Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   110 / 137
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Aug 22, 2015 / 1
 
Elbújt a fülesben
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Aug 23, 2015 /
 
Ez az, köszönöm!
(#) ngyzoli hozzászólása Aug 24, 2015 /
 
Üdv mindenki.Látom,kihalás van...Ilyeneket találtam a legutóbbi piacon.Valami értelmes célra szeretném "elherdálni"... 2x5db 2N3773,és 2db 2N4348,amiről viszont nem tudok semmit,de RCA-feliratos,tehát nagy valószínűséggel eredeti.A bordák 20cm hosszúak(magasak).Bármilyen ötlet-kapcs.rajz jöhet...
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2015
(#) pucuka válasza ngyzoli hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Egy kis segítség:
Bővebben: Link
(#) ngyzoli válasza pucuka hozzászólására (») Aug 30, 2015 / 1
 
Köszönet!Még én sem találtam ki,mire lesz felhasználva,de egy ezresért nem akartam otthagyni...
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2015
(#) oibacsi hozzászólása Nov 3, 2015 /
 
Sziasztok! Rászántam magam erõsítõ építésre, fostex fe103 tl dobozokhoz, jelenleg lm1875 szól, minõségi alkatrészekkel. A osztályban azonban nem tudok dönteni a 8w-os hiraga és a mayan/highand féle komolyan megépített verziója között (1.5a, lme49710). A táp megvan, +-12.7v, 8x33000uf, crc, 150va hiperszil (tartósan tudja). Eddig legjobban egy SE mosfet tetszett, majdnem Zen, csak izzóval ccs helyett. Hiragánál félek a dc offset mászkálásától és a megfutó áramtól. Kérlek segítsetek dönteni! Köszönöm.
(#) violin válasza oibacsi hozzászólására (») Nov 3, 2015 /
 
Szia!
Nekem a Hiraga évek alatt nem mászott el......néha ugyan ránéztem,de ha bemelegedett teljesen stabil volt.
(#) oibacsi válasza violin hozzászólására (») Nov 3, 2015 /
 
Megszületett, összerakok egy diszkrét tranyókból álló opamp+emitterkövetõ kombót. Mindent leszimuláltam, egy dologra lesz kényes: a bemeneti bc560-ak hõkapcsolatban kell, hogy legyenek. Holnap összerakom az elsõ nyákot, meglátjuk milyen lesz.
(#) Lacaboy hozzászólása Jan 13, 2016 /
 
Sziasztok!

Mitől lehet az, hogy a végfokom kimenetén a hangerő hullámzik és a jel torzít? Ha nem adok neki jelet,de bevan dugva az előfokba akkor egy sistergés hullámzik, olyan mint egy rádió,de ha kihúzom a bemenetet akkor nem csinálja. Illetve a membrán lassan ki-be jár.

Bővebben: Link

Ezt építettem meg.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2016
(#) reloop válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 13, 2016 /
 
Szia! Betartottad az előírt alkatrészértékeket?
(#) Lacaboy válasza reloop hozzászólására (») Jan 13, 2016 /
 
Természetesen igen.
(#) reloop válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 13, 2016 /
 
A hangerő poti letekert állapotában is regál a jelforrás csatlakoztatására? Ez esetben földhurkot kell keresned.
A hullámzás közepette stabil a tápfeszültség?
(#) Alessandros hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
Sziasztok!

Hiraga 8W építésére adtam a fejem. Szeretnék kérdezni pár dolgot ezzel kapcsolatban. Milyen végtranyót és hozzá való meghajtót ajánlotok? Esetleg van olyan hely ahonnan rendeltek és minőségi jó tranzisztorokat kaptok? A béta értékek eltérése miatt kérdezem. Ahogy a cikkben van írva, úgy az ellenállással tényleg ki lehet kompenzálni a béta eltéréseket? Ebaaay vagy hasonló kínai oldalakról mennyire megbízhatóak az érkező félvezetők?
(#) pucuka válasza Alessandros hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
A béta (hFE), a tranzisztor erősítési tényezője. Általában igen nagy a szórása, 20 - 500 között. Ezért némely típust béta szerint több osztályba sorolják, és kiegészítő betűkkel jelölik.
Elvileg lehet párba válogatott tranzisztorokat is rendelni, de ez meglehetősen drága mulatság. Ha fontosnak tartod, rendelj jóval több példányt a szükségesnél, és válogass magad.
Az igen nagy béta eltérésekből eredő asszimmetriát negatív visszacsatolással lehet enyhíteni.
(#) CIROKL válasza Alessandros hozzászólására (») Jan 18, 2016 /
 
Szia , Végtranzisztor lehet sok féle ami neked szimpatikus anno nálam MJ15003 és 15004 lett berakva , hangilag szinte tökéletes , igaz kicsit bonyolult volt be állitani a különböző (hFE)
végett de azt kell mondani bonyolult de nem lehetetlen ,
Idézet:
„Elvileg lehet párba válogatott tranzisztorokat is rendelni, de ez meglehetősen drága mulatság.”

Ez csak olyan népámítás mert csak közel egyformákat lehet találni , az N és a P csatornás tranzisztorok egészen más tényezőkkel birnak .
Sok száz vagy ezer tranzisztorra lenne szükség hogy véletlen találj közel azonos értékkel N és P csatornást.
Azt mondom ide elég bőven amit veszel az üzletben és kész nem nagyon kell szórakozni vele , beállítható mint mondottam is , és cikkben a hapro le is irja mit hogyan !
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2016

P1100880.JPG
    
(#) soos csaba hozzászólása Feb 28, 2016 /
 
Sziasztok!
Leltem az interneten egy elég komoly A-osztályú erősítőt, és azt szeretném kérdezni tőletek hogy itt közületek ismeri e ezt a kacsolást valaki?, és ha nem szerintetek érdemes volna meg építeni?.
Az erősítő nyugalmi aráma 3A!, és 150W-ot el fűt ha jól értelmeztem!?.
Két helyen is fent van ez a kapcsolás, az egyik helyen ITT Stan Curtis mérnök által tervez erősítő néven szerepel, a másik helyen meg csak simán ITT ,Power amplifier 60W Class A.
Ez az utóbbi rajz jobban tetszik mert a zéner diódákkal párhuzamosan található egy egy 100µF/25V-os kondenzátor!.
Mit szóltok hozzá?.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2016
(#) steelbird válasza soos csaba hozzászólására (») Feb 28, 2016 /
 
Szia.
Ez a végfok a +/-40V tápfeszültséggel 3A nyugalmi áram mellett kb. 240-250W -ot fűt el üresjáratban.
Sztereó végfok esetén ez 500W.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2016
(#) soos csaba válasza steelbird hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Szia!
Itt ír olyasmit, hogy Transient delivery: 150W into 8R, ez nem azt jelentené, hogy ennyit fűtene el?.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Szia! A 3A és a 2x40V szorzata nem képezheti vita tárgyát
(#) steelbird válasza soos csaba hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Nem, a teljesítmény kiszámolásához a fizikából jól ismert P = U*I képletet kell alkalmazni.
Áramfelvétel: 3A folyamatosan, mert A osztályú erősítőről van szó.
Feszültség: +/- 40V, vagyis 40+40 = 80V.
Teljesítmény: P = U*I = 80V*3A = 240W

Sztereó végfok esetén ezt duplázni kell.
Ekkora hőteljesítmény hűtése nem mindennapi feladat, gyakorlatilag egy 2x600W -os végfokba való hűtést kell hozzá kivitelezni.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2016
(#) steelbird válasza soos csaba hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Egyéni vélemény:
A osztályú végfokot minőségi zenehallgatás miatt épít az ember, buliba, koncert hangosításhoz, minden más egyéb célra teljesen felesleges, a kutyát nem fogja érdekelni az, hogy A osztályú végfok szól, mert ott, abban a környezetben nincsenek ideális (vagy ahhoz közeli) zenehallgatási körülmények, vagyis értelmetlen dolog. Az A osztályú végfokokat csak otthoni zenehallgatási körülmények között érdemes hallgatni, arra a célra viszont teljesen felesleges a 150W, mert akkora teljesítményen már véleményem szerint nem beszélhetünk minőségi zenehallgatásról. Arról nem is beszélve, hogy 150W már hangsugárzók szempontjából is nagyon zűrös, ha minőségi reprodukció szükséges. Az 500W -os rezsó hűtéséhez pedig aktív hűtés kell, ami ventiátor-zajjal jár, vagyis "kényelmes" szobahangerőn simán hallatszani fog a zaj, ami miatt megint csak értelmetlen ekkora A osztályú erősítőt építeni.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2016
(#) szamóca válasza steelbird hozzászólására (») Feb 29, 2016 / 2
 
arra a célra viszont teljesen felesleges a 150W, mert akkora teljesítményen már véleményem szerint nem beszélhetünk minőségi zenehallgatásról.
Ez ebben a kizárólagos formában azért nem teljesen így van. Van jó pár neves cég, ( Accuphase, Krell, NIRO, MSB stb) aki nem így látja, és ettől nagyobbat is forgalmaz kiváló minőségben.
(#) epyn hozzászólása Feb 29, 2016 /
 
Megtöröm a folyamatot.
Számomra ismeretlen az A osztály minden jellemzőjével együtt.

Van egy 12V-os 23A leadására képes kapcsitápom (PS3 táp)
Érdemes erre alapozva A osztállyal ismerkednem?

Nincs túl komoly hangfalam, 16 liter bass reflex monacor driver-ekkel LM3876-akkal aktív két útban hajtva,kizárólag szobai hangerőn 5-10W zene,film egyéb,laptop hang codec.
Illetve "szabad-e" A osztályt aktiv crossover-ezni?
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2016
(#) reloop válasza epyn hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Szia! Az A-osztály van olyan jó, hogy megejts vele egy ismerkedés. A 12V-os tápból mindössze 2W körüli teljesítményt hozhatsz ki, de az is elegendő szobai körülmények között. A végerősítő a crossover után van, tehát semmi nem korlátozza.
(#) epyn válasza reloop hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Köszi. 2W elég.
Szóval a kapcsoló üzemű táp nem korlátozza a hangminőséget döntően?
*szerk Van 24V 200W trafóm is,ha azt jobban ajánlod.*
Csak meghallgatni szeretném elsőnek a különbséget AB osztályhoz képest.
A JHL menne 12V-ról?
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2016
(#) soos csaba válasza steelbird hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Szia!
Nem is az volna a cél hogy buliba, vagy hangosításhoz használjam!, ez a gépezet inkább szobába kellene.
Hat a sztereó kivitelnél ez a 480W keletkezet hő nem kis hűtőbordát igényel az egyszer biztos, de ez sem lehetetlen!
Az eredeti erősítő monoblock, tehát így néz ki Bővebben: Link.
Ebben nincs ventilátor, viszont hatalmas hűtőbordákkal rendelkezik!
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Szia reloop!
Szeretnélek téged külön meg kérdezni, hogy te mit szólsz ehhez a gépezethez?.
Te ott vagy az erősítők kapcsolási technikájában, működésében!, mit szólsz maga a kapcsoláshoz?.
(#) reloop válasza epyn hozzászólására (») Feb 29, 2016 1 /
 
A 12V-osra módosított JLH-ról tettem fel rajzot és NYÁK-ot a témájába, nálam bevált.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Szia!
Berakta ezt a két elég komplikált fázisfordítót, hogy a bemenetre csatolhasson vissza, nem tudom megéri-e.
Ha valami ínyenc dolgot szeretnél, ami másként muzsikál mint a hétköznapi erősítők, nézz be például az Otala témába. Az ott megadott tápfeszültséggel ettől mindössze 4,5dB-lel halkabb és minden ízében kidolgozottabb.
(#) Kovidivi válasza steelbird hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Idézet:
„Ekkora hőteljesítmény hűtése nem mindennapi feladat, gyakorlatilag egy 2x600W -os végfokba való hűtést kell hozzá kivitelezni.”

Egy 2x600W-os erősítő sacc/kb. 200W-ot fűt el, amikor a legrosszabb a hatásfoka! A teljesítmény jelentős része a hangszóróra jut! Míg A osztály esetén halk zenénél a bemenő 2x250W a végtranzisztorokon fűtődik el, a hangszóróra alig jut valami. Csak ősszehasonlításul: a pákám 48W-tal 340fokC-ra melegíti a végét, és a vízmelegítőm 1200W-os, ami nagyon gyorsan felforral kb. 2liter vizet...
Ekkora A osztályú erősítő oda kell, ahol folyamatosan majdnem teljes hangerőn mennek a hangsugárzók, és kevés a csend. Otthonra 10W bőven elég, ha dübögni akar az ember, építhet valami jobb hatásfokút. Egyébként is, ki akar nyáron a szobába egy 500W-os hőforrást? Olyan, mintha menne egy hajszárító folyamatosan.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2016
Következő: »»   110 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem