Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Lézervágó
 
Témaindító: kriszlord, idő: Okt 22, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 11
(#) tomszojer válasza bbatka hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Természetesen igen.
A 12 Voltot a modul csatlakozójáról vettem.
Idegen táp nincs.
A PWM vezetéket elvágtam a lézer csatlakozóján. nehogy visszamenjen a vezérlő panelba az idegen 5 Volt az USB töltőről.
A panel alsó részén lévő + és - között 0,2 Voltot mérek.
Ha ez megy a lézerre, akkor kicsit kevés...
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2023
(#) bbatka válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Kezd az alapos takarítással.
Ezek szerint akkor nem a fejjel van a probléma. Bár lehet hogy a port csinált egy szép rövidzárlatot.
(#) tomszojer válasza bbatka hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Takarítást megcsináltam.
A másik, +- mellet jobbra levő "T" jelű pontokon 2,4 Volt a feszültség.
4 vezeték megy a modulba.
Nem tudom mi célt szolgál ez a panel.
Esetleg ki lehetne iktatni egy direkt próba erejéig, csak nem tudom miért 4 vezeték megy le.
Talán a két zöld a hőszenzor..... Az van a T jelű pontokon.
Ha a piros-fekete a lézer tápja, akkor talán arra lehetne tenni az 5 Voltot.
Vélemény?
(#) Pethical válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Idézet:
„Egyébként a vezérlő panel maximumon 3,5 Voltot ad a fejnek. De ez úgy tűnik nem lényeg..”

3,3V-tól 12V-ig elvan, szóval így van, az tökéletes.

Idézet:
„Nem lehet esetleg hogy ez miatt itt a hiba?”

Próbáld ki a tiszta panellel.

Idézet:
„Kíváncsiságból megpróbáltam 12Volttal is a PWM bemenetet.”

Gyanús, hogy elfáradt a lézer dióda. Kb. ány üzemóra van benne és hány százalékon szoktad használni?

Idézet:
„Nem tudom mi célt szolgál ez a panel.
Esetleg ki lehetne iktatni egy direkt próba erejéig, csak nem tudom miért 4 vezeték megy le.

Ez a lézer dióda meghajtója, ha kiiktatod végleg kinyírod a diódát.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2023
(#) tomszojer válasza Pethical hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
A 3,5 voltot a Lightburn programot indítva, 100%-os teljesítményen mértem.
Többnyire 100%-on megy, olyan 400-500 óra lehet benne. Vagy még annyi sem.
A panel kiiktatása esetén max 5 Voltot adnék direktbe. De ha kinyírja, akkor nem.
(#) Pethical válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Idézet:
„Többnyire 100%-on megy, olyan 400-500 óra lehet benne. Vagy még annyi sem.”

Azt tudni kell ezekről a lézerekről, hogy a dióda jelentősen túl van hajtva, ha 100%-on üzemelteted, akkor azzal elég hamar meg tudod ölni, 80% felé nem érdemes menni csak ritkán, főleg a régebbi moduloknál. Az újabbaknak már jobb a hűtése, 2-3 ventillátorral és az egész modul gyakorlatilag egy nagy hűtöborda, de ott is érdemes erre figyelni.

Idézet:
„A 3,5 voltot a Lightburn programot indítva, 100%-os teljesítményen mértem.”

Az teljesen jó neki.

Foglaljuk össze amit eddig tudunk:
A gép vezérlője biztosan jó, mert, ha direktbe adsz neki PWM jelet, akkor sincs ereje. Ez alapján valahol a lézermodulban van a bibi. Ott két dolog lehet, a dióda, vagy a meghajtó áramkör.
A dióda meghajtó paneljét megtisztítottad, de tiszta panellel is ezt produkálja. A panelen nem látszik égésnyom, sérülés, a forrasztások is stabilak és a lézer mindig bekapcsol és világít, amikor jelet kap, csak nem elég erősen. Ez alapján az is jónak tűnik. A lézerdiódáról nem tudunk mit mondani, mert azt külön nem tudjuk tesztelni, de én rá gyanakodnék.
Viszont igazából mindegy, mivel a modul a a legfőbb gyanúsított, és külön meghajtó áramkört nem kapni hozzá, így azt mondanám, hogy a modulnak annyi. Max annyit tudsz tenni, hogy kiméred még a meghajtón lévő alkatrészeket, hogy mindenki jó-e, ha igen, akkor nem hiszem, hogy van tovább, de reménykedem benne, hogy nincs igazam és mindjárt meglesz a pofonegyszerű megoldás a problémára.
(#) tomszojer válasza Pethical hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Nagyon jó a levezetés.
Lehet kapni hozzá meghajtó áramkört, csak az a kérdés hogy érdemes-e megvenni.
Ha a lézer meghalt, akkor nem.
Gondoltam arra, hogy leforrasztanám az áramkörről a piros és fekete vezetéket és arra rákötnék egy 1,5 V-os ceruzaelemet.
Az 1,5 Volt csak nem nyírja ki a lézert...
Ebből már látnám, hogy jó-e a lézer. Egy-két másodperc elég lenne.
Vagy az is kinyiffantaná?
Bővebben: Link
Az N30820 az övé.
(#) Régi motoros válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 14, 2023 / 1
 
A legnagyobb gond az, hogy a lézerdiódák mint bármely más fényemitáló dióda (pl LED) áramgenerátoros meghajtású. A te típusodon pedig valószínűleg azért van négy vezeték, mert abból kettő a dióda táp vezetéke, másik kettő a visszacsatolás. A meghajtó panel pedig a visszacsatoláson keresztül érzékeli mennyi az optikai kimenő teljesítmény, e szerint állítja be a modulációt a dióda tápvezetékén. De ha lelesnéd az alkatrészek típusjelzéseit, talán következtetni lehetne a meghajtás bonyolultságára valóban úgy van e ahogy írtam.

Mivel a dióda típusát nem tudod, a ráadható tápfeszültségét sem tudod, azaz ha direktbe rákötnéd a diódára, az az áram folyna keresztül rajta, amit a 1.5V -os tápegységed maximálisan szolgáltatni bír.
Ez nem azt jelenti, hogy rögtön kipurcanna, a ceruzaelem nem sok áramot ad ugyan de az ördög nem alszik. Egy lézerdióda kissé érzékenyebb eszköz mint egy sima LED, tehát a direkt táplálást csak saját felelősségre próbáld ha gondolod.

Ui.: Az elemes tesztel egyébként nem biztos, hogy előrébb leszel, mivel a kimenő teljesítményed közelében sem lesz a maximális teljesítménynek, amit üzem közben impulzusüzemben lead a lézer.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2023
(#) tomszojer válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Rákötöttem 1,5 Volt-ot, semmi fény.
Adtam neki 3 Voltot gombelemről, semmi.
Az 5 Voltos 1A-es USB töltővel is megkínáltam.
Ekkor volt lézer, de semmi teljesítmény.
Kiszedtem a diódát.
Jelenleg ez van.
(#) dB_Thunder válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 15, 2023 / 2
 
Ha eddig nem volt rossz, akkor most már biztos az!
Félvezetőt nem kínálgatjuk az épp kezünkbe akadó áramforrással!!
(#) zamatőr válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Nem tudni az milyen tipus de itt egy részleges adat az aliról.:
447nm-es 5W-os kék lézerdióda

Jellemzők:

Típus: Osram PLPT9 450LB_E
Hullámhossz: 447 nm (440 nm-455 nm)
Kimeneti teljesítmény: 5 W (max. 5,3 W)< a i=3>További feszültség: 4,3 V-5 VÜzemi áram: 3A-3,8 AMéret: 9 mm
(#) Régi motoros válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Ha semmi típusjelzés nincs rajta akkor sajnos meg vagy lőve. De ha már kioperáltad, én csak levágnám róla a zsugorcsövet és megnézném a két zöld vezeték hogy van bekötve, mert ebből már így azt is kinézem, hogy csak egy sima NTC van oda zsugorcsövezve, és a visszacsatolás be sincs kötve.
(#) tomszojer válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Szerintem ez egy hőérzékelő, de nem biztos..
Nem tudom mi az a visszacsatolás, de elég oxidált ez a kis panel..
(#) Régi motoros válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Mérjél rá diódavizsgálóval, meg ellenállás mérővel hátha mutat valamit.
Lehet tényleg csak egy dióda hőmérő szenzorként alkalmazva.

A visszacsatolás egy sima fotodióda a lézerdiódával egy tokba integrálva.
Ezen a fotodiódán tudják mérni a kimenő lézerfény intenzitását, mint pl ebben a lézerdiódában van.
(#) Pethical válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Az hőmérséklet mérésre van, ezekben csak az van, egy ilyen modulnak nem kell annyira pontosnak és precíznek lennie.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) tomszojer válasza Pethical hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Tehát a működésben nincs szerepe.
Mikor ráadtam az USB töltőről az 5V 1A-t, a kezemben tartottam a lézert, amikor még a réz foglalatában volt.
Pár másodperc múlva elég meleg lett.
Az ujjaim bírták amikor lekapcsoltam, tehát le nem égett.
Csak kicsit furcsa, hogy ha nincs megfelelő teljesítmény akkor miért melegszik ennyire.
Ráadásul gondolom én, az üzemi áramfelvétele több mint 1 A.
(#) Régi motoros válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Sokat azért ne járasd hűtés nélkül, mert megsütöd előbb utóbb.
A meghajtó panelt miért nem térképezed fel? Milyen félvezetők van rajta?
Mondanám, hogy szkóppal kellene megnézni a jelalakot, de hát ha nincs.
(#) dB_Thunder válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Idézet:
„megsütöd előbb utóbb.”

Kb azonnal!
(#) Régi motoros válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Igen az is benne van a pakliban, főleg hogy a típust sem ismerjük.
Lézerdiódákat nem szoktak hűtés nélkül üzemeltetni.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) tomszojer válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Tényleg csak pár másodpercről van szó és ha kezem még állja, akkor az még nem olyan meleg.
A driver panel ha rossz, megjavítani úgysem tudom mert smd IC-t nem egyszerű cserélni.
Rossz, hogy nincs rajta típusjel, mert így nem lehet tudni mennyi Ampert bír a dióda.
A vége úgy is az lesz, hogy rendelek a gépbe egy ugyanilyen fejet.
Csak érdekel a téma, hiszen ha mindenki kapásból újat venne mindenből, akkor nem lennénk itt...
(#) Pethical válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Idézet:
„Tehát a működésben nincs szerepe.”

Abban nincs, a ventit szabályozza ez alapján a kis panel (már amelyik modulnál nem megy folyamatosan), illetve, ha túlmelegszik a modul akkor leállítja.

Idézet:
„Csak kicsit furcsa, hogy ha nincs megfelelő teljesítmény akkor miért melegszik ennyire.
Ráadásul gondolom én, az üzemi áramfelvétele több mint 1 A.

Még akkor is, ha egy lézerdióda teljesítménye lecsökkent, az áramfelvétel és a hőtermelés továbbra is ugyanolyan lehet, mint amikor teljesen működött. Ez azért van, mert a lézerdióda hőtermelését általában az áramerősség határozza meg, nem pedig a fénykibocsátás. Attól, hogy már nem tud annyi fényt kibocsátani a belső ellenállása kb. azonos, így továbbra is termeli a hőt. Amíg át tud rajta folyni az áram (nem szakadás, nyit), addig fog hőt is termelni, még akkor is, ha a kibocsátott fény már nem is látható. A kézemeleg állapotból egy pillanat alatt át tud menni a fenébe ez elfüstölt állapotba. És mivel félvezető a statikus elektromosságot se szereti annyira, továbbá nem kerülhet szennyeződés a felületére (ahol a fény kijön).
Ha felvenné azt az áramerősséget ami a 20W-os teljesítményéhez tartozik (ez ugyebár nem az optikai teljesítmény), akkor egy pillanat alatt elégni, ahogy korábban mondtam alapból is túl vannak hajtva és a hűtés nem elég ahhoz, hogy kellően alacsony hőmérsékleten tarta a diódát amikor 100%-on megy, akkor képzeld el minden hűtés nélkül mi történne vele a kezedben.

Egyébként, innen, hogy kijött a dióda, nem tudom, hogy vissza lehet-e tenni elég pontosan. Bár mivel egy diódás modul így nem lehet vészes.
Vigyázz azzal a diódával, a lencse nélkül is elég erős fénye van és valószínűleg IR szűrő sincs rajta.

Idézet:
„Mondanám, hogy szkóppal kellene megnézni a jelalakot, de hát ha nincs.”

Ha nincs szkóp, akkor egy STM32-ből (bluepill), vagy ESP32-ből lehet csinálni olyan "szkópot", amely az itt lévő pár kHz-es jeleket meg tudja mutatni tűrhetően, nem lesz túl pontos, de támpontnak jó tud lenni.

Idézet:
„A vége úgy is az lesz, hogy rendelek a gépbe egy ugyanilyen fejet.”

Ez már egy elavult modul, ennél vannak jobbak is ugyanannyi pénzért a NEJE-nél, és akkor nem lesz gond a kompatibilitással sem. Csak, ha veszel, ne járasd 100%-on, ha arra van szükség akkor inkább vegyél erősebbet.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) tomszojer válasza Pethical hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Köszönöm a kimerítő és főképp érthető választ.
Készítettem mikroszkóppal fotókat a diódáról.
Ügy tűnik valóban kettő lézer fényforrás van benne és valószínűleg az egyik elfáradt.
Eredetileg fókusz nélkül egy kék vonal a fény, de most csak egy kék kör.
A garija májusban járt le....
Kicsit fura hogy az egyik kijjebb van a síktól mint a másik. De lehet hogy így normális.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2023
Következő: »»   11 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem