Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   422 / 959
(#) kameleon2 válasza Tas84 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Ha jobban megnézed a kalkulátort ott a hossz is szerepel. Nem mindegy, hogy 10m-en vagy 100-on akarod átkergetni azt az 50A-t. Meg ha jól emlékszem - 6-os keresztmetszetet írtál - nem 4-est.
Idézet:
„az öreg szaki aki ezt tervezte MT5x6mm2-es kábellel tervezi a betápot”
(#) Tas84 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Félreértesz, a 4mm2 a kalkulátor eredménye az alábbiak szerint:

Kábel méretezés eredménye

Megadott adatok a számításhoz:
Megengedett %-os feszültségesés: 3%
Hálózat típusa: 3x400/230V - (5 vezetős (3P+N+PE) asszimetrikusan terhelt 3 fázisú)

Fogyasztó berendezés jellege: motorikus
Fogyasztó berendezés feszültsége: 3x400V háromfázisú
Fogyasztó berendezés hatásos teljesítménye: 30000 Watt

Jellemző teljesítmény tényező [cosj]: 0.9
Kábel anyaga: Réz
Kábel hossza: 20 méter

Számított értékek:
Mértékadó feszültségesés értéke: 5.2 V
Berendezés villamos teljesítménye: 32608.7 Watt (32.6087kW)
Berendezés által felvett áram: 52.3 Amper

Számított kábel keresztmetszet: 3.59 mm2
Választott kábel keresztmetszet: 4 mm2 Réz kábel

A 4mm2-es kábel 52A mellett biztosan nem jó melegedésre, de holnapra kiderítem, hogy mi a pontos feladat, szerelési mód stb.

Köszönöm a segítséget mindenkitől!
(#) kameleon2 válasza Tas84 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Most őszintén... Ha a kalkulátor 4mm2-es vezetéket majdnem elégnek kalkulált 20m-re - akkor gondolom a 6-ossal sem lesz gondod.... De a kedvedért megnéztem: 400V-on 6mm2 20m-en 101A max 3% feszültségeséssel. Már írtam korábban, hogy a használt csatlakozóid is sokat elárulnak, mert ha vásárolsz egy ipari 16 vagy 32-es dugaljat - pld 16mm2-es kábel bele sem fér érvéghüvellyel. Nézd meg a csatlakozókat is közelebbről mi fér bele egyáltalán. Nem mellesleg - gondolom átsiklottál fölötte, hogy a 4mm2-es is nagyobb annál, mint amit a progi számított
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
(#) Tas84 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Még mindig az a fránya táblázat melegedésre, mivel MT kábelről van szó a B csoportot veszem figyelembe 6mm2-es réz vezető 47A, tehát én 40A-rel biztosítanám (korábbi hozzászólásomban 25A-t írtam, azt benéztem, bocs), ez viszont lehet hogy kevés lesz. Mivel nem tudni a terhelés mértékét én fogtam magam és összeadtam a három kismegszakító áramát (32+16+16) és azt gondoltam, hogy ha 64A-re méretezem 10mm2-es kábellel 63A-es kismegszakítókkal, akkor az teljesen korrekt. Nem akarok vitázni a tapasztaltabbakkal, csak nem értem az öreg számítását, de gondolom a rutin meg az évek.

Nem siklottam át rajta, láttam, hogy kevesebb és a következő szabványost írta be. Azt a 101A-t korrektnek véled a 6mm2-en? Elhiszem, hogy jó feszültségesésre, de melegedésre?
Mint írtam gyári csatlakozó doboz van beépített kismegszakítókkal (bár lehet, hogy rosszul fogalmaztam), így a becsatlakozás nem gond nagyobb keresztmetszetnél sem.
(#) pont válasza Tas84 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
A 6-os olyan "határesetféle", gyakorlatilag jó, mert valószínűleg nem megy 24 órán keresztül a 30KW bárcsak mindenkit rá lehetne beszélni az eggyel nagyobbra.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015

6.JPG
    
(#) kameleon2 válasza pont hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Hidd el - az AWG méretei szivatósabbak. Jó nekünk a mm2. 20m -es távon nem szabad, hogy gondot okozzon. Láttam már 0,5mm2-es kábelen menni 3kW-os bojlert. Na az - melegedett! Sőt ki is egyenesedett, amikor bekapcsolt a bojler. Nem kis lelkierőre volt szükségem, hogy meggyőzzem a tulajt - ez nem jó! Azt mondta: Miért? Működik nem?
(#) ishaureni hozzászólása Okt 12, 2015 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. A problémám az, hogy van a lakáselosztótól (40A fi-relétől) kb 10-15 m-re elvezetve egy másik elosztóig egy 3x2,5 nmm MBCU kábel. Ide szeretnék vásárolni egy villanytűzhelyet (főzőlapok+sütő is elektromos). Be tudom ezt köttetni 3x16A vagy 2x16A + 1x20A kismegszakítóra, vagy ezt a vezetéket teljes egészében ki kellene cseréltetnem nagyobbra?
A második elosztón egy max 80W os vízszivattyú(a fűtéshez), valamint egy nappali (TV, 4-5 konnektor) lenne még.

Előre is köszönöm!
(#) kameleon2 válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Szia! Adatlap nem ártana a tűzhelyről, mert volt amit kötöttem és kellett neki 27A egy fázison. Akkor egzaktabb választ tudnál kapni. Én 5M-re is 5x4-est húztam, mert ki tudja, hogy ki fogja kicserélni egyszer a tűzhelyet - és mire?
(#) potyo válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
2,5-ös vezetékre én nem tennék 16A-tól nagyobb biztosítékot, egy villanytűzhely meg ettől többet igényel, ha egy fázisról megy. Három fázis esetén jó lenne a 16A, csak ahhoz meg nincs elég vezeték. Ha cseréled, akkor 5x4-re cserélném én is, habár magához a tűzhelyhez elég lenne az 5x2,5 is. Köztes megoldásként ideiglenesen falon kívül felfogatod a kábelt, aztán következő falfestéskor bevésed a falba.
(#) ishaureni válasza potyo hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Köszi a válaszokat.

Azóta újragondoltam az egész felállást. Ezt (3x2,5 16A-on) meghagyom kinti kisműhelynek, és a padláson a talpfa mentén hoznék el egy 3x6 MBCU-t, erre lesz átkötve a második lakáselosztó, és innen fogom leköttetni a 3x16A a tűzhelynek kb 3 m-re 5x2,5- el. Így lesz a tuti.
(#) kristikoma válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Az első rész(műhely betáp) még jó. De a másik részt nem értem. A tűzhely 1 vagy 3 fázisról megy?
(#) Zosi válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 14, 2015 / 1
 
3 fázisról beszélt eddig. 3 méteren nem fog melegedni az 5x2.5 vezeték 16A biztosítoval. Jó lesz az elgondolásod.
(#) ishaureni válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Tűzhely még nincs, de tudtommal a legtöbb villanytűzhely szét van osztva 3 fázisra (sütő + a 2-2 főzőlap). A házban 1 fázis van. Ezért muszáj vagyok azt hátra vinni egy gerincen, és ott szétágaztatni. Na ez lesz most 6 nmm-es. Ott van egy második lakáselosztó, tehát lényegtelen, hogy a sütőnek egy vagy három fázis fog-e kelleni, mivel annak megfelelően, arra a 3 m-re, egy vagy három kismegszakítóból viszek neki áramot.
(#) kristikoma válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Akkor jó lesz.
(#) proba válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Azon azért megbukhatsz, ha van benne ventilátor, egy fázisról az is fűtőbetét lesz valószínűleg.
(#) bgsf válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Nemrég kötöttem be villanytűzhelyt. Volt rajta 1 fázisú, 2 fázisú és 3 fázisú bekötési lehetőség is.
(#) ishaureni válasza proba hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Volt bent a házban 3 fázis anno, ez látszik a maradvány vezetékelésből. De most nincs, és elvileg nem is lehet beköttetni. Most mindenesetre csak egy van. A 6-os MCU, amin hátramegy a delej, elég kell, hogy legyen, egyébként is 25A a főbizti. Tehát gondolom, aki jön majd bekötni a sütőt, amikor meglesz és van papírja is hozzá, az csak fogja tudni, hogy hogy a legjobb megoldani a lakáselosztóról. Gáz meg nincs használatban sehol, de gondolom aki mindennap villanytűzhelyeket köt be, látott már hasonlót. ^^
(#) KTobi válasza ishaureni hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
6on hátramész, majd fázis 3*2,5en megy még a nulla 2,5en csak. 3 fázis esetén a nullán nem mehet nagyobb áram mint bármelyik fázison. No de, neked amennyi megy a fázison annyi jön vissza a nullán. Valamint, a védővezető is sovány lesz, de mivel nem üzemszerűen használatos még elmegy. Javaslom úgy bekötni, hogy két éren megy a fázis, két éren a nulla, és ha kell majd át lehet drótozni 3 fázisúra, de a 3*16Ara biztosított fázisvezetők ha a nullára megy ott bizony 48A az elvi lehetséges.
(#) ishaureni válasza KTobi hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Hátra a 3x6 MBCU-n menne minden, ez 25A-ra van biztosítva, tehát itt hiába akarna jönni 48A, leveri. A sütőnél gondoltam azon a 3m-en az 5x2,5-re. De ezt már úgyis a szerelő fogja csinálni, bár a szitu ugyanaz: 25A-nál többet nem tud felvenni a 3 fázis a főbiztosíték miatt. A 2,5 nmm MCU meg "B" csoportban ("vakolatba helyezett vezetékek, kábelszerű vezetékek, szabadon elhelyezett több erű közös burkolatú vezeték, hordozható készülékek csatlakozózsinórjai") elvileg 27A nyugodtan terhelhető. Aztán már csak reménykedni kell, hogy kevés lesz a vendég ahhoz, hogy minden egyszerre menjen, vagy van olyan okso a sütő, hogy szétosztja a terhelést.
(#) Bakman válasza KTobi hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Idézet:
„3 fázis esetén a nullán nem mehet nagyobb áram mint bármelyik fázison. ... 3*16Ara biztosított fázisvezetők ha a nullára megy ott bizony 48A az elvi lehetséges.”
Most akkor melyik?
(#) bgsf válasza Bakman hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
16A a max ami 3 fázisnál a nullán mehet. Ekkor csak 1 fázis van terhelve. Sokaknak nem megy a vektoros számítás.
Bocsi Bakman ez nem neked szólt.
Gondoljunk csak arra hogy egy fránya 5 eres vezetékben a nulla vezető nem háromszor olyan vastag mint a fázisvezető. A védőnullának kb meg csak 1/10mp-ig kell elviselni a zárlati áramot.
(#) Bakman válasza bgsf hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Lelőtted a poént...
(#) KTobi válasza Bakman hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Ha a kérdést nekem szántad: Ez első rész a valós 3 fázisú hálózat. Még a második, mikor egy fázisról küldesz 3 biztosítékon keresztül látszat 3 fázist.
Ha nem tűnt fel 3 éren visz hátra 1 fázisú rendszert, és utána akar 5 eres kábelt használni.
bgsf: A matek tudásom meghaladja a vektorok összeadását; de remélem nem rám céloztál.
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Különösebb faxni nélkül is lehet a nullán nagyobb áram, mint egy fázis terhelése - különösebb faxni alatt értve az átlag szinuszon túli dolgokat.

A vektoros számításból.
(#) bgsf válasza KTobi hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Na ez így nem fog menni mert simán kigyújtja a házat. Ha 1 fázist három felé oszt akkor sajna a nullának kell a 3X-os keresztmetszet ha nem akar az egész házban nulla szakadást keresni.
Mondjuk biztinként elég az 1,5-ös vezeték tömörből de akkor a nullának legalább 4-es kell. A védőnullának elég az 1,5-ös.
Ugye ha csúcson megy minden 1 fázisról az 54A! Ekkora áramot ipari körülmények között legalább 6-os vezetéken viszek. Még ott is elég egy kicsit lazább kötés és már olvad a szigetelés.
(#) kameleon2 válasza bgsf hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Idézet:
„A védőnullának elég az 1,5-ös.”
Ez ugye - csak elírás volt? Mármint a védőnulla kifejezés. Mert elég orbitális hiba. Megjegyzés: Ne buzdítsunk senkit sufnituning megoldásokra! Ha 1 fázison van szüksége 54 A-re, az nem ugyanaz, mint a három fázison megoszló teljesítmény. Felnőtt ember - talán döntse el először mit is akar. Utána legyen beépítve az a kábel. Mert a réz manapság nem olcsó, de a hibásan beépített kábel és a lakástűz sem az. Az hagyján, hogy tanácsokat adunk egymásnak itt olyan szakmából, ami önálló szaktudást igényel - de akkor legyen az a tanács helytálló és megfogadható.
(#) Bakman válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Normál három fázisú terhelésnél hogyan?
(#) habazutty válasza Bakman hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Amennyire én tudom: ha három fázisú rendszerben egyfázisú fogyasztók vannak, és elektronikus átalakító van bennük (pl.: sok számítógép, egyfázisú frekiváltó, vagy inverteres klíma...), akkor az egyes fázisok áramainak felharmónikusaival együtt a nullaveztőn folyó áram vektoros összege több is lehet, mint 1 fázis max. árama.
Ilyen rendszerek ellátásának tervezésénél elvileg figyelembe kell venni.

Kis érdekesség: Bővebben: Link
(#) ötfelezős válasza habazutty hozzászólására (») Okt 15, 2015 / 1
 
Hát úgy is, de mondjuk én írtam, hogy ilyen messzire nem kell elmenni, ez szép szinusznál is kijön, egy fázisban ohmos, másikban kapacitív, harmadikban induktív terheléssel. Ha az áramok abszolút értékben egyformák, akkor így 2 áramnyi jön vissza a nullavezetőn.
(#) kameleon2 válasza Tas84 hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
A kalkulátor alapján 230V-on 6mm2 20m-en 58,15A 3% feszültségeséssel. 10mm2-el kalkulálva 97A jön ki terhelhetőségre Azaz ekkora távon 6mm2-re 40A 10mm2-re 80A biztosítás megengedhető.
Következő: »»   422 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem