. Az elektromágnesnek van egy impedanciája és mivel elég széles határokban mér (110-500V), az áram is ennek megfelelően fog változni.
(#) ötfelezős válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Nos, ugye én megpróbáltam volna ráhúzni erre az illető SN-4 vagy mi gyártmányra a követelményeket. Az, hogy ez esetleg nem sikerül, az a gyártó és a felhasznál baja - ha baj lesz belőle. Addig nem. Régen sem volt ez rendben, mert pld a Weidmüllernek volt olyan, ami fázisceruzaként jelzett akkor is, ha... Aztán később egy nyomógombbal bekapcsolható terheléses modellt árultak. Mondok, most nem tudom, hogy oldják meg ezt a szép elképzelést, de a szabáűl az ez.
(#) elektroncso válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
A gllimmes oldala nem is veri le, a másik igen. Apámnak már SN3-a van, abban benne van mind az elektromágneses, mind az elektronikus (ledes voltmérő) vizsgáló. Én azért szeretem az elektromágnesest, mert nem zavar be a kapacitív csatolás.
(#) elektrocad válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 21, 2014 /
 
Idézet:
„A gllimmes oldala nem is veri le...”

Még szép. Ha leverné, nem biztos, hogy meg tudtad volna írni az előző hozzászólásodat.
Az SN-1-ben a glimmel 2 db 1M2-es ellenállás van sorba kötve (1-1 mindkét oldalról), ami nagyságrendileg 0,1mA áramot enged át 230V esetében. Persze valójában ez az áram sokkal kisebb, ha beleszámítjuk az emberi test, szigetelt lábbeli, stb. ellenállását is.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2014
Következő: »»   355 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem