Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   32 / 52
(#) obenhof hozzászólása Okt 25, 2014 /
 
Sziasztok!

Kezdő vagyok a témában, még csak tanulgatom az rf kommunikációt. RFM01 és RFM02 modulokat használok, az adatlapi kóddal az adatátvitel hibátlanul működik, de 1-2 dolog nem teljesen világos. Az adó először elküld 3 előtagot (0xAA), majd két szinkronszót (0x2D, 0xD4), ezután jön a hasznos adat. Mi a pontos szerepe ezeknek, mi történik a háttérben?
(#) nedudgi válasza obenhof hozzászólására (») Okt 25, 2014 / 1
 
A bevezető kód arra szolgál, hogy a vevő a rádiófrekvenciás háttérzajból ki tudja választani az érdemi információ kezdetét.
(#) obenhof válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 25, 2014 /
 
Igen de nem találom sehol a vevő kódjában, hogy hol figyeli ezeket. A problémám az, hogy ha ugyanebben a környezetben szeretnék használni még egy adó-vevő párost (ami most sajnos még nincs kéznél), ugyanezzel a beállításokkal összeakadna a két adatcsere. A szinkronszót ha megváltoztatom a vevő nem reagál az adóra. Elég csak az előtagot megváltoztatni?
(#) obenhof válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 25, 2014 /
 
Esetleg a szinkronszó és az előtag minden RFM01 RFM02 modulpárnál ugyanaz kell hogy legyen? (0xAA, 0x2D, 0xD4)
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2014
(#) foxi63 válasza obenhof hozzászólására (») Okt 25, 2014 / 1
 
Szia!
Viszont a szinkron szó után küldhetsz azonosító kódot, amire csak az adott vevő figyel.
A másiknak pedig más azonosító kódot. Az adatok után pedig egy ellenőrző összeget, és ha valamiért nem stimmel, akkor a vevő "eldobja" az adatokat és vár a következő szinkronra...
(#) obenhof válasza foxi63 hozzászólására (») Okt 28, 2014 /
 
Szia!
Én is erre jutottam végül, csak gondoltam, ha integrálva van alapból ilyen lehetőség a modulba, nem bővítem felesleges feltételekkel a szoftvert.
Köszönöm mindkettőtök segítségét!
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2014
(#) foxi63 válasza obenhof hozzászólására (») Okt 28, 2014 / 1
 
Az RFM12 modulban változtatható a szinkron szó,tehát eleve 256 vevőt tud megszólítani.
(#) foxi63 válasza obenhof hozzászólására (») Okt 28, 2014 / 1
 
Idézet:
„nem találom sehol a vevő kódjában, hogy hol figyeli ezeket.”


A vevőpuffer addig nem fogad adatot, amíg a szinkronizáló byte-ok meg nem érkeztek...
Remélem erre gondoltál.
(#) obenhof válasza foxi63 hozzászólására (») Okt 29, 2014 /
 
Igen erre gondoltam, csak akkor még azt hittem, hogy a szinkronizálást a mikrokontrollerrel meg tudom előzni, azért hogy ne "ébredjen fel" az összes vevő és pic, amikor egy adó adatot továbbít az egyiknek. Az RFM12 moduloknak utána fogok olvasni, köszönöm a tippet!
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2014
(#) foxi63 válasza obenhof hozzászólására (») Okt 29, 2014 /
 
Itt a HE-n van saját topicja.
(#) zenetom hozzászólása Nov 2, 2014 /
 
Sziasztok!
Nézte már valaki a HopeRF új modulját? A ChipCAD csinált egy kis kedvcsinálót: RFM-92W
Elkezdtem tanulmányozni az adatlapját. Olcsó, jónak is tűnik, de számomra bonyolult. Aztán belenéztem a programba, na akkor kicsit lemondtam a modulról.
Főleg, ha jól értelmezem, nekem kell átkapcsolni Rx/Tx módok között? Ami ráadásul nem is egyszerű..
Ha ez tényleg így van, akkor egyelőre el is felejtem ezt a modult..
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2014
(#) JZoli hozzászólása Dec 19, 2014 /
 
Látom itt elég sok profi is van ebben a rádiós témában. Lenne egy kérdésem, de előtte előre bocsájtanám, hogy az elektronikában ugyan jártas vagyok, de ez a rádiós "vezérlés" szinte ismeretlen terület számomra. Tudnátok ajánlani a következő problémára megoldást? meg kellene oldanom, hogy a lakás bármely pontjáról egy kis adóegységgel a bejárat mellett elhelyezett vevőmodulban egy-egy relét meg tudjak huzatni, és kikapcsolni, mondjuk hat helyről- hat relét. A vevők és a relék egy dobozban lennének.
Remélem érthetően írtam le a problémát!
(#) gerenk válasza JZoli hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Szia !
Ez egy 9 csatornás rendszer, azt tudja amit szeretnél megvalósítani.
Kevesebb csatornát is használhatsz. Az adó ugyan itt 1 hordozható távvezérlő, de lehet
több 1-1 csatornára kódolt adót is használni.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) JZoli válasza gerenk hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Ez jónak is tűnik, építek hozzá minden csatornához egy adót és már kész is. Köszi! Azért még ha tud valaki valami hasonló megoldást csak írja meg!
Tudom, hogy ez már kukacoskodás lehet, de olyan kapcsolás, ahol külön van be- és kikapcsológomb csatornánként, létezhet?
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) gerenk válasza JZoli hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
PT2262 encoder ic. kapcsolás, 4 csatorna 1 gomb be, 1 gomb ki kapcsoló.
Az ic. könnyen beszerezhető, decoder párja PT2272
A kapcsolás itt
(#) pucuka válasza JZoli hozzászólására (») Dec 19, 2014 /
 
Jól értem, a vevőnek (reléjének) tudni kéne honnan húzattad meg? A vevő oldalon minden helyhez tartozik egy relé?
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2014
(#) JZoli válasza pucuka hozzászólására (») Dec 21, 2014 /
 
Akkor ezek szerint nem jól írtam le. Hat különböző helyen lévő adó, hat, egy helyen (dobozban)elhelyezett relét huzatna meg, és kapcsolna ki, egy-egy (be-ki) nyomógobbal. Az viszont igaz, hogy az adott helyről, csak a neki megfelelő relét kellene meghuzatni.
(#) JZoli válasza gerenk hozzászólására (») Dec 21, 2014 /
 
Az elgondolásod a be-ki kapcsolásra jó, de van vele két gondom. Mint írtam nem sokat értek ehez az adó-vevő technikához, így csak konkrét rajz (adó és vevő) jó, mert hiába írod, hogy mi lenne a vevő, ha azt sem tudom, hogy mi venne egyáltalán. A másik meg az, hogy hat csati kellene, és így ez a négy kevés. De ha lenne konkrét vevő ehhez amit linkeltél azt is megnézném. Na meg amit itt sima téglalapnak jelölnek az adó és vevőpanelok, hol lehet legolcsóbban beszerezni?
(#) gerenk válasza JZoli hozzászólására (») Dec 21, 2014 /
 
A nagy aukciós portálon 500 HUF körüli áron vehetsz egy adó vevő párost 413 vagy 315 MHz
frekvenciákra. A PT2262/2272 encoder/decoder párossal a vezérlést is meg tudod oldani,
8 csatornára is.
(#) pucuka válasza JZoli hozzászólására (») Dec 21, 2014 /
 
A hbat adó hat vevő nem jó megoldás, azonos térben nem lehet szeparálni. Ahhoz kevés a rendelkezésre álló RF sáv.
Megoldható 1 vevő, és hat adóval, de néhány dologra ügyelni kell. Egyidőben egyszerre csak egy adó adhat, mert különben az interferencia miatt a vevő nem fog semmit venni. Ezt csak úgy lehet biztosítani, ha mindenhol adó/vevők vannak, és hálózatot szervezel. A host időnként körbekérdezi a hat információ adó állomást. Ezt pedig csak mikrovezérlővel tudod megoldani, ami amúgy is könnyebbséget hoz a "vevő" oldalon, a hat relé különválogatásánál.
Biztos meg lehetne oldani fix logikával is, de mikrovezérlővel könnyebb.
(#) JZoli válasza pucuka hozzászólására (») Dec 21, 2014 /
 
Na én ennyire nem szeretném megbonyolítani! Most úgy működik ahogy előted gerenk kolléga írta, csatornánként egy adó- és egy vevő van. Csak szerettem volna egyszerűsíteni. Itt csatornánként és naponta három-négy bekapcsolás szokott lenni, így nagy keveredés nem szokott kialakulni.
Van egy olyan készletem amiben van egy távirányító, és négy bedugható konnektor. Ennek van minden konnektorhoz egy be- és egy kikapcsolója. Nos ez kellene csak fordítva,
Ha nem megy másképpen akkor marad így a hat vevővel, csak jobb megoldás lett volna, ha egybe van, valami olyasféle mint amit gerenk kolléga elsőre linkelt is.
(#) rasty hozzászólása Jan 4, 2015 /
 
Sziasztok!
A neten találtam egy rf modult : Bővebben: Link
A kérdésem, hogy ennél lehet-e egyszerűen biteket továbbítani, vagy kell hozzá valami áramkör.
A másik kérdésem, hogy a vevő modulon van 4 tüske, annyit tudok, hogy van GND, VCC, DATA, de mi a negyedik?
(#) gerenk válasza rasty hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Ez csak a rádiócsatorna 1 bit továbbitására alkalmas. Ki kell egészíteni mikrokontrollerrel
vagy encoder/decoder ic. párossal
Az linkelt TX modulon az antennacsatlakozó nincs a tüskesoron.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) rasty válasza gerenk hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Rendben köszi.
(#) nem hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Sziasztok!

Van egy 2.4 GHz-en működő adóvevő panel, amit szeretnék beleönteni epoxigyanta téglatestbe. Az a tapasztalat, hogy ha minden nélkül ráöntöm az epoxigyantát, jelentősen leromlik az érzékenység, viszont ha a panel RF-s részére teszek egy darab, kellően kialakított mikrocellás hungarocell-darabot (tehát megvédem a műgyanta közvetlen érintkezésétől), akkor nem romlik az érzékenység. A gond tehát nem árnyékolási (ezt mondjuk gondoltam előtte is), hanem a műgyantával való közvetlen érintkezés "húzza el" valahogy a nagy-frekis áramkört. A hungarocell CNC-marása (muszáj, hogy pontosan illeszkedjen és ne folyjon alá a gyanta) baromi időigényes és pepecs munka. Van-e esetleg más ötletetek? Nekem az ilyen NYÁK-védő lakkok jutottak szembe. Van tapasztalata valakinek, hogy azt hogy viselik az RF áramkörök?

Köszönöm!
(#) foxi63 válasza nem hozzászólására (») Jan 5, 2015 / 1
 
Régen viasszal stabilizálták az RF tekercseket, esetleg egy próbát megér, ha rácseppentesz egy pár cseppet.Olcsó és még el is lehet távolítani.
(#) nem válasza foxi63 hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Köszönöm a tippet!
(#) pucuka válasza nem hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
100 megán még talán rendben is van a viasz, de 2,5 GHz -en már a környezet is erőteljesen részt vesz a működésben, ezért nem mindegy, hogy milyen a környezet veszteségi tényezője. A mikrohullámú sávban még a vákum, és a levegő közötti csekély eltérés is számít, amit pedig azért eléggé elhanyagolhatónak gondolunk. Vagy gondolj arra, hogy egy koax tápvonal szigetelő anyagának mekkora hatása van a rövidülési tényezőre, nem beszélve a csillapításáról. A mikrohullámú sávban azért nem szokásos eljárás, még a lakkozás sem. Talán nem véletlenül. A környezeti hatások befolyását más módszerekkel szüntetik meg, pl. teljesen zárt árnyékolások alkalmazásával.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) bancza hozzászólása Jan 18, 2015 /
 
Sziasztok!
Van nekem 2 db rfm22b 433 Mhz-s modulom, de sajna nem tudom rábirni őket hogy kommunikáljanak egymással!

Atmega32-t használok és tettem egy max232-s is a rendszerbe.
Soros porton tudok kommunikálni az rfm22-vel regisztereket tudok írni olvasni.

Sajnos vagy a küldéssel vagy a fogadással baj van!

Több ehhez a modulhoz tartozó projektet kipróbáltam a netről, de sajna egyik sem vált be. Valami gond lehet a regiszterek beállításával.

Az áramkört nem túloztam el atmega32, rfm22b, max232(csak vevőn), 2 db led, 3.3V táp, 5V táp, kondik.

Van valaki aki működésre bírt már ilyet?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2015
(#) Spumifater hozzászólása Feb 7, 2015 /
 
Üdv a csapatnak!


A következőkben belinkelt modullal kapcsolatban szeretnék infót kérni. Egészen pontosan arra vagyok kíváncsi, hogy nyílt, sík terepen nagyjából milyen távolság az, amit biztonságosan, adatvesztés nélkül használni tudnék.

470MHz 1000m SI4432 Wireless Module 470M 433mhz Wireless Communicat...Module
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2015
Következő: »»   32 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem