Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   361 / 959
(#) kameleon2 válasza tomikapc hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Szia! van 4-es sorolókeret és vaklap bizonyos szerelvénycsaládoknál. Esztétikusabb, mint a dobozfedél és utólag is bontható. Erre találták ki.
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Sziasztok !Tudna valaki abban segíteni hogy MKH 16os vezetéket Max hány amperrel biztosíthatom meg szekrény szerelésben ?
(#) elektroton válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
50A-re.
(#) Marko Ramiusz hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Sziasztok! A kérdésem az lenne, hogy egyáltalán létezik-e kétsarkú csillárkapcsoló? Nem tudok róla, hogy lenne ilyen, de hátha tud valaki, valamilyen rejtett dologról. Természetesen elsősorban Magyrországon forgalmzottakról, magyar szabvány szerinti kapcsolókról érdeklődnék. Köszönöm a választ. Üdv.: Joe
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
(#) gabesz.mi074 válasza elektroton hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Nekem valaki azt mondta ma hogy az régi szabvány már még az olvadó betétekre vonatkozik. A mostani meg engedi a 63 amperás automatát
(#) kameleon2 válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Veszel egy csillárkapcsolót és egy kétsarkút és átpattintod a billentyűket. Bár értelme az nem sok van. Ez olyan, mint amikor fekete festéket veszel és fehéret - úgyis a szürke - a végeredmény látszik.
(#) elektroton válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
A terhelhetőség egy dolog, a biztosító értéke meg a másik. Egyébként vígan elbírja.
(#) gabesz.mi074 válasza elektroton hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Értelek. Ma mutattak nekem egy Legrand táblázatot és azon ez ált hogy 16MKH hoz 63A biztosítás való. Szerinted nem volna baja ha ezzel volna megcsinálva úgy értem 63Amperás biztosítással ?
(#) Marko Ramiusz válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 11, 2014 1 /
 
Üdvözlet, Tisztelt kameleon2! Köszönöm a hozzáértő választ, de látszik, hogy nem érti a kérdést! ***

És ide tesszük a pontot, további viták elkerülése végett!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2014
(#) proba válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Veszel egy kettős kereszt kapcsolót , ebben láttam már olyat ami két morse kapcsolóval volt kivitelezve, és kívülről kellett összekötni a közös pontot. (talán a prodax classic) Ez elvileg a te igényeid szerint is beköthető. ( megvétel előtt azért alaposan mérd ki tanulmányozd a bekötését, ha teheted, mert nem olcsó, és nem is vagyok benne teljesen biztos, csak mintha...)
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Bár lehet keresztből nincs dupla... Csak a síma kialakítására emlékeztem, ami viszont neked nem jó. Nem tudom amit IP44 címen árulnak esetleg valamelyik, bár lehet csak egy műanyag betétben különböznek...
(#) ötfelezős válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Abban a Legrandban, amit én nézek, pont szekrénybe helyezett vezetékre nincs rubrika, de van terhelhetőség az elhelyezéstől függően 52-100 A között (PVC szigetelésre szűkítve), valamint módosító tényező a környezeti hőmérséklet, a köpenyben elhelyezett vezetők száma (tényleg, nem is írtad, hogy egyfázisú, vagy három?), az együtt haladó vezetékek száma szerint elég tág határok között felfelé és lefelé is. Tehát hogy miből mit választva jön ki az 50 A... Így aztán szerintem a kérdésre nem lehet válaszolni.
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Szept 12, 2014 /
 
3fázisú hálózat, sajnos az elosztóba 25ös vezetőt körülményes volna elhelyezni más tipusú fázis osztó kötő elem kelene hozzá mert ez 16osra való. A 25ös kötő elem már több modul helyet venne igénybe az nem fér el benne. Én töbektől halottam már hogy a 16os elviseli ezt a biztosítást ezt alkalmazták már máshol is. Az elhelyezés vezeték csatornában van több áramkörrel. Nekem a 63as biztosítást azok mondták akik elosztó szekrény össze szereléssel foglalkoznak.
(#) papo69 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Elosztószekrény belső huzalozására 1 lépcsővel lehet kisebb mint az elhiresült táblázatban lévő értékek.
(#) kameleon2 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Ma már annyi okostelefon van. Én is telepítettem az enyémre egy elég precíz, német programot. Megmondja, hogy mekkora keresztmetszetet húzzon az ember, néhány fontos paraméter megadása után: DC, AC, feszültségérték, megengedett feszültségesés, hossz..... Egyben ez útmutatást ad a vezeték biztosítóját tekintve is, hiszen alul kell biztosítani, hogy valóban ne legyen gond. Ki is lehet számolgatni egyesével a jól ismert képlet alapján, de vannak weboldalak is, ahol gyönyörűen online is kiszámolható. Én annyit tudok, hogy régebben alanyi jogon 25A járt és megfelelt a 10-es aluminium vezeték. Azóta 32A-re emelték ezt az értéket, de sok helyen vezetéket nem cseréltek. Nekem 27m réz vezetéken megy 40A és langyos. Tehát 16-os alu vezetékre nem mernék 63A-t tenni.Legalábbis 5-10m szakaszon biztosan nem. Most utánaszámoltattam a kis okos programmal: 230V feszültség mellett, 16mm2, re 63A-re 4.61m hosszt ad 3% feszültségesés mellett. Ebben nincs benne a kötés! Visszájára fordítva: 10m-re már csak 29.07A-t számol 16mm2 mellett az iménti adatokkal. Nálunk a dugaljban 243-244V mérhető, azaz a helyzet még rosszabb. Ennyit a gyakorlatról és az elméletről.
(#) Gabó válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Ez a táblázatodi is relatíve fogalom... Ajánlom figyelmedbe, hogy nézz meg egy pl mai 4es mkh-t, és egy régebbi (nem ilyen 1-2éves, hanem minimum 10éves, de lehet több is) szintén 4est. De akár keresztmetszet számítást is végezhetsz, és akkor már nem azt fogod kapni, ami rá van írva.Erre egy nagyon jó saját pálda, egy 16os mkh, amire kellett 16os szemes sarut préselni. Na most, ami 16os saru volt, vígan bele tudtad dugni szigeteléssel együtt a vezetéket.... Megmértük, és valami 11-12es volt a valós átmérő. Vezetéken, meg vígan rá volt írva, hogy 16os. Állítólag elbírja a névleges áramot, fizikálisan eléggé melegedett... A békebeli, 16os, hideg maradt!
(#) Marko Ramiusz válasza proba hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Szia, proba! Köszönöm a választ, sok ötletet adtál, nem feltétlen csillárkapcsolóban kell gondolkodnom.
(#) bakos13gab válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Ha tuti akarsz lenni és maradsz ennél, akkor érdemes lehet szilikon szigetelést ráhúzni, mert az nagyon jól bírja a melegedést és biztos, hogy emiatt nem lesz gond. A feszültségesést mindenképpen figyelembe kell venned. A kismegszakítóknak pedig ha megnézed a karakterisztikáját, akkor rövid időre nagyon túl tudod terhelni őket.
(#) BarnaPili hozzászólása Szept 14, 2014 /
 
Sziasztok!
Villanytűzhelyhez kell áramot vinnem.Jelenleg 32A van,egy fázis.A jövőben bevezettetem a 3 fázist 3x16A-el.Most erre nincs pénz,addig így marad.A vezetéket (5x4 mm2,15m) már elhúztam a lakás biztosítéktáblájához.A képen látható a biztosítéktábla.A kérdés.A fázisvezető egyértelmű,azt bekötöm a Fí-relé után (25A "C"-s automata)A nullát nem tudom,hogy tudom bekötni.A védőföldet meg lehet itt csapolni?A nullát ráköthetem a Fí-relé nulla csatlakozójára?
Köszi a választ!
István
(#) kadarist válasza BarnaPili hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Szia!
A nullát a fázis mellett találod és kék színű a vezeték és azt is az áramvédőkapcsoló utánról vedd le. A Védővezető a zöld-sárga, értelemszerűen azt meg arra kösd rá.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2014
(#) Bakman válasza kadarist hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Szerintem nem jó. A nulla és a földelés rendben van, de a tűzhelyhez kell még egy kismegszakító. Fázis a Fi-reléből a kismegszakítóba, majd annak másik feléről mehet a tűzhely felé.
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Én csak azt írtam le, hogy a nullát hol találod. Persze, a fázisnak adj egy automatát.
(#) BarnaPili válasza Bakman hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Idézet:
„A fázisvezető egyértelmű,azt bekötöm a Fí-relé után (25A "C"-s automata)”

Így lesz.Anélkül nem akartam bekötni.
(#) sirály12 hozzászólása Szept 14, 2014 /
 
Üdvözletem!

A mérőóránál 25A-es kismegszakító van. A lakásban kb 10m vezetékkel kell az áramot az elosztódobozba elvezetni. Ehhez elég nekem 4mm2-es kábel?
Azért kérdezem, mert van hozzá 5x4mm2-es kábelem. Ha lehet nem vennék hozzá másik kábelt. Az a bekötés megengedhető, hogy 1 fázis a fi előttről, egy a fi utáni áramkörröl, ehhez 2db 0 vezeték és persze a föld. Ez pont 5 kábel. Szükségem lenne fi-relével nem védett 230V-ra is. Persze nem azért, hogy az ne legyen védve, hanem az udavarra menő áramot külön fi relével akarom védeni.
Az éjszakai áramot ami 16A, pedig egy 3x4mm2 kébelleal vinném el.


Vagy inkább az óraszekrényből szereljem le a fi-t és tegyen inkább az elosztószekrénybe?
Akkor lenne egy fázis(25A), éjszakai(16A), két nulla és egy föld.
Ekkor a kérdésem, hogy 25A-ra elég a 4mm2 -es réz kábel?
Ekkor minden fi relé az elosztódobozban lenne, némileg kényelmesebb lenne így. Ez szabályos lenne így?
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Szept 14, 2014 /
 
Sziasztok! Volna még egy kérdésem hozzátok fogyasztásmérő bekötésével. A mérő óra csatári plasztos szekrénybe kerül majd bele (új kiépítés) Amit bizonyára sokan jól ismernek . A szekrény a henselhez hasonló, én csak kívülről ismerem a felépítését nem dolgoztam vele még. A szekrény téglalap alakú régi alu tokozat A2 méretével egyező állítva van ugye be gipszelve sülyesztet szereléssel. Ide adtam ki a főelosztóhoz érkező betáplálást MKH25el majd 63A es terhelés lesz rajta. Az MKH ák felülről érkeznek a szekrénybe, majd a szekrény aljáig ,aljától 10cm el hosszabb. Az a kérdésem hogy nagyon bízom benne nem járassák ezt úgy a szekrényben hogy rövid legyen mert elég körülményes volna cserélnem. Szerintetek elég lesz így ? Az ÉMÁSZ beköti majd ? Lehet én reagálom kicsit túl de szeretném ha valaki megerősítene benne aki jártas ezekben. Egyébként az MKH16 al kapcsolatos problémám megoldódott úgy néz elég lesz a leágazásnak az 50amperes biztosítás, azt meg elviszi a 16os vezeték. Köszi a válaszokat !
(#) hegman válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 15, 2014 /
 
Szia!
Tehát azt írod, hogy betáp fent, a vezeték pedig 60+10cm.
Akkor szerintem az biztos elég, talán még sok is (vágni könnyebb mint cserélni ha teheted légy ott a bekötésnél és esetleg vágsz belőle).
Az órák bekötési pontja kb. a doboz alsó harmadára esik tehát a vezetéknek addig kell elérni.
Nálunk (E-on-volt DÉDÁSZ) az mkh-ra hosszított érvéghüvelyt kell rakni erre figyelj.
(#) hegman válasza hegman hozzászólására (») Szept 15, 2014 /
 
Jobban mondva előtte a mérő előtti kismegszakítóba megy az mkh.
De ezzel a hosszal akkor is elég. A kismegszakítóhoz nem kell hosszított érvéghüvely, csak a kismegszakító után az órához menő végen.
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Szept 15, 2014 /
 
És a null vezetöt hol kötik meg a szekrényben .?
(#) kadarist válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 15, 2014 /
 
Nem kötök, az direktben megy a fogyasztásmérő nullaszorítójára.
(#) hegman válasza kadarist hozzászólására (») Szept 15, 2014 /
 
Így van, a nulla az órába be és onnan el.
Viszont a ha itt van a PEN szétválasztása akkor szoktak feltenni egy sorkapocs blokkot ahol PEN be föld a földelőszondától be nulla fel az órához és PE a fogyasztóhoz
Következő: »»   361 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem