Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12V-os ventilátor fordulatszám szabályozása
Lapozás: OK   2 / 2
(#) ALI válasza ALI hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
nem találom most az ta rajzot
(#) ALI válasza ALI hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
meg van

pcventi.gif
    
(#) kadarist válasza ALI hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Próbáld ki azt, hogy az alsó NTC- 15 k ohm párost felcseréled a felső 1 k ohm -os ellenállással. Egy másik megoldás: Bővebben: Link. Itt a 10 k ohm -os NTC hőérzékelőt kell felcserélni a 10 k ohm -os potméterrel.
(#) ALI válasza kadarist hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Köszi kipróbálom. És még azt szeretném kérdezni mire kellene kicserélnem LM317t hogy nagyobb legyen a teljesítménye. Kellene 5-10A
(#) kadarist válasza ALI hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Ekkora áramhoz már impulzusszélesség-modulációs (PWM) szabályzót kell készíteni.
(#) ALI válasza kadarist hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Hát nem vagyok nagy műszerész.
Elmagyaráznád az mi. Kösz
(#) kadarist válasza ALI hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Nálam jobban magyarázzák itt.
(#) Glitter válasza ALI hozzászólására (») Aug 29, 2012 /
 
Lenne egy ilyen megoldásod(fórumtársamtól puskáztam)
(#) Glitter válasza ALI hozzászólására (») Aug 29, 2012 /
 
Vagy még ez a megoldás.
Lehet BD 250C, az biztosan bírja.
Persze az alkatrészek értékei irányadóak, kisérletezéssel
sokat lehet finomítani.
(#) ALI válasza Glitter hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Köszönöm a segítséget kísérletezek velük.
(#) Glitter válasza ALI hozzászólására (») Aug 31, 2012 /
 
Hali!
Még találtam még rövidzárvédelemre is megoldást.
Az ellenállásértékeket persze megfelelően kell beállítani.
Üdv.
(#) ALI válasza Glitter hozzászólására (») Aug 31, 2012 /
 
Mi lenne az?
(#) Glitter válasza ALI hozzászólására (») Szept 14, 2012 /
 
Ja bocsi, a kép lemaradt.
(#) ALI válasza Glitter hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Most is lemaradt :
(#) Glitter hozzászólása Nov 6, 2012 /
 
Hali!
Sajnos csak most szedtem magam össze gépileg.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2012
(#) KBal76 hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok.
Ventilátor (pl. 80mm) sebességét akarnám lelassítani 1 fordulat/másodperc lassúságra. Kivitelezhető ez a beépített elektronikájával (passzív alkatrészek cserével pl.)? Labortápon 4.5V alatt megáll, és amikor még forog, akkor túl gyorsan.
Nem ventilátornak akarom használni, nem lenne terhelés rajta (egy kis tükröt forgatna), viszont nagyon lényeges, hogy a járása egyenletes legyen, azaz ne lüktessen egy fordulaton belül, illetve a fordulatszáma is egyenletes legyen. Végső esetben mikrovezérlővel is hajlandó vagyok meghajtani, ha tudom hogyan kell (jelalak), és ha biztosan egyenletes járást kaphatok.
Alternatív megoldások is szóba jöhetnek, nem ragaszkodok a ventilátorhoz, de kerülném az áttételes lassításokat. Pl. kis-floppy motorja is jó lehet? Ha az képes ilyen fordulaton egyenletesen járni, és meg is tudom hajtani.
(#) Peter65 válasza KBal76 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Szia!
A ventilátor nem lesz neked jó, mert ez a motor egy vagy két pólusú egyfázisú BLDC motor, ráadásul aszimmetrikus forgórésszel. Ezzel olyan lassú egyenletes forgást nem lehet elérni.
Ennél valamivel jobb a floppy meghajtó motorja, mert az (típustól függően) egy viszonylag nagy pólusszámú háromfázisú BLDC motor. Egyenletes járást csak vektoros (szinusz áramú) meghajtással tudnál elérni.
Lehet jobban járnál egy nagy lépésszámú léptető motorral, amit valamilyen régi mátrix nyomtatóból bonthatsz, de különféle hirdetési oldalakon is mindig találhatsz eladót. Keress minél nagyobb lépésszámút és kisebb ellenállásút. Ezt a motort mikrolépéses vezérlővel hajtva (kvázi vektoros meghajtás) szerintem elfogadható eredményt lehetne elérni. Természetesen mindegyik esetben segít a forgási tehetetlenség növelése az egyenletesebb járás érdekében.
Mikrolépéses meghajtót olcsón a külföldi kereskedő oldalakon láttam, pl. DRV8825, amit még ki kell egészíteni valamilyen vezérlő áramkörrel, hogy azt csinálja, amit szeretnél.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015
(#) KBal76 válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Van egy kazal léptetômotorom nema17-23, de nem tartom elég egyenletesnek, ill. pontosnak. Ja, és telepes táplálás kell (napi 10 óra üzem akkuról), és nagyon nyugodt jàràs, ott a stepperek nem valami jók. A cd/dvd olvasókba is régebben kommutàtoros motorok voltak, mostanàban nem bontottam, azok is egyenletes sebességet tudtak.
Lendkerék végülis bàrmekkora tömegü mehet, ha a csapágyazás bírja a ventin. Az aszimetrikus forgórész alatt mit értesz?
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015
(#) Peter65 válasza KBal76 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A léptetőmotorok egészlépéses üzemmódban valóban nem egyenletesen járnak, de mikrolépéses üzemmódban lényegesen jobb a helyzet. Az ajánlott vezérlő 32 mikrolépésre bont egy lépést, ami szerintem elég egyenletes járást fog eredményezni.
A kommutátoros dc motorokkal az lesz a bajod, hogy kevés kommutátor szeletük van, egyenletes járásról kis fordulaton nem beszélhetünk.
Jó hatásfokú motor, a kis veszteségű motor. Ettől még szinte bármilyen lehet.
A ventilátor motorok egyfázisú motorok, nincs indító nyomatékuk. Ezért az állórész polusait asszimetrikusra alakítják ki, hogy álló helyzetben, egy kicsit sietős fázis helyindulni álljon a forgórész, és így el tud indulni.
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem