Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Pontos nyomásmérő készítése
Lapozás: OK   2 / 2
(#) jdani hozzászólása Nov 26, 2010 /
 
Helló. Egy nyomásmérővel szeretnék egy tartályban a víz mennyiségét mérni. A tartály alján egy csövön keresztül mérném a víz súlyát. Lehetséges ennek a mérőnek a ,,mérőcsövére,, folyadékot engedni, és annak a nyomását, súlyát mérni?
(#) soliver válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
A nyomás nem egyenlő a súllyal. => Nyomásból akkor tudod megállapítani a súlyt, ha tudod az edény méreteit + a folyadék hőmérsékletét(sűrűség változás). P=rho*g*h ebből megkapd a folyadék magasságát innen meg már egyértelmű.
(#) vilmosd válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
A dokumentacio nem ter ki a felhasznalasi kozegre. Szerintem siman lehet vizre alkalmazni. Itt abban latok nagyobb problemat, hogy a kimeno jelhez komoly DC erositot kell csinalni. Egy sima muveleti erositovel nem igen lehet megcsinalni. Instrumentalis erositot kell tenni utana. A meres pontossagat kalibralassal kell beallitani. Mi csinaltunk tatrtalymerleget, es vizoraval mertuk a befolyo viz mennyiseget, majd ehhez kalibraltuk a kijelzest.
(#) jucsaba válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
anno (jó rég) én is csináltam szint mérést ládamosóhoz (pick-ben , ahol is nagyon koszos volt a víz , ennek kellett a szintszabályzását megoldani.)az eredeti megoldás az volt h egy harang alakú cső merült a vízbe , (az itt kialakult nyomás a víz magasságával arányos)kis nyomású nyomásmérő kapcsolt(volna)a szintre .
(#) jucsaba válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
a gond az volt h a víz erősen szennyezett, eltömődött a cső , elment a szint.
az én megoldásom (amit később láttam a festo katalógusban is - vagyis feltaláltam a langyos vizet-)az volt h műa levegőcső ment a tartály aljára , ezen keresztül levegő volt átengedve (akvárium levegőztető),
a kialakuló nyomás arányos a víz hidrosztatikai nyomásával.ezt meg egy mosógép nyomáskapcsolóval lehet érzékelni(kétpontos szintszabályzás), amiben két kapcsoló van.egy másik kapcsolóval meg vész szinteket lehet beállítani.mivel a levegő a csövön kijön ezért öntisztító is mérőrendszer.
(#) jucsaba válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
mellesleg használunk a cégnél SMC nyomás kapcsolókat , ahol a mért érték digitális 3 számjegyes kijelzős , esetleg ezt lehetne megnézni...
(#) soliver hozzászólása Júl 31, 2011 /
 
Sziasztok! Valami egyszerűen megépíthető (teljesen kezdő vagyok elektronikában) nyomásmérőt szeretnék készíteni. Ahogy a korábbi postokat olvasom valami hőmérséklet kompenzált szenzorral lehetne a legegyszerűbben talán ez: http://www.hestore.hu/prod_10026015.html megfelelne a célra? Esetleg egy multiméterrel összekötve azon mérve a jelét majd átszámolva Pa-ra?

Köszi
(#) mefi01 hozzászólása Márc 12, 2013 /
 
Sziasztok. Adott egy feladatom és szükségem lenne 1 kis segítségre.
AVR- el szeretném egy gőzölő tartály vezérlését megoldani.
AVR-ben még kezdő vagyok, de a programozással meg fogok tudni bírkózni.

A feladat a tartályban lévő hőmérséklet, max 140C és nyomás mérése.
A nyomás 1.4bar környékén mozog.

Ezek alapján lesz megoldva a fűtés vezérlés. Az értékek és egyebeket egy 2x16 karakteres kijelzővel fogom megjeleníteni. A szabályzás megoldására rotary encodert gondoltam.

Milyen szenzorokat ajánlanátok a működési körülmények figyelembe vételével?
. MAgyarországon beszerezhető típusokra gondoltam és a lehető legolcsóbbra.
Nem fontos az értékek precíziós mérése. max.140fokos gőz 1.5bar nyomáson.

Köszönöm a segítséget.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2013
(#) mefi01 válasza mefi01 hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Senki sem tud segíteni? :/
(#) Robika hozzászólása Márc 6, 2015 /
 
Sziasztok!
Én eléggé új vagyok az elektronikában.
Vettem egy MPX2100-es DP nyomásmérő eszközt (szenzort).
Differenciáló nyomásszenzor.
Datasheet: Bővebben: Link

Olyan "eszköz",amelyre az egyik bemeneten megméri a nyomást és a másik csövön lévő nyomáshoz képest kiadja feszültségben a szintet.
Datasheet szerint a minimum kimeneti feszültség: 0 mV,maximum 40 mV

Egyik kérdés: csak levegő nyomás mérésre alkalmas vagy akár benzint is beköthetek a nyomás csövére? (Tankszint jelzőt szeretnék építeni).
Vízzel csinálnám végig a teszteket természetesen.

A másik:
Találtam 1 ilyen projektet:
Bővebben: Link

Van itt egy sematikus rajz:
Bővebben: Link
Itt miért van 4 műveleti erősítő? Miért nem elég egy darab műveleti erősítővel R1 és R2-vel?
Eszköz adatlap:
Bővebben: Link


Bocsánat a nagyon kezdetleges kérdésemért.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2015
(#) vzoole válasza Robika hozzászólására (») Márc 6, 2015 / 1
 
Szerintem alkalmas lehet üzemanyagszint mérőnek ha nem közvetlen az üzemanyag megy bele, hanem a levegő, amit az üzemanyag kiszorít.

Idézet:
„Itt miért van 4 műveleti erősítő?”

Ez egy mérőerősítő kapcsolás. Arra jó, hogy pontos legyen a kimeneti feszültség és alacsony az offset értéke is. Azért nem elég egy műveleti erősítő mert nagyon alacsony a bemenő feszültség és nagy hibát vinne be az offset feszültség. De manapság már nem használnak ilyen kapcsolást, hanem precíziós műveleti erősítőt rakna be, ami drágább (pl.: MCP6V01), de akkor elég egy darab erősítő is ahogy írtad.
(#) proli007 válasza Robika hozzászólására (») Márc 6, 2015 / 1
 
Hello! Ez nem lesz nyerő..
- Anyagra olyan kell, ami elviseli az üzemanyagot, hidegben-melegben-hosszútávon.
- A méréshatára 100kPa. Ez 10méter vízoszlop hidrosztatikai nyomásának fele meg. Ha a tankban 50cm a benzinszint magassága, akkor nem 0..40mV-ot fog adni a nyomásmérő, hanem 0..2mV-ot. Valóságban még ennyit sem, mert a hidrosztatikai nyomás, a közeg fajsúlyától is függ. A benziné ha jól tudom 0,7 körül van, vagy is a jel csak 0..1,4mV lesz.
- Továbbá vannak az érzékelőnek hibái is, ami a csökkentett méréshatár miatt felerősödnek.
Offset feszültsége +-1mV, ami itt már a méréshatár 70%-át jelenti. De mondjuk rá, hogy ezt ki lehet kompenzálni.
Viszont van Offset stabilitás. Ez 0,5%, de végértékre vonatkoztatva. A 40mV-hoz képest, ez 0,2mV, ami nálad 14% hibát jelent.
Hőmérsékleti hiszterézis szintén 0,5%, szintén 14% hibát okoz. (Bár ez 040..+125°C-ra vonatkozik, ami nyilván nem lesz ennyi.
stb..
- Erősítő fokozatnak egy LM324 szóba sem jöhet, mert annak offset feszültsége kb. kétszerese mint a Te méréshatárodhoz tartozó 1,4mV végfeszültsége. Ezért ilyen méréseknél un. ipari erősítőket használnak. Egy ilyen van építve a négy erősítőből, de annak paraméterei, messze nem lennének megfelelők. A Linear vagy Maxim gyárt ilyen precíziós erősítőket, ahol a belső alkatrészek lézerrel jusztírozva vannak.
Egy szem műveleti erősítőnél differenciál jelet kell erősíteni és a híd kimenetén található fél hídfeszültséget el kell nyomni. Avagy a kapcsolásnak "azonos fázisú" elnyomásának és Offset hibafeszültségének Offset drift-jének igen jónak kell lenni. (Persze ere vannak megfelelő áramkör technikák.)
- Ezen felül, a tartálynak van valamilyen alakja, (nyilván nem egy függőleges henger) tehát a szint nem áll arányban a bent lévő üzemanyag mennyiségével, amit kompenzálni kellene. Úgy szintén a hőmérséklet változásából adódó térfogat változást. stb.
De ugye alap kérdés, hogy mérést, vagy saccográfot szeretnénk építeni. A topi címe, minden esetre nem erről szól.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2015
(#) Robika válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
Köszönöm a hosszú és részletes választ!
Nagyon korrekt!

Akkor úgy kell alakítanom, hogy a szenzorba csak levegő jusson, benzinnel nem érintkezhet.
Oszciloszkóppal probáltam rámérni, de így fújásra és ilyesmire nagyon nem mozdult.
Kénytelen leszek erősítőt építeni hozzá.

Nem szükséges, hogy pontos legyen. Nagyság rendileg lenne csak rá szükségem.

Egy ilyen motorhoz lenne rá szükségem:
Bővebben: Link
(Nincs rajta üzemanyag szint jelző).
A tank formája nem egyenletes, de nem is az a cél,hogy literre pontosan megmondja.

Megmérném,hogy mikor van tartalékon, mikor van teli és ahhoz állítanám a szinteket.

"De ugye alap kérdés, hogy mérést, vagy saccográfot szeretnénk építeni. A topi címe, minden esetre nem erről szól." -> Áthelyezték ide a topikomat.

Van valami más ötlet,hogy egyszerűen megtudjam mondani,hogy kb hány liter van a tankba?

Köszönöm!!!
UI: Úgy tudom,hogy 20 literes a tank, és 5 liter a tartalék.

Link javítva.
Használd a link gombot!
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2015
(#) Medve válasza Robika hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
Félmegoldás, mert a "levegő" bizony benzingőz lesz, ami hasonlóan tudja rombolni a szenzort, ha erre az érzékeny. Ezen szenzorok között van kémiai hatásnak ellenálló kivitel is.
A katalógus szerint az üzemanyag befolyásolja az élettartamot, a benne lévő savak korróziót okoznak a szenzort védő gélben. (Vagy valami ilyesmit) Ennek ellenére a katalógus ajánlja az ilyen célra való felhasználást.
Hanem van kompenzált, és jelkondicionált verzió is, ami drágább ugyan, de vélhetőleg megbízhatóbb jelet ad, mint amit egy házilag elkészített áramkör adna. (MPX4xxx-től felfelé)
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2015
(#) BMW-M3 hozzászólása Máj 7, 2015 /
 
Sziasztok!

Sajnos még nagyon kezdő vagyok, tudnátok nekem segíteni? Van egy ilyen KXD típusú nyomásmérő szenzorom és AVR mikrovezérlővel szeretnék nyomást mérni vele. A kijelzést megoldanám, viszont amit nem értek, hogy elméletileg ennek az output signalja 4-20 mA és nem feszültségváltozás mint amiket eddig én használtam. Esetleg egy kapcsolást tudnátok mondani hozzá? Külön alkatrész kell még hozzá?
Válaszokat előre is köszi!
(#) ferci válasza BMW-M3 hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
Szia!
Tegyél a kimenetre egy 560-1kohm-os ellenállást tápfesztől függően és a rajta eső feszültséget értékeld.
(#) BMW-M3 hozzászólása Máj 8, 2015 /
 
Szia!
Köszi a választ, de kicsit kérdezhetnék még? Nem szeretném rögtön tönkretenni a szenzort. :S
Tehát 1, 4 csatira adok 12V tápot, 2, 3 kivezetésen pedig jön a nyomásfüggő feszültségesés?
Kimeneten milyen feszültségre számíthatok? (mikrovezérlő úgy tudom max 5V-ot ehet meg) Vagy ezért kell oda az ellenállás?
Tényleg bocsi az óvodás szintű kérdésekért

pressure.jpg
    
(#) Johnycorp válasza BMW-M3 hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
Szia!

Akkor neked most egy KXD42........M1... érzékelőd van 4-20mA kimenettel?
Mert az általad csatold adatlap alapján a 2 vezetékes bekötés adódik egyszerűen.
Ekkor az 1. láb a pozitív tápfeszültséget kapja. A 2. láb megy a mérési bemenetre.
Mint azt előttem is írták, kell egy "munkaellenállás" melyen a 4-20mA folyhat és az ezen eső feszültséget tudod mérni.
Tehát a 2. láb és a tápfesz negatív (GND) pontja közé kell az ellenállás.
Mérd meg, hogy mekkora feszültség lesz itt 4-20mA áram esetén. Tápfeszültség függő.
(#) ferci válasza BMW-M3 hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
A kimenetre kötött ellenállást 2 darabból rakd össze és mielőtt rákötöd a uC-t, a leosztott feszt mérd meg, hogy a max 20 mA-es hurokáramnál ne legyen 5 voltnál több az alsó ellenálláson.
(#) BMW-M3 hozzászólása Máj 8, 2015 /
 
Tényleg igazad van, 4-20 mA a kimenet, akkor 2 wire kell.
Akkor ha jól értem szenzor 2. kivezetés megy uC bemenetre egy soros ellenállással amit U=I*R képlettel tudok akár számolni?
Ja és uC GND-t összekössem az akksi minusszal?
(#) ferci válasza BMW-M3 hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
1., Válasz gomb..
2., Elég világosan leírtam..."két darab ellenállás.." - uC NÉLKÜL beállítod max kijelzendő értéknél a 20 mA-t a jelzett ellenállásértékekkel két darabból összeállítva ( sorosan ) és pl. 12 voltos tápnál az osztáspontjukon ne legyen több 5 voltnál.
Ha 12 volt a táp és legyen mondjuk 20 mA-nél 470 ohmon 9 volt, akkor felbontod a 470-et 5/9*470 arányban 2 darabra és a nagyobbik megy a GND-re, a kisebb a kimenetre és a közös pontjukon lévő fesz mehet már a uC-re. Természetesen nem kell ragaszkodnod az 5 volt maxhoz, lehet kevesebb is.
Egy sima potmétert képzelj el egyébként. Tényleg le kéne rajzolni?
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem