Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális árammérő 1 kA-ra
Lapozás: OK   1 / 2
(#) venom2009 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
A következő feladathoz kérném a segítségeteket:

Digitális kijelzésű és lehetőleg hétszegmenses ledes ampermérőt kellene építenem. Maximum 1500 A méréshatárral.
A mérendő áram egyenáram (kicsit hullámos ) viszont van sönt, 1000A 60mV-os ill 2000A 100mV-os. A normál digit minimultik nem megfelelően, mert a láthatóság még pár méterről is lényeges.
Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) mark.budai válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szia! Egy rossz, vagy egy ami már nem kell LCD, arról leszedheted a háttérvilágítást, és rárakod a multiéra. Vagy pedig EZT megépíted. Ha tetszik, jó építgetést!
Ha lenne 7 szegmenses kijelzőm, én az ICL7107-tel építeném meg.
(#) Medve válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Jó reggelt!

A megoldás egyszerű, válassz egy ICL7107-et, az adatlapján ajánlott kapcsolással s vegyél hozzá egy neked megfelelő méretű kijelzőt. Az IC-hez kapcsolódó topikot itt találsz...
(#) SzervízMacska válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 / 4
 
Esetleg végy egy ilyet, vagy bármi hasonlót, ami méretben és színben tetszik. Ha építeni akarsz - ahogy már a többiek is írták - 7107. Adatlapot mellékeltem.
(#) venom2009 válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Hálás köszenet mindannyiótoknak a gyors és kiváló ötletekért.
(#) NeoCorteX válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Annyit meg szabad kérdezni hol tud az emberfia másfél kiloAmpert mértni. (De szép ezt kimondani is )
(#) venom2009 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Nem titok, ezek egyenirányítók, 0-15V DC 0-1500A DC terhelhetőséggel.
Bár a hálózaton is olyan 0.5kA terheléssel vagyok jelen
(#) Imi65 válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Ehhez "csak" egy 400kVA-es trafó kell.
(#) venom2009 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Nekem nem, csak az e-on-nak
(#) venom2009 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Kérdésem a következő:

0-60mV DC (pici hullámossággal meg némi brummal) jelből kellene 0-1V arányos jelet alkotnom. Az ésszerűség határai belül megfelelő pontossággal. A kimenő jel egy digitális panelműszer bemenő jele lenne.
Mi lenne a legfrappánsabb megoldás?
Segítségeteket köszönöm!
(#) llaci56 válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Vagyis 0-60mV közötti egyenfeszt szeretnél mérni (cca) 15 -szörös erősítéssel?
(#) venom2009 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Nos... igen, valami olyasmi. Kalibrációs lehetőség is kell, mert van, ahol más arányú, de hasonló mértékű erősítés kellene.
(#) mark.budai válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szia! Próbáld meg LM258P-vel. Potival tudod szabályozni. LM258P
(#) 18david18 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Szia!

Ajánlom egy régebbi hozzászólásomat.
Link

Szia!
(#) El_Pinyo válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szia!
Én ajánlanám a megfelelő pontosság elérése érdekében, a jó minőségű műveleti erősítőkből készíthető, vagy készen is kapható 3 műveleti erősítős műszererősítőt. Bővebben: Link (Lap alja).
Az a gond a "gyengébb" minőségű műveleti erősítőkkel, mint az előzőkben linkelt típusokkal, hogy csak a feszültség offszetükkel kb. 50 A- es mérési hibát okoznak (feltételezem az általad korábban nyitott 1500 A- es témával kapcsolatban kérded ezeket), ezért gondolom a műszererősítő szükségességét. Gyorsan számolgattam egy kicsit, és arra a becslésre jutottam, hogy az 1500 A-es áram kb. 1 mT mágneses indukciót hoz létre a vezető közvetlen közelében. Emiatt gondoltam arra, hogy elképzelhető, hogy az erősítőben ez hibaforrás lehet, emiatt én nagyobb távolságban helyezném el az erősítőt a nagyáramú vezetőtől, az erősítő bemenetét pedig árnyékolt (pl. koaxiális) kábellel kapcsolnám a mérendő pontokhoz.
Remélem segítettem egy kicsit !
Üdv.

Szerk.: Azt elfelejtettem említeni, hogy a linken szereplő műszererősítő eredő erősítését az R3 ellenállással lehet állítani.
(#) icserny válasza El_Pinyo hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
A RET (www.ret.hu) kínálatában láttam kis offszetű, "zéró driftű" precíziós műveleti erősítőket, egész humánus áron. Pl. LTC1051, LTC2051, OPA2335, LTC1151 (ezek két erősítőt tartalmaznak egy tokban)

Valamint OP177FP (egy erősítő egy tokban). Ezutóbbinak van egy "butább" változata is OP177GP néven, könnyű összekeverni a neveket...

Tetszene még a National LMP2022, vagy az Analog Devices 8551 műv. erősítője, de ezekre nem találtam könnyű beszerezhetőséget.
(#) El_Pinyo válasza icserny hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Kompromisszumos megoldást jelenthet ár/minőség szempontjából, egy precíziós műveleti erősítő differencia- (különbségképző) erősítős kapcsolásban, igaz ennek a bemeneti ellenállása kisebb, mint a műszererősítőnek, de jelen esetben ez nem befolyásolja jelentősen a mérési eredményt. A lényeg az, hogy alacsony offszetű precíziós legyen a műveleti erősítő.
(#) damkodav válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Áramváltóval nem lenne egyszerűbben megoldani?
Lehet buta vagyok de a sönt nem fog ott egy kicsit langyos lenni.
(#) venom2009 válasza damkodav hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Maximális terhelésen 60w és olajban úszik amit egy szobára elegendő radiátorban hűl... nyáron olyan 60 fokig kúszik.
Persze mérhető lakatfogóval is, de mivel DC, kicsit más árfekvés, mint egy induktív áramváltó.
(#) damkodav válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Az vicces lehet
(#) SzervízMacska hozzászólása Feb 14, 2009 / 4
 
Sziasztok! Most találtam ezt a témát és látom, hogy a "kiloamperes" topic melléklete. Én ott ajánlottam a témaindítónak egy ledes panelműszert a hestore kínálatából, melynek 200mV a méréstartománya. Ez a műszer - legalábbis privát levelezésünkből ez derült ki - megnyerte a tetszését. Ezért a konkrét kérdés kapcsán pontosítva: az 1000 és 2000A, 60mV-os shunt-ökhöz ide 1,66 és 3.33-szoros erősítést lenne célszerű alkalmazni, hogy a panelmérő méréstartományához illesszük. Én privátban - szánom-bánom bűnöm - standard műveleti erősítőt ajánlottam, mivel az volt az érzésem, hogy a műszer csupán kontrollként és látványelemként fog szerepelni. Úgy gondoltam, megfelelő offset kiegyenlítéssel viszonylag elfogadható értéket fog mutatni. Átolvasva ezt a topicot és csatolmányait, most már én is a precízebb megoldás híve vagyok. Kis kutatás után akadtam rá az AD625-ös cél-ic-re, mely a RET kínálatában is kapható és pont ilyen feladatokra alkották. Talán egy többtízezer forintos shunt megérdemel ennyit... Adatlap mellékelve. Vélemény? :hide:

Üdv: Szervízmacska

AD625.pdf
    
(#) venom2009 válasza SzervízMacska hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Azt hiszem akkor ezzel meg is van a befutó!

Nagy köszönet mindenkinek aki időt és energiát szánt rám!
(#) venom2009 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Miért pont ezt az áramkört nem lehet beszerezni?

(#) SzervízMacska válasza venom2009 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Direkt olyat kerestem, ami éppen kapható. Talán azt is említettem, hogy hol... Tessék, parancsolj.

Szerk.: Ráadásul sima DIP tokban. Akár egy furatos próbanyákon is összedobhatod, ha nincs kedved nyákmaratással bíbelődni.
(#) venom2009 hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Hööö... mekkora balfék vagyok!

No, akkor nekifogok! Köszönöm!
(#) hhapci válasza venom2009 hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Mivel gondolom dc hullámossága nem szinuszos emiatt nem mérhető pontosan olcsó műszerekkel. 1ik megoldás hogy uC vel csinálni kell egy áramkört ami 7szegmenses kijelzőket hajt meg, ebből veszel akkorát amekkorát akarsz. A bejövő feszt csúcsértékét méred majd a programban hitelesited egy megfelelő trms műszerrel vagy analóggal. De ha a jelalak változik már nem mér pontosan. A másik hogy A/D zed és trms méréssel átagold, ez pontos lesz akárhol, már persze ha jól megcsinálod.
(#) bgsf válasza hhapci hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
A DC hullámossága szinuszos. Más nem lehet ha trafó után egyenirányító van.
Szerintem túl van bonyolítva az egész kérdés. Nálunk a galvánüzemben vannak ilyen trafók: 0-15V/1500A. 120X120 mm-es kocka ampermérő van rárakva, a sönt 1500A/60mV. Kb 6-7 méterről is jól leolvasható, ugyanis ott áll a kezelő és még sosem panaszkodott hogy nem látja. Mindemellett megbízható, hermetikusan zárt ezért jól bírja a savas-lúgos környezetet, a hideget-meleget(-20,+80), a párát, és nem utolsó sorban nem kell neki külön táp, olcsó és nem bonyolult. A söntről csak két madzag és már működik is!
De ha a kolléga valami instabilabbat akar akkor ott az ICL7106/7107-es megoldás nagyméretű LCD-vel, vagy egy digitmultira köt egy nagyméretű LCD kijelzőt. Ez sem rossz megoldás mert egy viszonylag olcsó a célnak megfelelő digitmulti 1-2000 Ft, erre jön még a nagyméretű LCD, meg valami doboz neki, meg a táp, meg egy előosztó mert a gyári söntök mind 60 mV-osak. Huh szerintem a kockaműszer egyszerűbb!
(#) hhapci válasza bgsf hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
bgsf!
Nem tudom hogy egy tirisztorral szagatott áram hogy lehet szinuszos. Igaz van kimeneten fojtó de valószinü akkor sem az. Persze a mérési pontosság itt gondolom nem feltétlenül szükséges hogy jó legyen . A másik meg hogy biztos hogy egyszerübb egy analóg , de a kérdező a digitális kijelzésről kérdezett.
(#) bgsf válasza hhapci hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Nézd! Én nap mint nap ilyen trafókat ellenőrzök, durván 30 darabot....kb....
Csak arra akartam felhívni a kérdező figyelmét hogy egyszerűbben megoldható a dolog! Gondolom neki is galvánüzembe kell ez a dolog, mert csak ott használnak ilyen fesz mellett ekkora áramot. Nálunk van olyan műszer ami több mint ötven(!) éves és még mindig pontosan működik! Ezért ajánlottam neki ezt a megoldást, mert mutass nekem egy digitális műszert ami savas lúgos, párás, hideg-meleg környezetben 50 éve kifogástalanul működik és 6-7 méterről is jól leolvasható.....
Ha hozzászólásom nem segítő jellegű akkor sztornó...
De szerintem a digitmultis/nagykijelzős az megoldható.
Az áram lehet hogy nem szinuszos, de a söntön egyenfesz esik. A legtöbb műszernek tök mindegy milyen az egyenfesz jelalakja! Ha a söntön 60 mV esik 1500A-nál akkor át kell kalibrálni a digitális feszmérőt egy osztóval. Ezt egy egyszerű tízmenetes helipottal is meg lehet oldani. A kijelzőn pedig a tizedespontot el kell hagyni, mert szerintem ilyen áramoknál már a tized nemigen fontos. Persze most jut eszembe! Az egyik üzemünkben PLC vezérli az egyenirányítókat és digitálisan jelzi ki az áramot kiegészítve "analóg" műszerrel a képernyőn, mert a digitális a folyamatos buborékképződés miatt nem korrekt áramot mutat hanem 180 és 250A között ugrál a mintavételezés ütemében, a "mutatós" pedig átlagot mutat.
(#) hhapci válasza bgsf hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
ok, semmi gond , én is az analogra szavazok, csak leirtam a digitális mikéntjét mivel az volt a kérdező óhaja.
Esetleg ha tudsz irhatnál egy árat hogy mi a reális egy 13V/2200A os gép felújitására. Uj vezérlés régi trafóval és tirisztorokkal.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem