Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   175 / 269
(#) entorio hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
Van egy ötletem új induktív hidkiegyenlítéses keresőtekercsre.
Az adó körül négy vevőtekercset helyeznék el négy irányban.
Azonos menetszámok esetén mind a négy tekercsben azonos feszültség lenne,
differenciáló áramkör hasonlítaná össze a feszültségváltozást.
(#) mateatek válasza entorio hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Ez abban az esetben működhet, ha mind a négy tekercs tökéletesen ugyanazon a rezonancia frekvencián van. Ha nem, akkor más-más lesz a négy jel fázisa, és ez nagy jelet eredményezhet a differenciálás után. Ha ez teljesül, akkor még ott van az a dolog, hogy mind a négy tekercsben azonos amplitúdójú jelnek kell indukálódnia. Ha nem, akkor megint csak túl nagy jeled lesz a differenciálás után. A négy tekercset hogyan csatolnád az adóhoz? Mert 4 tekercset ugyanúgy kiegyenlíteni lehetetlenség. Ha meg nagyon alul, vagy túlcsatoltak, akkor olyan mértékű feszültség indukálódhat bennük, amit nem fog tudni földolgozni az erősítő.
Azt azért megkérdezném, hogy minek kell a 4 tekercs?
(#) Ge Lee válasza mateatek hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Mással is megesett már, többször is, és biztos vagyok benne hogy nem is ez az utolsó eset. Ilyenen nem szoktam megsértődni, de máson se nagyon.
(#) entorio hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
Így képzeltem el a négy vevőtekercset.
Gondolom azonosnak kell lenni a menetszámnak, és azonos távolság az adótekercstől.
Lehet hülyeség, csak egy kósza ötlet, sajnos nincsenek műszereim kísérletezésre.

fémk.jpg
    
(#) deexteer hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
Megvan valakinek a megatron alkatrészlistája?
Aki elkészítette már, az egy oldalasra csinálta, vagy kétoldalasra a hátlapján teli földdel?
Illetve a tekercset az ajánlott 0.4 mm vastag 31+31 menet adóval és 0.4 mm vastag 62 menetes vevővel csináltátok?
Ma megjöttek a kétoldalas panelek, jobbra lent van a fejhez az adó rész, balra lent a kézzel rajzolt félig elbontott cibola tesztpanel, körülötte a 30 cm külső átmérőjű cibola koncentrikus adó tekercs.
(#) deexteer hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
Elnézést, a képet lehagytam:

Kép2831.jpg
    
(#) Ge Lee válasza deexteer hozzászólására (») Okt 15, 2014 1 /
 
Ez elvileg az eredeti orosz, a másik az amit átírtam magamnak, néhány módosítással. Az enyém mezei egyoldalas nyák.

A vevő lehet vékonyabb, akár 0,15-ös is mert abban nem folyik nagy áram. Nekem 2x34 illetve 68 menetesek voltak a tekercsek, de most már inkább nagyobbra csinálnám, olyan 100 menet környékére. A kondikkal meg beállítod a kívánt frekit.
(#) deexteer válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Köszönöm, a tekercseket egyenlőre ugyanazzal a huzallal tekerem meg, így nagyobb az esélyem hogy egyforma legyen a kettő.
(#) Ge Lee válasza deexteer hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Nem kell neki egyformának lenni. Ott van mindegyiken a párhuzamos kondi, lehet hangolgatni.
(#) deexteer hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
Az majd kiderül, van pár fejem amivel ki tudom próbálni, a disc all metal kapcsolónak van szerepe a kéthangú gépnél?
A cibola adó tekercs tranzisztorait vagy fettjeit meg ltc1799-el hajtom meg, próbaképp megnézem majd hogy mit csinál 100 ma körüli árammal.
(#) mateatek válasza entorio hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Szerintem szerezzél be műszereket.
Csináltam egy kísérletet. A gépem adótekercse mellé odatettem egy rezonancia körülire hangolt tekercset, a képen látható helyzetben. 30 volt körüli szinusz volt mérhető rajta. Ez kicsit sok tud lenni egy műveleti erősítő bemenetén, tekintve azt, hogy egy keresőben nincsen ekkora tápfeszültség sem.
(#) entorio hozzászólása Okt 15, 2014 /
 
néztem az induktivitásszámolót, csináltam egy excel táblát és diagrammot, remélem jó.
Az induktivitás alapján az eredő ellenállás hogyan számolható ki?
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2014

indukt.jpg
    
(#) tursaba válasza entorio hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
XL = 2pi x f x L
(#) Ge Lee válasza tursaba hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
Az az impedancia.
(#) entorio hozzászólása Okt 16, 2014 /
 
Köszönöm Tursaba a képletet, erre gondoltam.
Most azt szeretném tudni, hogy a fémkeresők tekercsei milyen induktivitás értékeket mutatnak általában. Jó lenne, ha egy-két példát kapnék erre. Köszönöm előre is.
Akkor ha jól értelemzem az induktivitás egyenesen arányos az ellenállással és fordítva arányos a térerősséggel.
(#) entorio hozzászólása Okt 16, 2014 /
 
Mintha valaki azt mondta volna, hogy a keresztmetszet növelésével csökken az ellenállás.
Ha jól számoltam és használtam a kalkulátort:

100 menet 0,4 keresztmetszettel (220mm) 28,9 nH és az 6 KHz-en 1,09 Ohm impedencia
100 menet 0,8 keresztmetszettel (220mm) 115,7 nH és az 6 KHz-en 4,36 Ohm impedencia

Bár lehet nem jól osztottam: 1nH = 1/1000/1000 H?
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2014
(#) vandorbot válasza entorio hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
Szerintem elszámoltad.
2-10 milliHenry körül van általában.
Az ohmikus ellenállást ne keverd a frekvenciától és induktivitástól függő impedanciával.
Vannak erre kalkulátorok, úgy egyszerűbb. Vagy Excelben csinálj egy kalkulust.
(#) entorio hozzászólása Okt 16, 2014 /
 
Igen, d-nek 0,4-et írtam és 40 mm-ert kellett volna... miylen képlet alapján számol?
(#) tursaba válasza entorio hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
(#) entorio hozzászólása Okt 18, 2014 /
 
A tekercsek elektromágneses mezejét nézve az lenne a logikus, ha a fémkereső tekercsek nem függőleges, hanem vizszintes síkban lenne a földtől...???

tekercs.png
    
(#) tursaba válasza entorio hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
Miért ? A "mezőt nézve" akkor több erővonal megy a földön keresztül??
(#) entorio válasza tursaba hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
igen, pontosabban távolabbi erővonalak is vannak, legalábbis ha jól értelmezem.
(#) mateatek válasza entorio hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
Ki kell próbálni. Meg kell nézni, hogy egy hagyományos kereső feje milyen távolságot tud élére állítva.
(#) tursaba válasza entorio hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Ha kevesebb az erővonal, akkor mitől lesz több az információ, hogy mi van a földben ??
(#) vandorbot hozzászólása Okt 22, 2014 /
 
Entorio. Nézd meg a csúcsgépek mire képesek. Kb. annyit lehet várni ettől a fajta fémkeresési elvtől. Ha mélyebben szeretnél kutakodni, akkor mélykeresőre van szükséged, avagy vannak más elven működő készülékek.
(#) deexteer hozzászólása Okt 22, 2014 /
 
Milyen oldószerrel lehet eltávolítani a gyantát a panelről ami nem oldja fel a maszkot?
A cibolával kezdek (az ic-k fele már bent van), érdemes 0,1%-os smd ellenállást venni hozzá?
(#) frabb válasza deexteer hozzászólására (») Okt 22, 2014 /
 
Milyen gyantáról beszélsz? A forrasztóhuzalban lévő folyasztószerről? Az valóban részben fenyőgyanta. Mezei spiritusszal. ALKONEK néven is forgalmazzák. De vigyázz, mert a Denaturált szesz nevű rettenetesen büdös az másik kettőhöz viszonyítva.

A csatikat és az állítható elemeket (poti, trimmer) utólag forraszd be, mert azoknál a mosás egyenlő a kontakthibával.
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2014
(#) deexteer hozzászólása Okt 23, 2014 /
 
Köszi kipróbálom, poti és trimmer nem lesz a panelon.
(#) entorio hozzászólása Okt 31, 2014 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy a tekercselést hogyan kell kivitelezni a gyakorlatban?
Soronként kell végigtekercselni, majd visszahúznia szálat és újra elölről soronként, vagy hogy?

Továbbá a párhuzamosan kötött tekercset ellentétesen kell tekercselni, de az nem ugyanaz, hogy ugyanúgy tekercselem, de ellenétes az áramirány?

A két tekercs között elhelyezett vevőtekercsnek kisebb átmérőnek kell lennei, vagy lehet ugyanakkora?

Köszönöm a választ, előre is.
(#) Attila1977 hozzászólása Nov 4, 2014 /
 
Üdv!
Fejkábel (Explorer) cseréhez milyen kábelt ajánlotok? Ill. melyik a jó? (koax, adatátviteli stb.) Esetleg pontos tipus is érdekelne.
Következő: »»   175 / 269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem