Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   19 / 30
(#) Fricu válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 30, 2015 /
 
Tisztán (főként) induktív terhelésnél igazad van.
Fordulatszámvezérlős porszívó pl. nem indul el SSR után, ha csak maga van. De elég egy éjjeli lámpát bekapcsolni, és megy. Menet közben akár már ki is lehet kapcsolni a lámpát, megy tovább, de ha kikapcsolod, nem indul újra.

Az én tapasztalatom szerint viszont 1KW-os hősugárzó terhelés mellett is leégnek a kis trafók!
Vagyis az egész terhelés 99,9%-ban Ohm-os, mégis.
Én nem tudok másra gondolni, mint hogy épp a nullátmenet környéki kis tranziensek által keltett magasabb frekijű összetevők jelentik a gondot.
(#) nemgyuri válasza Fricu hozzászólására (») Nov 30, 2015 /
 
Ezt már szkóppal kellene figyelni, persze a fesz. mellett az áramot is. Attól tartok, hogy ezt nem én fogom elkövetni. (Már csak azért is mert, már nincs nálam a kütyü).
Bár ennek semmi köze az SSR-hez, de egy érdekes jelenség volt a kütyü másik csatornáján.
Ez egy PWM vezérlésű teljesítményszabályzó. Zavarszűrésre kettős fojtót és 10nF/1kV-os kondit tettem bele. Max. teljesítményen csendben volt, egyébként meg sípolt. Kivettem a fojtót, de nem változott semmi sem. A 10nF-os kondit kellett kivennem, mert az sípolt. (amikor sípolt egy csavarhúzót hozzáérintettem és más lett a hangja!) Sípoló-zörgő trafóról már hallottam, de egy 1cm átmérőjű kerámiakondenzátor hangszóró üzemmódjáról még nem.
(#) Sebi válasza nemgyuri hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Pont így adnak hangot a piezo-lapkák is...
(#) jolly joker hozzászólása Feb 8, 2016 /
 
Sziasztok!
Szilárd testrelével szeretnék lápákat dimmerelni. Az lenne a kérdésem tudna nekem valaki abba segíteni, hogy 0-32volt-os 10mA vezérlő jel kell neki. A vezérlő elektronikával miként iduljak el.
Elöre is köszönöm a válaszokat.

A tipus: crydom D2490-10
(#) Sebi válasza jolly joker hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
A jelzett típus egy szilárdtest RELÉ. Nem 0-32V, hanem minimum 3, max 32V DC KAPCSOLÓJEL kell a bemenetére - ami áramgenerátoros, így a teljes tartományban 10mA-t fogyaszt.
Nem lehetetlen vele dimmelni, de nem olyan egyszerű, mint egy diszkrét elemekből felépített gyújtásszög vezérlővel - különösen, ha nullaátmenet kapcsolós példány.
(#) SBahadurD hozzászólása Feb 9, 2016 /
 
Sziasztok!

Valaki el tudja magyarázni, hogy a szilárdtestrelé miért teszi tönkre a fénycsöveket és energiatakarékos izzókat?

Továbbá azt hallottam, hogy transzformátoroknak sem tesz túl jót. Ez igaz? Ha igen, mi az oka?
Köszi!
(#) Sebi válasza SBahadurD hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Ez így nem helytálló megállapítás. Vannak szempontok, amiket figyelembe kell venni az alkalmazásnál. Transzformátort kapcsolni nyugodtan lehet velük, nem okoz gondot.
Legtöbbször - így a viszonylag kis terhelést jelentő fénycsőnél is - az a problémák oka, hogy az SSR soha nincs úgy "kikapcsolva", mint egy kapcsoló, mert a vezérlőáramkör párhuzamosan van a két kimeneti csatlakozóval, tehát mindig folyik pár mA áram a fogyasztón keresztül. Ez okozza pl. a kompakt fénycsöveknél tapasztalható "derengést", ami némelykor akár világításként is elmegy. Még rosszabb a helyzet a beépített zavarszűrés esetén - amit mondjuk 20A-re méreteztek - mert ennek az áramával már a kisebb 230V-os relék simán húzva maradnak.
Tehát megfelelő terheléshez választott SSR a fentiek figyelembe vételével probléma mentesen használható.
(#) Fricu válasza Sebi hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
A trafókkal kapcsolatos részt vitatnom kell, a tapasztalataim alapján.
Minden kisteljesítményű (néhány wattos) trafót tartalmazó készülékem néhány nap alatt túlmelegedett és leégett.
Volt ebben órás rádió, Hirschmann külső antennaerősítő, konyhai mérleg-adapter, stb.
Legalább 6 különböző készülék halt meg. A kapcsolóüzeműek bírták csak ki az SSR-t (60A-s).
Most az a helyzet, hogy kerülöm a hagyományos trafóval szerelt készülékek használatát, és így béke van.
De ahogy korábban írtam, a fordulatszám-szabályzós porszívó is csak úgy indul el, ha legalább egy hagyományos égő ég, és az elektronikát tartalmazó Samsung mosógép is megbolondul, ha SSR utáni hálózatról használnám.
Összeakadnak a programok, fals hibajelentések keletkeznek, leáll menet közben, stb.
Korrekt magyarázatát sajnos nem tudom adni - a feltételezéseimet már leírtam - de ez van, tény
(#) jolly joker válasza Sebi hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Köszönöm a válaszod, ez a szilárd test relés rendszer nagyon sok professzionális színház technikai dimmerben van, 2,5 kw-ig triakot használnak, a főlőt szilárd test relét, és nekem kellene egy 10kw dimmer egy tv-felvételhez. Ebben kérnék egy kis segítséget.
(#) Sebi válasza Fricu hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
A fordulatszám szabályzós készülékek természetesen megbolondulnak - különösen a nullaátmenetes típusokkal. A mosógépben is lehetnek triac-os kapcsolók, amit a processzor vezérel nullaátmeneteknél. Ehhez a színuszos váltó be van küldve a procinak, hogy tudjon nullaátmenetet érzékelni.
Biztosan meg van az oka a kis trafók leégésének - talán nem 60A-es típussal kellene kapcsolni. (Valószínűleg az SSR triac-ja vagy tirisztorai egyenirányítanak - bizonyos körülmények közt ezt megteszik - és akkor a 230VAC mellett tudsz mérni a trafón 50-60VDC-t is.)
Az induktív jellegű terheléseknél fojtót is szoktak használni.
(#) SBahadurD válasza Sebi hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Köszönöm. És akkor ez a kis átengedett áram, ami tönkreteheti őket? Vagy mi okozza? Ugyanis a tapasztalat is azt mutatja, hogy hamarabb mennek tönkre szilárdtestrelével az energiatakarékos égők, meg a fénycsövek.
Tehát, ha mondjuk egy 15W-os fénycsövű lámpát kapcsolgatok, (ami ugye kb. 15W/230V=65,217A áramot vesz fel) akkor olyan szilárdtestrelét kéne használni, aminek a maximális kapcsolható árama ebbe (az elég kicsi) nagyságrendbe esik? Mondjuk 200 mA?
(#) ferci válasza Fricu hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Csak a trafó témáid miatt írom: ha a triac nem pontosan kapcsol be mindkét félperiódusban, van egy kis dc-összetevő és lehet, hogy az játszik be. Term. ez a belső vezérlőtől is függ.
(#) Sebi válasza SBahadurD hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Egy 65mA-es terheléshez szerintem simán elég egy optotriac, az elvileg 100mA-t bír. Én kipróbálnám pl egy MOC3041-el...
(#) Fricu válasza Sebi hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Igen, a 60A sok. Nekem fogyasztási oldalról 20A elég lenne. Egy nem hozzáférhető melléképületet kell árammal ellátni időszakosan, távvezérelhető módon. A mágneskapcsoló mindig zúg, fogyaszt, ezért lett SSR.
Mentségemre szolgáljon, hogy hűtőbordával szerelt típust ilyet találtam. A kisebbekhez nem volt gyári borda.
Az olcsó kínai 25A-es sz@rokból kettő is tönkrement már.
Az egyik rövidzárba ment, nem lehetett kapcsolni, a másik teljesítmény csavarjai égtek szénné, pedig korrekt sarus csatlakozó volt rájuk kötve.Még jó, hogy az égett szagra felfigyeltünk.
Szóval most ez az amerikai SSR van, ez bírja lassan két éve.
De tény, hogy ez se szereti a kis hálózati trafókat (inkább fordítva).
(#) jolly joker hozzászólása Feb 18, 2016 /
 
Hello!

Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen vezérlő szükséges ha SSR-el akarok dimmert építeni?
100w-tól egészen 12kw-ig szeretnék szabályozni teljesítményt?
Előre is köszönöm a válaszokat?
(#) proli007 válasza jolly joker hozzászólására (») Feb 18, 2016 /
 
Hello! A szilárdtest relék általában nullpont kapcsolósak. Ezzel dimmerelni nem lehet. Tehát csak olyan SSR használható ami nem nullpont átmenetes. Valamint a vezérléséhez gyújtászög vezérlő áramkör szükséges. Egyébként 12kW dimmerelése nem kispája. Nem szoktak ekkora teljesítményt dimmerelni. Ha még is, akkor a rádiófrekvenciás zavarszűrés egysége egy "bőröndnyi" induktivitás lesz.
(#) jolly joker válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2016 /
 
Hello! KÖSZÖNÖM A VÁLASZT.
Láttam színházi dimmert 10kw volt, és abban SSR volt és két tekercs a kimeneten. A bemenet és kimenet között egy kondi és egy ellenállás volt sorban és kész volt a zavar szűrés. Találkoztam olyan-alis amiben plusz volt még egy varisztor is.
Több dimmert is láttam amiben SSR volt és ezeket a típusokat írtam ki:
DOUGLASS AND RANDALL : LRA 6045A
DOUGLASS AND RANDALL : LRA 6090A
CRYDOM : DUAL D2440D-10D
SIEMENS : ELR V23100-4334-A870
Csak nem tudom, hogy oldják meg a vezérlést.
Találtam egy ilyen támpontos dolgot:
SSR Tips
(#) proli007 válasza jolly joker hozzászólására (») Feb 19, 2016 /
 
Ott van, az Crydom adatlapján, már megoldották helyetted.
(#) jolly joker válasza proli007 hozzászólására (») Feb 24, 2016 /
 
Köszönöm a válaszodat, de én sima SSR-el szeretném megoldani, úgy szebb a kihívás.
Tapasztalatban is több, nem és ki tudja mire jövök még rá közben.
(#) kadarist válasza jolly joker hozzászólására (») Feb 24, 2016 /
 
Arra fogsz rájönni, hogy kapcsolóval nem tudsz fényerőt szabályozni.
(#) jolly joker válasza kadarist hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Mint fent is írtam, lehet, ott vannak a típusok amiket színházi dimmerben láttam.
(#) kadarist válasza jolly joker hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Lehet, hogy azok szakaszkapcsolók voltak. Azt kell megérteni, hogy egyszerű szilárdtestrelével nem tudsz folyamatos szabályzást elérni. Ehhez az előzőekben linkelt típus alkalmas.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
(#) Sebi válasza kadarist hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Mi van akkor, ha ráereszti a PWM-et a bemenetre? Végülis H-nál zrocross-al bekapcsol, valahány peridus belefér - majd kikapcsol. IGBT-vel láttam ilyesmi megoldást.
(#) kadarist válasza Sebi hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Nagyon erőltetett megoldásnak hangzik, de lehet. Azt a színpadi világításvezérlőt kellene jobban feltérképeznie, mert az biztosan működik.
(#) proli007 válasza Sebi hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Az IGBT azért nem tirisztor vagy Triac.. Ha a PWM periódus ideje 1sec, akkor már 1:100 arányban szabályozható a triac. De az nem lámpához, csak maximum egy fűtéshez jó.
(#) jolly joker válasza proli007 hozzászólására (») Feb 29, 2016 /
 
Lefotózom az egyik dimmert holnap, hogy a kérkedők is lássák hogy működik.
(#) lucky hozzászólása Márc 14, 2016 /
 
Üdv a topiclakóknak!

Kérdésem:
Egy triac-os kapcsoló esetén a kapcsolt oldalon ( 230V) elhelyezhető-e egy 230V-os táplálású működést visszajelző led?
Konkrétan infra fűtést kapcsolna, tehát az azonnali működés nem olyan egyértelmű mint pl egy izzó vagy egy motor esetében.

A probléma evvel az, hogy ha a fázis és nulla közé teszem akkor kikapcsolt helyzetben világít, majd bekapcsolt helyzetben kialszik.
Ha meg csak egy fázisra rakom akkor értelemszerűen semmi fény nem lesz egyik állásban sem.
Szóval van-e rá mód és ha igen micsoda?
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2016
(#) Sebi válasza lucky hozzászólására (») Márc 14, 2016 / 1
 
A fogyasztóval kell párhuzamosan kötni.
(#) lucky válasza Sebi hozzászólására (») Márc 14, 2016 /
 
Köszi
(#) jolly joker válasza jolly joker hozzászólására (») Ápr 7, 2016 /
 
Elnézést a késői feltöltésért, de sok minden össze jött mostanában.
A képeken egy Compulite CDD-1 dimmer látható 1994-ből.
Következő: »»   19 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem