Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   318 / 839
(#) jocokacska válasza edison14 hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Átnéztem az összes ellenállást ismét. Nem bízok magamban. Az ellenállások egyik lábát kiforrasztottam majd digitális multiméterrel megmértem őket. Az összes stimmel. A diódákat is multiméterrel ellenőriztem. Nyitóirányba kisebb ellenállást mutatnak, záróirányban pedig nem engednek át semmit. Az azonos típusúak azonos értékeket mutatnak. Természetesen ezeknek is kiforrasztottam az egyik lábát. Így hogy kivettem az általad említett 3 alkatrészt szabályozni nem lehet.
A kondenzátorokat is ellenőriztem multiméterrel, hogy nem e zárlatosak. A nagyobbak is rövid idő után feltöltődnek, és nem engednek át áramot. Bár ezeket egy kivételével nem forrasztottam ki.
(#) edison14 válasza jocokacska hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Akkor szerintem a nyák a rossz. Valami tuti hogy el van kötve. Hiába cserélnél ki minden alkatrészt nem működne. Itt már az LM317-esek sem lehetnek rosszak mivel említetted hogy cserélted őket. Szerintem tervezz egy új nyákot és új alkatrészekkel építsd fel az egészet. De az hogy az ADJ lábakon 34V volt az egy kicsit durva. Szerintem építsd meg az egészet elölről és kész.
(#) jocokacska válasza edison14 hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Én is nagyon ez fontolgatom, de bevallom ez már a második, igaz az előző egy bonyolultabb modell lett volna. Pákaállomást építettem, azt hittem ez is könnyedén menni fog. De ami miatt nem tudom elkönyvelni a kudarcot, hogy ezt a nyáktervet is az első hozászólásom linkjéből vettem. Ott azt írják, hogy működik. És, ha a nyákterv, a beültetés, és az alkatrészek is jók, akkor mindent kizártunk. Esetleg előfordulhat, hogy a cikkben rossz a nyákterv és nem vett észre senki? Én bevallom nem ellenőrzitem.
(#) edison14 válasza jocokacska hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Én ezért szeretem a nyákjaimat áttervezni
(#) jocokacska válasza edison14 hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Azért minden esetre köszönöm, hogy foglalkoztál a dologgal. Még várok egy napot, és ha más nem kap rá az ügyre, akkor kuka.
(#) proli007 válasza jocokacska hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Hello!
Bocs, hogy beleszólok, de úgy látom nem céltudatosan dolgoztok, hanem csak kapkodás van.
A kulcs, hogy mérni kell, és ismerni a táp működését. Kis terhelést kellene rátenni. Meg kell határozni a potik hol álljanak, és ez alapján mérni kellene feszültségeket. A táp működése (majdnem), és egy-két jellemző dolog/feszültség érték, a cikkben a rajz alatt gyakorlatilag megtalálható.
üdv! proli007
(#) edison14 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Csak az a gond hogy minden alkatrészt leellenőrzött és minden ok. A nyákot nem módosította valamint zárlatot sem talált. Az alkatrészek is jól vannak beültetve az elmondása alapján. A tranzisztorokat cserélte de úgy sem ment neki. Szerintem a BC141-es tranzisztornál és a feteknél lesz a gond. Akartam javasolni, hogy adatlap alapján ültesse be a tranzisztorokat de ez valahogy elmaradt mivel állította hogy az alkatrészeket jól ültette be. Tehát ha a tranzisztorok lábait kimérte volna és rájött volna hogy hoppá ez rosszul van beültetve akkor semmi gond dehát ő tudja hogy mit csinál. Sajnos nem tudok ott lenni és helyette méregetni, meg nem is szeretnék mivel neki is meg kell tanulnia.
(#) emmzolee válasza jocokacska hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
Nekem nagyon gyanús, hogy az LM317 nem jól lesz bekötve. Ezt a tápot én is meg építettem régebben, és minden ok volt elsőre.
Alul egy kép az LM317-ről. Így kötötted be?

lm317.gif
    
(#) BarnaPili válasza jocokacska hozzászólására (») Jan 17, 2011 /
 
A NYÁKot nem csináltad véletlenül fordítva(tükrözve)?Olyan nincs,hogy miden jó oszt mégse jó...Egy két fotót föltehetnél róla.Alkatrész és paneloldal.
István
(#) Doncso válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Látom nem figyelsz, ott van , hogy KIT- lehetőség. Egyébként ennél egyszerűbbet nem nagyon fogsz találni, ami digitálisan állítható. Bár talán igen, egy LM317+digit poti.
(#) Doncso válasza subi hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szia, itt találsz infót. Bővebben: Link
(#) subi válasza Doncso hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Köszönöm (jük) szépen! Üdv. Subi
(#) Pioneer válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szia!
Ha jól tudom, a kapcsolóüzemű tápból már egyenáram jön ki. A negatív segédtáphoz ennél a kapcsolásnál váltóáramra van szükség. Viszont, ha a tápegységből több feszültség is kivehető, akkor közvetlenül megoldható a negatív segédtáp.
(#) (Felhasználó 56240) válasza Pioneer hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szia
A kapcsoló üzemű tápoknál váltóáram van de Schottky diódákra van szükség az egyenirányításhoz
Ezért gondoltam, hogy a -5V ágban a 1N4001 diódákat kicserélem Schottky diódákra és működik is
(#) Pioneer válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Akkor viszont nem 50Hz. A C4 47µF-os kondit értékét csökkenteni kell, nF-os értékre.
(#) (Felhasználó 56240) válasza Pioneer hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szia
Hát ez jól hangzik
Csak ennyi módosítás kel bele?
Eredetileg a Primer oldal 60-100khz között működnek, de a Szekunder oldalon 50Hz vehető le egyen irányítás után
Használják erősítőkhöz is a kacsoló üzemű tápokat
(#) kadarist válasza (Felhasználó 56240) hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Idézet:
„Eredetileg a Primer oldal 60-100khz között működnek, de a Szekunder oldalon 50Hz vehető le egyen irányítás után”
Ez egy kicsit zavarosan hangzik. Ha kapcsolóüzemű tápról van szó, akkor az 50Hz hogyan jön be a képbe, ráadásul egyenirányítás után?
(#) (Felhasználó 56240) válasza kadarist hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szia
Na, igen most nagy hüleséget írtam bevallom
Még én is bele zavarodtam azért írtam ezt
Na de a lényeg az, amit írtál, hogy a kondi értékének átszámításával meg is oldható
(#) V. A. Lucky hozzászólása Jan 19, 2011 /
 
Sziasztok!

EZZEL a labortáppal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy: ugye az mindegy, hogy a 2x12V-os trafó melyik két kimenetét közösítem (2x2 csatlakozó van a szekunder oldalon)? Tehát ha pl.: ENNEK a trafónak a két ponttal megjelölt kimenetét összekötöm, az úgy jó lesz?
(#) proli007 válasza V. A. Lucky hozzászólására (») Jan 19, 2011 /
 
Hello!
A két tekercset a trafón sorba kell kötni. Tehát egyik végét, a másik elejéhez. (a tekercs elejét egy pötty jelzi) Ekkor a feszültségek összeadódnak és a két végen 24V-ot fogsz mérni. Ha nem ezt követed, akkor 24V helyett nullát.
Tehát a trafónál, pld. 11 és 14-et kell összekötni, ez lesz a közepe, a 10 és 15 a két vége, ahol már 24V lesz.
üdv! proli007
(#) V. A. Lucky válasza proli007 hozzászólására (») Jan 19, 2011 /
 
Köszönöm a választ!
(#) trotzkij23 hozzászólása Jan 19, 2011 /
 
Megprobaltam atalakitani egy szimmetrikus labortapot ugy hogy az arramerosseget is allitani tudjam, a kerdem az hogy jol kotottem e be a potentiometereket ha igy hagyom meg kapom a kivant eredmenyt?
Elore is Kosz
(#) jocokacska válasza BarnaPili hozzászólására (») Jan 19, 2011 /
 
Köszi mindenkinek a válaszát! Most sajnos nem volt időm a dologra, de majd még foglalkozok vele, és megírom mire jutottam. Meg kell lenni annak a fránya hibának.
(#) koczka hozzászólása Jan 20, 2011 /
 
Üdv

Biztos sokan ismeritek ezt a labortápkijelző kapcsolást valakinek esetleg nincs meg javított kapcsolási rajza?

eredeti oldal
(#) proli007 válasza trotzkij23 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Hello!
Megpróbáltad.. De nem gondoltad át a működést.
- Az áramszabályzó résznél, nem véletlenül táplálják a potiti (igazából a két diódát) áramgenerátorral. Te meg elegánsan lekötötted a GND-re.
- A D4-D6-D7diódákat is meg kell fordítani.
- 12V váltóból itt soha nem lesz 12V egyen. A két szabályzónak kell minimum 2V és még a shunt ellenálláson is esik 1,2V. Ez 5,2V többlet feszültséget kér a pufferen, plusz a brumm feszültség és a hálózat esése..
- A P1-P2 poti értéke sem jó, mert most 1,2V..25V-ig lenne szabályozható a kimenet, ha lenne annyi villany.
(A mF az milli Farádot jelent, sokkal jobb a uF, az hasonlít legalább a mikróra)
üdv! proli007
(#) emmzolee válasza koczka hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Nem ismertem, de nem rossz. Javított kapcsolási rajz? Hogyhogy? Ez nem jó?
(#) andras1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Szia!
Mit lehet tudni Attilával fejlesztett FET-es labortápról. Elárulhatnál némi ipari titkot a fejlesztés állásásról.
(#) trotzkij23 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Kicsit meg javitgattam rajta, a potmetereket azert tettem akkorakat mert kesobb egy ennek megfelelo trafora akarom kotni de egyenlore ezzel a 2 kicsivel kell megelegednem mig nem tudom beszerezni a megfelelot.
Igy mi a velemenyed?
(#) Attila86 hozzászólása Jan 21, 2011 /
 
PIC-es vezérlőmodul V0.09: Bővebben: Youtube
Most már van főképernyő.
Itt írtam róla az oldalamon: Bővebben: Link
(#) proli007 válasza trotzkij23 hozzászólására (») Jan 21, 2011 /
 
Hello!
Nem igazán értem, miért nem jó az eredeti elgondolás.
Az áramszabályzó fokozat referencia feszültsége a két soros diódán alakul ki. Ezért van alkalmazva áramgenerátor, hogy a két diódán, mindig ugyan akkora feszültség legyen. Még akkor is, ha az áram szabályzó IC (első LM) kimeneti feszültsége bárhova változik is.
Ha Te ezt egy ellenállással oldod meg, akkor annak kimenti feszültségétől függni fog a referencia feszültség, avagy a beállított kimenti áram értéke is. ( 1-Led 1-Tranyó 1-ellenállás 1-dióda az már sok?)
üdv! proli007
Következő: »»   318 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem