Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   1 / 1
(#) kaszamat hozzászólása Feb 10, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kapcsolót szeretnék létrehozni, ami egy ledet vagy valami elemről működő (tehát max 6V) dolgot kapcsol attól függően, hogy egy mágneshez közel van-e vagy távol.

Olyasmire gondoltam, hogy ha kb 20 centinél közelebb van egy akár erős mágneshez, akkor kikapcsol, ha messzebb, bekapcsol.

Létezik ilyen mágneses térerősségre kapcsoló pici szenzor?

köszi.
(#) kadarist válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia!
Keresd úgy, hogy Reed-relé.
(#) pako válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Vagy mint HALL szenzor.
(#) Hp41C válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia!

Az eszközt Hall érzékelőnek nevezik. A kapcsoláshoz még kell valamilyen illesztő fokozat (tranzisztoros fokozat, komparátor, stb...) és teljesítmény kapcsoló (relé, triak, stb...). A 20cm meglehetősen nagy távolság, a beszerezhető érzékelők inkább a <20mm távolságra készülnek. Bontható érzékelő PC-ben használatos ventilátorokból,

Szia
(#) kaszamat válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
köszi!

találtam pont ilyen kapcsolásokat reed relével, így már minden világos.

hát, azért kb 5-10 centire cel kéne turbózni valahogy.
(#) tcs52 válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Sajnos a mágnesek dipólusok. Ez azt jelenti, hogy nincs külön mágneses északi illetve déli pólus - ellentétben az elektomos térrel, ahol van (+) és (-) töltés. Ha lennének ilyen pólusok, akkor a térerő a távolság négyzetével csökkenne (ahogy az elektromosnál v. pl. a gravitációnál). Ám itt a dipólus miatt (az északi és a déli mindíg egymáshoz közel fekszik) a térerő sokkal rohamosabban csökken, így ezekkel az érzékelőkkel már nehezebben lehet detektálni. Kétszer akkora távolságnál már akár a tizedére is lecsökkenhet.

Lehetne még kísérletezni iránytűvel...
(#) kaszamat hozzászólása Feb 10, 2010 /
 
és van olyan iránytű, ami mondjuk 60fokos szögtartományban kapcsol valamit?
(#) karpi válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Az iranytu egy LED es egy FotoDioda .fototranzistor kozotti fenyt szakithatja meg .

A ket foto erzekeny alkatresz meg vezerel egy elektonikus kapcsolast ami aztan a kimeneten mindenfelet vezerelhet.

"Szurkuleti kapcsolo " elektromnika megfelel .vagy bicikli szurkuleti kapcsolo .Van itt a forumon sok ilyen szimpla automatika kapcsolas.

Ezekbe a kerti naopellemes LED -es lampakba is van nagyon egyszeru szurkuleti kapcsolo.
(#) SKY válasza tcs52 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Egy vezeték mágneses terének az erőssége, akkor miért négyzetesen csökken?
Kérdező! Megpróbálhatnád egy erős neodinium mágnes alkalmazásával és egy érzékeny HALL elem elé tett vasdarabbal.
(#) gabi20 hozzászólása Feb 10, 2010 /
 
Én is készítettem ilyen mágneses kapcsolót amikor kerékpáromhoz építetem kilométermérőt :
Az küllőkre szereltem egy erős mágnset ,a kereket tartó fém vázra pedig egy MH3SS2 jelű hall szenzort.
Amikor a mágnes a szenzorhoz ért ,kiadott magából egy TTL impulzust ,ami rögtön megszakítást kért a mikrovrzérlőnél .
(#) tcs52 válasza SKY hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Ebben lehet, hogy igazad van, bár elvileg végtelen hosszú egyenes vezetéken átfolyó áramnál lehet ilyen, ahol a mágneses tér erővonalai önmagukba záródnak (azaz a rotáció nem nulla, de a divergencia igen).

De örülök, hogy felvetetted, mert - helytelen szerelésből adódóan - akadhatnak olyan elektromos vezetékek, amik ílymódon a szokásosnál távolabbra ható mágneses térbéli zavart okozhatnak. Ez konkrét esetekben olyan háttérzajt jelenthet, amely megzavarja a topiknyitó által detektálandó mágneses térerőt, és a zaj sokkal nagyobb lesz mint a mérendő jel.

Sajnos ilyen elektromosan és mágnesesen teleszemetelt világban élünk...
(#) mesziferi61 válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Szia! Én kb 2 hete vettem a LIDL-ben egy ablak nyitás riasztó szettet, aminek az elektronikája 3 db gombelemmel működik, amit egy közelében (1-2 cm) ehelyezendő mágnes tartja nyugalmi helyzetben. Ha a mágnes ablaknyitással eltávolkodik a készüléktől, a készülék riasztó hangjelzést ad le. Ha nincsen tápja, akkor is mműködik az érzékelő úgy, hogy a nyitás hatására nyit a reed relé fegyverzete. A csomagban 4 db. kapcsolóegység van ragasztható ill. csavarral rögzíthető kivitelben 900 Ft-ért. Korrekt kis tokozással, tolókapcsolóval, 6x3x2 cm es + 5,5x1x1 cm-es mágnes ellendarabbal. lehet hogy hasznosítható verzió a számodra.
(#) Kalex50 válasza kaszamat hozzászólására (») Feb 23, 2010 / 4
 
Csak mágnes jöhet szóba? Fémérzékeléshez van ilyen cucc.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem