Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Lapozás: OK   1 / 38
(#) mikado hozzászólása Okt 25, 2005 /
 
Hello!

Egy keringetőszivattyú fordulatszámát kellene szabályozni elektronikai úton, de sajnos lövésem sincs merre induljak...
Ha valakinek van ötlete ne kíméljen!
(#) mikado válasza (») Okt 26, 2005 /
 
Asszem inkább valami ilyesmire gondolok:
ilyesmi

Valami triacos megoldáslenne jó.
(#) mikado válasza mikado hozzászólására (») Okt 26, 2005 /
 
Amúgy az árammal jó barátságban vagyok már vagy 15 éve...
(#) Placi84 válasza (») Okt 26, 2005 /
 
Sziasztok! Nem írtál nagyon rossz dolgot, de azért muszály, hogy kijavítsalak! Amit írtál, az nagyon is igaz, DE: ez szinkron motorra igaz csak!!!!Ugyanis létezik aszinkron motor is, amely frekvenciája(fordulatszáma) nem egyezik meg a hálózat frekvenciájával!
Az igazság az, hogy váltakozó áramú motor fordulatszámát nem egyszerű változtatni, ha mégis akkor triakkal szokták megoldani, mint az izzó fényerő szabályozást. Remélem segítettem...
(#) tevill1 válasza (») Okt 26, 2005 / 4
 
tevill1 vagyok.nem egy elektrozseni,de néha olvasok.egy ilyen megoldást láttam,
a rt.2003-as évkönyv 264-es oldalán.2db ic
1 db tic.van hozzá panelrajz is.nézd meg talán jó lesz 1 kw teljesitmény.sziasztok. bocs hogy belep.
(#) mikado válasza tevill1 hozzászólására (») Okt 27, 2005 /
 
Hello!
Be tudnád scannelni nekem? Sajnos pont a 2003-as nincs meg...
(#) Placi84 válasza (») Okt 27, 2005 /
 
Ne értsd félre :yes:, ez nem kritika volt :no:, mert amit mondtál az igaz, ez csak kiegészítés volt...
(#) prognosys válasza (») Okt 29, 2005 /
 
"Na most egy háromfázisú motor fordulatszámát lehet legalább 2 fokozaton "állítani" a tekercsek bekötésének variálásával (csillag vagy háromszög)."

Hali deguss!

Szintén nem kritika, de ebben tévedsz! Ezzel nem a fordulatszámot állítod, hanem az indítási áramot csökkented! Persze egy csillagba kapcsolt rövidrezárt forgórészű motor nem is tudja leadni azt a teljesítményt, mint deltában,de a fordszáma ugyanaz. (megj.:Ugyanakkor az ilyen motorokat általában terhelés nélkül illik indítani, és a 3 fázisú motoroknak közül sem mincegyik van 400V-ra méretezve)

bocsi, hogy belekotnyeleskedtem
(#) deguss válasza prognosys hozzászólására (») Okt 29, 2005 /
 
SZia prognosys! Nem hogy belekotnyeleskedtél, hanem inkább örülök hogy kijavított valaki. Bocsi mégegyszer a sok hülyeségért, amit írtam. Köszi a tudományos magyarázatért.

Üdv.
(#) aty válasza deguss hozzászólására (») Okt 29, 2005 /
 
Csak egy otlet !

Nagy divat volt par evvel ezelott a 12VDC/220VAC atalakito. Nos ennek a frekvenciajat megvaltoztatva - persze ertelmes hatarok kozott - kielegito megoldas lehet.
(#) Mate78 válasza prognosys hozzászólására (») Okt 30, 2005 /
 
Szerintem egy egyszerű fázishasításos elven működő szabályozóval meg lehet oldani.Olyannal,amivel fényerőtis szoktak szabályozni,sok kapcsolás található belőle.Egyébkémt létezik olyan motor,aminek csillagban és deltában más a fordulatszáma.(Dahlander motor)de az 3 fázisú.Azt viszont nem írtad,mekkora teljesítményű a motorod.Gondolom nem túl nagy.
(#) Aurum válasza Mate78 hozzászólására (») Okt 30, 2005 /
 
Azt kell tudni, hogy szinkron motorról van-e szó!
A szinkronmotornál, -ahogy valaki már írta- a frekvenciával bírod változtatni a sebességet, az a legjobb, ha univerzális motorod van, -olyan szénkefés, ami a flexekben, fúrógépekben, stb- mert akkor egy triakos vagy tirisztoros fázishasításos szabályozóval bírod szabályozni a fordulatszámot. Vigyázz, mert a nyomaték is változni fog, csökken.
Hirtelen ennyi...

(#) Aurum válasza Aurum hozzászólására (») Okt 30, 2005 /
 
Ja, ilyen szívattyúk vannak gyárilag felszerelt teljesítményszabályozóval is, lehet, hogy van neten is ilyen kapcsolás... Majd utánanézek...

(#) tevill1 válasza mikado hozzászólására (») Okt 31, 2005 1 /
 
tevill1 vagyok mikádonak.természetesen szkennelem neked az anyagot,de csak a
hétmásodik felében tudom megoldani kb csütörtökön:
sziasztok

(#) tevill1 válasza mikado hozzászólására (») Nov 4, 2005 /
 
tevill1 vagyok. halli
sajnos nem tudom hogy kell ide bescennelni
az anyagot.segitsetek vagy adjatok e-mail
cimet amire köldhetem a rajzokat és a leirásokat,vagy
jelezzétek ha már nem kell.
(#) ast válasza mikado hozzászólására (») Nov 4, 2005 /
 
Így kell csinálni:

Frekvenciaváltó project
(#) ast válasza mikado hozzászólására (») Nov 4, 2005 /
 
Az elöbb rossz linket raktam be. Helyesen:

http://majki.freeweb.hu/elektro/pic/project/fv600/fv600.htm
(#) mikado válasza ast hozzászólására (») Nov 4, 2005 /
 
Ezt már én is megtaláltam, de nincs 6k huf-m a beégetett pic-re...
(#) Robi válasza mikado hozzászólására (») Nov 4, 2005 /
 
Sziasztok!

Bennem is felmerült nemrégiben az alap probléma, miszerint egy keringtető szivattyú fordulatát kéne szabályozni. Nekem egy Grundfos szivattyúm van - amiből létezik 3 állású fordulat szabályzós, de az enyém sajna nem az - amit szét is szedtem, és látszólag egy 3 póluspáros aszinkron motorral van ellátva. A több póluspáros motorok fordulata pedig szabályozható a tekercsek bekötésével. A képlet: fordulatszám= 3000/póluspár * (1-slip). 3 póluspárnál ~960 rpm a legkissebb. Tehát ha jól sejtem a szabályozható verzió csak egy kapcsolóval meg némi vezetékkel több, ami a póluspárokat variálja.
Akinek esetleg akad a kezébe egy ilyen darab lefényképezhetné a doboz tartalmát, hogy többet megtudjunk a dologról.

Üdv
(#) ast válasza mikado hozzászólására (») Nov 4, 2005 / 1
 
Tudtommal AC motor fordulatszám szabályozására nem létezik ennél korrektebb és jobb hatásfokú megoldás.
Egy ilyen program kifejlesztése pedig igen sok munka, csodálom, hogy a szerző csak ennyit kér érte.

Szerintem vegyél egyet amíg fel nem megy az ára.
(#) dB_Thunder válasza Robi hozzászólására (») Nov 15, 2005 /
 
Ha a hétvégén odajutok küldök a dobozról képet...
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 1, 2005 /
 
...odajutottam...(csak nehezen találtam + azt a topikot ahova kell írnom:eek1
2
3
(#) Robi válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 1, 2005 /
 
Köszi!

Ez az elvi rajz nagyon jó (3. kép)! Kicsit nehezen látható, de ki lehet következtetni. Ebből kiderül, hogy gyakorlatilag a tekercsek bekötését variélja a kapcsoló, és nincs semmi turpisság a dologban. Bár nem tudom hogy mi alapján rajzoltad, mert a többi képen elég kompaktnak, hozzáférhetetlennek tűnik a dolog.
Köszönjük a fáradtságot!
(#) dB_Thunder válasza Robi hozzászólására (») Dec 6, 2005 /
 
az is volt,kompakt...
míg szét nem szedtem
aztán + szépen összeolvasztottam..és +int kompakt..
(#) very hozzászólása Ápr 6, 2007 /
 
Hello mindenkinek!
Lenne egy kis gondom.. van egy kerti szivattyúm aminek a fordulatszámát kellene szabályozni.. méghozzá ugy, hogy az általa kipumpált víz nyomásának függvényében!és pedig.. ha a nyomás tulságosan megnő akkor a fordulatszámot lecsökkenti kritikus esetben leállítja a motort..
nem tudom létezik-e erre a problémára megoldás... ha valakinek van valami ötlete kérem irjon..
kösszi előre is!
(#) Sebi válasza very hozzászólására (») Ápr 6, 2007 /
 
Ez gondolom, egy üzemi kondenzátoros motor. Sajnos a fordulatszámot csak a frekvenciával lehet(ne) szabályozni nem kevés költséggel.
A kritikus nyomásnál történő leállítás marad a megoldás.
(#) oldman válasza very hozzászólására (») Ápr 6, 2007 /
 
Ha jól értettem a megoldandó problémát, a motor szabályzásánál egyszerűbben megvalósítható a nyomás szabályzása egy megkerülő szeleppel, esetleg kiegészítve egy figyelő és időzítő áramkörrel. Annak feladata hogy a hiba (nyitott megkerülö) bizonyos időn túli fennálllása után jelezzen v lekapcsolja a motort.
(#) very hozzászólása Ápr 6, 2007 /
 
köszi az eddigi segítséget.. de várok még más alternatívákat is....
köszi mégeegyszer..
(#) Feri válasza very hozzászólására (») Ápr 7, 2007 /
 
Van -e valami különleges oka annak ,hogy ennyire meg akarod bonyolítani a rendszert. Mert, ha nincs akkor egy légtartállyal és egy normál nyomáskapcsolóval meg oldható az egész.
(#) very hozzászólása Ápr 7, 2007 /
 
igazából nem akarom túl bonyolítani.....
csak ugy gondoltam nem ilyen nehéz megoldani az elektronikus fordulatszám szabályzást....
Következő: »»   1 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem