Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   40 / 51
(#) Vuko96 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Köszönöm! Így egyszerűbb. D6 és C3 feltétlenül kell oda? És mi van, ha az nincs, de a többi az ábra szerint van? Én R2=R1((V/1.25)-1) képlettel számoltam az ellenállásaimat, R1-et 240ohm-nak véve, viszont ha R1 100ohm, akkor nem jönnek ki a leírt feszültségek!(az ellenállások számozása az én ábrám szerint értendő) :S Ez hogy lehet? (Bocsánat a sok kérdésért, de még kezdő motoros vagyok, így elkél a tapasztaltabbak segítsége.)
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) proli007 válasza Vuko96 hozzászólására (») Feb 12, 2014 / 1
 
Hello! Kimenettel soros diódának, csak akkor van jogosultsága, ha az IC áramgenerátoros módban dolgozik, és aksit töltenek vele. De akkor is csak azért, hogy hálózat kimaradása esetén, ne fogyasszon a töltő. Feszültség stabilizátor esetében ez értelmetlen, mert csak rongálja a stabilitást. Védelem pedig úgy van, ahogy István rajzán és az adatlapon látható. üdv!
(#) Vuko96 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Köszönöm a gyors választ! Szóval akkor ezek szerint nyugodtan kihagyhatom a D6-ot és a C3-at ezen az ábrán látható kapcsolásból: Bővebben: Link , valamint D5 látja el a védelem szerepét.
És az ellenállásokkal mi a helyzet? Lehetséges, hogy rossz képletet alkalmaztam?
(#) proli007 válasza Vuko96 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Ha van egy kész kapcsolás, akkor miért akarsz abból dolgokat kihagyni? AZ adatlap is ezeket ajánlja. A diódák azért vannak benne, mert ezek védik az áramkört a visszatáplálástól. (Aksi -nagy kondi a kimeneten.) Az ellenállásokat sokféle képen ki lehet számítani, de az IC számára a minimális 5mA terhelést biztosítani kell. Ezért használnak legtöbb eseteben 240ohm-ot. Ugyan is a referencia 1,2V. (1,2V/240ohm=5mA) Ha más ellenállás vannak alkalmazva OUT és ADJ között, más értékek jönnek ki. üdv!
(#) Vuko96 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Szia! Akkor kapcsolás megvan, holnap úgy is megyek alkatrészért, úgyhogy hétvégén megtervezem-megépítem, aztán visszajelzek, mi hogy sikerült! Köszönök mindent! Üdv, Vuko
(#) nagygabor679 hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok! Egy LM317-et szeretnék digitálisan vezérelni, 6-12V tartományban. Van egy TPL0501-es digitális potméterem, amivel próbálkoztam. Az LM317 datasheet-en látható R2 ellenállás helyére beraktam a TPL0501-et, de ahhoz hogy kb. azt csinálja amit én szeretnék egy az R1 helyére 10k ellenállást kellett raknom. Terhelés nélkül többé-kevésbé tudtam egy AVR mikrokontrollerel állítgatni a kimenő feszültséget, de amint terhelést kapott leesett a kimenő feszültség 3V-al. Az első kérdésem az lenne, hogy jól okoskodom-e, a túl nagy ellenállások miatt terheléskor nagyon lecsökken az LM317 ADJ lábon az áramerősség, és ezért mászik el?

A második kérdésem az lenne, hogy merre fele keresgéljem a megoldást, mert ez láthatóan zsákutca. Egyáltalán TPL0501-el próbáljak valamit okoskodni, valami más DAC eszközt javasolnátok, vagy van valami szokásos megoldás, amit nem találtam meg a neten?
(#) kadarist válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Szia!
Használj erősítőt a digitális vezérléshez: Bővebben: Link.
(#) qvasz2 válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 27, 2014 / 1
 
A fölső tag ( R1 ) 100-240 ohm között kell legyen, az R2, a poti pedig 5 k ohm körüli. Jelentősen eltérő értékekkel nem fog menni!
(#) nagygabor679 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Hát igen... ezt tapasztaltam. Ha jól értettem a leírást az LM317 ADJ lábán 0-100 uA áram folyhat át, és ettől függ kimenő feszültség. Ha R1 és R2 fix ellenállás, és valahogy megoldom, hogy ADJ lábon 0-100 uA közötti változó áram menjen át, akkor ezzel vajon tudom vezérelni kimenő feszültséget?
(#) proli007 válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 27, 2014 / 1
 
Hello! Nem így működik az LM317. Addig szabályozza a kimenti feszültséget, míg az R1 ellenálláson a belső 1,2V referencia feszültség be nem áll. A kimeneti feszültség így Uki=1+(R2/R1)*Uref lesz. Mivel az IC belső működéséhez szükség van minimálisan 5mA áramra, ezért választják az R1 ellenállást általában 240ohm-ra. Mert 1,2V/240ohm=5mA. Az említett 100uA az IC ADJ bemenetének árama, ami szükséges a működéséhez, de nem ez szabályozza kimenti feszültséget. Azért van megadva, mert ez is átfolyik R2 ellenálláson, nem csak R1 árama. Így kissé módosítja a kimenti feszültséget. üdv!
(#) nagygabor679 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Köszönöm, sokat segített, hogy merre ne keresgéljek. Esetleg az eredeti kérdésemre valami tanácsot kérhetek, hogy hogyan tudnám az LM317-est TPL0501-el vezérelni? Vagy TPL0501 felejtős?
(#) proli007 válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
István belinkelte számodra a lehetséges megoldásokat. Én ugyan nem ismerem a digipotikat, de mivel abban analóg kapcsoló lesz, a poti végpontjainak feszültsége nem lehet magasabb, mint az IC tápfeszültsége. Így ha ellenállásként kötöd az LM317-hez, akkor ott a potin mindig a kimenti feszültségnél 1,2V-al alacsonyabb feszültség van. Vagy is a maximális kimeneti feszültség nem lehet több, mint a poti tápfesze, plusz 1,2V.
Ha a potit feszültségosztóként használod, és azt a műveleti erősítővel erősíted mint az első képen, akkor megoldható a szabályozás. De a stabilitást befolyásolja a potiti tápláló feszültség, és a műveleti erősítő tápfesz és egyéb kimeneti paramétere.
(#) nagygabor679 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 28, 2014 /
 
Ez lenne az első kép? És akkor digitális poti, mint feszültségosztó kimenetét kellene a PWM helyett bekötni?
(#) proli007 válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 28, 2014 / 1
 
Hello! Igen, bár a leírásban ajánlott LM741 nem megfelelő, mert sem a bemenetei sem a kimenete nem tud 0V-ra lemenni. Minimum egy LM358 kell, de 5mA áram miatt, az sem fog lemenni teljesen. Vagy is a helyes választás, egy Rail-to-Rail erősítő lenne. Az LM317 tápfesze is 12V, miközben a kimenti feszültséget 11,25V-ra írja. Miközben az maximum 10V lenne.
üdv!
(#) Saggitarius válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 28, 2014 / 1
 
TPL0501 ket okbol nem megfelelo neked. 1., csak 100k-ban letezik 2., a max megengedheto feszultseg rajta 7V ami sokkal kevesebb mint 12V-1.25V=10.75V. Talan a legjarhatobb ut lenne a PWM-es megoldas. Egy PIC vagy egy Arduino PWM kimenetevel, de ha jol emlekszem az arduinonak nem valami nagy lenne a felbontasa, kb 8 bites ami 256 lepesnek felelne meg.
(Analog Devices-nek van nagy felbontasu nagyobb feszultsegturesu peldanyai, pl AD5293, csak epp nincs 5k-s, a minimum a 20k)
(#) Saggitarius válasza nagygabor679 hozzászólására (») Feb 28, 2014 / 1
 
Menet kozben egy hirlevelemben talaltam, a Microchip mar gyar nagy feszultsegu, akar 5k-s digipotikat: MCP41HV51 Bővebben: Link
(#) nagygabor679 válasza Saggitarius hozzászólására (») Márc 1, 2014 /
 
Ez néz ki a legegyszerűbb megoldásnak! Köszönöm!
(#) czibulak hozzászólása Márc 10, 2014 /
 
Üdv!

Építettem egy tápot LM317-es IC-vel és szimmetrizáóval (tehát +/- feszültségem van a kimeneten).
Csak még nincs megfelelő trafóm hozzá.
Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi a maximális feszültségtűrése az IC bemenetének?
Az adatlapokban csak a be/kimenet külömbségét találtam...
Van egy trafóm, ami egyenirányítás után 42 Voltot ad, ezt kibírná?

Kérlek segítsetek egy kezdő pákásnak!
(#) kadarist válasza czibulak hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Szia!
Idézet:
„Az adatlapokban csak a be/kimenet különbségét találtam...”

Ebből indulj ki, mert ez az adat a válsz a kérdésedre.
(#) czibulak válasza kadarist hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Hali!

Azt értem hogy ott 40voltot visel el, de mi van ha én nem akarom 5volt alá vinni a kimenetet?
(#) kadarist válasza czibulak hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Az IC belső áteresztő tranzisztora legfeljebb ekkora feszültséget visel el. Tehát úgy válaszd meg az osztó elemeit, hogy a legkisebb beállított feszültség esetén se lépd túl ezt a 40V-os értéket a ki és a bemeneti feszültség vonatkozásában.
(#) czibulak válasza kadarist hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Rendben, köszi!
(#) szikorapéter hozzászólása Ápr 4, 2014 /
 
Helló. Olyan kérdésem lenne hogy van itthon egy ilyen tápegység ic-m. 1. Kérdésem az volna hogy ezt a típusú ic-t számolhatom az oldalon lévő tápegység ic számláló programmal? 2. Ezt megfejelhetem egy AD162-vel vagy egy 2N3055-el? És ha igen akkor ehhez van külön kapcsolás? A válaszokat előre is köszönöm. Bocsánat az értetlenkedésért.
(#) lac08 válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
A 2N3055 az jó, de az AD162-t gyorsan felejtsd el! Az egy régi germánium tranzisztor és eléggé harmatos. Hamar megfő, ha valami nagyobb gáz van.

A 2N3055 viszont mindent kibír!
(#) szikorapéter válasza lac08 hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Köszönöm,akkor megpróbálom összerakni a 2N3055-el.
(#) morzsa15 hozzászólása Máj 20, 2014 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy 35 voltig tudjam állítani milyen r1 illetve ellenállás potméter kell?
(#) Medve válasza morzsa15 hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Szia, szerintem 240 Ohm és 5k-s poti jó lesz.
(#) morzsa15 válasza Medve hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Szia, köszi és a bemeneti max hány volt? És még olyan kérdésem lenne hogy valami kapcsolást tudsz adni?
(#) Medve válasza morzsa15 hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
40V. A kapcsolás itt van, a "figure 1" például.
(#) morzsa15 válasza Medve hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Lehet hogy most hülyeséget mondok de ha 2-t párhuzamosan kötök akkor ki lehet csikarni belőle 3 ampert?
Következő: »»   40 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem