Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   411 / 959
(#) kameleon2 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Ne add fel könnyen. Nézz körül a keres-kínál weboldalakon is. Az előző leírásomban megtalálod az eredeti sorozatszámot és típust.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Szia!
P.ü. ment.
Kálmán
(#) donder hozzászólása Máj 25, 2015 /
 
Sziasztok!

Olyan problémám volna, hogy...
Adott 2 fázis.
Az egyik a mi lakásunkba van bevezetve, a másik pedig a telkünkön lévő másik lakás hálózatára van bekötve. (Félreértések elkerülése végett, a másik lakás is a miénk)

A telek egyik részében ki lett alakítva egy műhely. Egy váltókapcsolóval szeretném eldönteni hogy az a műhely éppen melyik fázist használja, az adott időben.
Erre a célra beszereztem egy VGK 41 típusú Csillag-delta irányváltó kapcsolót, amiről azt az információt szereztem hogy ezen célra tökéletesen megfelel, hiszem 380V 40A-t képes elviselni.

A gond ott adódott, hogy kezdő mivoltomból kifolyólag csak odáig jutottam, hogy kimértem hogy az 1-es és 2-es állásban melyik pontokat kapcsolja. Ez az ábrán is fel van tüntetve.

Amiben segítséget kérnék: A két bemenő ágat (nulla és fázis) továbbá a fogyasztó ágat mely lábakra köthetem be?

Előre is nagyon köszönöm!
(#) Fantasy válasza donder hozzászólására (») Máj 25, 2015 / 1
 
Üdv!
A képen egy irányváltó kapcsoló van, nem bonyolult bekötni arra amire szeretnéd. A ceruzás rajzod nem egyezik a kapcsolón levő ábrával. A kapcsolón levő ábra szerint egyik állásban az 1-2, 7-8, 9-10 kapcsok zárnak. Másik állásban a 3-4, 5-6, 9-10 kapcsok zárnak. Ez alapján a következő lenne a bekötés számodra: 1-es egyik bemenő fázis, 5-ös másik bemenő fázis. A gyári átkötéseket nem látom a kapcsolón, ha nincsenek meg akkor, kapcsoló másik oldalán a 2-es és 6-os kapcsot összekötni, ez lesz az elmenő fázisod a műhely számára. A nullát nem szoktuk irányváltó kapcsolóra bekötni, de ha szeretnéd akkor a 9-es kapocsra a bemenő nullát kell kötni, a 10-es kapocsról az elmenő nulla lesz a műhely számára. A 9-10 kapocs mindkét állásban záródik, ezért felhasználható a nulla megszakítására.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
(#) kameleon2 válasza donder hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
A nullát ne kösd rá. Üzemi visszatérőt nem szoktunk bontogatni - abból baj is lehet. Főleg ha éppen az az érintkező sérül és a két fázis közé kerül a fogyasztód. Ha rám hallgatsz - Csak a fázisokat kapcsolod - bár azt sem teljesen értem miért kell - de ez a te dolgod.
(#) donder válasza Fantasy hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek.

A beszámozás sajátos. Ezért is vázoltam papírra, mert úgy lehet rájönni hogy melyiket milyennek számoztam.
Hasonló elrendezéssel sikerült megcsinálnom.
Volt rajta gyárilag minden, viszont ahhoz hogy ki tudjam mérni rendesen multiméterrel, le kellett szednem. A képek is akkor készültek.
Majd időközben visszatért a logika, és rájöttem a szisztematikára

kameleon2-nek válasz:
Azért mert két külön fázis, két külön mérőóra.
Ha nagyonn lélegzetvételű fogyasztót szeretnék üzemeltetni akkor nem szeretném egy 2 emeletes ház amúgy is már elég sokfelé osztogatott áramkörét használni, hanem a már amúgy is korszerűbb és vastagabb kábellel rendelkező másik lakás rendszerét használnám.
Nem mellesleg, valamiért 16A-es biztosíték került fel a kislakás körére, és nem 10-es, amilyen a miénk is.
Mivel nincsenek olyan gépem amiknek 3 fázis kellene, így elég a 230V 1 fázis is. Viszont nem mindegy hogy 10A vagy 16A, és hogy pislog e odabennt a lámpa vagy sem. (Asztali körfűrész, heggesztőtrafó, kompresszor, asztali fúrógép, stb.. esetén.)
(#) donder válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
A nullát is bekötöttem. Ha úgy nézem, ugyan tényleg ugyanaz a potenciállal rendelkező ág, viszont nem ugyanoda ágazik le, hanem külön légkötéssel jön be a második fázis.
De cáfolj rám ha még így sem éri meg rákötni.
(#) ötfelezős válasza donder hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Nem lenne jó másik nullát használni. 5 év múlva életveszélyes lenne az ott szerelőre nézve.
(#) donder válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Ezt kérlek fejtsd ki nekem bővebben.
(nem vagyok szakmabéli)

Józan ésszel arra gondoltam hogy ha kapcsolok nullát, akkor a 0 állásban gyakorlatilag teljesen (hermetikusan) leválasztom a műhelyt az áramról. Tehát ha valamilyen galiba miatt a nulla is "rázna" (értsd: ha szar lenne a kapcsolót megelőző rendszer) akkor sincs gond a műhely esetében mert lekapcsoltam.

Miért okoz gondot ha egyik nulláról átkapcsolom a másikra?
(#) donder válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
A másik, hogy nem sűrűn lenne kapcsolva. Csak azon alkalomszerű eseményekkor mikor pl. asztali körfűrészt használnék. Az meg csak tél előtt van.
(#) Bakman válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Két helyről kapja a műhely az áramot. Nekem logikusnak tűnik a nulla átkapcsolása is, ahogy eredetileg donder elképzelte. Hol az egyik ágat akarja terhelni, hol a másikat. Vagy összeköti a két nullát és erre csatlakozik rá, vagy csak az egyiket használja. Külön Fi-relék használata esetén mindkét megoldás bukta.
(#) kameleon2 válasza donder hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Idézet:
„Józan ésszel arra gondoltam hogy ha kapcsolok nullát, akkor a 0 állásban gyakorlatilag teljesen (hermetikusan) leválasztom a műhelyt”
Leválasztod - ha jó a kapcsolód.... Ha elromlik, bekontaktosodik - akkor lesz baj...
(#) pont válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Szerintem az egésszel baj van. Előbb utóbb mindig baj lesz ha egy helyre kétfelől megy az áram. Még ha csak is a szekrény kap két felől, ahol a kapcsoló van, akkor sem lehet azonnal áramtalanítani. (egy tűzoltó befonná a haját, ha ilyet látna). És akik most telepítik azok tudják, de 10-20 év múlva a sokadik páciens már csak meglepődik.
(#) donder válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Pontnak és Kaméleonnak válasz:

A kapcsoló egy viszonylag jó állapotú darab. Ahonnan szereztem, előzőleg ismertem az előéletét.
Nem volt sokat használva, épp ebből kifolyólag merem hadba állítani.
Mint rendes helyeken, a kapcsolási rajzot normálisan elkészítem, és belerakom az erre rendszeresített dossziémba..
Mint ahogy tettem a kapcsolóüzemű tápommal is...

Félreértések elkerülése végett, mindkét bejövő ág előtt természetesen van biztosíték és Fí-relé is.
A kőműves munkálatok után a főkapcsolóba még be lesz téve egy hőkapcsoló, és feszültségmérő is.
Ezután a biztosítékházba külön minden ami kell. (jelen esetben 10A biztosíték, 2A biztosíték, 16A biztosíték (16A-es 230-as csatlakozónak), csengő)

Tehát ezen váltókapcsoló-főkapcsoló előtt is van védelem, és utána is lesz.
Továbbá táblázni is fogok, hiába saját műhely.
Amiket terveztem: Kátirányú betáplálás, stb...

Egy másik, 1 fázisú, 2 kapcsolású, 10A-es VGK kapcsolóval viszont már csináltam főkapcsolót (máshová).
Mindennapi használatban van úgy kb 4 éve és semmi baja.
Ott is készült szakszerű kapcsolás.
(#) opelomega3000 válasza donder hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Két irányú betápot szeretnél csinálni, szakmai tapasztalat és tudás nélkül.
Bátor vagy!

Van két ÁRAMKÖRÖD.
Azért írtam naggyal, mert az áramkör a fázist és a hozzá tartozó PEN vezetőt tartalmazza.
PEN és nem csak nulla.
Nullázott rendszerről beszélünk és a kettős betáp biztonságos kialakítása fontos.
A két PENt összefogni és innen leágazni a nullával a műhelynek.
A két fázist kismegszakítók közbeiktatásával ráengedni a választó kapcsolóra és a közöst egy kismegszakítón keresztül beengedni a műhelybe.

Ez így működik.
VISZONT.
Innentől kezdve SEHOL ne bontsd meg a PEN vezetőt egyik ágban sem, mert megrázó élményben lesz részed!
Mivel párhuzamos, áramot vezető szálat bontasz meg, amin a terhelő áram kb fele folyik.
Sorosan belekerülni ilyenbe nem szerencsés.

Ha rám hallgatsz, akkor kivered a fejedből ezt az ötletet!
(#) donder válasza opelomega3000 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
PM ment!
(#) KTobi válasza donder hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Hát dupla betáppal még nem volt dolgom.
Gondolkozzunk csak lassan. Adott egy telek két házzal, hátul egy sufni. Fogom az egyik háztól húzok hátra hosszabbítót és arra kötöm a sufnit. Rendben, ezt megtehetem. Húzhatok a másik háztól is kábel, köthet az első helyett arra is. Van a műhely, jön be két hosszabbító, az "elosztó" (amire a teljes műhely van kötve) csatlakozóját beledugom valamelyik hosszabbítóba és működik.
Szokatlan de használható.
No most, ha nem akarom kézzel átrakosgatni, akkor ezt kell a kapcsolóra bízni.
Fázist kapcsolni kell, nullát is, mivel fi-relé van előzőleg. A földelést nem kell kapcsolgatni, maradhat bekötve mind a kettő. Ki kellene alakítani egy földsínt, ahova bejön a két földelés és leütnék egy földelőszondát is és rákötném.
Kapcsoló utánra lehet rakni kismegszakítót (automata biztosító) és érzékeny fi relét is, de a nullát földelni nem lehet. Az érzékeny fi jól jöhet a műhelyre, de jobb kell mint ami a házban van, így sem biztos, hogy melyik kapcsol le. (tudtommal nagyobb hibánál nem szelektívek)

Nem próbáltam, csak elméleti, de javítsatok ki ha tévedek.
(#) kameleon2 válasza donder hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Én elfelejteném ezt a józan észtõl elrugaszkodott koncepciót és építenék egy sima, al
érõs mérõhelyet. A szabványnak is korrektül megfelel. Nem értem, miért erõlteted ezt a kapcsolós megoldást? Márpedig, ha én nem értem, abból mindig baj szokott származni.
(#) ötfelezős válasza donder hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Mondjuk én pont nem azt mondom, de ennyit a kommunikáció hatásfokáról.
Én azt mondom, hogy nem lehet egyik helyről jövő nullát másik helyről jövő fázissal használni.
De ha ezt is meg kell magyaráznom, hogy miért:
Öt év múlva jön a villanyszerelő, és lebontja annak a háznak az áramkörét, amelyiktől épp csak a nullát kapja a műhely, ahol jelen pillanatban 3 fázisú gép megy/nem megy semmi. Nem történik semmi, meg sem rázza, tételezzük fel, hogy nem mezítláb áll a mocsárban, stb. Dolgozik a műhelyből visszajövő nullán. Ott bedugnak egy kézi fúrót, bekapcsolják. A szerelő meghal.
Hasonló helyzetem volt is, egy házat fejeztem be, ahol a villanyszerelő időközben disszidált. Az éjszakai mérő utáni kapcsoló táblájára bekötöttem az elmenő védővezetőt (de még semmi más nem volt bekötve), majd az elmenő nulla bekötésekor hozzáértem egyszerre ehhez a nullához és a védővezetőhöz, s majdnem leestem a létráról. Mert előtte bekötöttem a nappali elosztótáblát, és mivel láttam, hogy minden helyiségben lóg foglalatban izzó, mondtam, hogy kapcsoljanak fel minden világítást, és ha valahol nem működik, majd ránézek. És a kedves szerelő úr egy közös dobozt alkalmazott, ahol sikeresen az ott leágazó világításhoz a nullát a boyler áramköréből vette.

Már attól eltekintve, hogy ÁVK-k esetén eleve nem működne ez a verkli.
(#) gyuszo válasza donder hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
A meglévő 10A és 16A helyett egy mérőhely 32A kismegszakítóval, Földelőszonda, FI-relé, utána ezt lehet szétosztani házra, műhelyre.
Ez a legszabályosabb és legbiztonságosabb.
(#) dekac hozzászólása Jún 2, 2015 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni: van egy távirányítós konnektor szettem. Somogyi Home RMC 13.
Bővebben: Link
Sajnos áramszünet esetén tönkremegy 1-1 aljzat. Nem minden esetben, de jellemzően akkor.
Van valami ötletetek, hogy mi okozhatja a problémát. Eddig garanciában cseréltettem, de már lejár a garancia.
Olyan, mintha a relé részével lenne a hiba, mert ahogy jelet kap, felvillan a led, mely jelzi a bekapcsolt állapotot, de nem marad úgy. Egyes estekben csak villog a led és nem reagál.
Lefotóztam a belsejét segítségként.

***


A biztosítékot megnéztem, az rendben van.

Köszönöm szépen!

*A képeket amelyek egy külső tárhelyre mutattak kivettem, van lehetőséged a válaszablakban betallózni a képeket, használd azt!
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2015
(#) Sebi válasza dekac hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Szerintem a 0,22µF X2-es kondi kapacitása csökkent és nem bírja már meghúzatni a relét. Próbáld meg cserével, vagy kísérletképp vele párhuzamosan kötött 100nF X2 (250VAC) kondival.
(#) dekac válasza Sebi hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Köszönöm, megpróbálom!

A moderált képeket mellékelem.


Elnézést!
(#) dekac válasza Sebi hozzászólására (») Jún 6, 2015 /
 
Köszönöm a tippet, kicseréltem egy ugyan olyanra, sajnos nem jártam sikerrel. Köszönöm azért.
(#) kadarist válasza dekac hozzászólására (») Jún 6, 2015 /
 
Szia!
Az elektrolitkondenzátorokat cserélted?
(#) dekac válasza kadarist hozzászólására (») Jún 6, 2015 /
 
Kicseréltem most azokat is, semmi változás.
Nem is értem, ez 2. darab, ami áramszünet miatt megy tönkre.
(#) papus51 válasza dekac hozzászólására (») Jún 7, 2015 /
 
Nem írtad le pontosan, mit értesz áramszünet alatt. Mindenesetre engem arra emlékeztet a történet, mint amikor egy rövid (vagy esetleg hosszabb) ideig a nulla vezető szakad meg egy 3 fázisú hálózatban és emiatt az aszimmetrikus terhelés elhúzza a házon belül a csillagpontot. Ilyenkor szokott a gyengébben terhelt fázison túlfeszültség fellépni, ami tönkre teheti az erre érzékeny fogyasztót.
(#) pjg hozzászólása Jún 8, 2015 /
 
(#) Kari55 válasza pjg hozzászólására (») Jún 8, 2015 /
 
Hát igen, fő a biztonság!!!
(#) zolika60 válasza pjg hozzászólására (») Jún 8, 2015 /
 
Józsikám add már ide a patentfogót!
Jaj ne azt, mer így sötét lett.
Következő: »»   411 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem