Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítők tápegységei
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 24, 2005
Lapozás: OK   1 / 13
(#) seedz hozzászólása Nov 24, 2005 /
 
HELLO MINDENKI! azt szeretném kérdezni hogy ha építek egy erősítőt akkor a táp és az erösitö közé kell épitenem egy egyenirányítót vagy pedig az erösitö elektronikája majd "megcsinálja"?
ja és valami védelem is kell az erösitö -táp közé nem? valaki tud olyan rajzot küldeni?
(#) Norberto válasza seedz hozzászólására (») Nov 24, 2005 /
 
Ha a tápod váltakozóáramot szolgáltat, akkor minden bizonnyal kell majd egy egyenirányító, mert ezt az erősítők egymagukban nem tudják megoldani.

Ha pedig egyenáramot ad ki a tápod, akkor természetesen nem kell egyenirányítás.
(#) damatic válasza seedz hozzászólására (») Nov 24, 2005 /
 
Először is tisztázzuk, mi a táp.

Bejön a nafta 240V~, bemegy a trafó egyik (primer) tekercsébe, kijön a trafó másik (szekunder) tekercséből a nafta, ez már 9, 12, 15 (mittudomén neked milyen van) volt~. Tehát váltóáram. Ott az egyenirányító vagy graetz, utána legalább 2200 mikrofarádos kondenzétor.

Ez a táp. Ha neked ilyened van, akkor nem kell más.

Ha te nem ezt érted táp alatt, akkor neked akkumulátorod vagy elemed van, ahhoz nem kell egyenirányító, mert az egyenáramot ad.

Ne vedd sértésnek és nem is akarlak lebeszélni, de kérj valakitől személyes segítséget, mielőtt elfüstölsz mindent, mert úgy látom a kérdésedből, hogy alapvető ismeretek hiányoznak ahhoz, hogy erősítőt építs.
(#) Dióda válasza damatic hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Nos fölteszek egy nagy kérdést !


Ki milyen módon indítja el elsőre az erősítőket hogy elkerüljük a fölösleges bosszankodást és a fölösleges kiadásokat?

Itt főleg azokra a módszerekre lennék kíváncsi amik nem áramkorlátos bemérőtápal végeznek.
(#) Dióda válasza Dióda hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Nos senki?
(#) dB_Thunder válasza Dióda hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Én 1 izzót(pl:12V/21W, nagyobb tápfesznél nagyobb feszültségú izzó kell) szoktam szúrni a táp ágba...(a + - tápokhoz 2 izzó kell)
(#) 021 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
És persze az izzó világít, ha baj van, nem halnak meg a tranzisztorok vagy ic-k. Én 230v 60W vagy 100W izzót szoktam használni, igaz, ez csak halványan izzik, biztos ami biztos alapon, csak kevés áramot enged át.
(#) Dióda válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Ez jó egynek .

Várom a továbbiakat.
(#) _JANI_ válasza Dióda hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
A tápfeszültséggel megyeggyező, vagy nagobb feszültségű izzó sorbakapcsolása az "erősítővel".
Két tápfeszes kapcsolásnál mind a két ágba kell tenni!

Előszöz kis teljesítményűt kell alkalmazni. Ha nincsen gond az izzók éppen hogy csak parázslanak. Malyd próbamérés.
Ha az izzók teljes fánnyel világítanak!(kivezérlés nélkük) Az nemjó mert valami hiba meglétére figyelmeztet. Pld: zárlat, túl nagy munkaponti áram, nagyfrekvenciás gerjedés, STB.

Ha a próbamérés sikeres, akkor egy alacsony szintű jellel meglehet halytani az erősítőt. Oszcilloszkópos mérés, vagy füllel történő meghalgatás után, (ha jó a cucc) az izzót kilehet cerélni nagyobb teljesítményűre! és próba. A soros ízzót csak a maximálisan üzembiztos végfoknál célszerü eltávolítani.

Kisteljesitmányű ízzónál előfordulhat az, hogy nagyobb jelszintnél (BASSZUS) bekoppan- betorzit az erősítő. ez nem feltétlen hiba! De mindenképp célszerű utánajárni, hogy biztosan csak ez okozza-e.

Az apró lépéses módszer itt célravezetőbb, mint a DURR BELE A KÖZEPÉBE!
Idézet:
„Hadszóójon!”


Szóval nem éri meg kapkodni!
(#) dB_Thunder válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
..ja igencsak drágák a végfoktranyók,IC-k....nekem már párat sikerült az örök P-N átmenetre küldenem
(#) Dióda válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Pont ez volt a célja amiért feldobtam a témát.

Nos adott egy STK végfok +/-22Vról ha +és a -ágba beteszek egy 240V 40wos égőt akkor bármi gubi van nem szál el a végfok?
(#) Dióda válasza Dióda hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Nos ki mit mond erre?

Kipróbáltam és az izzók melegszenek.Ha viszont hangszórót ráteszem a kimenetre akkor elhúzza a tápfeszt mérés alapján.A hangszóró kimeneten 0Vvan így is úgy is.Ez normális dolog?Szólni szól a végfok.
(#) Dióda válasza Dióda hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Bocsika én voltam a hülye .

Túl nagyok voltak a 240Vos izzók.
Ajánlott a tápfesztől nem sokkal nagyobb izzó.
(#) vicsys válasza Dióda hozzászólására (») Jan 25, 2006 /
 
Ezeket a berendezéseket illik áramkorláttal ellátott szabályozható fesz-ü stabil (labor) tápról indítani. Én legalábbis így szoktam, nagy meglepetés nem ért...Hiba esetén nem a félvezető megy el az örök vadászmezőkre, hanem nemes egyszerűséggel a táp áramhatáról...Aztán lehet a hibát keresni!
(#) titkovics válasza vicsys hozzászólására (») Márc 4, 2006 /
 
Sziasztok!

Szeretném segítségeteket kérni, ugyanis kaptam egy Philips 22AH682 típusú rádiós erősítőt amit az előző tulaj úgy tett tönkre hogy a bemenetre egy már erősített! jelet kapcsolt, és elszálltak a végfoktranyók. Most az a helyzet hogy kicseréltem a végfoktranyókat (2 db BD243C-t ugyanolyan típusúra és a másik 2 db D313 típusút is BD243c típusúra cseréltem) és a jobb csatorna biztosítékját (ami nem a kimenő vezetékbe van kötve, hanem 2 db tranyó kollektorára) állandóan kivágja. Zárlatnak látható jele nincs. Természetesen a bal csatorna szépen szól. Mi lehet vele? Én már próbáltam "mindent" még se jövök rá a problémára.
Köszönöm segítségeteket

Titkovics
(#) stefi válasza titkovics hozzászólására (») Márc 8, 2006 /
 
Hi!
Azt szeretném megkérdezni, hogy megcsináltam a mellékelt tápot, de a 15V-nál terhelés nélkül tudom mérni a 15 V-ot, de amikor terhelem, akkor csak 3V jön le. Ez normális vagy ha nem akkor mi lehet a baj???
Segítségeteket köszönöm!
stefi

kapcsrajz.gif
    
(#) isamisa válasza (») Márc 8, 2006 /
 
Helló!
Milyen trafót használtál hozzá?
és milyen célra kell? Mivel terhelted le? Erőssítőre kötötted?
(#) szabi83 válasza (») Márc 8, 2006 /
 
+-15 v nyílván nem végfokot fog elbírni, csak pár mA -t, ami elég adott esetben előerősítőnek pl.
(#) isamisa válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 8, 2006 /
 
hi
Ja ezaz. Aza soros 1K/2Watt ellenállás nem fog többet átengedni. A stefi biztos valami jobban zabáló áramkörre kötötte és azért esett a fesz...
(#) stefi válasza isamisa hozzászólására (») Márc 9, 2006 /
 
Tehát, akkor jól csináltam mindent csak rosszul teszteltem. Most jut eszembe, hogy én egy 12V-os motorral próbáltam ki. Na jó ezt is megtudtam.
Köszönöm a válszaitokat, nagyon sokat segítettetek.
Üdv: stefi
(#) titkovics válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 11, 2006 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy az erősítőt úgy lehet "éleszteni" hogy sorbakötök vele egy, a tápnál nagyobb feszültségű ízzót és ha nem -vagy csak kicsit- világít akkor jó? De ha "teljesen" világít akkor vmi baj van? De az Én erősítőm 64V-ról működik, akkor oda jó a 230V-os égő (pl.:15W?)? És a hangszórók legyenek rákötve? Csak azért kérdezem ezeket mert az erősítő olyanokat csinál hogy (miután kicseréltem benne 4 tranzisztort, 5 kondenzátort az egyik oldalon) egy ellenállás mindíg elszáll benne, de érdekes módon csak azon az oldalon ahol cseréltem az alkatrészeket.

Köszi segítségeteket.
(#) Norberto válasza titkovics hozzászólására (») Márc 11, 2006 /
 
Hali!

Milyen erősítőt épjtettél meg? Van valami rajz hozzá? Esetleg a kész darabról is nyomathatnál fotókat, hátha valaki rájön a hibára azonnal.
(#) titkovics válasza Norberto hozzászólására (») Márc 11, 2006 /
 
Sziasztok!

Az erősítőt nem én építettem, hanem gyári. Rajz sincs hozzá, bár ha a Philips szervízt szépen megkérem aakkor 20.000Ft-ért rendeltek volna hozzá. fotó az viszont van bár nem a legjobb minőségű.
(#) miklosch válasza titkovics hozzászólására (») Márc 12, 2006 /
 
Lenne a táppokról egy két kérdésem:
- ha megvan a szekunder váltakozó feszültsége, abból kiszámolom az egyenirányított feszültséget (megszorzom gyök2vel), és a mérés alapján jó is a számolásom, de ha rákötöm a pufferkondikat, akkor a feszültség miért nő 1V-tal?
- A puffereket úgy kell méretezni, hogy VAenként 1000uF?
- A trafó biztoítékát hogyan kell megfelelően méretezni? Mert nem igazán értem, hogy ha az erősítő paneleken 200mAes bizti van, és akkor miért kell 2Aes biztosíték a primer oldalra?
(#) pedrock válasza miklosch hozzászólására (») Márc 12, 2006 /
 
A kondikat általában úgy méretezem, hogy 1W-hoz 100 uF. Általában a gyári kapcsolásokban is hasonló az arány. Tehát ha az erősítő 2*50W, akkor 10000 µF-nyi puffer kondi kell. Ha +- os a táp, akkor persze 2*10000 uF. A biztosíték meg hát kiszámolható (teljesítmény, feszültség), csak pár képlet.
(#) miklosch válasza pedrock hozzászólására (») Márc 12, 2006 /
 
hát igen, a képletek... mindig is gondban voltam velük... talán azért is vagyok passzív féléves a kandón..
(#) roland0327 hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
hali. Nekem kellene erősítőhöz táp, +-50volt és test.

köszi előre is.
(#) szamóca válasza roland0327 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Kapcsolási rajzot kérsz, vagy alkatrészértékeket?
Utóbbihoz kellenek adatok a végfokról.
(#) roland0327 válasza szamóca hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Az erősítőt csatoltam. és kapcsolás kellene.
(#) Pafi válasza roland0327 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Ne haragudj, én mindig ilyen ünneprontó vagyok, de szerintem ha egy tápegységet sem tudsz egyedül megrajzolni, akkor inkább foglalkozz valami egyszerűbbel!
Következő: »»   1 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem