Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Virtuális valóság Body Motion Capture házilag!
Lapozás: OK   1 / 1
(#) cuporka hozzászólása Jan 11, 2010 /
 
Üdv!
Amióta megnéztem az Avatár című fantasztikus filmet, elhatároztam, hogy megépítek egy „olcsó”
motion capture felszerelést 3d videó szemüveggel. Szétnéztem és ezt a dolgot találtam: http://www.naturalpoint.com/optitrack/ Talán ez a legolcsóbb megoldás az aktív optikai érzékelők
között, de még így is drága az 1.000.000.ft. feletti ár. Nekem az legalábbis. Minimum 6 darab
nagy felbontású kamera kell hozzá 130.000. ft.-körül árulják de én azt vettem észre, hogy a mostani
12.000. forintos 2 megapixeles webkameráknak hasonlóak a paramétereik ha nem jobbak és csak egyre olcsóbbak lesznek pl: http://www.arukereso.hu/webkamera-c3113/philips/spc2050nc-p31611177/ 90 db színes képet készít egy másodperc alatt, de nekem fekete fehér üzemmódban
a legjobb mivel csak az infra jeladókat kell, hogy lássa, így még gyorsabb az adatátvitel. Persze az infra szűrőket minden egyes webkamerából el kell távolítani. Találtam 7 port-os USB 2,0 hubot is,
http://www.pixmania.hu/hu/hu/668334/art/belkin/ 7-port-os-usb-2-0-hub.html de biztos van olcsóbb
vagy több férőhelyes is ha több kamerát használnák. A szoftvert be lehetne tőlük szerezni de hát
kinek van 200.000. forintja, kell lennie más megoldásnak! A ruhát meg tele kellene rakni infra
adókkal mindegyik más-más jelet sugározna, amit a kamerák vennének meghatározva a pozíciómat
az x y z tengelyen. A 3d videószemüveggel gondban vagyok, mert a nagy felbontású képet adó eszközök valami eszméletlen drágák! De ha ki lehetne hozni olcsón valami micro OLED kijelzővel? http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1240467762
A videó jelet meg vezeték nélküli átvitellel lehetne megoldani. Ha hozzá tudna valaki szólni
az nagyon jó lenne kíváncsi lennék, hogy mi sülne ki ebből!
(#) zolika60 válasza cuporka hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Idézet:
„Ha hozzá tudna valaki szólni az nagyon jó lenne kíváncsi lennék, hogy mi sülne ki ebből!”
Szerintem semmi. De még csak az értelmét sem látom.
(#) Action2K válasza cuporka hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Még nem láttam a filmet, ezért nem tudom, hogy mi a célod vele. Az ilyen 3D-s digitalizálást már jó rég óta használtam, igazán a szoftver a lelke a dolgoknak. Nem is kell infra adó, meg ilyenek. Pláne különböző frekiken.
Amit nem értek, hogy minek a 3D-s szemüveg?
(#) Action2K válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Van értelme, csak semmi köze az elektronikához (csak annyi, hogy árammal megy a PC, meg a kamera). Ez keményen programozás.
(#) SALáta válasza cuporka hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Egy magyar egyetemista készített sw-t linux alá, régen mutogatták is a tv ben. CAD világban van jövője, ő is erre csinálta. Értelme szerintem nincs, mivel akarod kihasználni írsz játékprogramot? Ha jól emlékszem egy webkamera és egy infra "toll" kellett hozzá.
(#) cuporka válasza SALáta hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
A motion capture ruha http://hirek.prim.hu/cikk/9405/ csak egy eszköz amivel én emberi mozgást akár érzelmeket is animálni tudnék bizonyosfajta 3d szerkesztő programokhoz, nem kell nekem egy
3d karakter minden apró mozgását külön-külön megrajzolnom http://hu.wikipedia.org/wiki/Motion_capture egy mozgó pálcika embert kapok amire olyan alakot készíthetek amilyet csak szeretnék, 'az avatár című film is így készült’ http://www.youtube.com/watch?v=fOHPCI_9-eQ csak a fantáziám szabja meg a határt! De én ennél is többet
szeretnék elérni, a szemüveggel az a célom, amikor egy bizonyos 3d szerkesztő programban
egy 3d alakzatot szeretnék megformálni mint egy szobrász, a virtuális világban a saját szememmel szeretném látni, és a térben körül járni az alkotásomat miközben dolgozok rajta. De én ennél is többet szeretnék, ha majd ez az eszköz mindenkinek elérhető lesz olcsósága miatt, akkor írni fognak olyan játékokat amik kihasználják a motion capture nyújtotta lehetőségeket. Az aktív optikai érzékelőt olcsóbbnak és pontosabbnak találom mint a passzív fajtát de ez csak az én meglátásom.
Amit az optitrack cég csinált http://www.naturalpoint.com/optitrack/products/motion-capture/ azt szeretném elérhetőbb változatban megcsinálni, de sajnos nem sok mindent tudok róla pl. milyen meghajtás kell az egyes ledeknek, hogy a szoftver értelmezni tudja
a jeleket, mi az a hardware kulcs hogyan kell kalibrálni a rendszert stb.
(#) Braf válasza cuporka hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Végig sem olvastam mit írsz de látszik, hogy semmit nem értesz hozzá.
Gondolkozz el egy picit azon, hogy miért ilyen drága egy ilyen kamera. Megsúgom hogy a paraméterei kanyarban nem egyeznek egy 12000Ft os webkameráéval.

Mondjuk, ha te tudsz szerezni egy 12Mpixeles webcamot (ami csak az infrafényre érzékeny), ami emellett tud 2000FPS sebességgel mozgóképet venni, és ezeket az úgynevezett markereket megtalálni a képen (feldolgozni a képet) realtime akkor nem szóltam...
Mert ez nem is csak "kamera". Mi értelme lenne egy feldolgozó egység felé továbbítani a képet? És főleg mekkora sávszélesség kellene ehhez? (12Mpixel*2000FPS = ~24Gbyte/s nem gigabit gigabyte! És ez csak egy kamerára)


Amit te házilag (valamennyire) össze tudsz hozni, az egy ultrahang-gyorsulásérzékelő-gyroszkóp kombó. De ez sem 1Ft (csak 1 pontra lenne vagy 30000Ft és legalább 20 pont kell egy emberi testhez).
(#) cuporka válasza Braf hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Nagyon sajnálom, hogy nem olvasod végig amit írok ezért rövid leszek. Belinkelem mégegyszer ezt az optitack nevű kütyüt: http://www.naturalpoint.com/optitrack/products/camera-comparison.html
szerintem gagyibb a mai webkameráknál vagy nemis működik csak átverés az egész?
az ultrahangos giroszkópos csak az elmozdulást méri de foggalma sincs az x y z kordinátában a pontos helyéről, bohóckodni biztos jó lenne, de pontos számításokra alkalmattlan, hátha mégis működne a dolog webkammal is,
egy próbát megérne!
(#) cuporka válasza cuporka hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Ez működni fog Cuporka ne hagyd magad csak így tovább!
(#) cuporka válasza Braf hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Tényleg igazad van csak most vettem észre, hogy megbújt az ördög a részletekben! Ezek tényleg úgy fejlesztették ki a kamerájukat hogy a marker adatokat küldi az USB-re,de szerintem ki lehetne ezt játszani úgy, hogy eltávolítjuk a gyári ir szűrőt,és a lencse elé teszünk egy olyan lemezt ami csak az infra tartományban enged át fényt igy csak a markerek adatai mennek át az USB kábelen és akkor megint csak gyorsabb mint az a kamera. de egyébként meg nem törekszem a tökéletes azonnali jelátvitelhez egy
kis késés beleférne amíg nem rugdossák lomtalanításkor az olyan kamerákat amit leírtál, talán ez a megoldás is megkönnyítené a dolgomat.
(#) Braf válasza cuporka hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Látom, nem esett le, hogy mit írtam.
(#) SKY válasza cuporka hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Én azt nem értem, hogy minek mindenáron infra? Rajtad van a videószemüveg, akkor úgyse zavar más fény se.
Az én ötletem: pár fényforrással úgyse tudnánk teljes egészében gépre vinni a mozdulatokat, ha csak nem követi a program a kezdeti állapottól. Ha fehér szobában fekete ruhában lennél, és ezt venné egy kamera, akkor máris 2D képet kapnál, de ha így kiegészítenénk ledekkel, akkor megadhatja a térbeli formát. Vagy dolgozhatunk színes ruhával, így is fel lehet dolgozni az információt. Esetleg két kamera 120 fokban? Bár szerintem ez teljes egészében programozási feladat, itt megoldhatatlan.
(#) -Bady- válasza cuporka hozzászólására (») Jan 12, 2010 / 1
 
Szerbusz.
Csak hogy egy programozó is hozzászóljon! (na jó csak tanuló)
Először is csodálom a bátorságod, hogy elektronikai és programozói háttértudás (mármint ami egy ilyen rendszerhez kell) nélkül vállalkozol ilyesmire.
(Ja ez a rendszer objektumkészítésre nem használható, csak mozgatásra.)
Másodszor is: végül is meg lehetne oldani házilag, bár nem lenne olyan kifinomult, mint amit a filmhez használnak, de működne.

kérdés: Minek akarz te 100 képkockát számoltatni?
a szem 18-24 képkockát dolgoz fel, ami a filmeknél, de animációnál is érvényes

Egy 3d szemüveget pedig elég olcsón kapsz
Dzsíforszék már adnak 30 ért
Nvidia 3d digital eyeglass
(noname-t kapsz olcsóbban is, persze ajándék fejfájással)
és nem kell a kamerák szűrőjével bajlódni sem, van
ettől jobb(=könnyebb) megoldás is:
Először is elég 4-5 kamera.
Elképzelésem:
Hozzávalók:
- Egy szoba, ahol elhelyezzük a kamerákat.
- Kamerák, sima kicsit jobb minőségű, nem akadozós webkamera.
- Egy (igen(nagyon))gyors számítógép.
- saját(?) fejlesztésű 3d animáló program.
- Színes ledek(amennyi kell)
(a szobában nem lehet semmi színes a ledeken kívül)
Egy fekete ruhára elhelyezzük a ledeket(úgy ahogy kell).
Elhelyezzük a kamerákat (két oldalra, előre hátulja)
összekötjük a kamerákat a géppel.
A program működése.

A progi a kamerákról fogadott képeken megkeresi a színes pontokat. (minden pontnak egyedi színe van, és a program tudja melyik melyik)
minden színre összeveti az adatokat a képekről, és számol egy térbeli koordinátát.
hozzárendeli a 3d képhez.

Viszont sok hátránya van egy ilyen rendszernek:
- minden alkalommal kalibrálni kell (kamerák távolsága, - fényerő, fényviszonyok,ledek pozíciója, stb...)
- nem pontos. (nehézkes élethű mozgást csinálni)
- körülményes használat.(már csak felvenni is)
- Hobbiszintű használatra még mindig drága.
- Helyigényes.
- nevetséges kinézet.
(#) cuporka válasza -Bady- hozzászólására (») Jan 13, 2010 /
 
Sziasztok!
Azért nem tartom jobbnak a színes ledeket, mert mondjuk a lakásban minden hasonló árnyalatú tárgy bezavarná a programot, és több adatot kéne szerencsétlen procinak feldolgoznia, azt meg nehéz lenne kivitelezni, hogy mindent letakarjak. Nem olyan régen csináltam egy baseball sapkát, a képeket alul belinkeltem, a Free Track nevű fejmozgást követő progihoz http://www.free-track.net/english/ infra adókat kellet a pontosan megadott alakzatban elhelyezni. Előszőr mivel nekem nemvolt IR adóm. piros ledeket használtam, de a progit minden bezavarta a monitor fénye miatt ugyanis az arcomról visszaverődött a fény így azt is makernek számította. miután infra adókkal csináltam meg úgy ahogy leírták jobb lett valamivel. A Free Track fórumon viszont megtudtam, hogy a webkamera amit használok, egyébként a kapható leggagyibb 1200 Ft-os,
IR szűrővel van ellátva, amit el kellett távolítani, „kis színes üveglap az objektívben” amitől fényesebbnek látta a makereket. Az objektív elé viszont azt ajánlották, hogy vagy egy flopi-lemez
darabot, vagy két réteg barna film szalag darabot vágjak be, hogy csak az IR fényt érzékelje. Az utóbbi vált be. Arra jó ez az egész
cucc, hogy pl. az IL2 Stumovik nevű játékban, a pilóta fej mozgását imitálja, mintha benne ülnék a
pilóta kabinban. Ehez már jó lenne egy nagy felbontású videó szemüveg a monitor kiváltására, ez már majdnem virtuális valóság! Egy hátránya van csak, ha nagyon elfordulok elveszíti a kamera a makereket. Nálam mivel csak 2 gigaherces proci van a gépemben, a játéknál már nagyon belassul,
de így is egy élmény. Visszatérve a több kamerás rendszerhez, szerintem az Opti Track féle infrás megoldás a jó, és a hitech „nemkamerájukat” ki lehetne pótolni HD viszonylag gyors webkamerákkal. Ha pedig minden IR marker más frekin sugározna, nem kéne félpercenként újra kalibrálni, elég volna egyszer is. Hogy hány kamera lenne a legkevesebb ami elég lenne a biztonságos mérésekhez azt nem tudom. A videó szemüveghez meg azért ragaszkodom mert a monitort már szeretném elfelejteni, elvégre a Nanokorban élünk, virtuálisan szeretnék olyan programokban dolgozni mint a Zbrush http://www.youtube.com/watch?v=7pmwDizsHqU ahol 3d objektumokat alakzatokat lehet formázni textúrázni.
Mekkora lenne már ha a szoba közepén élet nagyságban láthatnám a munkámat a kezemmel megfogom elforgatom, egy IR pálcával alakítom formálom színezem stb. Egy plugint kéne írni valalakinek a Zbrush nevű programhoz, hogy működjön a rendszer. Szerintem ezt mind
meg lehetne csinálni semmi se lehetetlen! Csak én kevés vagyok hozzá.
(#) cuporka hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
Sziasztok!
Találtam az Ir adók vezérléséhez egy programozható
mikrokontroller modult, érdemes-e felhasználni, vagy van ennél olcsóbb, egyszerűbb megoldás? Csak, hogy bárki egyszerűen megtudja építeni a ruhát: http://arduino.kibu.hu/
És még az a kérdésem, hány darab maker kell minimum a ruhára, beleértve az ujjak a láb a fej mozgását. És a fénypálcára? Mindegyiknek más frekvencia kell! A sógorom
azt mondta lehet, hogy meglehetne úgy oldani a frekvencia kérdést, hogy az adók egymásután sorban villannának fell csak az első mondjuk kettőt, vagy valamilyen jelet adna le a szoftvernek.Így a progi tudná, hogy abban az időben melyik adó villan éppen fel. Kevesebb jelet kéne feldolgoznia a rendszernek, de ez csak elmélet, ki kéne próbálni, hogy ez mennyire stabil és pontos.
(#) cuporka hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
Vagy esetleg a magyar verziója az AVR-Duino család jobb lenne? A hobbielektronika fórumon olvasni lehet erről:
http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=80
(#) Action2K válasza cuporka hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Felejtsd el a villogó markereket. a kamera lassú ahhoz, hogy huszon-néhány markert egyenként egymás után beazonosítson mint egy távirányírót.
Viszont a lesz olyan marker, amit a kamera azért nem fog látni mert nem vele szembe világít a led, hanem kicsit ferdén, vagy akár 90°-ban, de amúgy látná. Sima fehér golyók, a fekete ruhán azt kész.

Viszont abba belegondoltál, hogy minden egyes használat előtt ki fogja Neked a rajtad lévő markereket bekalibrálni a gépen? Te nem lehetsz, mert állsz a virtuális térben.
És igen, sajnos, vagy egy üres szobában lesz ez a tér, vagy jöhet a mindent letakarok feketével.
Kamera is minimum 4 ajánlott, a négy oldalra.
Azt már tudod, ki írja meg Neked ehhez a programot?
(#) cuporka válasza Action2K hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Ha tényleg annyira lassúak ezek a kamerák, hogy nem jó
egy egész ruhára, hátha jó lenne csak a kesztyűhöz meg a pálcához azt még egyedűl is be tudnám kalibrálni mert egy kezes lenne. Akkor nem is kéne olyan sok kamera. A progiért megpróbálok kuncsorogni egy olyan oldalon ahol programozással foglalkoznak, hátha látnak benne fantáziát Meg ha várok jó pár évet talán annyira leviszik az árát annak az Opti Track-os rucinak, hogy énis meg tudjam venni. Ha addigra még lessz értéke a magyar forintnak! JA a videó szemüveg koppintásba már bele se fogok az még húsz év mire elérhetővé teszik nekünk a HD
felbontást! Kész középkor!
(#) Pozoki válasza cuporka hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Szerintem lehetséges. A programírás meg szükségtelen, biztos van rá szoftver. Ezt a technológiát nem tegnap találták ki. Ne add fel cuporka!

(Mindig van, aki okosabb, vagy csak annak érzi magát)
(#) Wolfgang Mozart válasza Pozoki hozzászólására (») Aug 27, 2010 /
 
Cuporka! Meg kell mondjam elég nagy bátorságra vall, hogy egy ilyenbe bele akarsz kezdeni, nem lesz kis munka, de kivitelezhető, és szerintem bárki bármit mond, ez egy NAGYON JÓ ÖTLET!

Naszóval szerintem nincs szükség infra jeladókra, vagy ha mindenképpen infrát akarsz használni, akkor se kell különböző frekin, vagy különböző villogással elérni, hogy a program felismerje. Sima fehér markerekkel is lehet jó MoCapot csinálni ahol ugye esély sincs a villogásra. Csak így egy jóval bonyolultabb programot kell írni hozzá, ami képes az előző képkocka alapján megkeresni a markert.
Az infra annyiban jó, hogy elkerülhető vele a téves markerfelismerés. De inkább főleg ilyen házi cucchoz a színes markereket ajánlanám.
És szerintem elég (de ez a minimum) 3 db webkamera a
jobbik fajtából. Az ideális, ha 120 fokban helyezed el őket, de ez nem kötelező, csak a kalibrációnál jön jól, meg így kevesebb a kitakart marker.
Egyel jobb, ha 6db kamerád val 60 fokban, de ez már csak pénz kérdése.

Ja írtad, hogy tulajdonképen a 3D virtuális valóság manipulálása a célod. Ehhez egy kis segítség:Leonar 3Do

Sok sikert!
(#) qwertzuiopőú hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Hali!

Itt csak annyi a lényeg, hogy fagy frekivel vagy színnel vagy villanással de meg kell különböztetned a markereket.!.
A gépre ha van szoftvered

1.szoftver: körbevideózod magad markerek nélkül és a szoftverrel 3D-s képet csinálsz

ezt a képet berakod a

2.szoftver: Felteszed magadra a markereket, beállsz a körbevideózott pozíciódba mint ahogy videózáskor álltál mind a két vebcamot felrakod magad fölé 2 hogy 3D-s képet kapj
A markereket rárögzíted a testedre és úgy kalibrálod hogy a 3d-s képre a gép rárakja a pontokat minden használatkor ebből a pozícióból kalibrálj és amíg ki nem kerülsz (kerülnek a markerek) a kamerák látószögéből addig nem kell kalibrálni a kamerák belezésére meg már úgy is írtak hozzászólást.

Amúgy tényleg bátor vagy hogy ilyenbe belevágsz!
(#) zsolt58 hozzászólása Máj 23, 2016 /
 
Üdvözlet minden fórum látogatónak!
Mostanában lett elérhető az oculus rift!
Ez egy olyan "szemüveg" ami 3 dimenzióvá alakítsa a számítógépen levő játékokat!
Mintha benne lennél a játékba!
Van is nekem hasonló "szemüvegem" ez az olyan videokat, képeket és játékokat is át tud alakitani 3d-s képpé, hogy 3d-be látom az egészet!(Pl: kép vagy videó)
Ez igy mind jó is és érdekes is, mert házilag is elkészíthető én is úgy csináltam!
De nekem még egy drónom is van!
És hát jó lenne összekombinálni a kettőt!
A drónomon van egy WI-FI (FPV) kamera, ami élőbe mutassa a mobilamra, hogy mit lát a kamera!
De nem kell ugy, hogy ahogy mozog a telefon ugy mozogjon a kamera is!
És ezt szeretném valahogy megoldani, hogy ez a kamera kép 3d-s legyen!
Olyan alkalmazás kellene, ami ilyen két egyforma képet közvetít rögtön késés nélkül, androidra!
Alkalmazást nem találtam ebben szeretném a segítségeteket kérni, köszönöm!
Üdv!
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2016

3d.jpg
    
(#) davidovics hozzászólása Máj 23, 2016 /
 
Üdv! Bár nem mozgok ezekben annyira otthon,de nem hiszem,hogy olyan egyszerű 3D képet alkotni egyetlen képből.(nem mondom,hogy lehetetlen,csak nehézkes)
Ha lenne például 2 ugyanolyan kamerád akkor rögtön mehetne androidra osztott képernyőn és úgy nem kell annyit bajlódni a 3D-vel.
(#) zsolt58 válasza davidovics hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Köszi!
De ha kettő egyforma videot egymás mellé teszünk, akkor avval az oculusal 3d-snek látod!
Aplikáciot nem lehetne csinálni?
Üdv!
(#) Bakman válasza zsolt58 hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Gondolom a két egyforma videó nem teljesen egyforma, különben nem lesz 3D-s. Az egyik a másikhoz képest más szögből rögzíti a dolgokat. Nézz meg egy 3D-s kamerát, két lencséje van.
(#) Ivan93 válasza zsolt58 hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Üdv! davidovics jól írta, az igazi 3D-hez két kamera szükséges, mint ahogy két szemünk is van. Létezik technológia 2D átalakítására 3D-re, a tv-k is tudnak ilyet, de sokkal rosszabb minősége van. Találtam egy alkalmazást, ilyesmire lenne szükséged: Bővebben: Link és Bővebben: Link Ez egy kamerát használ és osztott képernyőn jeleníti meg. Egyébként, ha ugyanazt a képet nézed mindkét szemeddel, szerintem kizárt, hogy térben lásd.
szerk.:Bakman közben megelőzött, de vele is egyetértek.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2016
(#) zsolt58 válasza Ivan93 hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Köszönöm!
De tényleg térben látom, például az első kommentemben belinkel videot!
Mintha ott lennék a dinoszauruszokkal!
És kipróbálom a programokat és majd írok!
De az a helyzet, hogy még nincs meg a drónom de május 30.-ka körül érkezik meg!
Üdv!
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2016
(#) zsolt58 válasza zsolt58 hozzászólására (») Máj 23, 2016 /
 
Hupsz ez lemarad!
Amugy a két kép teljesen egyforma én ugy láttom!
Üdv!
(#) zsolt58 válasza zsolt58 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Ma jött meg a Hexakopterem és amit linkelt Ivan93 azokal egyiksem müködik!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem