Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   440 / 960
(#) zolika60 válasza Toni88 hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Használd a hozzászólások fejlécében található Válasz gombot, mert így nem tudni kinek válaszoltál.
(#) levaitamas hozzászólása Jan 21, 2016 /
 
Sziasztok!
Még mindig felújítok. Kiderült, hogy a betápom 16A-16A-10A. Ahogy nézegettem az üzemeltetni kívánt készülékek adattábláit, rá kellett jöjjek hogy ez a teljesítmény elég vékony. Beszéltem egy regisztrált szerelővel, aki elmondta, hogy a jelenlegi légkábelt ki kell cserélni, új tetőtartót kell feltenni (a mostani kábel az oldalfali kampóhoz van rögzítve) szétvésve a ház oldalát is, mert a régi 40-es barna műanyag csőbe az ÉMÁSZ nem fogja belehúzni az új kábelt. Új mérőhelyet is ki kell alakítani (fa burkolatú szekrény) az olcsónak nem éppen mondható műanyag dobozzal.
Valóban így van ez szerintetek is?
(#) Bakman válasza levaitamas hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Mi az, amire normál háztartásban nem elég 16 A?
(#) levaitamas válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Mert az ügyfélszolgálatos alkalmatlan rá. Percekig kereste azt is, hogy mennyi a betáp értéke.
(#) levaitamas válasza Bakman hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Pl klíma, hegesztő.
(#) pont válasza levaitamas hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Neked lehetőséged van, a három fázis közt elosztani a terheléseket, több áll rendelkezésedre, mint általában. Egyébként igazat hallottál, hálózatfejlesztéskor a létező összes új előírás betartását kérik.
(#) gyuszo válasza levaitamas hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Igen, ha bővíteni szeretnél, akkor szükséges a szabványosítás. Általában ez a Hensel típusú műanyag szekrényt jelenti, kiegészítve a védőföldeléssel, 50-es műanyag csővel. Az, hogy tetőtartó, vagy fali horog a helyszínen dönthető el . A bekötést, mérőhelyet utca felől az épület sarkától 1 m-re kell elhelyezni, ha az épületre szeretnéd.
Hidd el, ez, ha hosszú távon gondolkozol, nem kerül sokba . Ha lehet , megengedi a helyszín árnyékosabb helyre tegyed, Ha nap éri, célszerű árnyékolni, hogy ne szívja ki a nap.
3 x 20 A -t érdemes legalább igényelni.
A mérőhelytől a fogyasztó elosztótábláig is ki kell cserélni a vezetéket 10mm2 keresztmetszetűekre.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) levaitamas válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Köszönöm neked is és pont-nak is, erre voltam kíváncsi! A mérőhely pontosan úgy van kialakítva, ahogy mondod csak sajnos 30 éves. A szüleimnél 16-10-10A volt, de konyhafelújítás miatt meg egyéb más okból is 20-20-20A-re lett bővítve 10 éve. Akkor csak kismegszakítókat cseréltek. Ezért érdeklődöm/értetlenkedem, hogy miért kell szétvésni a ház oldalát és miért kell új tetőtartó mikor a mostani mint írtam horgos. Gondolom az elmúlt 10 év miatt. Egyébként mindentől függetlenül a villanyász is erősen javasolta az óra és az elosztó közötti kábelek cseréjét csak azért is, mert 2,5mm2-es alu vezetékek jönnek ki az óráktól .
Tudom hogy Heves megyében az ÉMÁSZ a mindenható ha villanyról van szó, sok választásom nem is marad.
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Sziasztok. Olyan kérdésem lenne, hogy a fogyasztásmérő utáni pen vezető szétválasztására miért van kettő sín a kiselosztóban? Tehát miért nem jó ha csak egy sín van, és arra van rákotve a betápnulla a földelőszonda és az innen már külön futó pe és n szálak? Szóval miért van kettő külön sín? Kösz előre is ☺
(#) Dudus válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Sokkal átláthatóbb ha van N és PE sín. A PEN bejön a PE sínre, csinálsz egy átkötést az N sínre és szép szabályos lesz az elosztód.

Ha nincs szétválasztva és FI-t használsz azt sem tudod rendesen bekötni.
(#) VIM válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Szia! Mindenek előtt az áttekinthetőség és a védelem miatt.
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Értem? De miért nem elég ezt egy sinen ha ugyis összekötöm a kettőt? Igazából a gondom ott kezdődik hogy régi gumantábla helyére kellene betenni egy kiselosztót. De a guman alatt a PE és N vezetők egybe vannak tekerve. Na most itt nem tudom hogy mi az ami valóban N és valóban PE. Még színről sem lehetek ebben biztos. Régi szerelés.
(#) Dudus válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Akkor most rajzold le hogyan teszed be a FI-t ha a PE és az N egy sínen van!
(#) hüblerattila válasza Dudus hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Ez igaz, viszont fi nem lesz, régi szerelésen az csak szivás.
(#) Dudus válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Az egyik legnagyobb hiba, hogy mindenféle kifogásokra hivatkozva nem teszel be FI-t, a másik, hogy pár forint spórolás miatt nem teszed be a PE és N sínt, a harmadik,hogy nem méred ki, hogy a vezetékek mely áramkörökhöz tartoznak és mi a funkciójuk...

-szerintem!-

PS.: A szívás az áramütés, pláne ha meghal valaki, miután Te szereltél utoljára a rendszeren!
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Ehhez szét kellene bontani a házat...
(#) erbe válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Egy (tisztességes) érintésvédelmi mérésnél kiveszik a kettő közötti áthidalást. Először megmérik, van-e házon belüli összeköttetés a kettő között. Ha van, eleve szabálytalan. Ezután mérik végig a hálózatot, hogyan is működik a védelem.
A FI védőkapcsolóval kiépített rendszer ennek továbbfejlesztett változata, ami már nem tűri a védőkapcsoló utáni összekötéseket.
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
De ha most a guman alatt van 10 darab vezeték egybecsavarva amiböl elvileg 5 PE és 5 N vezető. De egyszinüek. Honnan derithetem ki hogy melyik PE és melyik N?
(#) gyuszo válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Azoknak a vezetéknek van másik végük is. Ki lehet könnyen mérni. 10 vezeték az nem egy nagy mennyiség.. A PE védővezetővel kezd. A konnektornál csak látod melyik a N és melyik a PE.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2016
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Kitudja hogy a dobozokba mi merre ágazik. Lehet mindnek 10 vége is.
(#) Dudus válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Akkor ne nyúlj hozzá, vagy csináld meg rendesen!
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Nem verem szét a házat...
(#) Dudus válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 / 1
 
Ez egy szabad ország, azt teszel amit akarsz, a felelősség a Tied! Multiméterrel, amivel meg lehetne állapítani, melyik vezeték hová tartozik nagyon lassú ám egy ház szétverése...
(#) flashing hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Sziasztok! Azt szeretném, ha valaki segítene nekem egy relés biztonsági kapcsoló bekötésében. Egy körfűrészt szeretnék kapcsolni vele. Az lenne a kérdésem, hogy melyik lábra mit kössek, melyik vezetéket? Hálozat, fűrész, fázis, 0?
Előre is köszönöm!
Itt van hozzá egy kapcsolási rajz:
kapcsolási rajz
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 29, 2016 /
 
Erre lennék kiváncsi hogy hogy állapítsam meg multiméterrel?
(#) gyuszo válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Szerintem feszültségmentes állapotban egy lapos elem és egy izzó is elég. ( vagy csengő )
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2016
(#) Dudus válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Komolyan! Gondot jelent ez, de az elosztót fel akarod újítani? Inkább bízd szakemberre!
(#) Dudus válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Így van!
(#) SzAndras00 válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
Vezeték folytonosságot tudsz mérni? Odamész az első konnektorhoz, ráteszel a védőre egy hosszú vezetéket, és az elosztónál megkeresed a falban levő vezeték másik végét
(#) gyuszo válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 29, 2016 /
 
A konnektornál ráteszed az elemet, az elosztónál világít, vagy cseng, amelyik szimpatikus, vagy mind a kettő. Választhatsz is.
Következő: »»   440 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem