Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   31 / 52
(#) elektro777 hozzászólása Aug 1, 2014 /
 
Sziasztok!
Beszereztem egy 433 Mhz-es Adó-vevőt. Gyakorlatilag egy ilyen távirányító és vevő modul. Ha jól tudom a kimenetei fix kódosak, csak sajnos nem vagyok jártas ezekbe az UHF dolgokba, pláne a kódolásába. A Modul 5V feszről megy, Illetve van 4 kimenete D0, D1, D2, D3 meg egy VT nevezetű pin. A Vezérlő IC-k: SC2272/SC2262
Nincs szkópom hogy kimérjem, csak multiméterrel méregettem egy gomb megnyomására minden kimeneten 1V-ot mér a multiméter, így meg hogy nem ismerem a működését és mérésre sincs lehetőségem ezért segítséget szeretnék kérni tőletek. Annyi lenne a tervem vele hogy egyszerűen az "A" gomb megnyomására az egyik kimeneten egy magas feszültség szint jelenjen meg és tárolva maradjon, a következő megnyomására Alacsonyra váltson, majd a "B" gomb megnyomására egy másik kimeneten jelenjen meg a magas szint stb. Ezzel az lenne a célom hogy tranyókkal meghajtsak 4 relét. Szóval egyszerűen mind a 4 csatornához egy-egy bistabil kört szeretnék kiépíteni, ami egyértelműen L vagy H szint között ugrál, és fontos hogy Mikrokontroller nélkül, stabil egyértelmű TTL vagy CMOS szintel, viszonylag egyszerűen.
Köszönöm előre is!
(#) nedudgi válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 1, 2014 / 1
 
Az SC2272 "L" vagy "M" típusú?
AZ L típusú majdnem azt csinálja, amire szükséged van. A kimenetek minden impulzusra váltanak.

SC2272.pdf
    
(#) pucuka válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
Digitális áramkörökkel szkóp nélkül nemigen fogsz boldogulni.
(#) elektro777 válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
M4 van az IC-re írva, tehát gondolom M típusú, sajna nem azt csinálja amire szükségem van.
(#) gerenk válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 1, 2014 / 1
 
Szia !
Van lehetőség az M /momentary/ tipusú dekóder ic.-t bistabil tárolóval kiegészíteni.
Az RTÉK 2008 135. oldalán kezdődő cikk részletesen tárgyalja a szuperregeneratív
vétel elvét és a végén a dekódolásra is példát mutat.
(#) elektro777 válasza gerenk hozzászólására (») Aug 5, 2014 /
 
Köszönöm a válaszotokat!
Sajnos nincs meg a 2008-as, de találtam most egy kapcsolást ami ehhez a momentary típusú dekóderhez kiegészítés D típusú flip-flopokkal, Ez lenne az.
A Flip-flipok Data bemenete a negált kimenettel ekvivalens logikai állapotba van, szóval addig oké hogy pozitív élvezérelt IC és az órajel Felfutó élére a kimenet Magas szintre ugrik, a következő felfutó élre meg alacsonyra, és ez által nyitnak/zárnak a tranyók, de az a baj hogy maga a vevő panel működését nem ismerem, hogy ott milyen az implulzusok jelformája, jó esélyem van feltételezni hogy ez úgy működik hogy egyes gombnyomásokra egyes relék húznak meg, de így a panel működése nélkül mégis felteszem a kérdést hogy ténylegesen úgy működik-e, mert nem szeretném felesleges megépíteni.
Köszi szépen!
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2014
(#) pucuka válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 5, 2014 / 1
 
Miért érdekes a vevőpanel jelformája? Ha az nem megfelelő, a dekóder IC nem működik. Ha működik, akkor nem kell foglalkoznod a vevőpanel jelformájával.
A csatolt megoldás pont azt csinálja amit szeretnél, adó oldali gombnyomásra meghúz a vevő oldali relé, a következőre pedig elenged. Minden relé, a hozzá tartozó gombra, külön.
Ha a jelformákkal bárhol gond van, akkor az áramkör nem működik, lehet hibát keresni.
(#) elektro777 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2014 /
 
Értem köszi szépen erre voltam kíváncsi, remélem a dekóder IC nem lesz hibás.
Egyébként a kapcsolásba amit linkeltem ráakadtam egy hibára, a Q4 tranzisztor bázisa közvetlenül a tápfeszültségen van.
(#) pucuka válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 5, 2014 /
 
Valóban, ennyire nem néztem át. A rajzoló kicsit túlhúzta a tápvonalat a bázisig.
(#) Szpisti hozzászólása Aug 5, 2014 / 1
 
Idézet:
„Annyi lenne a tervem vele hogy egyszerűen az "A" gomb megnyomására az egyik kimeneten egy magas feszültség szint jelenjen meg és tárolva maradjon, a következő megnyomására Alacsonyra váltson, majd a "B" gomb megnyomására egy másik kimeneten jelenjen meg a magas szint stb.”

Én ugyanilyen adó-vevő párt rendeltem, az is "M" azaz a momentary tipusú ic-vel jött.
Ami ugye a kimenetén addig ad ki 1-et, amíg az adón nyomod a gombot.
Nekem is tárolósra volt szükségem, rendeltem egy "L" tipusút (Latch) itthonról párszáz ft-ért, betettem a régi helyére, és tökéletesen azt teszi, amit leírtál. Addig van egy kimeneten 1 szint, amíg egy másikat meg nem nyomsz a távirányítón, akkor a másik marad 1-ben. Ezzel oldottam meg a szobatermosztát távvezérlését, és semmi gondom vele.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2014
(#) gerenk válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 5, 2014 / 1
 
Rádió modul nélkül is ellenőrizheted a dekóder ic.-t ha van enkóder ic.-d. Összevezetékeled,
tápot adsz mindkettőnek, a belső oszcillátor időzítő R elemeit /adatlap szerint/ bekötöd és
kész. A kimenetre egy LED-et köthetsz 1 Kohm sorosításával.
Egyébként érdemes tanulmányozni az adatlapokat.
A 2008 és egyéb dokumentum
Megtalálod a tárhelyen, regisztrálnod kell
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2014
(#) elektro777 hozzászólása Aug 5, 2014 /
 
Közben összeraktam gyorsba egy bistabil tárolót a 4-ből amit a rf modul egyik kimenetre kötöttem, és egy ledet hajtok meg vele, mert műszer nem áll rendelkezésemre, sajna az IC lehet a hibás mert mindegy melyik gombot nyomom meg az adón, a Led kapcsol, teljesen függetlenül hogy A,B,C,D gombot nyomok, aztán egy-két másodperc múlva, a led elkezd vibrálni, szóval több jel is érkezik a kimenetre indokolatlanul, aztán a következő gombnyomásra a led kikapcsol, majd szintén vibrálni kezd.
A legjobb megoldás akkor ha tárolós IC-t rendelek mellyel egy csapásra megoldom mindkét problémát.
Köszönöm segítségeteket!
(#) elektro777 hozzászólása Aug 8, 2014 /
 
Sziasztok!
Megrendeltem a PT2272 L-4 IC-t, még nem jött meg de aztán egy videóról rájöttem hogy nekem mégse lesz jó, mert felmerült az a probléma hogy:
-Egyszerre csak 1 kimenet lehet aktív
-Ha az adó gombnyomására aktiváltam a kimenetet, ugyanazon gomb ismételt megnyomására nem vált alacsonyra a kimenet csak egy másik gomb megnyomására, ami azt is jelenti hogy ahhoz a gombhoz tartozó kimenet lesz aktív.
Nekem pedig lényeg hogy függetlenül tudjam ki-be kapcsolgatni a kimeneteket.
Olvastam a topicba hogy nem csak nálam merült fel ez a probléma, és azt hiszem hogy megtaláltam erre a Legmegfelelőbb kapcsolást., Szóval egyrészt értelmeztem a működést de a biztonság kedvéért ha valamit hibáztam, akkor legalább szóltok és nem építem meg feleslegesen, illetve akinek szüksége van rá az legalább megtalálja.
Ha jól gondolom a következő a működése:
Az IC-nek a videón úgy láttam hogy ugye a VT nevű kimenete akkor van magas szinten ha az adón bármely gombot nyomjuk.
Tételezzük fel hogy aktiváljuk az "A" gombbal a D0-ás kimenetet, amin megjelenik a fesz, a D-típusú flip-flop pozitív élvezérelt, tehát a hozzá tartozó tranyó nyit, a J1 relé meghúz. A dióda Anód-katód közt ilyenkor még nincs potenciálkülönbség, de amint elengedjük a gombot, hiába maradt tárolva a D0-ás kimenet, mivel a VT alacsony szintre vált így a dióda nyitófeszültségét bőven elérjük ami szépen megszünteti a D0 kimenet magas szintjét, így a tároló órajel bemenete is alacsony lesz, de mivel a flip-flop negatív élre nem reagál így a relé meghúzva marad. Következő gombnyomásra ugyanez a folyamat zajlik le csak hogy a flip-flop kimenete következő felfutó élre alacsony szintre vált, a tranyó zár, a J1 relé elenged. Bármely gomb megnyomására ez történik így függetlenül tudjuk vezérelni az összes relét.
Tehát végül is a Diódákkal M típusúvá alakítottuk.
(#) Csongi_ hozzászólása Szept 9, 2014 /
 
Sziasztok!
Van ey PT2272-M4-es IC-vel mukodo taviranyito mudulom. A taviranyitojan levo gomb megnyomasaval behuz a rele, de mikor elengedem, akkor kienged. Be lehet allitani az IC-t a labak atkotesevel ugy, hogy flip-flop modban mukodjon?
(#) Szpisti válasza Csongi_ hozzászólására (») Szept 9, 2014 /
 
Nem, ki kell cserélni az iC-t L-esre.
De akkor csak úgy vált el az aktuálisan meghúzottról, ha egy másikat nyomsz.
(#) Csongi_ válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 9, 2014 /
 
Ez csak egy csatornas ado-vevo.
(#) Szpisti válasza Csongi_ hozzászólására (») Szept 9, 2014 /
 
Lehet hogy az IC 4 csatornájából csak egyet használtak ki, de az M-es akkor is csak "momentary" működésre képes.
Ha kicseréled L-esre az adóban, akkor be kell tenni még egy nyomógombot, és a 2262L egy másik lábát vezérelve tudod ki-bekapcsolni a relét.
Azt most hirtelen nem tudom, hogy az adóban és vevőben is kell-e cserélni az M-est L-esre.

Vagy be kel építeni a vevőbe egy D-flip-flopot, ami minden megnyomásra billen.
Lehet hogy utóbbi célravezetőbb és olcsóbb megoldás lenne.
(#) butsil hozzászólása Okt 6, 2014 /
 
Üdv!

Abban szeretném a segítségetek kérni, hogy szükségem lenne, egy lehetőleg nagyon pici rádiófrekvenciás jeladóra, ami körül-belül 2 méter hatósugarú.
Feltételek:
- Képes legyen üzemelni gombelemről
- Ne legyen szélesebb a gombelem kerületénél ( a legkisebb fajta gombelemre gondolok)
- Vevő egység, ami képes a jelet fogni, és a jel hatására feszültséget kapcsolni a kimenetére

Tudtok ilyet? Nagyon hálás lennék ha valaki segítene.
(#) butsil hozzászólása Okt 6, 2014 /
 
Mellékeltem egy képet, a led dióda helyettesíti a jeladót, nos ha a kapcsoló zárja az áramkört akkor az ellenállás miatt nem kap feszültséget a jeladó, ha a kapcsoló nyitva van akkor pedig igen. Ez a jeladó nagyon nagyon picibe kéne nekem, a lényeg hogy ne legyen szélesebb a gombelemnél mintha egy henger tokba lenne benne aminek a kerülte a gombelemnél. Köszönöm előre is a válaszokat.

NéVTELEN.EMF
    
(#) kzozo válasza butsil hozzászólására (») Okt 7, 2014 /
 
Ebben az elrendezésben nagyon sűrűn kell majd elemet cserélned...
(#) bbalazs_ válasza butsil hozzászólására (») Okt 7, 2014 /
 
Ez a rajz valami nagyon ertelmetlen. A kapcsolo zarasaval rovidzar keletkezik.
Mi lenne, ha bontokapcsolot alkalmaznal inkabb?
Mi az eredeti elkepzeles?
(#) butsil hozzászólása Okt 7, 2014 /
 
Lényegében az az elgondolás, hogy vegyek egy laposelemet aminek az átmérője nem tudom kb 7mmm ezt beteszem egy hengerbe tokba, majd rá akarok építeni egy jeladót ami akkor ad jelet ha a rövid-zár megszakad, mert akkor ugye a jeladó kap feszültséget. Az a fontos hogy a jeladó területe ne legyen nagyobb az elem területénél.
(#) proba válasza butsil hozzászólására (») Okt 7, 2014 /
 
Kérésed eléggé reménytelen. Próbálj ráforrasztani három vezetéket az általad kért területű panelre, úgy hogy ne érjenek össze, ha ez sikerült akkor esetleg még egy tranzisztort is közéjük. Akkor még hiányzik legalább két ellenállás egy tekercs és egy kondenzátor. Reménytelen kezdőként házilagosan ilyet összerakni.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2014
(#) pucuka válasza butsil hozzászólására (») Okt 7, 2014 /
 
Hozzátenném, olyan nem létezik, hogy hatótáv 2 m. A "hatótáv" sok mindentől függ, talán legkevésbé az adóteljesítménytől, ami azt jelenti, hogy a hatótáv nem (csak) az adó jellemzője.
Sokkal inkább függ az adóantenna jellemzőitől (kisugárzott teljesítmény, antenna magasság), a vevő érzékenységétől, és a földfelszín feletti magasságától.
Csak példának. A vonuló vadlibák útjának megfigyelésére használt adó, amit a madár hátára erősítenek alig párszor 10 mW -os, és többezer kilométeres útját rögzítik. Vagy említhetném a műholdas műsorszóró állomások néhányszor 10 W -os kisugárzott teljesítménnyel közel 36 000 km -es távolságból.
(#) butsil hozzászólása Okt 7, 2014 /
 
Értem, köszönöm szépen a szakmai felvilágosítást. Tehát üzemi körülmények között elő lehet állítani? Továbbá azt meg lehet oldani hogy egy a szerkezetet rögzítő rugó legyen az antenna? Továbbá racionális döntés lehet egy Bluetooth jeladó? működne 1,5V-os elemről?
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2014
(#) proba válasza butsil hozzászólására (») Okt 7, 2014 /
 
Hidd el vagy keresel valamit készen, és belepréseled, vagy esélytelen vagy, gombelem méretben megoldani. Legkisebb ami elérhető szerintem a gépkocsi távirányító, vagy garázskapu nyitó.ha találsz azokból egy adót, meg egy vevőt nyertél.bár még a gomb fordítása hátra van. A bluetooth modullal csak annyi baj van, kell hozzá egy processzor is... meg még némi program is bele.
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Okt 8, 2014 /
 
Bár jobban belegondolva, egy bluetooth fülest érzékel bármi, azt meg már csak ki be kell kapcsolni.
(#) mechanika hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
Sziasztok!

A korábban készítettem egy áramkört, amely egy távirányítóval vezérelt lámpa volt.
A nyitott kollektoros négy csatornás vevőmodul, egy gyári távirányítóval működött.
Most találtam jóval olcsóbb távirányító-vevőmodul párost, annyi különbséggel, hogy nem nyitott kollektoros, hanem gombnyomásra magas jel 5v jelenik meg a vevő kimenetén.
Mivel elektronikai jártasságom szerény ezért két kérdésem lenne:

1. a legegyszerűbben úgy tudom a mikrovezérlővel összekötni a vevőmodult, hogy egy tranzisztor bázisára kötöm a rádió kimenetét, a kollektorra a mikrovezérlő kimenetét, az emittert pedig a földre.

2. a lámpában bc 337 tranzisztorokat használok, azok megfelelnek-e ide is?

3. A bázis és a rádió kimenete közé elegendő-e ((kell-e?)) az 1K ellenállás?

Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) budai.a hozzászólása Okt 24, 2014 /
 
Hali!
Egy kis segítségeteket kérném.
Adott egy RX3302D2 (2C1) vevő amihez nincs távirányító.
utánanéztem a TX-2Cs távirányító megfelel hozzá.
Szerintetek kell e az új távirányítót feltanítani, és ha igen akkor hogyan?

Köszi!
Attila
(#) budai.a hozzászólása Okt 24, 2014 /
 
Hali!

Azt szeretném kérdezni, hogy egy fix kódos RX3302 D2 modulnak hogy lehet megtudni a kódját, hogy távirányítót rendeljek hozzá?
Próbálgatással?

Köszi a válaszokat.
Következő: »»   31 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem