Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rezgőkör számítása
Lapozás: OK   1 / 1
(#) khad hozzászólása Aug 24, 2008 /
 
hello!

Én még eléggé amatőr vagyok és szeretnék segítséget kérni. Ha van 1 adott frekvenciájú elektromágneses hullámom + 1 ugyanilyen frekvenciájú rezgőköröm antennával akkor elképzelhető-e, hogy a körön a hullám hatására plusszfesz képződjön, ha igen akkor mégis mennyi?
(#) xenon válasza khad hozzászólására (») Aug 24, 2008 /
 
Hello,
mit értesz pontosan "pluszfesz" alatt? Gondolom párhuzamos rezgőkörre gondolsz, amihez csatolsz egy antennát. Az antenna impedanciája rendszerint alacsonyabb, mint a rezgőköré, impedanciahelyesen illesztve lehet nagyobb fesz. a r.körön, mint az antennán (gondolj a transzformátorra).
Mihez kéne? Mire gondolsz pontosan?
(#) vtsoftware válasza xenon hozzászólására (») Aug 24, 2008 /
 
A "pluszfesz" szerintem pozitív feszültséget takar...
(#) edgar válasza khad hozzászólására (») Aug 24, 2008 /
 
Sejtem, hogy mit akarsz.
Egy rezgokoron megjeleno feszulteseg erteke fugg a tererotol, az antenna hoszatol , a frekvenciatol stb.
Valamikor edekelt de nem kattam meg az egyenletet.
Viszont nezd meg a Magyari Bella- Radioamatorok Zsebkonyvet es abban benne van a levezetes.
Vannak kapcsolasok amelyek a terero altal nyert es egyeniranyitott feszultseget hasznaljak fel tapegysegnek.
Tobb ilyen rezgokor sorba kapcsolasaval kis aramu feszultseget lehet eloalitani.
A tema ne uj.
Vannak megoldasok amikor a kozmikus elektromagneses jeleket fogjak fel mikro dipolokkal es a nyert feszultseget hasznositjak.
Az ilyen rezonancia elven mukodo akarmiknel akkor a leg nagyobb a feszultseg amikor a rezgokor ra van hangolva a jel frekvenciajara. Ilyenkor a rezgokor hullam impedanciaja a leg nagyobb erteket veszi fel, es nem terheli a jelt.
Ezen alapszik az allomas kivalaszras szelektivitas elve.
(#) ferci hozzászólása Aug 25, 2008 / 4
 
Kicsit pontalanok a szövegek...
Rezonanciában az egyes elemeken maximális a fesz, de pl. soros rezgőkör impedanciája minimális; a párhuzamosé nagy...
A "plusszfesz", ami rezonanciában nagyobb lehet, vételben gyakorlatilag táphoz nudli... hacsak nem egy nagyadó környékén lakik az illető.
(#) hotau hozzászólása Márc 2, 2013 /
 
Szép estét mindenkinek.
Nem tudodom jó helyen járok-e, de lenne egy olyan kérdésem ,hogy csináltam egy RC rezgőkört ez alapjánszámolva ezekkel az adatokkal:
Ellenállás (R): 33 ohm
Kapacitás (C): 100 uF
Frekvencia (Fc): 48 Hz
amit elméletileg hallanom kéne de rákapcsoltam egy 9v-os elemre és nem hallok semmit.
Szerintetek mi lehet a baj.
A segítségeket előre is köszönöm.
(#) pucuka válasza hotau hozzászólására (») Márc 2, 2013 /
 
Mi történik, ha rákapcsolod a 9 V -os elemet (egyenfeszültséget)? A kondi nagyon rövid idő alatt feltöltődík, és kész passz. Hallasz egy kattanást. RC elemekből egyébként sem lehet rezgőkört csinálni.
Az általad használt két elemből a jelútra nézve soros kondi, párhuzamos ellenállás, "fordított L formában" alulvágó, felüláteresztő szűrőt kapsz, aminek a sarok (vágási) frekvenciája 48 Hz, ha az ellenállás soros, és a kondi párhuzamos, akkor aluláteresztő, felülvágó szűrőt kapsz aminek a sarok frekvenciája 48 Hz.
Ezonáns kört csal LC tagokkal tudsz építeni, a rezonancia frekvencia az a frekvencia, ahol a két elem reaktanciája megegyezik.
De ahhoz, hogy ezt hallani is tudjad, a rezgőkörrel mint frekvencia meghatározó elemmel egy oszcillátort kell készítened, és ennek kimenetére kötött akusztikus átalakítóval teheted hallhatóvá.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2013
(#) emmzolee hozzászólása Júl 21, 2013 /
 
Hello

Szeretnék kiszámítani egy soros rezgőkört. Tudtok segíteni, hogy hol találok egy kalkulátort hozzá?

Az a helyzet, hogy láttam egy hangváltó tervet, amiben volt egy soros rezgőkör és szeretném megtudni, hogy hol van hatással a hangra és mekkora intenzitással.

Köszi.
(#) pucuka válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 21, 2013 /
 
Rezgőkör rezonancia frekvenciáját a Thomson képlettel tudod számolni. (akár soros, akár párhuzamos) az "intenzitás" pedig a rezgőkör Q (jóságától) függ. Minél nagyobb a Q, soros kör esetén annál kisebb, párhuzamos kör esetén annál nagyobb a veszteségi ellenállás. Ez az Ohmos ellenállás látszik a rezonancia frekvencián. Ahhoz hogy ez az ellenállás az intenzitásban érvényesülni tudjon, a rezgőkört egy feszültség osztó valamelyik tagjának kell alkalmazni, így lehet készíteni sáv áteresztő, sáv zárő szűrőt, vagy éppen szívókört. Rezgőkörrel tudsz pl. készíteni oktávszűrőt, ez átereszt, vagy éppen csillapít egy oktávnyi részt a hangfrekvenciás tartományból. (az emberi beszéd pl. 2,5 oktáv széles)
De gyanítom, hogy hangváltóban nem rezgőkört láttál, mert annak a sávszélessége meglehetősen keskeny, ha a jósága, Q -ja nagy, ha meg nem nagy, akkor minek, nem fog szűrni semmit. Valószínűleg LC elemekből felépített szűrőt láttál, amit a legegyszerűbb esetben egy egyszerű feszültség osztónak tekinthetsz, aminek van törésponti frekvenciája. A többtagú szűrők méretezése elég bonyolult, erre nézve legegyszerűbb ha valamilyen számoló tábláz kerítesz. (pl. Chebisev) A reaktáns elemekből készített szűrőknek az előnye, hogy sokkal nagyobb meredekségük, mint egy egyszerű szűrőé, kézben tartható az áteresztési, és a zárő csillapítása, viszont a fázismenete nem egyenletes, és sokkal nehezebb, bonyolultabb számolni.
(#) emmzolee válasza pucuka hozzászólására (») Júl 21, 2013 /
 
Nem. Rosszul gondolod. Ez egy soros rezgőkör. Szerintem azért tették be, hogy a magas hangszóró átvitelében lévő egyenetlenséget ki egyenlítsék.
(#) pucuka válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 21, 2013 /
 
Akkor ott a fórumunk számoló progija, amit linkeltem.
(#) emmzolee válasza pucuka hozzászólására (») Júl 21, 2013 /
 
Köszi szépen a segítséget. Nem nagyon vágom ezt a soros, párhuzamos rezgőkör dolgot.

Jól értem, hogy van egy rezgőkör egy kondiból és egy tekercsből, ennek van egy rezonancia frekije. Van benne a soros ellenállás is amivel a Q-t lehet meghatározni?

Mit jelent, hogy sáv áteresztő, sáv zárő szűrőt, vagy éppen szívókör?

Ezt el tudnád nekem magyarázni egyszerűen? Mikor mihez szoktak ilyeneket használni?
(Csak azért, hogy jobban meg tudjam érteni.)
Kössz
(#) pucuka válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 21, 2013 /
 
A tekercsnek van ugyebár ellenállása, hiszen valami vezető drótból készíted. A kondenzátor dielektrikumának a szigetelése is véges. Ezeket a veszteségeket egy soros, vagy párhuzamos ellenállással vehetjük figyelembe, attól függően, ahogy könnyebb számolni. A két ellenállás átszámítható egymásba, oda és vissza. Nem szeretnék oldalakat írni, linkelek egy anyagot, olvasd át, ha van kérdésed, válaszolok.
Bővebben: Link
(#) gerenk hozzászólása Márc 2, 2015 /
 
Sziasztok !
Keresek olyan számoló alkalmazást, képletet amelyikkel ki tudom számolni egyenes vezetőt alkalmazó rezgőkör / UHF tartomány / induktivitásának mechanikai méretét.
Pl. adott 10 pF kapacitás és 0,8 mm átmérőjű ezüstözött rézhuzal. Milyen hosszra van szükség
ha 800 MHz rezonanciát szeretnék.
(#) pucuka válasza gerenk hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Attól tartok, ez így nem fog menni. Az UHF tartományban elosztott paraméteres dolgok működnek, a koncentrált elemekkel számolni nem lehet.
Az az egyszem vezető egy tápvonal részének tekinthető, a kapacitás csak egy kiegészítő kapacitás, amivel a tápvonal darabot rezonanciára lehet hangolni. Inkább ilyen irányban keresgélj.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) erbe válasza gerenk hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Egykor a Rádiótechnikában voltak útmutatások ilyenek kiszámítására. Akadnak itt még ma is aktív rádióamatőrök, biztos segítenek.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) gerenk hozzászólása Márc 2, 2015 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a hozzászólást. Úgy gondolom inkább a mérést választom, mint a számolást.
(#) Kera_Will válasza gerenk hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ha van kedved üreg rezonátorral játszani akkor ezen elindulhatsz.
Felényi hosszú rezonátor 2szeres frekvencia.

réz csöves rezonátor 2-500 MHz közt

Régi analóg TV tunerekben felső határfreki szintén 7-800 MHz körül volt az oszcillátoroknál.
Ott is hasonlóan "darab drótot" raktak a pár centi méretű árnyékoló rekeszek közé mint üreg rezonátor szerű kialakításban.
Az volt a széles sávú rezgő kör amit varikapokkal hangoltak.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) Kera_Will válasza gerenk hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
(#) gerenk válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Köszönöm, nagyon tetszik a csöves rezonátor link, lehet kipróbálom. Azt a "darab drótot"
ill annak hosszát szerettem volna méretezni, de most már látom jobb a kísérlet.
Egyébként 25-30 mm körüli hosszal kell számolni 800 MHz körüli frekvenciákra 2-10 pF
csőtrimmer esetén ha kb 40x25 mm dobozba van bezárva. Ha egy becsatoló hurokra
szignálból jelet adok a másik oldalon levő kicsatoló hurokról érzékeny RF indikátorral mérve a rezonanciát beállíthatom. Jól gondolom ?
(#) erbe válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Valamit elhibáztál a linknél. Lehet, hogy belső és kívülről nem hozzáférhető?
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Júl 17, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy 300/2.8-as Canon teleobjektív elektronikájának reverse engineering-elésével foglalkozok már pár napja és nem értek pár dolgot. Ebben az objektívben egy USM motor van ami azt jelenti, hogy piezoelektromos elemek segítségével mozgatja a lencséket. Kell neki 2 kb 30kHz-es 100V Pk-Pk jel ami a képen is látható és meglehetősen nagy az ellenállása (1-3Mohm). A motor és az elektronika között van egy RLC rezgőkör amivel kapcsolatban valamit nem értek: hogyha az elektronika aminek a jele a képen a piros meghajtja a rezgőkör egyik végét akkor annak a jelnek ami a másik végén van a rezgőkörnek (sárga) és amit a motor is kap az lenne magyarázata, hogy az alap szinusz jelet megadja az elektronika által adott jel, a másik szinuszt (ami rajta van a nagyobbikon) pedig a rezgőkör állítja elő? Mert egyértelmű, hogy van egy alap szinusz rajta egy másikkal.
Viszont hogyha azt a második jelet az nem csinálhatja akkor mitől lehet az?
A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2017
(#) Pafi válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Júl 18, 2017 / 1
 
Itt van egy négyszög gerjesztés aminek a spektrumában megtalálható az alapfrekvencia és a 3-, 5-, 7- stb... -szeres frekvenciájú felharmonikus is. Ezek közül valamelyikre rezonál valami. (Tehát nem előállítja, csak kiemeli.) Hogy ami felharmonikuson rezonál, az a rezgőkör vagy a piezó, azt kicsit nehezebb kitalálni, pláne kapcsolási rajz nélkül, de a négyszögjel jellegzetes torzulása arra utal, hogy az általa leadott áram alapfrekvenciás, kis felharmonikus tartalommal, így kizárásos alapon sokkal inkább a piezó lehet felelős a nagyfrekis rezonanciáért.

(Rezgőkörről írva legalább azt jó lenne leírni hogy soros vagy párhuzamos, vagy ha nem ilyen tiszta a kapcsolás, akkor egy kapcsolási vázlatot rajzolni.)

Az objektívért irigyellek.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2017
(#) Ferencz Dominik válasza Pafi hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
Köszönöm a választ!
Nem az enyém az obi, ismerősömé csak javítani van nálam

Egyébként itt van egy kapcsolási rajz az elektronikáról. Sajnos szinte semmi sincs feltüntetve rájuk úgyhogy csak annyit írtam róluk, hogy milyen tokozásúak. A rezgőkör vagy csak induktivitás az pedig 10ohm ellenállású, szóval vagy párhuzamos vagy csak egy tekercs.
(#) Pafi válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Júl 18, 2017 / 1
 
Hát ezen a rajzon rengeteg dolog van, csak ami lényeges a rezonancia szempontjából, az alig.

Rajzoltam egy lehetséges elrendezést, ami valószínűleg hasonlít a tiedhez (tekercs + piezó), és hasonló lengést produkál.

Egy jelgenerátorral fel lehet venni az impedancia és átviteli görbéket, abból lehet megmondani az R, L, C elemek értékeit, már ha szükséged van rá.
(#) Ferencz Dominik válasza Pafi hozzászólására (») Júl 18, 2017 /
 
És ezt egyébként milyen programban tudtad így le szimulálni?
(#) Pafi válasza Ferencz Dominik hozzászólására (») Júl 19, 2017 / 1
 
Tina-ban
(#) Medve741 hozzászólása Júl 28, 2019 /
 
Sziasztok!
Van olyan ingyenes program, amiben rezgőköröket lehet kipróbálni?
Rádióhoz szeretnék különböző tekercseket kipróbálni.
(#) ha1drp válasza Medve741 hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
RFSim99 ha modellezni kell.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem