Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   385 / 960
(#) Bakman válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2014 /
 
No igen, elfelejtettem, hogy nem mindenhol olyan hálózat van, mint nálunk (TT). Itt ugyanis ez sokkal nagyobb gondot jelentene. A csillagpont elmászás a bekapcsolt fogyasztók egymáshoz viszonyított ellenállásától függ, nem feltétlen kell nagy áramú terhelés.
(#) pbalazs hozzászólása Nov 8, 2014 /
 
Üdv urak!

Csengő nyomógomb bekötésével kapcsolatban van kérdésem.
Ismertek olyan szabványt, hogy a lakáson kívül (lépcsőházban) felszerelt csengő nyomógombhoz hogyan kell csatlakozni?
Kötelező (vagy esetleg ajánlott) a trafó, vagy mehet közvetlenül a fázis?

Köszi.
(#) szamóca válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Milyen fázis? A csengőreduktor szekunder tekercséről megy ki a 8VAC.
(#) lukacsp válasza szamóca hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Gondolom az a kérdés, hogy a nyomógombra ki lehet-e vinni a trafó primerének fázisát-e. A választ nem tudom.
(#) ötfelezős válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Hát mi van ráírva a nyomógombra? Mármint a lakástulajdonos nevén kívül. Ha bírja a feszültséget... Ha a vezeték 230-ra alkalmas... Ésígytovább.
Van egy csomó csengő, ami eleve 230-ról működik.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2014
(#) pbalazs válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Persze, minden bírja, csak hogy érintésvédelmileg okés-e.
Nem találtam ilyen szabályt, trafót meg nem akarok tenni, mert nem fér a dobozba.
(#) pbalazs válasza szamóca hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Trafó nélkül, 230-as csengővel közvetlenül.
(#) gyuszo válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Nagyon sok lakótelep belső lépcsőháza van így megoldva.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2014
(#) V.Cs. válasza proba hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Bocsánat, pontatlan voltam!
Légkábeles betáp, és a szolgáltató felé szakadt el a légkábelen (tudom, hogy furcsa, mert az a tartókábel is) a nulla. Vihar volt, és ledörzsölte (elég nagy volt a fesztáv) a szigetelést az egyik fázisról, és csatt! A fázis bírta, a nulla (egész pontosan PEN vezető) nem!
Ez részben egyesített PE és N vezetős rendszer, jelölése TN-C-S
A PE és N vezető szétválasztása (összekötése) az elosztótáblában történik.
Egyébként FI relé nem volt, de mivel a fogyasztóknál nem volt testzárlat, nem is oldott volna le.

tn c s.jpg
    
(#) elektroncso válasza V.Cs. hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Hasonló volt már itt is. A tetőtartón nullszakadás, az áramkör a sütőn, gázcsőn keresztül záródott, onnan vették észre hogy szikrázott a laza EPH bilincs.
(#) szamóca válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Mivel gyártmányokat használsz hozzá, az adatokat (feszültség, áramerősség IP. véd. fok) azokon, vagy a gyártmánylapon pontosan feltüntetik. Neked "csak" ezeket a feltételeket kell betartani.
(#) ötfelezős válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Érintésvédelmileg? Az érintésvédelem cserkész-szintű fogalmazásban azzal foglalkozik, hogy ha vasdobozban van a készülék, és netán meghibás miatt rázna...
Ironikus módon egy transzformátoros csengőnél inkább akkor lenne érintésvédelmi aggály, hogyha a szekunder megy ki a nyomógombhoz. Mert arra ügyelni kell, hogy a törpefeszültségű áramkör hogyan van vezetve.
(#) pbalazs hozzászólása Nov 9, 2014 /
 
Okés, köszönöm mindenkinek.
(#) gyuszo válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
8-12V-os feszültségű csengőt én kültérre, kertes házhoz , kapuhoz, kerítéshez javaslom.
Panelház, lakótelep belső lépcsőházához, ha eredetileg is az volt, megfelelően szerelve maradhat a trafó nélküli is. Gondolom ez volt a fő szempont.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2014
(#) fúró hozzászólása Nov 12, 2014 /
 
sziasztok olyat szeretnék kérdezni hogy menyire szabályos az hogy , a villanyóra szekrényt ki telepítik a kerítéshez . hogy az új villany óra szekrénytől a ház lakás kis elosztójához 5x 10mm2 földkábelél táplálom meg és falba? lehet e a földkábelt közvetlenül védőcsövezés nélkül be gipszelni a falba.
(#) gyuszo válasza fúró hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Ezt a munkát csak regisztrált villanyszerelő végezheti, a helyi áramszolgáltató veszi át .
Az, hogy a mérőhely hova kerül, a kerítéshez, vagy az épület utcai oldal felőli falára sok egyéb körülménytől függ. Ezt előzetesen a helyi áramszolgáltatóval kell egyeztetni.
(#) taurus válasza fúró hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Földkábelt falba gipszelni nem szabályos. Mindenképp kell kialakítani a ház oldalán (falban) egy kábelfogadó szekrényt. Onnét lehet MŰ csőben a vakolat alatt a lakás elosztójához vinni a vezetékeket a kábelköpeny eltávolítása után.
(#) Feri hozzászólása Nov 12, 2014 /
 
Bármilyen kábelszerű vezetéket szabad közvetlenül falba fektetni, kivétel ha a kábel gyártói adatlapja ezt kimondottan nem tiltja. Lényeg, hogy az érszigetelésen kívül köpenyszigetelése is legyen. Ügyelni kell a mechanikai védelemre. Védőcsőbe azért érdemes tenni, mert egy esetleges kábelcsere egyszerűbb. 5x 10-es kábel esetén nem indokolt a kábelfogadó ezt a keresztmetszetet közvetlenül is be lehet kötni egy elosztói kapocsra.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) proba válasza Feri hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Mondjuk aki az 5*10 es kábelt egy kanyarban áthúzza az ügyes.
(#) kameleon2 válasza Feri hozzászólására (») Nov 12, 2014 1 /
 
Idézet:
„Bármilyen kábelszerű vezetéket szabad közvetlenül falba fektetni, kivétel ha a kábel gyártói adatlapja ezt kimondottan nem tiltja.”
Azért ne feledjük el, hogy más lesz a hőelvezetése a kábelnek, ha nem csőbe van fektetve. Rosszabb lesz a hőleadása így feljebb kell méretezni a keresztmetszetét! Ráadásul a csere is utólag okoz fejfájást.
(#) gyuszo válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 12, 2014 / 1
 
A vakolatba fektetett vezeték és a csőbe húzott vezeték terhelhetőségére itt a táblázat.
A = védőcsöves szerelés
B = Vakolatba helyezett
Mindenesetre a védőcsöves szerelés az előnyösebb a könnyebb szerelhetőség, esetleges javítás, bővítés esetére.
(#) Feri válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Milyen méretezésre gondolsz egy családi háznál az 5x10-es CU kábelnél.
Az "A" csoportban is 48A az alapterhelhetőség.
Idézet:
„Védőcsőbe azért érdemes tenni, mert egy esetleges kábelcsere egyszerűbb”
. Nem vitatom a védőcső előnyét és teljesen támogatom is, csak azért írtam, hogy lehet közvetlenül falba fektetni, mert "taurus" azt írta, hogy az tilos.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) Feri válasza proba hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Mi még a 25-ös kábelt is áthúzzuk egy kanyaron, persze nem 16-os csövön.
Az épületcsatlakozásoknál még vastagabbakat is.
(#) gyuszo válasza Feri hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Így van Feri, a 4 x 25-ös csatlakozó kábel a MÜ II 50 csövön . Persze a megfelelő MÜ II 50 ívvel.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) taurus válasza Feri hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Nem azt írtam, hogy tilos, csak annyit, hogy nem szabályos.

Forgalmazó szerint:
"Szabvány: MSZ 146-6, HD 603 3. rész, DIN VDE 0276
Alkalmazása: Belső térben és a szabadban, kábelcsatornában, rögzített elhelyezéssel falon és fémszerkezeteken, vagy közvetlenül a földbe fektetve"

Ebből én nem olvasom ki, hogy belső térben ne kellene kábelcsatornába tenni.
(#) Feri válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Csak felbosszantott, hogy nem hozzá értő emberek adnak másoknak tanácsot.
Már többször leírtam az erősáram nem játék, azzal végzett bármilyen nem szakszerű tevékenységgel magunk vagy mások életét veszélyeztetheti.
(#) Feri válasza taurus hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Valószínű ebben soha nem jutunk kötös nevezőre ezért én részemről a vitát lezárom.
(#) erbe válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Csőbe húznak egy vezetéket, általában nem szokták ventillátorral átszellőztetni a jobb hűtés érdekében. Ennél már az akármilyen vakolat is jobb, az legalább hővezetéssel elviszi a hőt (falfűtés ). Lásd a korábban idézett táblázatokat!
Ráadásul ritka kivétellel, de a vakolatokat nem szokták rossz hővezető műanyagból készíteni, mint a védőcsövet.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) kameleon2 válasza Feri hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Nálam 5x16 réz van..... A védőcsőről: a nevében is benne van - védi a benne lévő vezetőt. Tök kellemes dolog, amikor verik le a vakolatot és beleszalad a kőműves kalapács, mert a vakolatban futott a kábel. védőcsőnek kellő méretű horony szokott lenni - az eleve kicsit mélyebbre is kerül és valamit legalább fog - és még kopog is. Ha bevakolod a kábelt - ember legyen aki kikopogtatja. Sok mindent lehet - és meg is teszik sokan. Pusztán a józan ész mondatta velem, hogy jobb csőbe húzni. Nálam minden előre le lett csövezve. Amikor jöttek felszerelni a tányéros TV-t kérdezték hol csatornázzanak? Mondtam ? Sehol! Itt kössenek a végére. Amikor olcsóbb lett az IPTV -ott volt a kábelvég ahhoz is, csak nem fogadták el - mert csak az általuk behúzott vazelines kábel a jó.... A 40 m cső a földben tökéletesen átjárható volt, 5 perc alatt végeztünk az áthúzással is. Ugyanez vakolatbontás mellett időben is költségben is durvább lett volna. Megéri néha előre gondolkodni.
(#) Feri válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Valamit nagyon félreértettél.
Én soha nem mondtam, hogy a védőcső felesleges és rossz megoldás.
Természetesen a csővel való szerelés a jó megoldás.
De az is igaz, hogy nem tilos kábelszerű vezetékeket közvetlenül vakolat alá fektetni.
Tőlünk nyugatabbra a "szegény" németeknél ez bevett szokás az MBCu kábelt közvetlenül vakolat alá fektetik a csövezést alig ismerik.
Az 5x16-os kábel csak nagy távolság és nagy áramfelvétel esetén lehet indokolt különben pazarlás. A csatlakozó kábeleket méretezni kell, a minden szempontnak megfelelő kábelnél erősebb beépítése nem indokolt és nem hoz minőségi javulást a villamos hálózaton. Ellenben nem jelentéktelen árnövekedést okoz.
Persze mindenki maga dönti el neki mi a drága.
Részemről ezt a vitát is lezárom.
Következő: »»   385 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem