Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2 / 3945
(#) _JANI_ válasza dZsordeN hozzászólására (») Nov 17, 2005 /
 
Hát, nyomtatott áramkör (NYÁK) forrasztásra nem nagyon.:no:
(#) dZsordeN válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 26, 2005 /
 
Köszi!
Amúgy nem tudja vki, h honnan lehet Ezermester újságokat szerezni?
+ engem naon érdekelnek a rádióhullámok... nem tudna vki ajánlani vmi naon 1xű kapcsolást, ami 1 másiknak jelet küld, és azon bekapcsol a LED, v ilyesmi? Hol lehet utánanézni (vmi magyar nyelvű honlapra gondolok)?
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Nov 26, 2005 /
 
Mármint a rádióhullámoknak!
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Nov 26, 2005 /
 
Például a bsselektronikasiteon van ez a kapcsolás (az alsóra gondolok)...
Ezt nézegetem, de sehogysenem fogom fel. + ott van az a legbaloldalibb kondenzátor... Az mire jó? Hogyan sül ki, ha 1x szemből jön a mikrofontól az áram? v akkor sül ki amikor nem jön? de ha flyton jön, ak mi van? És az kell a tranzisztorhoz is, nem? hisz akkor nem engednez át az áramot, ha túl pici lenne... Ha +nem ezért van, akó miér"?
Csomó kérdésem van, pedig valszeg még kicsi vok hozzá, v félreértettem vmit... El tudá nekem vki magyarázni?
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Nov 26, 2005 /
 
Amúgy van olyan kapocsrajzszerkesztőprogi, ami le is vetíti, h mi lenne, ha múködne? elveszi az egész varázsát? Jó sok hülye kérdésem van, amit valszeg az idő megoldana, de...
(#) _JANI_ válasza dZsordeN hozzászólására (») Dec 14, 2005 /
 
Sok áramkörszimulátor program létezik, de saját tapasztalatom alapján az EWB5.0c -t (W. Elektronics Workbench) ajánlom. Könnyű kezelni, a legfontosabb alkatrészek bennevannak, és a simulált műszerek rendesen mükszenek, és tudja a kevermódú szimulálást (Analóg+Digitális eggyüt).

Az elméletet megtanulni ezzel jó.:yes:
De fontos az, hogy az ember a kézkezével is elkészítsen egy-két áramkört, és lássa a végeredményt a gyakorlatban is működni.

Milyen felemelő az, ha egy elkészített áramkör bekapcsolás után azonnal rendesen működik...

De az elrontott áramkörökből lehet igazán tanulni!!!
Miért nemmegy? Milett kifelejtve? Egy rossz forrasztás a hida? Zárlat? Szakadás? Kifelejtett vezetősáv? Meg ilyesmi!

Üdv.: _jani_
(#) dZsordeN válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 7, 2006 /
 
Köszi...
Gondolom, hogy kő' a kétkezű munka, csak az több pénz is ...

1 újabb kérdésem viszont lenne:

Úgy kellene működnie a csatolt képen lévő áramkörnek, hogy ha a közelben fényjelenség van (pl. vaku), az erősséget a P-vel szabályozva kigyulladna az égő...

Működne szintetek?
(#) Norberto válasza (») Jan 12, 2006 /
 
Elviekben szerintem működőképes is lehet a kapcsolás! Gyorsan össze kéne egy ilyet raknod, és egyből kiderülne, hogy mi az ábra...
(#) dZsordeN válasza Norberto hozzászólására (») Jan 13, 2006 /
 
Akkor majd +próbálom!!!
kösziii...
(#) Lucifer válasza dZsordeN hozzászólására (») Jan 18, 2006 /
 
Sziasztok!
Én is kezdő vagyok gondoltam nem nyitok új topikot. Kérdésem a következő lenne:
Van néhány kvarcom (ld. melléklet). Meg lehetne-e állapítani a műkdési frekvenciájukat a rajtuk lévő számokból?

hpim4656.jpg
    
(#) Norberto válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 18, 2006 /
 
Bal felső=5 MHz
Bal közép=4,433 MHz
Bal alsó=12 MHz

Jobb felső=4,194 MHz
Jobb közép=4 MHz
Jobb alsó=12 MHz

A kvarcoknál általában megaherzt (MHz)-ben adják meg a működési frekvenciákat, de vannak kivételek. Van, amikor egyes gyártók inkább kilohertz (kHz)-ben adják meg ezt az értéket. Annyit kell még tudni, hogy a kvarcokat általában pár száz kHz-től egészen pár tíz MHz-ig gyártják. Ebből következtethető pl., hogy ha egy ilyen alkatrészre 4000 van írva, akkor az nem 4000 MHz lesz, mert az már 4 GHz, és olyat nem gyártanak
Tehát a 4000 az inkább kHz lesz, és mivel a kilo és mega között 1000 a váltószám, így kijön a 4000 kHz-ből a 4 MHz. Remélem, érthető volt

Ha nem, akkor kérdezz még nyugodtan...
(#) Lucifer válasza Norberto hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Köszönöm, köszönöm . Szóval lesz mivel hajtani a PIC-tesztelőmet.
(#) Lucifer válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Na eszembe jutott még valami.
A soros portról szeretnék kérdezni.
A kilenc tűs fajta van az alaplapomon.
Nos ugye van a 3. láb a Txd azaz ha jól fordítottam a kimenő vezeték. Gondolom ha éppen 1-et küldök ki rajta akkor kint van a feszültség rajta a GND-hez képest (5. láb) ha nullát akkor 0 Volt van kint. Ha nem jól gondolom akkor kérlek javítsatok ki. Tehát ha jól gondolom akkor a a jelek négyszögjelként mennek ki.

Olvastam valahol a Baud-értékről. Kérdezném én hogy mi is az?

Na és még valami. Csináltam egy JDM égetőt külső táp nélkül. Olvastam itt a fórumon, hogy baj szokott lenni az alaplapokkal, hogy mekkora feszt adnak le a soros porton.
Na ma nekiálltam, megmértem: az 5-ik lábhoz/ a házhoz képest -11 Volt van kint. Az elegendő? Az oprendszer nem tudom mennyire kavar be mint az LPT-nél (most spec egy Linux megy) de majd megnézem XP alól is, de nem hiszem hogy sokat változtatna.


Ja és ha tud valaki valami doksit/leírást a soros portról, programozásáról, kérem ossza már meg velem.
Válaszaitokat előre is köszönöm!
(#) Norberto válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
A soros portról annyit kell mindenképp tudni, hogy pont fordítottan működik, mint ahogy az ember gondolná. Tehát, hogy nem 0V és +XX feszültség van kint a kimeneten "ki- vagy bekapcsolt" állásban, hanem a logikai 1-es szinthez rendelik a -11V-ot, a logikai 0-hoz pedig a +11V-ot.
(Nem biztos, hogy +-11V, csak tippeltem a nagyságával kapcsolatban.)

Soros port által megvalósított kommunikáció szabványosított "neve" = RS232

(A MAX232 jelű IC-n tehát nem véletlenül van 232-es érték...)
(#) Lucifer válasza Norberto hozzászólására (») Jan 20, 2006 /
 
Köszönöm szépen válaszodat.
(#) dcenter válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Sziasztok!

Két amatőr kérdésem lenne..

1.) 4 kék víztiszta ledet szeretnék működtetni 5v-ról,éshát nem tom,h. hogy működik ez az előtétellenállás dolog..

2.) Van egy keverőkapcsolásom, ami elvileg 9v-ról működne (egy nagyon alap dolog, semmi digitális résszel, egy db 081-es ic van benne). Ezt következmények nélkül ráköthetem 12V-ra?
(#) Norberto válasza dcenter hozzászólására (») Feb 1, 2006 / 2
 
Hali!

1.) Először is tisztában kell lenni a kék LED-ek nyitófeszültségével. Ez az a pont, amikor úgymond a LED kinyitja az "ablakát" és elkezd világítani Gyári adatlapok szerint általában 2-3V körüli ez az érték.
Az előtétellenállás számítása pedig a következőképpen történik:

- egyetlen LED esetén=> 5V-ból ki kell vonni a LED nyitófeszültségét, a maradék feszültség fog esni az előtétellenálláson. Ha a nyitófesz pl. 2,3V, akkor az R-en eső feszültség 5V-2,3V lesz, azaz 2,7V.
A LED nyitófeszültségéhez tartozik egy úgynevezett nyitóirányú áram is, ami az esetek nagy részében 20mA szokott lenni. És mivel az előtétellenállást sorosan kell a LED-del kötni, illetve tudni kell, hogy a soros áramkörben azonos áram folyik át a fogyasztókon, alkatrészeken; így már azt is tudni lehet, hogy az előtéten is 20mA fog átfolyni.

Így már van 2, azaz kettő értékünk. Egy feszültség és egy áram. És ellenállás számításához tudni kell az Ohm-törvényt, ami arról szól, hogy R=U/I. Ebből az utóbbi 2-t kiszámoltuk az előbb (ezek csak példaértékek voltak!). Ezek alapján R=2,7V/0,02A (Mert nem szabad mA-ben beírni...át kell váltani az alapegységre!...a váltószám 1000), tehát 2,7V/0,02A=135 ohm. Ennyinek kell lennie az előtétellenállás értékének!

De mivel te nem csak egy db LED-et szeretnél használni, így egyeseket sorban, egyeseket párhuzamosan kell bekötnöd. Ez úgy fog menni, hogy először veszel 2-2 darabot a kezedbe külön. Az első 2-t párhuzamosan kötöd. A második kettőt is párhuzamosan. Aztán ha kész van a 2 pár, akkor párosával viszont már sorba kell kötnöd. Mivel van 2 LED-ed sorban, így a nyitófeszültség megduplázódik, de mivel párosával is 2-2 darabot alkotnak, így a meghajtóáram is megduplázódik.

A fenti példa alapján: sorosan kapcsolt párok miatt a nyitófesz=4,6V lesz. 5V-hoz még 0,4V hiányzik, ez fog majd az ellenálláson esni. Ez az első adat.
Aztán mivel a párokban párhuzamosan vannak a LED-ek, így a befolyó áram is meg kell eggyezzen az előbbi példa értékének duplájával. Az ezek alapján 40mA lesz, azaz 0,04A. Az előtétellenállás tehát R=U/I alapján:

R=0,4V/0,04A=10 ohm. Igen, elég kicsi érték, de figyelembe kell venni, hogy kevés a feladata, mivel majdnem kijött az 5V a LED-ek nyitófeszültségéből, valamint áz áramok se nagyok.

Remélem, érthető voltam, ha mégsem, vagy valamit ne értesz, csak írj bátran!
(#) stomo válasza Norberto hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Sziasztok!

Lenne nekem is egy kezdo kerdesem. Egy masik oldalon nezegettem az egyszeru kapcsolasi rajzokat. Szerintem az egyiken hiba van: teljesitmeny indikator
Szerintem a LED forditva van bekotve a rajzon, szemben a tranyoval. Igazam van?

Koszi!

Ja! Csak valaszolni tudtam a forumban. Nem latok olyat, hogy uj hozzaszolas. Vak lennek?
(#) Frankye válasza stomo hozzászólására (») Feb 1, 2006 / 1
 
Idézet:
„Csak valaszolni tudtam a forumban. Nem latok olyat, hogy uj hozzaszolas. Vak lennek?”


Nem, nem vagy vak. Valóban, csak "Válasz" van. Ha teljesen új dolgot akarsz felvetni, akkor - célszerűen - a legelső, vagy a legutóbbi hsz-ra írj választ.

(Szvsz is fordítva van a LED...)
(#) dcenter válasza Norberto hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Nagyon köszi a választ!
Tényleg sok minden letisztul!
Köszi nagyon!
(#) dcenter válasza dcenter hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
A 2. kérdésemet kicsit kiegészítem :
ha a csatolt rajzot 9v helyett 12v-tal táplálom meg,akkor várható bármilyen károsodás bármelyik alkatrészben?
(#) mspike válasza dcenter hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
+-12V ? Ha a műveleti erősítő bírja nincs gond. 1 tanács én bennék a bemenetekre és a kimentre sorba egy 1µF kondit, így elválasztod a keverőt DC szinten a többi hozzá kötött dologtól !
(#) peter007 válasza mspike hozzászólására (») Feb 2, 2006 / 1
 
Hali!

Tudna vki fényorgona kapcs, rajzot adni? A gyűjteménybe néztem de én vmi ic-sre gondoltam. Találtam egyet még a garazs.de-n csak az elég rosszul olvasható. Mellékletbe a garazs.de-s.

forgrajz.jpg
    
(#) peter007 válasza peter007 hozzászólására (») Feb 7, 2006 /
 
Hali!

Azt szeretném kérdezni hogy pl egy ic pdf dokumentumába lévő nyák rajzot hogyan lehet hasznosítani? Vagy az csak egy sablon? Előre is köszi: Péter
(#) _JANI_ válasza peter007 hozzászólására (») Feb 7, 2006 /
 
A PDF-ben csak meg kell keresned azt az oldalt, ahol a nyomtatott áramköri rajz található, és azt az egy oldalt nyomtasd ki.
Ezután némi szerkesztés, javítás!
Ha a rajz méretarányosan lett bepakolva a PDF-be, akkor nincsen sok dolgod, csak a vonalakat (vezetősávokat) kell megerősítened!

Az IC-khez mellékelt kapcsolási példákat (elvi és nyák) a gyártó javasolja. Ezzel a kapcsolásnak működni kell....
Idézet:
„A gyártó erre találta ki. Természetesen más környezetbe is átültethető bizonyos paraméterek betartása mellet!”
(#) Norberto válasza vicsys hozzászólására (») Feb 24, 2006 /
 
Idézet:
„valakinek van vmi cikkje azon kivul ami itt megtalalhato?”


Ez volt a kérdés...vicsys erre linkelte az oldalon lévő ismeretanyagot...no komment...
(#) vicsys válasza Norberto hozzászólására (») Feb 24, 2006 /
 
Norberto!
Nincs jobb dolgod mint folyamatosan engem fikázni???
(ez volt a második...)
Inkább dolgozz, mint dumálj! Tegyél le vmit az asztalra vazzz!
(#) szabi83 válasza vicsys hozzászólására (») Feb 24, 2006 /
 
Így van !!!
Én veled vagyok Vic.
(#) Norberto válasza vicsys hozzászólására (») Feb 24, 2006 /
 
Ok, közkívánatra felfüggesztem a további hozzászólásaimat egyelőre...míg engedélyt nem kapok... Ha rontok ezzel bárki helyzetén, ha nem. Minden nap dolgozok elég keményen. Úgy látszik, az égiek azt súgják, hogy az nem elég. Akkor még többet fogok dolgozni...

Fikázások számát meg csak számold nyugodtan...lesz még belőle pár, ha így folytatod, és mellesleg számolni sem felejtesz el
(#) peter007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 3, 2006 / 1
 
Helló!

Ismét én Vettem 4 db tic206 triákot. Ehhez szeretnék lábkiosztást kérni. A rajzon A1 A2 és G lábak vannak. Megtudná vki mondani a tirákon melyikek ezek? Előre is köszi!
Következő: »»   2 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem