Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   367 / 959
(#) ha6qt hozzászólása Szept 24, 2014 /
 
Sziasztok,

Kötésdobozoknál van ez a hernyós gumi bevezetője a kábeleknek. Úgy érzem, hogy ez az alkatrész nem rögzíti megfelelően a tömör kábelt, mert a kábel külső mozgatása esetén (pl. a gégecsőbe még egy ér behúzása közben) mozog a belső szerelés is. Mivel szokás rögzíteni a falhoz a kábeleket, a gumi bevezető előtt?

Köszi!
(#) kameleon2 válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Ha nem akarod, hogy elmozduljon - arra több mód is van. A leggyorsabb a kötegelő, vagy műanyag gyorskötöző használata. Ha ez kevés- jöhet a tömszelence. Ha az is kevés, akkor tömszelence+ kötegelő .
(#) amdni válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Üdv! Érkezett valami visszajelzés a wagó cégtől a kérdésre?
(#) bakos13gab válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Még nem. Majd írok, ha igen.
(#) ha6qt válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Köszi a választ! Tömszelencét rendelnék, de van egy erős bizonytalansági faktorom, légyszi segítsetek!

A 10*10-es kötésdobozba való kipattintható - kivehető gumihernyó helyére bemegy a 3*1,5mm2 kétszer szigetelt kábelt befogadó tömszelence (ha jól látom, erre a legkisebb legjobb a 16mm-es szelence), vagy át fog esni a kötődoboz furatán?

Köszi!
(#) ötfelezős válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
"a vezeték anyagából készített sodort kötések alkalmazása tilos 1980 óta."

Ezeknek azt se hidd el ezentúl, amit kérdeznek.
Sokkal előbb lett tilos, aztán most meg már nem az.
(#) papo69 hozzászólása Szept 24, 2014 /
 
Aki kételkedik a Wago-s kötés megbizhatóságában az nézze meg ezt a videót.
Vigyázat nem minden Wago ami annak látszik. Az utánzat kicsit olcsóbb de nem megbizható annyira.Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2014
(#) amdni hozzászólása Szept 24, 2014 /
 
Három fázisú fi relé bekötése a villanyórához kb. mennyibe kerül? ÉMÁSZ
(#) Gery78 válasza papo69 hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Szia! Esetlrg egy olyan videót nem ismersz ahol a forrasztott kötést teszik ki ilyen igénybevételnek?
(#) Gafly válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Mivel az utána van, ezért tipikusan nem az ÉMÁSZ szereli szerintem. Tehát ahogyan a villanyszerelővel megállapodtok. Kérdés hogy befér-e a meglévő helyre, mert ugye 4 egység helyet foglal...
(#) elektroncso válasza papo69 hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Ezt a videót mintha láttam volna. Meggyőző. Viszont van egy kis bibi. De ez már csak halk megjegyzés. Szakember megcsinálja rendesen. Viszont egyszerű magánember bemegy a boltba, megveszi a legolcsóbbat, otthon kisbicskával megblankolja a drótot, agyongörbíti közben. Ez már jó minőségű wago-nál sem ad jó kontaktot, a rossz minőségűnél meg végképp. Persze bolondbiztos megoldás nincs. De mondom ez csak egy halk megjegyzés.
(#) amdni válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Én egyszerű magánemberként wagó márkájú wagót vettem, nem volt olcsó, és blankoló fogóval blankoltam ami szintán nem pár száz forint volt.
Viszont a szakember amit nem rég láttam a saját szememmel, kisbicskával illetve szikével blankolta a vezetéket.
Szüleim házában az mm fal vezetéket kis szöggel rögzítette a "szakember" a vakolatra.
Érdekes.
(#) potyo válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Az MM fal vezeték szöggel rögzítésével mi a baj?
(#) amdni válasza potyo hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Közé ütötték be a a szöget. Ez normális mert akkor elnézést kérek.
Tudtommal van a rögzítésére jobb módszer.
(#) proba válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Mindegy mivel blankol ( akár foggal is) az a lényeg a vég teljesen egyenes legyen.
(#) proba válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Ha megnézed az MM fal egyik oldalán kicsit távolabb vannak az erek. Szerintem ott szögelhető, ha a szög feje nem megy bele a szomszéd erekbe.
(#) amdni válasza proba hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Megnéztem, valóban úgy van ahogy mondod, de furának találtam hogy csak úgy beleütött egy szöget.
(#) amdni válasza proba hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Nyilván nekem nincs gondom azzal mivel blankol. A másik furcsaság amit láttam hogy összetekergeti a vezetéket, ami többek szerint már egy pár évtizede nem elfogadott.
Ha így van, hogy csinálhat ilyet egy szakember?
(#) dB_Thunder válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Idézet:
„Én egyszerű magánemberként wagó márkájú wagót vettem, nem volt olcsó, és blankoló fogóval blankoltam ami szintán nem pár száz forint volt.”

Megérdemled.
Mindenki azzal dolgozik amivel megszokta, attól függetlenül a munka még elkészülhet jó minőségben. Én sem használok blankolót...
Idézet:
„...hogy csinálhat ilyet egy szakember?”

A villanyszerelés szabványkövető szakma, igaz ehhez nem adják meg a hátteret ingyen. Az öreg szakiknak már nem fog változni a szokásuk, attól függetlenül hogy a szabvány változik, Főleg vidéken....
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2014
(#) amdni válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
A jó szerszámot meg kell fizetni és egyszer kell megvenni.
Sajnos már megjártam azzal hogy valamivel olcsót vettem.
(#) elektroncso válasza amdni hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Hogy csinálhat ilyet? Őneki a csavart kötés vált be. Apám is profi, elismert, jó szakember. Viszont ő is a csavart kötésre esküszik. Neki az vált be. Nálunk mindig csak a selejtes ''wagó,, van a boltban, nem hajlandóak a jobból rendelni, pedig apám eleget rágja a fülüket. De süket fülekre talál. Annál a bóglinál pedig még mindig jobb a csavart. Mondom a nagyszüleimnél is csavart kötés van már 50 éve, jól túlterhelve, már pereg a szigetelés a drótról, a szigetelő szalag csonttá van keményedve. Viszont a kötésekkel nincs baj. Mással már annál több. De az nem ide tartozik. Vagyis jól kialakított csavart kötés is lehet jó kontakt, de jól kell kialakítani. Nem 1 cm hosszan kell összetekerni. Legalább 3-4 cm hosszan.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2014
(#) amdni válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Én megértem hogy stabil a csavart kötés, nálunk is az van 40 éve, semmi baj vele, de tudtommal tilos. Vagy ez nem számít semmit?
De mindegy hagyjuk, ahány ember annyi féle megoldás...
Biztos mind jó, kinek mi vált be.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Igaza van, a csavart kötés préseléses hegesztés, és nem kell hozzá spec szerszám, csak két fogó.
(#) Gabó hozzászólása Szept 24, 2014 /
 
Most komolyan, 2-3 hetente lesz ugyan ez a wago vs csavart és egyéb kötés téma? Van egy szabvány, amit be kell(ene) tartani, mert ha esetleg történik valami baleset, (pl lakástűz), és megállapítják a forrását (nem szabvány kötés), akkor nem hogy a biztosító nem fizet, de még eléggé súlyos következmények is lehetnek, ha nem csak a ház égett le(személyi sérülés/halál)...
(#) amdni válasza Gabó hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Én erre akartam célozni mikor rákérdeztem a csavart kötés helyességére, nem akartam megsérteni senkit aki így csinálja, belátom hogy tartós hiszen nálunk is már 40 éve teljesít, ellenben wagó még közel sincs 40 éve a piacon tudtommal.
De ha tűz van, esetleg valaki bent ég a házban akkor a szakértő ha meglátja a csavart nem megfelelő kötést le is zárja a vizsgálatot, ezt egy tűzkárszakértő mondta nekem.
(#) Gery78 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Idézet:
„Vagyis jól kialakított csavart kötés is lehet jó kontakt, de jól kell kialakítani. Nem 1 cm hosszan kell összetekerni. Legalább 3-4 cm hosszan.”
Akkor lesz jó a csavart kötés, ha az anyag (réz) rugalmassági határán túl van húzva, tehát egy kicsit hidegen megfolyik az anyag. Ezt lehet is érezni, amikor úgy összeroppan a kötés. Akkor jó. Ez hasonlít a Wire Wrap kötéshez, amit korábban is említettetek, hogy az űrtechnikában is ezt használják.
(#) kameleon2 válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 25, 2014 /
 
10x10-es kötődobozt nem fogsz találni - csak 100x100-ast. Abból viszont van jó pár féle. Van könnyű és nehéz doboz. A nehéz dobozokból van fúrt és fúratlan.... A nehéz doboz vastagabb falú és általában falon kívüli - csavaros változat. Ha kicsi a doboz, jöhet a 150x150-es stb... De használhatsz Acidax dobozt is, az kerek és kisebb - mégis tömszelencézhető.
(#) ha6qt válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 25, 2014 /
 
Ne haragudj, de ennek se eleje, se vége. Megkövetem magam, valóban elírtam, 100*100-as.

És írtam, hogy gumiharangos, hernyós, kinek mi tetszik, és már megvásároltam.

Ha nem tudsz értékeset hozzátenni, kérlek, legalább ne vegyél el belőle
(#) amdni válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 25, 2014 /
 
Én is írtam a wagónak, már válaszoltak is. De semmi új. Belinkelem. Ebből én azt szűrtem le, hogy az alu kábel és a wagó között is létrejöhet az a bizonyos elektrokémiai korrózió.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2014

idézet.txt
    
(#) laller015 hozzászólása Szept 25, 2014 /
 
Jó napot mindenkinek!
A segítségeteket szeretném kérni.Van egy elég nagy problémám nagyszüleim házában,mégpedig az hogy a bojler szeret "csipkelődni" elég rendesen fürdés-zuhanyzás vagy csak egyszerűen a csaphoz érés közben.El jutottunk arra a szintre,hogy nincs mese át kell kábelezni az egész lakást,ezt majd ti is láthatjátok (a villanyóraszekrény undorítóan néz ki,és olyan dolgok vannak benne amit én még 20 éves fejjel nem láttam)Sok sok helyen meg vannak égve a kötődobozokban a kötések,és emiatt gondoltunk arra hogy megérett a ház egy átfűzésre.Nekem alapvetően egy elektronikai érettségim van csak,sok sok dologgal tisztában vagyok,de a fő kérdésem az lenne hogy újrafűzésnél a bejövő PEN-t hogyan szokták szétválasztani PE-re és N-re? Ez valahogy nekem nem tiszta dolog,viszont úgy gondolom hogy ha ezzel tisztában lennék akkor nyugottan át is kábelezhetném az egészet,mivel plombákhoz nyúlnom nem kell.De erre remélhetőleg ti majd adtok egy konkrét választ.Előre köszönöm a segítségeteket!
Következő: »»   367 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem