Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagyfeszültség sorkimenő trafóval
 
Témaindító: (Felhasználó 1306), idő: Márc 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   95 / 97
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /
 
Ez még csak skicc próbapanelen megcsináltam az egyik tranyó volt a rossz
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /
 
Na, ez már haladás.

Mint skicc, hajmeresztő. A nyák-tervezésnek vannak fogásai, ezek nélkül egy működő kapcsolási rajz sem fog jól megvalósulni.
Az alkatrészek, amelyek összetartoznak, pláne, ha kapcsolódnak közvetlenül egymáshoz, legyenek egymás közelében (az esetleges melegedésre persze figyelve). Ez az áttekinthetőséget is segíti. Kivétel az esetleges mágneses szórás lehet, de ilyenkor árnyékolni szoktak.

Vonalvezetés legyen konzekvens, ne ilyen "valahova odakötöm" módon történjen. A vezetősávoknak induktivitása van, ez nem kívánatos a legtöbb esetben és a hossz csökkentésével csökkenthető. Nem beszélve az ohmos ellenállásról, ami szintén csökkentendő.

A vonalak szélessége nagyon fontos, ha nagyáramú az adott vezeték, a szélességre ügyelni kell. Ne cikk-cakkozzon feleslegesen a vonalvezetés, mert az áram a legrövidebb, ezért a legkisebb ellenállású részen lesz a legsűrűbb, a kilógó külső sarkok kiesnek a vezetésből. Ha lehet, ne 90 fokos megtörés legyen, lehet 45 fokos is. Ezzel a hossz is csökken.

A földpontnak (itt a negatív tápvonal) számító vezeték legyen a lehető legrövidebb, némely áramkör megköveteli az egypont-csillag földcsatlakozás kialakítását, ilyenek pl. a kapcsolóüzemű tápok. De máshol is fontos lehet, ahol nagyáramú és kisáramú áramköri részeknek azonos a földpontja és ez egyben referenciapont is, mondjuk a kimenti feszültség stabilizálásánál.

Az áramkör feladata is megszabja, hogy milyen elrendezés a célszerű. De az össze-vissza vonalazás, alkatrészpakolás a működési zavarok melegágya.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2014
(#) 187BodyGuard hozzászólása Júl 11, 2014 /
 
Én nekem van 2 jól bevált meghajtóm is, az egyik az 1 tranyós a másik kicsivel bonyolultabb 2db FET-es.
A FET-eset sajnos agyonütöttem a nagyfesszel, de a tranyós az annyira nem érzékeny rá.
Videoton TV sorkimenő + sokszorozó + BU208 a gyári sorvégtranyója.
A Marx generátoromat is azzal tápoltam meg.
Marx Generátor teszt Vidi Sorvéggel

A Tranyósnál a képekenlátható menetszámmal dolgoztam azaz 5 menet prímer és 3 menet vcs, míg a FET-nél ami eredetileg DC-DC lenne ott 5+5 menetet használtam de ugyan úgy 2 menetet a vcs-re ahogy a rajzon van. A FET-essel folyamatosabb volt az ív egyébként.

A Tranyósba bármilyen nagyobb terhelhetőségű NPN tranyó jó, BD249/2N3055,S2000AF,BU208,BU508A és még sorolhatnám!

A FET-esbe pedig én IRF630A-t használtam de ugyan úgy megy:
IRF840,IRF530,IRF634,FS14SM és szintén sorolhatnám!

Aki egyszerűt akar építeni annak a tranyósat ajánlom, elsőre beindul!
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2014
(#) suhanc92 hozzászólása Júl 20, 2014 /
 
Sziasztok!Van nekem kettő darab tv panelból bontott trafóm.Gondom az hogy a kicsit ki tudtam mérni,az alig ad ki pár voltnyi feszültséget,de a nagy trafón nem tudok kiigazodni.Hol lehet rajta a primer ág?Mert akárhol mértem ellenállást,mindenütt csak pár ohm (1-2-5) ellenállást mértem.Vagy ez a transzformátor egyáltalán nem köthető hálózatra?
Képeket csatolok.
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) alfa007 válasza suhanc92 hozzászólására (») Júl 21, 2014 /
 
Sajnos ezek a trafók sima táptrafók. A bal oldalfali egy vasmagos segéd táp, a jobb pedig egy ferritmagos trafó.
(#) Gyimate válasza suhanc92 hozzászólására (») Júl 21, 2014 /
 
A jobb oldali trafó, ahogy az előttem lévő hozzászólásban is szerepel egy ferritmagos transzformátor. Ezeknek a transzformátoroknak kicsi menetszámú tekercseik vannak, ezért mérsz rajta nagyon kis ellenállást, nincs is szükség nagy menetszámra, mivel nem 50 Hz frekvenciára vannak méretezve, hanem 50-150 KHz-en üzemelnek, és ezen a frekvencián már más a tekercs ellenállása is. Építhetsz köré egy kapcsolóüzemű tápegységet, de önállóan nem alkalmas arra, hogy a 230-ra rákösd.
(#) korni.papp hozzászólása Okt 9, 2014 /
 
Sziasztok! Ezt a kísérletet szeretném megcsinalni: http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-macro-particle-accele...LSTEPS na ezzel az a gond,hogy pontosan nem tudom a bekotesi rajzot. Azt igen,h a 'tálban' a vezető savok polaritasa + és - váltakozva..és,a trafó Melyik kimenetén lesz nekem a nagyfesz +.- 'oldala'?step3nál láttok egy linket,na,az kéne nekem+ott majd az egyik kepen a szikrakoz 2oldala +és-?lehet értelmetlen leírás volt,de csak telefonrol írtam.a valaszokat Elore is koszonom!
(#) korni.papp hozzászólása Okt 10, 2014 /
 
Sziasztok, most már tudok több infót írni. Na, van egy ilyen tipusú sorkimenő trafóm: TFB 4805 ...Ezzel ezt a 'részecske gyorsító' imitátort szeretném elkészíteni. http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-macro-particle-accele...#step1 ....Az egyik menüpontban benne van, hogy hogyan is lehet bekötni a trafót. http://www.instructables.com/id/MAKE-A-HIGH-VOLTAGE-SUPPLY-IN-5-MIN...rmers/
Viszont, nekem más trafóm van, mnint ott, és ennek nem tudom a bekötését. Tud valaki segíteni nekem ebben?Apropó: A szöveg azt írja, hogy ha AC, azaz váltóáramra van szükségem, akkor a diódahidat el kell távolítanom a fénycső paneljéből. (Ez a step 5nél van,az utóbbi linknél.) De a trafó nem csak váltóárammal üzemel?+ ha esetleg megvan minden, és egyenárammal üzemel stb, akkor a szikraköz egyik oldala a pozitív, a másik pedig a negatív?Nagyfesz. veszélyességével tisztában vagyok. Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) _BiG_ válasza korni.papp hozzászólására (») Okt 10, 2014 /
 
Ott a válasz a linkeden a trafókérdésre: Bővebben: Link

Amúgy ezeken az egybeépített sorkimenőkön a pozitív nagyfeszültség ment ki a vastag dróton, mert benne van az egyenirányító sokszorozó.
A régi "malomkerekes" trafókon volt külön az egyenirányítás, azokból váltófesz jött le a tekercsről.
(#) korni.papp válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 10, 2014 /
 
Igen, már sok-sok keresés után, megértettem a lényeget! Na, ezt nem tudtam. Köszönöm a segítséget, és fevlilágosítást!
(#) alfa007 válasza korni.papp hozzászólására (») Okt 11, 2014 /
 
A tálban lévő szallagokat érdemes alusragasztó szallagból elkészíteni. Mert können tögzíthető. meg vastagabb. Klimmazenikai bóltba biztos találsz, Ha nem sikerűl szereznedrégi szórkimenőt. Házilag is lehet készíteni. Neten több féle konstrució is van amiből lehet válogatni.
(#) korni.papp válasza alfa007 hozzászólására (») Okt 11, 2014 /
 
Értem, köszönöm! Még valami: Ezt a ,,conductive paint''et hol szerezhetem be? Ez valami vezető festék? Annyi a lényeg, hogy vezesse az áramot?
(#) alfa007 válasza korni.papp hozzászólására (») Okt 11, 2014 /
 
Azt nem tudom, de helyette lehet alumínium szalagot is használni.

DSCF4356.JPG
    
(#) korni.papp válasza alfa007 hozzászólására (») Okt 12, 2014 /
 
Értem, köszi!
(#) 20sz Jófiú hozzászólása Okt 19, 2014 /
 
A régi egyenirányító nélküli, 12V-os tranzisztoros meghajtású sorkimenőknek mennyi lehet a kimeneti feszültségük pontosan. Engem a nagyfesz tekercs váltakozó feszültsége érdekelne. Ha jól tudom a TV-ben egyenirányítás után a képcső kb. 1nF-os kapacitása volt úgymond a pufferkondi.

Egyik TV szerelő ismerősöm fekete-fehér TV-re 20kV-ot mondott. Tehát akkor a nagyfesz tekercsen olyan 15kV-lehetett?
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2014
(#) gaben62 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Nem váltófeszültség, hanem szűretlen homokvár impulzus, 15,625KHz, frekvencia.
A fekete fehér tv.k, nf.tekercse 17-18KV-ot adott le , 61cm.képcső esetén, a kis tv.knél csak 12-13KV, a képcső anódfeszültsége.
(#) kadarist válasza gaben62 hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Homokvárimpulzus? Hogy kerül a sortrafóra egy ilyen jel? Valamit félreérthettél.
(#) alfa007 hozzászólása Okt 20, 2014 /
 
Ebben a videóban a világ egyik legnagyobb házi sorkimenője van.
Bővebben: Link
Csak egy nagy ferrit mag kell, és máris lehet 8mm rudat olvasztani.
(#) 20sz Jófiú hozzászólása Okt 20, 2014 /
 
Végül is akkor lehet tudni, hogy mekkora képcsőhöz mekkora feszültség tartozott? Esetleg a képcső adatlapjából tájékozódhatnék de ilyet sem találtam a neten.
(#) alfa007 válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Okt 22, 2014 /
 
Ha sikerül megtalálni a képcső adatlapját, abban lehet hogy benne van.
(#) Collector hozzászólása Okt 26, 2014 /
 
4HV-n egyedi gyártású sorkimenőket rendel egy ember, aki szeretne rendes AC kimenetű profi trafót be tud szállni, elvileg 20 darab felett 25$/darab az ára.
Bővebben: Link
Egyet én is veszek majd szerintem.
(#) gaben110 hozzászólása Jan 10, 2015 /
 
Sziasztok!
Érdekelne hogy ezekkel a sorkimenő trafókkal elő állított nagy feszültségben mekkora lehet az áramerősség?
Azon kívül hogy megrázna vagy megégetne lenne más bajom ha pl bele nyúlnék a 5-6 cm es ív be?
(#) sny válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
Halálos lehet. Ne kísérletezz. Én csinálok olyan rezonáns kapcsolóüzemű tápegységeket, melyek +/-12kV-ot tudnak, ezt 60W teljesítmény mellett. Az már 5mA. Gyakorlatilag 1mA megölhet.
Illetve van olyan tápegységem is, mely 2x 10kV AC-t szolgáltat 55mA mellett.

Javaslom mindenkinek, aki nagyfeszültséggel foglalkozik, tekintse át az "áram élettani hatásai" c. fejezetet.

Az áramütés vérrögöt, szívritmuszavart, kamrai fibrillációt okozhat. A vérrög pl. napokig keringhet a szervezetben, míg valahol elakad (agy, szívkoszorúér)
(#) _BiG_ válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
Inkább csak megéget, de ha nem nagyfrekvenciás az ív, akkor attól függ, merre folyik rajtad az áram. A nagyfeszültséggel az a baj, hogy könnyen és gyorsan átüti a nagyobb ellenállású bőrt és eljuttatja az áramot a belső szövetekbe. Ha megnézel egy sokkolót, láthatod, mire képes, ha impulzusszerű nagyfeszültség ér.

Két kézzel sose nyúlkálj áram alatti területre.
(#) sny válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
A sokkoló is megölhet.
(#) _BiG_ válasza sny hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
Az inkább, mert rövid, de nem nagyfrekvenciás impulzusokkal bombáz. Pont az izmokra-idegekre gyakorolt hatása miatt találták ki. Rossz esetben lehet halálos.
(#) kozmosz96 hozzászólása Márc 10, 2015 /
 
Sziasztok egy új projektbe fogtam a tesla tekercs útán , de sajnos elakadtam valaki tudna nekem segíten ? Egy magasfeszültségű generátort szeretnék építeni sorkimenő trafóból de pontos leírást nem találok hozzá
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Márc 31, 2015 /
 
Sziasztok. Ti megtudjátok mondani mekkora a belső ellenállása egy ilyen sorkimenőnek?
(#) Ferencz Dominik válasza kozmosz96 hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Egyébként én ez alapján csináltam a sajátomat.
(#) Ferencz Dominik hozzászólása Ápr 1, 2015 /
 
Sziasztok.
Mivel nem találtam semmilyen hasonló témát, amit én csináltam azt pedig törölték így itt kérdezem meg.
Szerintetek működőképes lenne az a szerkezet, hogy egy nagyfeszültségű kondenzátort feltöltök egy TV trafóval és a feltöltött kondenzátort rákapcsolom egy nagy szikracsúcsra és értelem szerűen a toltések egy része kiáramlik a végére ahol sok töltés koncentrálódik össze amitől nagyobb szikrák is létre jöhetnek. A kondit és a kapcsolót úgy gondoltam, hogy a kondenzátornak az oldalán lenne egy lekerekített fémfelülete és ehhez a "kapcsoló" hozzácsapódik és így sütné ki. Ti mit gondoltok erről?
Következő: »»   95 / 97
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem